Tropheus

Z Akwarystyka wiki
Tropheus
TropheusspRed200.jpg
Tropheus sp. Red (Chimba)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Nazwa systematyczna
Tropheus
Boulenger, 1898

Rodzaj Tropheus – tanganikańskie endemity.


Rodzaj Tropheus obejmuje około 120 odmian barwnych ryb żyjących tylko w jeziorze Tanganika w Afryce - są to ryby endemiczne.

Trofeusy należą do kilkunastu różnych linii genetycznych reprezentujących gatunki, podgatunki i odmiany. W północnej części jeziora przeważają odmiany, których podstawowym kolorem ciała jest kolor czarny z żółtym lub pomarańczowym pasem, względnie plamami: jak dla przykładu Tropheus sp. Kiriza, T. sp. Rutunga. Na południu jeziora dominują odmiany kolorowe z delikatnymi pionowymi paskami i często z jedną jasną plamą na tułowiu np.: T. sp. Kasanga, T. sp. Chaitika, T. sp. Katoto.

Pierwszy gatunek należący do rodzaju Tropheus został opisany jako Tropheus moorii przez Boulengera w 1898 roku. Niektórzy systematycy wyróżniali również taksony T. sp. "Red", do którego należą odmiany zamieszkujące pogranicze Zambii i Zairu, oraz T. sp. Ikola i T. sp. Mpimbwe. Pozycja systematyczna wyróżnianych przez wielu autorów gatunków trofeusów jest nadal daleka od prawdy. Ostatnie opracowanie Petera Schupke grupuje trofeusy w 13 linii genetycznych. Wielu autorów a w tym F. Schäfer uważa jednak, że linii tych może być więcej, nawet 16. Dzieje się tak z powodu słabego opracowania wybrzeża jeziora Burundii i Demokratycznej Republiki Konga z powodów czysto politycznych.


Ciekawostka:

Na podstawie prowadzonych od wielu lat badań molekularnych w obrębie rodzaju Tropheus stwierdzono, że Tropheus cf. duboisi jest genetycznie bardzo różny od wszystkich innych trofeusów – czyli bardziej zbliżony do przedstawicieli rodzajów: Simochromis i Lobochilotes. Dlatego też postuluje się zmianę nazwy i wydzielenie go z rodzaju Tropheus.


Opis powstał dzięki Państwu Marcie i Robertowi Mierzeńskim (http://www.tropheus.com.pl)


Osobiste
technika