Otosek przyujściowy

Z Akwarystyka wiki
Otocinclus affinis
Otosek.jpg
Otocinclus affinis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd sumokształtne
Rodzina zbrojnikowate
Rodzaj Otocinclus
Gatunek Otocinclus affinis
Nazwa systematyczna
Otocinclus affinis
Steindachner, 1877
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Otosek (Otocinclus affinis) - słodkowodna ryba występująca na obszarze południowo-wschodniej Brazylii. Otosek jest popularnym wśród akwarystów glonojadem. Otosek dorasta do niewielkich rozmiarów (około 4 cm), dzięki czemu jest w stanie oczyszczać z glonów niewielki i delikatne liście.

Zachowanie

Otosek to ryba spokojna i towarzyska. Może być hodowana w akwarium towarzyskim. Za dnia często ukryty, uaktywnia się w godzinach wieczornych.

Warunki hodowlane

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom Otosek może być trzymany w małych akwariach, nie mniejszych jednak niż 50 cm długości. To typowy roślinożerca, odżywiający się glonami. Akwarium powinno być porośnięte roślinami, z kryjówkami, gdzie otosek mógłby się chować i odpocząć. Mimo, że ryba ta jest dość wytrzymała i toleruje szeroki zakres pH i twardości wody, należy zapewnić jej wodę lekko kwaśną i miękką o temperaturze 20-26oC.

Rozmnażanie

Otoski składają kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około 2-3 dni a narybek żywi się drobnym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro i pokarmami mającymi postać zawiesiny.

Osobiste
technika