Kraby

Z Akwarystyka wiki
Kraby
Aus soldier Crab.jpg
Mictyris longicarpus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Nazwa systematyczna
Brachyura
Linnaeus, 1758
Systematyka w Wikispecies
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Liocarcinus marmoreus
Znasz ten gatunek ? Opisz !
Krab tęczowy (Cardisoma armatum)
krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis)

Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa[1] krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów.

Większość gatunków krabów żyje w ciepłych morzach, nieliczne zasiedliły wody słodkie i zimne morza, natomiast w tropikach wiele gatunków żyje w wilgotnych środowiskach lądowych, wracając do morza tylko na okres rozrodu.

Spis treści

Opis

Głowotułów krabów jest szeroki, okrągławy lub trapezowaty okryty twardym pancerzem (karapaks). Odwłok jest silnie zredukowany, krótki i wąski, podwinięty pod głowotułów. Czułki obu par silnie skrócone. Kraby są najliczniejszą (ok. 6780 gatunków) grupą dziesięcionogów, u której pierwsza para przekształciła się w szczypce. Wielkość ciała bardzo zróżnicowana, o rozpiętości odnóży od kilku milimetrów (Pinnotheres pisum) do prawie 4 m (japoński krab pacyficzny). Są wszystkożerne. Odżywiają się przede wszystkim glonami, mięczakami, skorupiakami, a niektóre gatunki detrytusem.

Znaczenie gospodarcze

Stanowią do 20% połowów morskich skorupiaków. Roczne światowe połowy wynoszą ponad 1,5 mln ton, z tego 20% przypada na Portunus trituberculatus poławiany u wybrzeży Chin.

Kraby w Polsce

W Morzu Bałtyckim spotykane są 3 gatunki krabów. Krab brzegowy (Carcinus maenas) oraz zachodzące w górę polskich rzek krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis) zawleczony z Chin oraz krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii) zawleczony z Ameryki Północnej, znany u nas głównie z Martwej Wisły.

Systematyka

Do krabów zalicza się około 70 rodzin (połowę wszystkich wśród dziesięcionogów), grupowanych w sekcjach Dromiacea i Eubrachyura, obejmujących nadrodziny:

(*) zaliczane do jednego kladu Thoracotremata.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kraby
Osobiste
technika