Tropheus sp. Kachese

Z Akwarystyka wiki
Tropheus sp. Kachese
Tropheus-sp-Kachese2.jpg
Fot. Magdalena Kwolek-Mirek
www.suephoto.pl
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Gatunek Tropheus sp. Kachese
Nazwa systematyczna
Tropheus sp. Kachese

Używana nazwa: Tropheus "Kachese"

Rozmieszczenie: Odmiana ta występuje na południowo-zachodnim wybrzeżu Zambii; występowanie rozpoczyna się w okolicach końca zatoki Ndole Bay, następnie biegnie dookoła przylądka Cape Kachese po zatokę Sumbu Bay.

Odkrycie: w latach siedemdziesiątych XX wieku przez niemieckich akwarystów.

Fot. Magdalena Kwolek-Mirek www.suephoto.pl

Opis odmiany: Ryby te mają wyraźny, podłużny podział ciała na dwie różne strefy barwne. Górna część ciała jest oliwkowo-zielonkawo brązowa, dolna ma zabarwienie pomarańczowo- żółte lub pomarańczowo-czerwone. Ubarwienie tych ryb jest bardzo zmienne i zależy od nastroju. U osobników dominujących barwa ciała jest wyraźnie pomarańczowa. U osobników młodych, samic jak i podległych samców widoczne jest na całym ciele delikatne pionowe paskowanie. Głowa ma ciemno-oliwkowe zabarwienie z pomarańczowo-żółtym podbródkiem. Na głowie, pomiędzy oczami występuje wyraźne znaczenia w kształcie litery V o barwie pomarańczowej, a na pokrywach skrzelowych  - lica barwy pomarańczowej. Płetwa grzbietowa jest jaskrawo- pomarańczowo-czerwona, płetwa odbytowa ma nieco jaśniejsze zabarwienie. Płetwy piersiowe i ogonowa są bardzo ciemne. U nasady płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej występuje przebarwienie fioletowe.


Wszelkie podziały na Tropheus „Kachese” red i green są bezzasadne i niezgodne z aktualną wiedzą. Jest tylko jeden Tropheus „Kachese”.

 


Opis powstał dzięki Państwu Robertowi i Marcie Mierzeńskim (http://www.tropheus.com.pl)


Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, Wyd. A.C.S. Aqualog,
  2. Herrmann H.-J. 1996. Tanganyikan Cichlids. Wyd. Dähne Verlag GmbH. Aqualex.
Osobiste
technika