Tropheus sp. Kapampa

Z Akwarystyka wiki
Tropheus sp. Kapampa
Tropheus Kapampa.jpg
Fot. Magdalena Kwolek-Mirek
www.suephoto.pl
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Gatunek Tropheus sp. Kapampa
Nazwa systematyczna
Tropheus sp. Kapampa

Tropheus sp. Kapampa


Używana nazwa: Tropheus "Kapampa", Kapampa Lime Spot.

Spis treści

Rozmieszczenie

Rozmieszczenie tej odmiany rozpoczyna się kilka kilometrów na północ od Lunangwy w Kiku a kończy w Kapampa Bay w Demokratycznej Republice Konga (http://cichlidae.com/tropheus/distribution/default.html)

Fot. Magdalena Kwolek-Mirek www.suephoto.pl

Opis odmiany

Podstawowym kolorem ciała jest barwa ciemno-brązowa, z odcieniami czekoladowymi. Jednak u samców, zwłaszcza dominujących podstawowy odcień jest znacznie jaśniejszy, aż do koloru kremowego. U dojrzałych osobników całe ciało ma srebrną poświatę.

Górna część ciała jest ciemniejsza, dolna jaśniejsza, prawie kremowa, aż do białawej. W górnej części tułowia występuje owalna plama barwy kremowej. Wielkość i odcień plamy jest cechą zmienną. Głowa ma zabarwienie brązowooberżynowe, przechodzące w kierunku pyska w kremowe. Na głowie występują trzy, charakterystyczne, ciemno brązowe linie, dwie z nich biegną trójkątem pomiędzy pyskiem, a oczami, trzecia występuję na czole tuż ponad oczami. Linie te są szczególnie zaznaczone u dominujących samców. Na pokrywach skrzelowych występują wyraźne kremowożółte lica. Wargi mają niebieskie zabarwienie.

Płetwy ogonowa i piersiowe są ciemne. Na płetwach piersiowych może występować niebieskie przebarwienie. Płetwa grzbietowa jest kremowa z ciemną obwódka. Podobnie zabarwione są płetwy brzuszne i ogonowa. Na płetwie odbytowej mogą występować nieliczne czerwone plamki. Oko jest jasne z ciemną, brązową obwódka. Ryby te wykazują ogromną zmienność w ubarwieniu związaną nie tylko z nastrojem, ale również z płcią i wiekiem osobników.


opis: Dr Marta Mierzeńska

Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
  2. Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.

Linki

Osobiste
technika