Gobioides broussonnetii

Z Akwarystyka wiki
Gobioides broussonnetii
Gobioides broussonnetii.jpg
Gobioides broussonnetii
fot. Drago
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina Babkowate Gobiidae
Rodzaj Gobioides
Gatunek Gobioides broussonnetii
Nazwa systematyczna
Gobioides broussonnetii
Lacepède, 1800
Gobioides brousonnetti-1588.jpg


Spis treści

Nazwa

Gobioides broussonnetii, synomimy: Violet goby, Dragon Eel, Dragon Fish

Występowanie

Wybrzeże Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej - ujścia rzek.

Wielkość

55 cm chociaż różne źródła podają większe wielkości, w akwarium do 30 cm.

Dymorfizm płciowy

Zewnętrzne cechy rozróżniające nie są mi znane.

Woda

Tak jak pisałem wyżej żyje głównie w estuariach, chociaż zapuszcza się daleko w bieg rzek jak i na otwarte morze. Woda powinna być posolona mniej więcej ok.1% czyli jakieś 100 g na 10 l , chociaż toleruje znaczne wahania zasolenia wody.W wodzie typowo słodkiej zapada na grzybice skóry i płetw.Parametry , twardość 15-30 dGH , pH 7-8,5 temperatura 20-26 °C ,jest dość wrażliwa na zbyt szybkie zmiany temperatury.

Akwarium

Raczej duże chociaż nie jest zbyt ruchliwa, myślę że od 200 l w górę ważne żeby była jak największa powierzchnia dna.Jako podłoże drobny piasek w którym podobno lubi się zakopywać.Poza tym sporo kryjówek między kamieniami do których może się przyssać przyssawką utworzoną z płetw brzusznych i drewnem , dobre są też rurki nawet plastykowe zamaskowane.Rośliny są zbędne chociaż można posadzić bardziej odporne na sól np. niektóre zwartki.

Cechy zachowania

Opinie na ten temat są różne, że jest bardzo agresywna w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku i innych ryb. Jak i takie że jest spokojna, chociaż wydaje się łagodną rybą możliwe że dochodziło do zwady w zbyt małych baniakach. Póki co nie jestem w stanie zweryfikować tych danych bo mam jedną sztukę.

Pokarm

Ma dosyć sporą paszczę którą zbiera pokarm razem z piaskiem i odcedza go , jest to typowy mięsożerca więc mrożonki opadające na dno , dżdżownice , ale potrzebuje też nieznacznego dodatku karmy roślinnej.

Rozmnażanie

Podobno miało już miejsce, ryby urządzają orgie na jednego samca powinno przypadać co najmniej trzy samice ale może być więcej. Stymulacją do tarła jest obfite karmienie żywym pokarmem połączone z wahaniami zasolenia , najpierw obniżone potem podwyższone. Po tarle samice trzeba wyłowić, gdy narybek zacznie się wykluwać tak że i samca, pierwszy pokarm dla maluchów to pierwotniaki i wrotki potem larwy solowca.

Filmiki

Osobiste
technika