Pielęgniczka kakadu

Z Akwarystyka wiki
Pielęgniczka kakadu
Kakadu2.jpg
Foto: ANRD
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ryby kostne
Podgromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd wargaczowce
Rodzina pielęgnicowate
Nazwa systematyczna
Apistogramma cacatuoides
(Hoedeman, 1951)

Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) - słodkowodna ryba południowoamerykańska.

Spis treści

Występowanie

Dorzecze Amazonki, Peru, Brazylia, Kolumbia

Dymorfizm płciowy

Samiec jest większy od samicy, ma wydłużone promienie płetwy grzbietowej, ogonowej i odbytowej, jest żywo ubarwiony. Samica mniejsza od samca, mniej ubarwiona, szara, podobnie jak u samca, wzdłuż linii bocznej od oka do płetwy ogonowej ciągnie się szaro-czarny pas.

Zachowanie

P. kakadu w okresie tarła staje się agresywną rybą zarówno wobec przedstawicieli własnego gatunku jak i pozostałych gatunków. Poza okresem tarła jedynie samce w obronie własnego terytorium są agresywne w stosunku do innych samców. Ogólnie jest to ryba dość spokojna, nadająca się do akwarium towarzyskiego z rybami podobnej wielkości.

Hodowla

P. kakadu jest jedną z odporniejszych pielęgniczek południowoamerykańskich. Może być hodowana w wodzie nieco twardszej, o wyższej wartości pH, mimo to wymagaj wody o niskiej zawartości azotanów, czystej, woda podmieniana musi być odstała. Dobrze jest gdy do wody doda się niewielką ilość garbników. Akwarium powinno mieć długość minimum 80cm, gęsto obsadzone roślinami z licznymi kryjówkami, płaskimi kamieniami i korzeniami. Samice obierają sobie terytoria, które powinny być oddalone od siebie o minimum 20 cm. Zapewniwszy takie warunki można trzymać jednego samca i dwie lub trzy samice.

Rozmnażanie

P. kakadu chętnie rozmnażają się w wodzie o temperaturze 25-27oC. Samiec trze się z jedną lub dwoma samicami. Samica składa ikrę (60-80 ziaren) na sklepieniu kryjówki (jaskinia, grota, wnętrze łupiny kokosa). Larwy wykluwają się po około 2-3 dniach a po około 7 dniach zaczynają samodzielnie pływać.

źródło: [1] Pielęgniczka kakadu
źródło: Hans Frey "Akwarium słodkowodne", Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1990
źródło: Jeremy Gray "Akwarium doskonałe", Bellona, Warszawa 2006
Osobiste
technika