Danio margaritatus

Z Akwarystyka wiki
Danio margaritatus
Celestial pearl danio male.jpg
Samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Danio
Gatunek Danio margaritatus
Nazwa systematyczna
Danio margaritatus
(Roberts, 2007)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Danio margaritatus (syn. Celestichthys margaritatus, pot. Microrazbora Galaxy)- Jest to malutka, bardzo kolorowa ryba słodkowodna. Została odkryta stosunkowo niedawno, w sierpniu 2006r. Pochodzi z płytkich zbiorników wodnych na mokradłach (1000 m n.p.m) niedaleko jeziora Inle w Birmie. Pierwotnie handlowcy nazywali tę rybkę microrazbory galaxy. W styczniu roku 2008 została opisana jako Danio margaritatus, a jej łacińska nazwa to Celestichthys margaritatus co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ niebiańska ryba ozdobiona perłami”. W Polsce przyjęła się jej pierwotne nazewnictwo, czyli microrazbora galaxy i jest ono powszechnie stosowane. Ryba ta w szybkim czasie stała się tak popularna, że rozpowszechniło się jej nielegalne odławianie, co spowodowało groźbę wyginięcia jej w środowisku naturalnym.


Opis:

Jest to mała ryba dorastająca zaledwie do 2-2,5cm. Smukłe ciało koloru szaro-grafitowego jest całe pokryte złotymi plamkami. Grzbiet jest ciemniejszy od brzucha. Dużego uroku dodają jej niemalże krwisto czerwone płetwy. Samica ma zaokrąglony brzuch, bladsze ubarwienie oraz małą czarną plamkę w okolicach otworu płciowego. Są to jej charakterystyczne cechy. Samca natomiast można poznać po intensywnym ubarwieniu oraz po brzuchu który jest zabarwiony na czerwono. Microrazbora jest towarzyską, ruchliwą rybą typowo stadną. Należy ją hodować w ławicy składającej się z minimum 6-8 osobników. Pływa w charakterystyczny sposób, tak zwanymi skokami. Ich kolejną cechą jest płochliwość, często nawet przy karmieniu siedzą schowane w roślinach i wychodzą dopiero jak minie potencjalne zagrożenie. Zdarza się że samce toczą ze sobą walki. Stają wtedy naprzeciw siebie, rozkładają płetwy I lekko drżąc kręcą się w kółko. Podczas tarła wykazują one terytorializm.


Hodowla:

Ze względu na małe rozmiary ryb można je hodować w akwariach o pojemności 25l (dla 6szt). Powinno mieć ono dosyć mocno zarośnięty drobnolistnymi roślinami tył, natomiast z przodu należy pozostawić wolną przestrzeń do pływania. W akwarium powinny także znajdować się mchy, w których to microrazbory odbywają tarło. Woda powinna mieć 22-25 stopni Celsjusza. Ph powinno wynosić Ok 7-7,5 stopni ale dobrze znoszą wodę o ph równym 8. Natomiast twardość może wahać się między 8 a 15 stopni niemieckich. Danio margaritatus jest rybą wyjątkowo tolerancyjną jeżeli chodzi o parametry wody. Jako że jest to naprawdę mała rybka przyjmuje tylko drobne pokarmy. Z wielką chęcią zjada żywe pokarmy (takie jak ochotka, oczlik czy artemia), mrożonki oraz drobno skruszone pokarmy płatkowe. Można je hodować w towarzystwie małych ryb kąsaczowatych, karpiowatych oraz przydennych. Towarzystwem dla nich mogą być także mniejsze gatunki labiryntowców takie jak bojowniki. Popularne jest połączenie microrazbor z krewetkami karłowatymi, jednakże dorosłe ryby lubią czasami poskubać młode krewetki, a krewetki ich ikrę.


Rozmnażanie:

Do tarła czasem dochodzi w akwarium ogólnym ale dorosłe ryby bardzo często zjadają ikrę oraz narybek, dlatego jeżeli chcemy wychować młode powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe akwarium tarliskowe o minimalnej pojemności 10-15l. W nim musi się znajdować filtr oraz grzałka. Do akwarium należy włożyć sporą kępę mchu jawajskiego. Gdy to wszystko będzie już gotowe można wpuścić tarlaki, jedną lub więcej par. Ja wpuszczałem 3-4 samce i 3-4 samice. Dla pewniejszego sukcesu można na 1-2 tygodnie odseparować samce od samic. Ikra w ilości od kilkunastu do trzydziestu sztuk zostaje delikatnie poprzyklejana do gałązek mchu. Wylęg następuje po 3-5 dniach. Przez pierwsze dni młode ryby przyczepiają się specjalną przyssawką na pyszczku do mchu, szyb i innych elementów wystroju akwarium. Mają wtedy ok. 2mm i są ciemno ubarwione. Po 4-5 dniach narybek nabiera jasnego ubarwienia i zaczyna dosyć nieporadnie pływać. W tym czasie należy zacząć karmienie. Dobrym pokarmem są nicienie micro lub artemia. Małe ryby rosną stosunkowo nierówno. Osiągają dojrzałość po około 3 miesiącach, ale nie polecam rozmnażania ich tak wcześnie. Nie jest do końca wiadomo co jaki czas samica jest zdolna do przystępowania do tarła.


Linki:

Dyskusja o microrazborach na naszym forum- http://www.akwarium.net.pl/forum/ryby-akwariowe/microrasbora-galaxy-co-i-jak/

Anglojęzyczne forum o microrazborach- http://celestialpearldanio.com/

Osobiste
technika