Piękniczkowate

Z Akwarystyka wiki
Wersja Boli1234 (dyskusja | edycje) z dnia 16:24, 4 mar 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Piękniczkowate
Gupik-samiczka-2232.jpg
Przedstawiciel rodziny, gupik, samiczka odmiany hodowlanej z widoczną plamką ciążową
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpieńcokształtne
Rodzina piękniczkowate
Nazwa systematyczna
Poeciliidae
Garman, 1895
Systematyka w Wikispecies
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons


Piękniczkowate (Poeciliidae) - rodzina ryb karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes). Wiele gatunków z tej rodziny, zwłaszcza ozdobne odmiany hodowlane żyworódek, to ryby popularne w akwarystyce. Początkowo występowały od południowo-wschodnich USA, aż do północno-wschodniej Argentyny, a także w Afryce i na Madagaskarze. W wyniku wprowadzenia ryb do środowiska z hodowli w akwarium|akwariach, jak i powszechnego stosowania gatunków z rodzajów Poecilia do kontroli komara można je znaleźć we wszystkich alnych i subtropikalnych rejonach świata.

Zasięg występowania

Od południowo-wschodnich stanów USA, aż do północno-wschodniej Argentyny, a także Afryka i Madagaskar. W wodach słodkich i słonawych.

Obejmuje podrodziny Aplocheilichthyinae, Procatopodinae i Poeciliinae. Do tej ostatniej zaliczono ryby jajożyworodne, których samce posiadają narząd kopulacyjny - gonopodium. Największe osiągają 20 cm długości. Ich pokarm stanowią glony, larwy owadów, drobne skorupiaki i ryby. Niektóre zostały introdukowane na tereny zagrożone malarią, ponieważ w swym naturalnym środowisku żywią się larwami komarów. W nowym miejscu nierzadko zmieniały zwyczaje żywieniowe i stawały się niebezpieczną konkurencją pokarmową dla gatunków rodzimych.

Systematyka

Niektóre rodzaje wyróżniane w rodzinie i ich wybrani przedstawiciele (trzeba zaznaczyć, że wśród naukowców nie ma jednomyślności co do podziału systematycznego piękniczkowatych):

Linki zewnętrzne

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99kniczkowate
Osobiste
technika