Tropheus sp. Muzi

Z Akwarystyka wiki
Tropheus Muzi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Gatunek Tropheus sp. Muzi
Nazwa systematyczna
Tropheus sp. Muzi

Spis treści

Używana nazwa

Tropheus sp. Muzi, Red Rainbow Blue Blaze, Blue Kasanga Moori.

Rozmieszczenie

Występowanie tej odmiany, jak twierdzi odkrywca, ogranicza się do skalistych siedlisk w zatoce w okolicach wioski Muzi, 4 kilometry od stanowisk Tropheus sp. Kasanga.

Populacja 8.14 wg P. Schupke (2003)

Odkrycie

Odmiana ta odkryta została przez Laifa DeMasona i Ada Koningsa w 1994 roku. Wcześniej osobniki tej odmiany uznawane były jako forma barwna T. sp. Kasanga i określane jako T. Red Rainbow Blue Blaze.

Opis odmiany

Podstawowym kolorem Tropheus sp. Muzi jest barwa ciemnooliwkowozielona z charakterystycznym ciemnioczerwonym żyłkowaniem na całym ciele, od głowy po płetwę ogonową. Charakterystyczne są, podobnie jak i dla całej linii 8 wąskie, pionowe białawożółte pasy przynajmniej na górnej połowie ciała, zanikające czasowo u samców w porze godowej. Tropheus sp. Muzi nie posiada rozjaśnionej plamy na tułowiu. Głowa, pierś, a także gardziel mają kolor oberżynowy z wyraźnym odcieniem niebieskawym. Pomiędzy oczami, a pyskiem tworzy się trójkątna plama barwy fioletowosinej. Płetwa grzbietowa jest niebiesko-ciemnoczerwona, płetwy piersiowe i ogonowa są ciemne, a odbytowa ma zabarwienie niebieskie z czerwonymi kropkami.


 


Opis powstał dzięki Państwu Robertowi i Marcie Mierzeńskim (http://www.tropheus.com.pl)


Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, wyd. A.C.S. Aqualog
Osobiste
technika