Tropheus sp. Chilanga Red

Z Akwarystyka wiki
Tropheus sp. Chilanga Red
Tropheus Chilanga.jpg
Fot. Magdalena Kwolek-Mirek
www.suephoto.pl
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Gatunek Tropheus sp. Chilanga Red
Nazwa systematyczna
Tropheus sp. Chilanga Red
Staeck, 1975

Używana nazwa: Tropheus "Chilanga Red", Green-Red Moorii, Tropheus „Nkamba”.

Rozmieszczenie

Występowanie tej odmiany rozpoczyna się w okolicach Nkamba Bay Lodge i rozciąga się wzdłuż Chilanga Rocks, które leży na wschodnim końcu zatoki Nkamba. W tej samej zatoce, w niewielkiej małej lokalnej zatoczce występuje również  T. sp. Ilangi (http://cichlidae.com/tropheus/distribution/default.html ).


Odkrycie: Odmiana ta została odkryta przez niemieckich akwarystów w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, a opisana przez Staeck’a w 1975 roku.


Fot. Magdalena Kwolek-Mirek www.suephoto.pl

Opis odmiany

Odmiana ta jest bardzo zbliżona kolorystycznie do Tropheus sp. Chimba. Górna część ciała i głowa mają barwę brązowawą z zielonym poblaskiem, dolna część ciała, a zwłaszcza brzuch aż po ogon i dolna część pyska mają kolor żywo czerwony. Barwa ta może ciemnieć w zależności od nastroju ryby. W silnie stresowych sytuacjach ryby należące do tej odmiany podobnie jak i T. sp. Chimba stają się jasno-czerwone. W sprzyjających warunkach T. sp. Chilanga jest rybą wyraźnie brązowo-czerwoną z widocznym podziałem barwnym ciała na część górną i dolną. Pysk, nasada płetw piersiowych i odbytowej jest fioletowa. Płetwy piersiowe i odbytowa są czerwonobrązowe, grzbietowa ma barwę intensywnie czerwoną. Płetwa ogonowa jest ciemna. Na pokrywach skrzelowych występują znaczenia - „lica” podobne jak u T. sp. Chimba. Tęczówka oka ma wnętrze złotożółte, górna część oka jest czerwona, dolna niebieska.

Literatura

  1. Schupke P.2003, AFRICAN CICHLIDS II, Tanganyika I, Tropheus, wyd. A.C.S. Aqualog,Opis powstał dzięki Państwu Robertowi i Marcie Mierzeńskim (http://www.tropheus.com.pl)

Zdjęcia:

Osobiste
technika