Neon czerwony

Z Akwarystyka wiki
Neon czerwony
Neon cz.jpg
Neon czerwony
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd kąsaczokształtne
Rodzina kąsaczowate
Rodzaj Paracheirodon
Gatunek neon
Nazwa systematyczna
Paracheirodon axelrodi
(Schultz , 1956)

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) - słodkowodna ryba występująca w rzekach i dorzeczach Orinoko, Rio Negro i w niektórych rzekach zachodniej Kolumbii.

Zachowanie

Spokojna stadna ryba, nadająca się do akwarium wielogatunkowego, w którym pływają inne spokojne ryby o podobnej wielkości.

Warunki hodowlane

Ponieważ jest to ryba stadna, zaleca się trzymać co najmniej 6 sztuk. Jest to, w odróżnieniu od neona inessa, dość delikatna ryba, wrażliwa na jakość wody. Należy trzymać ją w wodzie o pH lekko kwaśnym ew. neutralnym, z dodatkiem garbników i w temperaturze z zakresu 22-25oC. Do tego woda powinna być miękka optymalnie 3-8oN choć neony spotykane w sklepach będą tolerować także nieco twardszą. Akwarium powinno być porośnięte roślinami z pozostawioną przestrzenią do pływania oraz umiarkowanie oświetlone.

Rozmnażanie

Trudno jest rozmnożyć te ryby w akwarium. Potrzebna jest woda miękka, kwaśna o temperaturze minimum 25oC. Światło powinno być przytłumione, dające wrażenie lekkiego półmroku. Samica rozrzuca ikrę wśród pierzastej roślinności. Ponieważ ikra jest chętnie zjadana przez tarlaki, trące się ryby po złożeniu ikry należy odłowić. Młode wylęgają się po około 1 dniu.Ciekawy filmik nakręcony w środowisku naturalnym neonów:

Osobiste
technika