Tetraodon nigroviridis

Z Akwarystyka wiki
(Przekierowano z Green spotted puffer)
Kolcobrzuch Zielony
Tetraodon nigroviridis 1.jpg
Tetraodon nigroviridis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd rozdymkokształtne
Rodzina rozdymkowate
Rodzaj tetraodon
Gatunek nigroviridis
Nazwa systematyczna
Tetraodon nigroviridis
L., 1758
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons


Tetraodon nigroviridis - ryba z rodziny rozdymkowatych.

Spis treści

Nazewnictwo

Tetraodon nigroviridis znany jest w Polsce jako kolcobrzuch zielony (tej nazwy używa się też błędnie w stosunku do ryb z gatunku Tetraodon fluviatilis i innych), oraz rzadziej kolcobrzuch cętkowany. W literaturze anglojęzycznej spotykamy nazwę green spotted puffer i jej skrótowy odpowiednik GSP.

Występowanie

Występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji w słodkiej i słonawej wodzie oraz w przybrzeżnych i lagunowych regionach oceanów.

Rozmiary

Tetraodon nigroviridis osiąga około 15 cm (niektóre źródła mówią nawet o 17 centymetrowych okazach).

Pożywienie

Kolcobrzuch zielony jest drapieżnikiem w każdym calu. Kostny "dziób" którym potrafi kruszyć nawet najtwardsze skorupy poradzi sobie doskonale ze ślimakami, krewetkami, małżami a nawet krabami. Rośnie on nieustannie dlatego kolcobrzuchowi należy zapewnić co najmniej jeden - dwa posiłki w tygodniu złożone ze ślimaków w skorupach, bądź innego pokarmu na którym ryba będzie mogła zetrzeć rosnący dziób. Poza tym kolcobrzuch chętnie pożre mrożoną krewetkę, dżdżownicę (zaleca się przetrzymanie dżdżownic w płatkach owsianych namoczonych mlekiem 24h przed podaniem rybie - żeby oczyścić im układ trawienny z ziemi).

Akwarium

Wielkość zbiornika

Ze względu na duże rozmiary i dość brudny sposób pożywiania się dorosły kolcobrzuch potrzebuje dużego zbiornika - co najmniej 100l. na jednego osobnika. Bardzo silna filtracja jest wymagana w każdej wielkości akwarium gdzie żyje kolcobrzuch.

Biotop

Młode kolcobrzuchy zielone spotyka się w sprzedaży w zbiornikach z wodą słodką, praktyka pokazuje, że w takich warunkach bardzo szybko zaczynają chorować i umierają. Odpowiednie dla nich są biotopy słonawe. Dorosłe osobniki mogą swobodnie żyć w akwarium rafowym z pełnym oceanicznym zasoleniem.

Towarzystwo

Zaleca się trzymanie kolcobrzucha zielonego w akwarium dedykowanym - jednogatunkowym. Jako ryba drapieżna dorosły kolcobrzuch potraktuje wszystko co mniejsze od niego jako posiłek i/lub zagrożenie. Również długie płetwy innych ryb zostaną obgryzione (patrz: lepidofagia).

Ryby te trzymać można jedynie z większymi i/lub bardziej od nich agresywnymi gatunkami. Z powodu wysokiej terytorialności inne osobniki z tego gatunku także padną ofiarą agresji jeśli nie zapewni się im wystarczającej przestrzeni.

Według niektórych źródeł udaje się trzymać kolcobrzuchy zielone w towarzystwie babek złotych.

źródło: wiedza własna
Osobiste
technika