Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10
  Drukuj  
Autor Wątek: rozmnażanie Skalarów  (Przeczytany 97345 razy)
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #120 : Maj 18, 2010, 06:50:18 »

Na początku pozdrawiam wszystkich.Myslalem nad rozmnazaniem skalarow chcialbym miec np.4 parki i wpadlem na taki pomysl zeby kupic np. 400l akwarium wymiary 150 50 50 kupic np.10 skalarow te ktore dobiora sie w pary zostawic reszte sprzedac pozniej podzielic je na 4 czesci jedna ok 100l.nie przezroczyste oczywiscie zeby skalary sie nie widzialy 4 grzalki i filtry gabkowe z napowietrzaczem bez podloza.Zalezy mi zeby jak najmniej miejsca zajmowalo.teraz moje pytania?Moze Wy macie jakies leprze pomysly prosze o odpowiedz
Mam nadzieje ze nie powtarzam sie z pytaniami chyba ze cos przegapilem.
1 ile moge miec skalarow w 400l?
2 czy 100l na parke to nie za duzo slyszalem ze jak jest za duzy litraz  to nie mysla o potomstwie tylko o gonieniu sie czy to prawda?
3 przeczytalem na jakims forum czy artykule  ze filtry gabkowe sa niezastapione do akwarium tarliskowego czy to prawda jak tak to jakie polecacieze?
4 wiem ze nie odlawiac ikry od rodzicow zaczac karmic jak male zaczynaja plywac wiem ze artemia ale jak to robic przy rodzicach?
pozdrawiam

siema Lukasz
moim zdaniem w 4 setkach 10 skalarów to wcale nie jest duzo, zwłaszcza, ze chcesz 2 pary z tego zrobic - no chyba , ze będziesz miał DOŻO  szczęścia lub( i ) wprawne oko.
ryby najlepiej kup z rożnych źródeł - żeby nie pogłębiać hodowli wsobnej, by zapobiec coraz to większej liczbie wad genetycznych, które i tak bardzo często sie ujawniają u ryb w sklepach - no chyba ,ze chcesz ciągnąc jedna linie. Z tym tez można sobie poradzić. Skalarów w sklepach jest dużo , będziesz potrzebował trochę cierpliwości, zęby je skompletować.
A jeszcze jedno - NIE PARA CZARNYCH bo nic z tego nie wyjdzie!!! - czarne ryby posiadają gen letalny czyli śmiertelny - ikra wprawdzie będzie, ale nic z tego nie wykluje się.
co do pytań...
100 litrów na pare to nie za dużo - i nie beda się ganiać - chyba ze nie dobrane. Moje tarły sie w 60l i to w zupełności wystarczy. Śmiało możesz z 150dlugiego zbiornika zrobić 5 co 30 cm.
Filtry gąbkowe jak najbardziej - tylko o dość dużej wydajności ( im większa gąbka, tym więcej bakterii rozkładających azotany i inne substancje pochadzace z przemiany materii)
artemia jest niezastąpiona. możesz ją podawać bez problemu w obecności rodziców - wystarczy wężykiem zassać porcje z hodowli i delikatnym strumieniem  wpuścić nad chmurkę młodych (to straszne żarłoki wiec nie żałuj z częstotliwością karmienia)
jak masz jeszcze jakies pytania to wal śmiało.
Zapisane

Kris
5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #121 : Maj 21, 2010, 13:08:06 »

Witam i dziekuje za odpowiedz.Mam jeszcze pare pytań mysle ze sie nie powtarzaja
1 Artemia 500g na ile mi wystarczy karmiac np.mlode skalary jeden miot miesiecznie?
2 Ile taka artemia moze byc otwarta?czy lepiej kupic pare opakowan mniejszych?
3 Ile skalarow srednio jest z  jednego miotu?
4 Jaki filtr gabkowy z napowietrzaniem polecacie?
pozdrawiam
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #122 : Maj 22, 2010, 09:16:26 »

Witam i dziekuje za odpowiedz.Mam jeszcze pare pytań mysle ze sie nie powtarzaja
1 Artemia 500g na ile mi wystarczy karmiac np.mlode skalary jeden miot miesiecznie?
2 Ile taka artemia moze byc otwarta?czy lepiej kupic pare opakowan mniejszych?
3 Ile skalarow srednio jest z  jednego miotu?
4 Jaki filtr gabkowy z napowietrzaniem polecacie?
pozdrawiam


500 gram ..... oj to bedziesz mial to na lata
proponuje kup sobie pudełeczko 30g - ja tak robię - no chyba , ze masz stado tarlaków hehe - na parę skalarów a raczej ich młodych na rok powinno wystarczyć
pyzatym im dłużej leży otwarta, tym mniejszy % wylęgu
a ile skalarów - od młodej pary 200 - 300 możne być , 2 x więcej od starszych
filtr najzwyklejszy gąbkowy podłączany pod brzęczyk ( im większy tym większa powierzchnia chłonna i więcej pożytecznych bakterii)
widziałem tez turbiny na gąbce, ale strumień wody z filtra możne być za silny dla wylęgu
Zapisane

Kris
5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #123 : Maj 26, 2010, 14:31:35 »

Myslalem zrobic tak jak pisales Kris 150 cm podzielic na 5 po 75l. mam teraz pytanie czy podzielic kazda z komor osobno o tej samej wysokosci co akwarium czy kazda przedzialke coraz nizsza zeby woda splywala od pierwszej do ostatniej powoli napowietrzajac ja i dodatkowo brzeczyk w kazdej komorze pompka obiegowa w ostatniej komorze by pompowala wode do pierwszej we wszystkich komorach byly by te same parametry wody czy macie jakies inne pomysly?



|                                                                                                  |    --
|                    |                     |                     |                |               |
|                    |                     |                     |                |               |
|     75l           |      75l           |    75l             |    75l        |      75l     |  50cm h
|                    | 48cm            |  47cm            | 46cm        |  45cm     |
|                    |  h                 |    h                |     h         |               |
---------------------------------------------------------------------------------------------------    --
<-------30----->                                           
<--------------------------------------------------150------------------------------------------>

cos takiego mam nadzieje ze rozumiecie moj projekt
pozdrawiam
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #124 : Maj 28, 2010, 14:20:42 »

możesz tak zrobić,  ale ja osobiście podzieliłbym na każdy osobno a to z dwóch powodów:
 
możesz przenieść z jednego do każdego jakieś choróbsko

jeśli będziesz miał wylęg, to możne go wymieść do reszty zbiorników

poza tym mniej kombinowania
Zapisane

Kris
5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #125 : Czerwiec 14, 2010, 20:29:27 »

Mam jeszcze pytanie jakiej wielkosci jest skalar który ma ok.2-3 miesiące i ile moge trzymac takich skalarow w 100 l. akwarium?
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #126 : Czerwiec 14, 2010, 22:54:25 »

u mnie 3 miesięczne skalarki miały 4-6 cm wysokości
wszystko zależy od temp, zagęszczenia, częstotliwości podmianek wody(co by nie skarłowaciały) i żarełka oczewiście
w 100 litrach możesz trzymać kilka sztuk i lepiej by zbiornik był wysoki
jeśli masz na myśli masówkę, tzn. ryby (a raczej potomstwo od ryb), które trzymasz , lub zamierzasz trzymać w zbiorniku opisanym wyżej, to zależy tylko od Ciebie. 
Pewnie dostanie mi się po głowie od innych forumowiczów, ale ja jakieś 200 sztuk maluszków trzymałem w niecałej 70tce - to była masówka Roll Eyes
ALE... wodę podmieniałem co 3- 4 dni jakieś 15 - 20 litrów jak rybki miały jakieś 3 cm wysokości
jak podrosły do 5-6 poszły do sklepu - wtedy mieszkałem w Szkocji - koleś chciał brać każdą ilość - tam jest kiszka - ryby najczęściej z Tajlandii - od hodowców to rzadkość
moje pomimo takiego zagęszczenia miały ładne, długie pletwy z powydłużanymi promieniami pletw ogonowych - tam takie ryby  to rodzynki
możne być gęsto , byle podmianki częste
Zapisane

Kris
5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #127 : Czerwiec 16, 2010, 20:26:23 »

Czy dobrze rozumiem 200 sztuk 3cm.kazdy w 70 l.?a 6cm. w jakim trzymales i ile?
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #128 : Czerwiec 16, 2010, 22:15:36 »

200 sztuk wrzuciłem jak miały 3cm wysokości do 70tki, tam urosły do 5-6cm a potem do sklepu Wink
ok zacznę od początku...
para się wytarła w ogólnym, dwa dni po tym jak zaczęły się kluć odciąłem liść żabienicy wraz z larwami i przeniosłem do 12l. zostawiłem starym jakieś 30-40 sztuk by się opiekować potomstwem uczyły
Po ok 2 tyg przeniosłem je do 35tki - tam w ciągu miesiąca urosły do ok 3cm wysokości - resztę już znasz
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2010, 22:27:05 wysłane przez panchax » Zapisane

Kris
5574lukasz
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #129 : Czerwiec 17, 2010, 20:58:30 »

Ok.zdieki za odp.mam jeszcze pytanie czym je karmiles ze tak szybko urosly czy skalary tak szybko rosna?czym je karmic pozniej co Ty polecasz z wlasnego doswiadczenia?
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #130 : Czerwiec 17, 2010, 21:11:37 »

na początku świeżo wyklutymi larwami solowca.
potem przeszły na drobny plankton.
Jak miały 1,5 cm wysokości, dorzuciłem ochotkę, artemie i mix dla paletek
To zacząłem przeplatać z granulatem dla paletek.
skalary to wielkie żarłoki . Jeśli będą miały ciepło 28-30stopni i częste podmianki to urosną jak na drożdżach
Zapisane

Kris
sk4lar
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #131 : Sierpień 15, 2010, 14:29:20 »

Wlasnie od paru dni zauważyłem jak parka skalarów czysci liśc żabienicy. Mialem fart bo okazała się parką ta para skalarów co kupiłem pierwsze dwa.Zauważyłem też dziwne potyczki z jednym ze skalarów. Ogólnie skalarów jest cztery, temperatura do 28 stopni akwarium ogólne.Już dwa dni tak czyszczą tą żabienice, czyli za ile dni mogę sie spodziewać ikry? Obecnie czekam na zachowanie po zlożeniu ikry, czy zjedzą swą ikre czy nie.
Zapisane
panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #132 : Sierpień 15, 2010, 17:21:28 »

mogą złożyć dziś, jutro lub za kilka dni
nie spodziewaj się sukcesu za pierwszym razem, choć i to jest możliwe
moje ostatnie skalary załapały o co chodzi za trzecim razem
kilka lat temu miałem parę, która wzorowo opiekowała się ikra i potomstwem (przez 2 tyg) za pierwszym razem
powodzenia
Zapisane

Kris
sk4lar
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #133 : Sierpień 15, 2010, 20:44:27 »

mogą złożyć dziś, jutro lub za kilka dni
nie spodziewaj się sukcesu za pierwszym razem, choć i to jest możliwe
moje ostatnie skalary załapały o co chodzi za trzecim razem
kilka lat temu miałem parę, która wzorowo opiekowała się ikra i potomstwem (przez 2 tyg) za pierwszym razem
powodzenia
Złożyły ikrę  Grin, ciekawe co zrobią jutro:) miałem okazję przyglądać sie w dzisiejszą niedzielę jak samiczka skalara składa ikrę na żabienicy, partiami  Cheesy Obecnie jest dobrze drugi dzień i nie zjadają odganiają inne rybki na zmiane  Grin
I stało się   Angry Z poniedzialku na wtorek po nocy ikra znikła. Główny podejrzany to Otosek lub kosiarka.Bo wątpie by to były skalary dzielnie wybierały splesnialą ikrę i odganiały inne rybki. A swiatło było na noc zgaszone. Jak na pierwszy raz jestem z tej parki dumny  Smiley
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 09:33:41 wysłane przez sk4lar » Zapisane
glonek ..l
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #134 : Sierpień 31, 2010, 14:41:37 »

witam

trochę odejdę od tematu może ktoś mi powiedzieć lub wkleić fotkę gdzie i jak wygląda pokładełko u skalara???
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10
  Drukuj  
 
Skocz do: