Pielęgniczka kakadu

Z Akwarystyka wiki
Pielęgniczka kakadu
Apistogramma-cacatuoide-flame-male1.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ryby kostne
Podgromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd wargaczowce
Rodzina pielęgnicowate
Nazwa systematyczna
Apistogramma cacatuoides
(Hoedeman, 1951)
Kakadu2.jpg
Foto: ANRD

Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) - słodkowodna ryba południowoamerykańska.

Spis treści

Występowanie

Dorzecze Amazonki, Peru, Brazylia, Kolumbia

Dymorfizm płciowy

Samiec jest większy od samicy, ma wydłużone promienie płetwy grzbietowej, ogonowej i odbytowej, jest żywo ubarwiony. Samica mniejsza od samca, mniej ubarwiona, szara, podobnie jak u samca, wzdłuż linii bocznej od oka do płetwy ogonowej ciągnie się szaro-czarny pas.

Zachowanie

P. kakadu w okresie tarła staje się agresywną rybą zarówno wobec przedstawicieli własnego gatunku jak i pozostałych gatunków. Poza okresem tarła jedynie samce w obronie własnego terytorium są agresywne w stosunku do innych samców. Ogólnie jest to ryba dość spokojna, nadająca się do akwarium towarzyskiego z rybami podobnej wielkości.

Hodowla

P. kakadu jest jedną z odporniejszych pielęgniczek południowoamerykańskich. Może być hodowana w wodzie nieco twardszej, o wyższej wartości pH, mimo to wymagaj wody o niskiej zawartości azotanów, czystej, woda podmieniana musi być odstała. Dobrze jest gdy do wody doda się niewielką ilość garbników. Akwarium powinno mieć długość minimum 80cm, gęsto obsadzone roślinami z licznymi kryjówkami, płaskimi kamieniami i korzeniami. Samice obierają sobie terytoria, które powinny być oddalone od siebie o minimum 20 cm. Zapewniwszy takie warunki można trzymać jednego samca i dwie lub trzy samice.

Rozmnażanie

P. kakadu chętnie rozmnażają się w wodzie o temperaturze 25-27oC. Samiec trze się z jedną lub dwoma samicami. Samica składa ikrę (60-80 ziaren) na sklepieniu kryjówki (jaskinia, grota, wnętrze łupiny kokosa). Larwy wykluwają się po około 2-3 dniach a po około 7 dniach zaczynają samodzielnie pływać.

Wideo

Podczas pilnowania narybku:

Źródła

  • Pielęgniczka kakadu na apisto.pl
  • Hans Frey "Akwarium słodkowodne", Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1990
  • Jeremy Gray "Akwarium doskonałe", Bellona, Warszawa 2006
Osobiste
technika