Japoński krab pacyficzny

Z Akwarystyka wiki
Japoński krab pacyficzny
Riesenkrabbe.jpg
Japoński krab pacyficzny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Majidae
Rodzaj Macrocheira
Gatunek Macrocheira kaempferi
Nazwa systematyczna
Macrocheira kaempferi
Temminck, 1836
Systematyka w Wikispecies
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Japoński krab pacyficzny (Macrocheira kaempferi)

Japoński krab pacyficzny (Macrocheira kaempferi, zwany także krabem japońskim lub krabem olbrzymim) - jeden z gatunków krabów, a przy tym największy stawonóg na świecie.

Jako odrębny gatunek kraba został on sklasyfikowany w 1836 przez holenderskiego zoologa i arystokratę Coenraada Jacoba Temmincka. Ponieważ jest szczególnie starym gatunkiem, jest zaliczany przez naukowców do żywych skamielin. Jest ostatnim żyjącym jeszcze gatunkiem z rodzaju Macrocheira; pozostałe gatunki dawno wymarły.

Spis treści

Wygląd

Japoński krab pacyficzny jest szczególnie dużym krabem; rozpiętość jego odnóży osiąga nawet 3 do 4 metrów (długość głowotułowia około 40 centymetrów) i waży około 20 kilogramów. Posiada wprawdzie stosunkowo mały głowotułów, ale za to ma imponujące odnóża. Jego najpowszechniejsze ubarwienie to kolor czerwony z białymi plamkami, chociaż są spotykane również osobniki całe czerwone bądź białe.

Obszar występowania

Występuje na dnie Oceanu Spokojnego, niedaleko wschodniej strony japońskiego archipelagu, przeważnie na głębokościach od 200 do 300 metrów, lecz spotyka się także te kraby na głębokościach rzędu 800 m.

Życie

Większość roku kraby te spędzają w oceanie, na brzeg wychodzą jedynie wiosną, aby złożyć swoje jaja i właśnie o tej porze roku bardzo łatwo spotkać je na japońskich plażach. Ich małe zaraz po wykluciu wędrują do wody.

Nie wiadomo zbyt wiele na temat tych krabów, ponieważ żyją one na dużych głębokościach. Niektórzy badacze twierdzą, że japoński krab pacyficzny dożywa wieku nawet 100 lat, lecz wszystkie te hipotezy nie zostały jeszcze potwierdzone.

Ochrona kraba

Japoński krab pacyficzny jest łowiony przez rybaków na Oceanie Spokojnym; jego łowienie jest szczególnie popularne na wyspach Izu oraz w prefekturze Wakayama. Jego mięso, odpowiednio doprawione, jest lokalnym przysmakiem.

Nie można go łowić jedynie wiosną, w okresie składania jaj i wykluwania się młodych.

Osobiste
technika