Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Drukuj  
Autor Wątek: rozmnażanie Skalarów  (Przeczytany 97358 razy)
domel
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #105 : Listopad 13, 2008, 13:54:42 »

witam ja w tej chwili mam druga dobe ikre a ktoras z kolei nigdy nie odlawialem wczesniejszej  ikry ulegaly zniszczeniu badz zjedzeniu w ciagu pierwszej doby bardzo uwaznie obserwuje skalary i widze ze nauczyly sie opiekowac potomstwem i dobrze im idzie nie jestem za odlawianiem ikry przeciez to ich dzieci i jak by sie poddaly za pierwszym razem czy za ktoryms to ich sprawa ale instykt im mowi i wiedza(teraz) jak maja postepowac poco ingerowac w ich naturalny instykt niech sie ucza pozdrawiam
Zapisane
skalar76
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 328



« Odpowiedz #106 : Listopad 13, 2008, 23:01:48 »

drogi kolego te ryby nie posiadają już instynktu macieżyńskiego, od xxxx pokolenia wstecz rozmnażane były w akwariach a nie w naturze, a żeby mieć jakiekolwiek wyniki w rozmnażaniu tych ryb trzeba niestety zabrać im ikre  Sad
Zapisane
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #107 : Listopad 14, 2008, 00:48:45 »

A jednak posiadają. Tyle że zaburzony bardzo. W zależności od dobranej pary, warunków w akwarium w końcu odchowują samodzielnie młode. Jedni mają więcej szczęścia inni mniej.( albo cierpliwości)
Faktem jest że taka para najlepiej uczy się w akwarium bez innych ryb gdzie nie grozi im czynnik stresujący z powodu obecności innych ryb. Przegradzanie ryb także jest dobrym posunięciem jednak nie należy od razu oczekiwać oszałamiającego sukcesu w odchowie larw i młodych.
Przypadki "dewiacji" są zresztą ciekawe. Przykładowo ćwiczyłem ostatnio parę w osobnym akwarium i para zaczęła świetnie opiekować się larwami ale...
Kiedy młode zaczęły pływać to samiec uparcie łapał młode i pluł nimi na liść żeby na nim dalej wisiały.
W końcu doszło do bójki rodziców i parę musiałem rozdzielić na jakś czas by ochłonęła po tarłach.
Nie spieszymy się tylko spokojnie obserwujemy. Może i z dziesięć tareł przeprowadzą by następne było skuteczne.

Po za tym dawnej w literaturze okreslano z reguły iż skalary po dwóch latach życia dopiero są dojrzałe i gotowe do tarła.
Teraz jest to pół roku.
Byc może, to też dodaje swoje pięć groszy do problemów z opieką nad narybkiem.
Zapisane
Liquman
Nowy
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #108 : Marzec 21, 2010, 17:47:22 »

Jak przełożę ikrę do 2 akwarium, to przełożyć ją najlepiej z parką skalarów czy bez?
Zapisane
speedeecat
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 530


http://www.moja-akwamania.za.pl


WWW
« Odpowiedz #109 : Marzec 21, 2010, 20:49:22 »

Oczywiście że bez ryb.
Zapisane

igore
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #110 : Kwiecień 04, 2010, 16:14:26 »

Hej ; czy male skalary karmimy po oderwaniu od liscia prosze o rade        ale one jeszcze nie plywaja czy ktos  mi doradzi                                                                                                                                               
Zapisane
czala
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #111 : Kwiecień 16, 2010, 13:06:11 »

Moje skalary chyba parka zachowuja sie dziwnie tzn. chowaja sie gdzies z tylu razem oczywiscie, i odganiaja ryby od siebie,
malo co ich widac ale ikry nie zlozyly, jeden skalar jest gruby ma powiekszony brzuszek i jakby wydluzony bedzie skaladal ikre czy nie?
Brzuch nie jest od przekarmienia napewno, bo sprawdzalem.
Moze miec ikre w sobie ?
Zapisane
marek121221
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1095



« Odpowiedz #112 : Kwiecień 24, 2010, 11:14:16 »

Moje skalarki same się opiekują i odchowują małe Good !
Zapisane

gg-733380
Pablooo ^_^
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #113 : Kwiecień 24, 2010, 11:36:25 »

Mam jeszcze pytanko dotyczące skalarów. Mam 2 w moim akwarium, ale nie wiem czy to jest parka. W sklepie sprzedawca powiedział mi że on nie odróżnia płci. Jak można ją rozpoznać? ;]
Zapisane

akwarium - 60l:
-1x skalar
-2x mieczyki
-4x kiryski pstre
-3x danio
-4x neonki czerwone
-1x glonojad
-1x ślimak
-ok. 10 narybku (gupiki)
;]
czala
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #114 : Maj 02, 2010, 11:27:48 »

Podobno samica ma nad oczami w granicy czoła jakas gorke. Ale ona jest widoczna u duzych ryb u mojej juz ja widac.
Zapisane
karol142334
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #115 : Maj 07, 2010, 15:29:38 »

siemka. akwarystyka zajmuje sie od niedawana bo zaledwie jakis miesiac. moje skalary ktore moim zdaniem sa jeszcze mlode przechodza tarlo... na lisciu zlozyly pelno ikry... co robic?? dzisiaj mysle jeszcze kupic kotnik bo inne skalary moim zdaniem sa zagrozeniem dla ikry... tylko co robic i jak.... doradzcie.. czy przekladac je od razu nawet zaraz czy doczekac jakis czas.. i jak przekladac?? czy uciac lisc i to wlozyc do kotnika czy jakos inaczej... doradzcie i powiedzcie prosze co i jak bo ja totalnie nic nie wiem:P

z gory dzieki:)
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2010, 15:35:23 wysłane przez karol142334 » Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #116 : Maj 07, 2010, 16:49:07 »

siemka. akwarystyka zajmuje sie od niedawana bo zaledwie jakis miesiac. moje skalary ktore moim zdaniem sa jeszcze mlode przechodza tarlo... na lisciu zlozyly pelno ikry... co robic?? dzisiaj mysle jeszcze kupic kotnik bo inne skalary moim zdaniem sa zagrozeniem dla ikry... tylko co robic i jak.... doradzcie.. czy przekladac je od razu nawet zaraz czy doczekac jakis czas.. i jak przekladac?? czy uciac lisc i to wlozyc do kotnika czy jakos inaczej... doradzcie i powiedzcie prosze co i jak bo ja totalnie nic nie wiem:P
z gory dzieki:)
Zawsze będe zdania, że ikry wraz z rodzicami nie należy przenosić.
Nie przeniesiesz i stracisz ikre na 100%
Żaglowce za jakiś czas podejdą znow do tarła i znów pewnie stracisz ikre.
W końcu ryby naucza się opiekowac potomstwem a Ty będziesz świadkiem całego pięknego etapu od składania ikry poprzez obrone narybku aż po wychowanie młodych.
Jeśli jednak się uprzesz żeby przenosić ikrę do kotnika to jeśli jest ona zaplodniona, wyrywasz liść, przenosisz go do kotnika w którym panują warunki podobne do głównego zbiornika, ustawiasz lekkie napowietrzanie z wylotem w kierunku ikry (żeby nie pleśniała) i oddzielasz ewentualne już spleśniałe jajeczka od reszty ikry.
Mimo wszystko, mam nadzieję, że tego nie zrobisz i pozwolisz by żaglowce opiekowały się potomstwem.
Zapisane

bartekw
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #117 : Maj 07, 2010, 18:22:30 »

niema sie co ludzic ze cos z tego bedzie niech sobie trenuja do 5-6 razy i wtedy przenies  je (tarlaki) do osobnego akwa , tam zloza ikre i w tedy moze cos z tego bedzie , jesli para jest plodna , w akwa ogolnym  odradzam kierowanie wylotu z filtra na ikre , utrudni to tylko prace rodzicom (opieka nad jajami) ,  jesli sa grzyby we wodzie  to i tak ikra zgnije , pozatym strumien wody skierowany na ikre podczas wyklowania sie larw spowoduje ze rozdmucha je po calym akwa i stana sie pokarmem dla innych mieszkancow , ordzice opiekujacy sie ikra sami wachluja wode wokol ikry i jest to wystarczajace  papa
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #118 : Maj 07, 2010, 19:09:20 »

odradzam kierowanie wylotu z filtra na ikre , utrudni to tylko prace rodzicom (opieka nad jajami) ,  jesli sa grzyby we wodzie  to i tak ikra zgnije , pozatym strumien wody skierowany na ikre podczas wyklowania sie larw spowoduje ze rozdmucha je po calym akwa i stana sie pokarmem dla innych mieszkancow
Nie doczytał pan, panie kolego.
Mówiłem o przydławionym strumieniu wody skierowanym w strone ikry w kotniku w ktorym nie ma rodziców.
W akwarium gdzie są rodzice to oni napowietrzają ikre cały czas wachlując ją. Jeśli przeniesiemy ikre do osobnego zbiornika (kotnika) w ktorym nie będzie rodziców (ryzyko zjedzenia przez nich ikry) to trzeba ich zastąpić w napowietrzaniu przyszłego potomstwa.
Zapisane

5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #119 : Maj 16, 2010, 21:19:46 »

Na początku pozdrawiam wszystkich.Myslalem nad rozmnazaniem skalarow chcialbym miec np.4 parki i wpadlem na taki pomysl zeby kupic np. 400l akwarium wymiary 150 50 50 kupic np.10 skalarow te ktore dobiora sie w pary zostawic reszte sprzedac pozniej podzielic je na 4 czesci jedna ok 100l.nie przezroczyste oczywiscie zeby skalary sie nie widzialy 4 grzalki i filtry gabkowe z napowietrzaczem bez podloza.Zalezy mi zeby jak najmniej miejsca zajmowalo.teraz moje pytania?Moze Wy macie jakies leprze pomysly prosze o odpowiedz
Mam nadzieje ze nie powtarzam sie z pytaniami chyba ze cos przegapilem.
1 ile moge miec skalarow w 400l?
2 czy 100l na parke to nie za duzo slyszalem ze jak jest za duzy litraz  to nie mysla o potomstwie tylko o gonieniu sie czy to prawda?
3 przeczytalem na jakims forum czy artykule  ze filtry gabkowe sa niezastapione do akwarium tarliskowego czy to prawda jak tak to jakie polecacieze?
4 wiem ze nie odlawiac ikry od rodzicow zaczac karmic jak male zaczynaja plywac wiem ze artemia ale jak to robic przy rodzicach?
pozdrawiam
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Drukuj  
 
Skocz do: