Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Co zrobić, by akwariowe ozdoby zdobiły a nie szpeciły ?
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
Autor Wątek: Co zrobić, by akwariowe ozdoby zdobiły a nie szpeciły ?  (Przeczytany 31855 razy)
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« : Sierpień 17, 2011, 14:57:36 »

Witam.

Dziś postanowiłem poruszyć jakże stary i nie lubiany przez akwarystów temat ozdób akwariowych  Cheesy.

Jak wiadomo, każda ozdoba w baniaku zwykle zamiast zdobić, szpeci baniak, tak, że baniak przestaje odzwierciedlać naturę, którą zamierzamy podziwiać z za szyby z chwilą, kiedy włożymy do niego ozdobę, czy to porcelanową, czy to plastikową bądź też inną nienaturalnie wyglądającą ozdobę wykonaną z naturalnych materiałów.

Ale czy akwarium zawsze musi wyglądać, źle z ozdobami w środku ? otóż czytając materiały zamieszczone w internecie, czy też przeglądając motywy prezentowane na światowych konkursach akwarystycznych, pokazują, że wcale tak nie musi być.

Na przykład konkurs ADA 2001 a szczególnie miejsce 21 pokazało, że mogą owe ozdoby się podobać.
(zdjęcie owego zbiornika można zobaczyć na stornie, do której z uwagi na własność zdjęcia dam tylko link http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=18588 )

Ostatnimi czasy, widzę też zainteresowanie w śród akwarystów innych nacji baniaki "nowoczesne" w których zaadoptowano np brzeg portu, lub dno stawu ze śmiećmi Cheesy np.but Cheesy, oczywiście mi się to niezbyt podoba, ale.....

No właśnie co o tym myślicie, czy baniaki z ozdobami mogą się podobać ?

Czekam na rozmyślenia wasze i fotki  Good !
Zapisane

gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #1 : Sierpień 17, 2011, 19:22:44 »

Myślę, że się całkiem szczerze podobają.

Podobają się zwykle ludziom, którzy nie oglądali baniek odzwierciedlających naturę, podobają się początkującym akwarystom - stąd wielkie ilości wszelkich ozdób w pierwszych stadiach w dziane 'nasze akwaria. Podobają się 'zwykłym' ludziom, którzy nie znają innych wystrojów albo nie wierzą w to, ze u nich się uda roślinom Smiley

Oczywiście przytoczony przez ciebie link pokazuje przykład próby połączenia plastiku z naturą. Nie jestem ekstremistką, więc mnie się podoba - bo ładne dla oka Smiley a butelki w akwa... rybom raczej wszystko jedno czy szklane są tylko ścianki czy również ozdoby Wink
Zapisane
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #2 : Sierpień 17, 2011, 20:53:02 »

Masz Gosiu rację.

Natomiast mi chodzi o to, w jaki sposób można by wykorzystać, bo ja wiem.... np. Zamek (ludzie tylko błagam  Roll Eyes nie taki plastikowy, lakierowany badziew za 15-30zł) tylko własnoręcznie zrobiony w kamieniu, czy innego naturalnego materiału by przedstawić go w taki sposób, by mógł odzwierciedlać coś sobą (poza kupą śmiechu oczywiście Cheesy )

Np. zrobić górę i dookoła obsadzić go małym Heniem czy czymś podobnym, do tego kilka drzewek z drobnych gałązek na których były by mchy albo coś równie drobnego co Heniu.

Myślę, że mogło by to być coś na pograniczu nano-akwarystyki roślinnej w połączeniu z "wielkim" Wink baniakiem. Oczywiście całość musiała by byś świetnie zaplanowana.
Tylko czy ktokolwiek byłby w stanie docenić taką pracę (poza autorem oczywiście Cheesy )

Albo, czy gdyby ktoś zrobił np. z CR65 szare bloki niemal sięgające tafli wody, z balkonami kominami, zrobił chodniki z piasku a zieleń zrobił z Henia to czy taka nowość waszym zdaniem (w najlepszym wykonaniu jeśli takowe istnieje) mogło by się podobać w gronie weterani akwarystycznej ?




Zapewniam, że nie chodzi mi o coś takiego  Cheesy ---v
http://golgo73.files.wordpress.com/2011/01/20110117-062932.jpg
 Cheesy Cheesy Cheesy

Pewnie wielu będzie się zastanawiać poco w ogóle myśleć nad takim tematem  Wink, już mówię dlaczego ja pomyślałem.
Otóż kupę ludzi uważających, że tylko naturalnie wyglądające zbiorniki mają prawo bytu ma u siebie sztuczne tła wewnętrzne, które wg.mnie niczym się od zamku nie różnią jak tylko wyglądem i umowną estetyką Wink, Gosia o ile pamiętam miała kiedyś fajną czachę w akwariumku Cheesy (tak, tak pamiętam to Cheesy ). I nasuwają mi się 2 pytania, jedno z nich brzmi: Jaka jest granica pomiędzy "dobrą" sztucznością w akwarium a "złą" Huh a drugie jest w tytule Wink
Zapisane

patryk79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 98



« Odpowiedz #3 : Sierpień 17, 2011, 22:31:26 »

"Nie to ładne co ładne, lecz co się komu podoba ..."
Wszystko jest kwestią poczucia estetyki. Osobiście nie podoba mi się żadne z przedstawionych przez Ciebie zdjęć (taka forma pseudo-artystycznego wyrazu w ogóle do mnie nie przemawia) ale rozumiem, że dla kogoś innego mogą one przedstawiać coś pięknego. Właściwie chyba nie da się obiektywnie odpowiedzieć na Twoje pytania. Jeśli Tobie się coś podoba to czy tak samo podoba się to innym nie ma chyba zbyt dużego znaczenia?
Zapisane

Pozdrawiam, Patryk

Hemichromis elongatus
MatiKaj
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #4 : Sierpień 17, 2011, 22:43:43 »

Według mnie projektując zbiornik z zastosowaniem sztucznych ozdób należy unikać przesady. Przykładowo ten bożek otoczony bambusowymi drzewkami wygląda dość elegancko. Natomiast akwarium z Gwiedznymi Wojnami mnie rozbawiło  Grin . Nie jest to raczej powód do zachwytu. "Śmietanka Akwarystyczna" dostrzega piękno przyroody to też stawiają oni na naturalność zbiorników. Sądzę jednak, że zaakceptowali by delikatny ustrój sztucznymi ozdobami.

Podsumowując: Należy unikać przesady  Wink
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #5 : Sierpień 17, 2011, 23:18:25 »

A.RE, poruszyłeś kwestię szajsownych ozdóbek w stylu małży czy nurka puszczającego bąki, a za przykłady podajesz przemyślane kompozycje, które mają coś konkretnego pokazać. Są to dwie różne rzeczy. Pokazanie pewnego obrazu i wykorzystanie do tego zbiornika akwariowego zdecydowanie różni się od emota narysowanego na ostatniej stronie w zeszycie.
Nie widziałem na tym akwarium ani jednego użycia sztucznej ozdoby, które nie budziłoby we mnie agresji.

Żeby nie było: nie przepadam za takimi kombinacjami.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #6 : Sierpień 17, 2011, 23:38:34 »

A.RE, poruszyłeś kwestię szajsownych ozdóbek w stylu małży czy nurka puszczającego bąki, a za przykłady podajesz przemyślane kompozycje, które mają coś konkretnego pokazać. Są to dwie różne rzeczy.

A gdzie pokazałem przykład nurka puszczającego bąki ? Wink
Źle mnie rodia chyba zrozumiałeś Wink właśnie chodzi mi raczej o przemyślane kompozycje z użyciem nienaturalnie wyglądających ozdób typu "zamek" "drzewo" "budda" i inne takie, co nie oznacza zaraz pierdzących skrzyń, nurków, rekinów, muszli, i innych tego typu.  Good !
To, że akwaryści uwielbiają naturalne klimaty, nie trzeba mi mówić, bo sam takie uwielbiam, ale są na świecie ludzie, którym marzy się owy zamek czy kot w akwarium Cheesy
i chciał bym w jakiś sposób pomóc takim ludziom, wskazując odpowiedni kierunek, coś czym mogli by się kierować przy doborze takich ozdób, byśmy nie płakali ze śmiechu przed monitorami na widok kogoś akwarium lub wręcz przeciwnie, by się nam krew nie gotowała w żyłach jak rodi  Good ! którego pozdrawiam Wink
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #7 : Sierpień 18, 2011, 00:06:08 »

Panie i Panowie-oto prace takich sław jak między innymi znanego chyba wszystkim Oliwer'a Knott'a. Po obejrzeniu poniższych zdjęć Wasze postrzeganie słowa "TANDETA" zmieni się na zawsze:













Zapisane

Blondyn
Nowy
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #8 : Sierpień 18, 2011, 00:16:49 »

No tak każdy jara i pije co innego SmileySmiley Smiley  mały żarcik .
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #9 : Sierpień 18, 2011, 00:18:38 »

Myślę, że taki Oliver Knott z innymi wypalili coś niezłego po czym zawarli zakład, że dla jaj wprowadzą jakiś dziwaczny trend z ciekawości czy ludzie zaczną to kopiować tylko dlatego, że "sławy" to wypuściły.
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #10 : Sierpień 18, 2011, 00:34:32 »

O ile wiem te prace powstały przed karierą Knotta w akwarystyce naturalnej.

A swoja drogą, zastanawia mnie jedna kwestia przy odwzorowywaniu naturalnego środowiska ryb-czy należy do zbiorników z rybami z polskich wód wrzucać butelki, puszki i tym podobne występujące w ich środowisku "dekoracje"?
Zapisane

rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #11 : Sierpień 18, 2011, 00:48:31 »

O ile wiem te prace powstały przed karierą Knotta w akwarystyce naturalnej.

Pisałem to żartem, co nie zmienia faktu, iż uważam to za kicz. Nie chodzi tu tylko o to, że nie lubię takich dziwactw w akwariach, ale wg mnie w ogóle nietrafny dobór elementów. Na przykład te maski no niby ciekawy motyw, ale te widły z tyłu totalnie psują efekt, nie pasują przez swoja budowę i proporcję - pomijąc już kwestię czy widły mają tam być czy nie.

Ciekawe czy Takashi Amano coś takiego wypuścił ?

A swoja drogą, zastanawia mnie jedna kwestia przy odwzorowywaniu naturalnego środowiska ryb-czy należy do zbiorników z rybami z polskich wód wrzucać butelki, puszki i tym podobne występujące w ich środowisku "dekoracje"?

He he, właśnie dlatego mało się widzi polskie biotopy u akwarystów.

Przypomniało mi się: jest jeden aranż akwarium z ozdobami nie występującymi w naturze (nie licząc obszaru Polski). Pamiętacie akwarium z filmu "Sara" Cheesy ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2011, 01:02:38 wysłane przez rodia » Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #12 : Sierpień 18, 2011, 07:19:21 »

Myślę, że taki Oliver Knott z innymi wypalili coś niezłego po czym zawarli zakład, że dla jaj wprowadzą jakiś dziwaczny trend z ciekawości czy ludzie zaczną to kopiować tylko dlatego, że "sławy" to wypuściły.
Poleciałeś, Rodia Smiley

A swoja drogą, zastanawia mnie jedna kwestia przy odwzorowywaniu naturalnego środowiska ryb-czy należy do zbiorników z rybami z polskich wód wrzucać butelki, puszki i tym podobne występujące w ich środowisku "dekoracje"?
Vento, czy zdajesz sobie sprawę , że jest to jedno z częściej zadawanych pytań zwolennikom akwarystyki biotopowej? Smiley
I nie myśl, że tyczy się to tylko polski, na całym świecie wody są zanieczyszczone i pełno w nich wspomnianych przez Ciebie "dekoracji".
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #13 : Sierpień 18, 2011, 07:55:45 »

I nie myśl, że tyczy się to tylko polski, na całym świecie wody są zanieczyszczone i pełno w nich wspomnianych przez Ciebie "dekoracji".
Bez przesady... żeby nie powiedzieć g prawda Wink Nie wiem jakie rzeki Wy zwiedzacie, ale te po których ja się obijam wcale wielce zaśmiecone nie są. Zdecydowanie łatwiej znaleźć kawałek "biotopu" bez śmieci niż ze śmieciami (o Polsce piszę). Pewnie, że się zdarzają, ale to w końcu margines i dlatego w akwariach takie śmieci też są marginesem Smiley

Oczywiście przytoczony przez ciebie link pokazuje przykład próby połączenia plastiku z naturą.
Gdzie Ty tam plastik widzisz? uwierz mi, że czyścik nie jest częścią aranżacji Wink Kiczowaty ten aranż był, ale na pewno nie plastikowy.
Zapisane

patryk79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 98



« Odpowiedz #14 : Sierpień 18, 2011, 08:15:30 »

A swoja drogą, zastanawia mnie jedna kwestia przy odwzorowywaniu naturalnego środowiska ryb-czy należy do zbiorników z rybami z polskich wód wrzucać butelki, puszki i tym podobne występujące w ich środowisku "dekoracje"?
Ależ oczywiście. Nie wolno też zapominać o symulacji okresowych spływów powierzchniowych z okolicznych pól uprawnych w postaci kilku kropel wyciągu z szamba przy podmianie. Przy okazji uzupełnimy w ten sposób niedobory makro. Mile widziany jest też dodatek (odrobina wystarczy) olejów maszynowych na powierzchnię.
W ten sposób zawsze odpowiadam na równie bystre pytania pokazujące stan wiedzy na temat naszych wód  Wink
Zapisane

Pozdrawiam, Patryk

Hemichromis elongatus
Strony: [1] 2 3 ... 6
  Drukuj  
 
Skocz do: