Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « zmiękczanie wody i zakwaszanie
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Drukuj  
Autor Wątek: zmiękczanie wody i zakwaszanie  (Przeczytany 30817 razy)
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #60 : Maj 14, 2010, 23:19:59 »

O co my się tu właściwie spieramy?
Ja się nie spieram, ale wyjaśnie:
1. nie można obniżyć PH za pomocą CO2 w twardej wodzie,
2. w miękkiej wodzie nie da rady obniżyć trwale PH za pomocą CO2 ze względu na to, że zaistnieje zjawisko "sinusoidy".
3. typową "sinusoidę" można zaobserwować przy próbie obniżenia PH w twardej wodzie za pomocą CO2.
Jak widzisz, aż tak bardzo od swoich wyjściowych poglądów nie odbiegłem, choć masz rację, na początku rzeczywiście uważałem, że wcale nie można obniżyć PH za pomocą CO2. Po postach kilku z Was rzeczywiście przemyślałem sprawę, wyciągnąłem wnioski które wyglądają jak w/w 3 pkt.
Emi napisala jak można sobie z tym w 100% poradzić: sterownik + elektrozawór.
No właśnie. W zasadzie Emi napisała tylko i wyłącznie tyle.
Ja chciałbym wiedzieć w jaki sposób można to zrobić. Chciałbym poznać szczegóły.

Pozdrawiam.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #61 : Maj 15, 2010, 10:49:47 »

Emi napisala jak można sobie z tym w 100% poradzić: sterownik + elektrozawór.

No właśnie. W zasadzie Emi napisała tylko i wyłącznie tyle.
Ja chciałbym wiedzieć w jaki sposób można to zrobić. Chciałbym poznać szczegóły.

Pozdrawiam.


O tu Mirek chyba dość wyczerpująco to opisał (pkt. 3):

http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/co2.htm
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #62 : Maj 15, 2010, 11:52:52 »

O tu Mirek chyba dość wyczerpująco to opisał (pkt. 3):
http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/co2.htm

Emi, ale z tego wychodzi, że CO2 może być też podawane w nocy.
Żadnych kontrowersji?

Co do samego opisu to rzeczywiście nie ma się do czego przyczepić.
Opisane ciekawie i czytelnie.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2010, 12:16:28 wysłane przez mrs » Zapisane

Stiep
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #63 : Maj 15, 2010, 14:47:32 »

Dla mnie żadnych kontrowersji nie ma. W nocy podawana jast mniejsza ilość CO2, aby uzupełnić straty wynikające z wymiany gazowej, co zapewnia stały poziom pH. Poziom dwutlenku węgla jest więc taki sam w nocy i w dzień, a więc zwierzakom nic nie grozi.
Zapisane

102L profil: Neon similans, Ancistrus sp.
20L: Red Cherry, 30L: Crystal Red A-SSS, 30L: CPO, Razbora borneanska, 40L: Yellow,
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/stiep-102l-10-l/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #64 : Maj 15, 2010, 15:09:57 »

Dla mnie żadnych kontrowersji nie ma. W nocy podawana jast mniejsza ilość CO2, aby uzupełnić straty wynikające z wymiany gazowej, co zapewnia stały poziom pH. Poziom dwutlenku węgla jest więc taki sam w nocy i w dzień, a więc zwierzakom nic nie grozi.
Rozumiem.
Dziękuje za wyjaśnienie.
Zapisane

Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #65 : Maj 15, 2010, 22:46:10 »

Ja powiem tak - wezcie sobie wode do wiadra, wpuscie sobie duuuuzo CO2 i zmierzcie wyniki. Obojętnie jaka twarda by ta woda nie była prędzej czy później CO2 swoje zrobi i woda będzie kwaśna.

Orany no pewnie że będzie kwaśna jest jeszcze coś takiego jak kwas węglowy. Jak rozpuścimy dużo CO2 w wodzie to powstaje H2CO3 było kiedyś na chemii Wink
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_w%C4%99glowy
Zapisane
cielak201
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #66 : Czerwiec 07, 2010, 17:43:13 »

1.co2 nie zbijemy ph, ale mozna korygowac przy uzyciu co2
2.najprostrzy sposob na zakwaszanie wedlug mnie torf granulowany do filtra (ja daje przy wylocie) , drzewo tez moze byc w zbiorniku ale nie wiele da
pozdr
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #67 : Czerwiec 07, 2010, 17:58:29 »

1.co2 nie zbijemy ph, ale mozna korygowac przy uzyciu co2


Czym się różni zbijanie ph od korygowania ph ? Ja tam u mnie "zbijam" ph z 7,2 do 6,3 przy pomocy CO2 więc nie bardzo rozumiem co napisałeś w pkt 1.
Zapisane
cielak201
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #68 : Czerwiec 07, 2010, 18:41:00 »

a no tym kolezko ze mozesz manipulowac ph dodajac co2, przestan dodawac co2 a ph pojdzie do gory
tyle
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #69 : Czerwiec 07, 2010, 18:53:11 »

a no tym kolezko ze mozesz manipulowac ph dodajac co2, przestan dodawac co2 a ph pojdzie do gory
tyle

No zgadza się, filtrując przez torf wydzielają się do wody kwasy humusowe, które po dłuższym czasie i tak zostaną przetworzone i ph też pójdzie w górę. Przy CO2 powstaje w wodzie kwas węglowy, przy torfie kwasy humusowe. Kwestia ich trwałości w środowisku wodnym nie wpływa na użycie słowa manipulacja/korygowanie itd.
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #70 : Czerwiec 07, 2010, 23:27:29 »

a no tym kolezko ze mozesz manipulowac ph dodajac co2, przestan dodawac co2 a ph pojdzie do gory
tyle

To tak jakbyś powiedział, że alkoholem nie można się upić bo na drugi dzień wytrzeźwiejesz.
CO2 zakwasza wodę gdy w niej się znajduje, gdy go już nie ma to nie zakwasza bo nie ma co. Nie rozumiem o czym tu jeszcze dyskutować.
Zapisane
couek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 52

http://zg.wroclaw.pl


WWW
« Odpowiedz #71 : Czerwiec 10, 2010, 00:23:36 »

Opowiem Wam o swojej refleksji.
Cytuj

O tu Mirek chyba dość wyczerpująco to opisał (pkt. 3):

http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/co2.htm


Znalazłem stronę Mirka dość dawno przez google.pl

Czytając jego stronke uznałem ją i jego akwa za wzór, który będę naśladował - w końcu super efekt mu wyszedł. Nie czytałem jednak wszystkiego. Dzisiaj się wczytałem w inne rzeczy.

Nie umniejszam doświadczenia temu Panu, jednak pisze on o sprzedawcach na forach internetowych, co nawet sobie piszą laurki (zakładka porady). Tylko jak się tak głębiej przyjżeć jego akwa, to:

1. Miesza Biotop - ok sam trzymam Razbory i Neony, bo ładnie wyglądają

2. Ma sprzęt z najwyższej pułki - wszystko co jest możliwe do akwarium - może brakuje mu tylko systemu, który sam by wodę podmieniał Smiley Kto stosuje lampe UV przy rybach, które lubią garbniki?? Gościu ma chyba mega dużo kasy - jak sam pisze "akwarystyka to drogie hobby". Tylko, że wszystko co gość ma można osiągnąć innymi sposobami, redukując wydatki - szacuje, że do 1/4 tego co gość wydał. Po co komu najdroższy sprzęt, jak może mieć nawet chińszczyznę - niektóre rzeczy sam mam z chin i mi działa lepiej niż innych renomowanych firm. W dodatku można za tą samą kasę kupić kilka urządzeń i w razie awarii wymieniać Smiley I tak sobie pomyślałem, że gość pewnie ma sklep, bo kto inny ma wszystkie naprawdę mega bajery w akwa? Wszystko co jest możliwe na rynku - nawet diody nocne Smiley Wspomnę nawet o aluminiowej pokrywie Wink Jeszcze nigdy nie widziałem, żeby ktoś miał takie akwa - nawet w knajpach - no ale może mało widziałem.

3. Rzeczywiście sprzedawcy w sklepach to naciągacze (w większości). W dodatku jak pisałem powyżej nakręcają do zakupów na forach - nie tylko w akwarystyce. Sam byłem sprzedawcą w małym sklepie zoologicznym (na akwarystyce), który był częścią wielkiej sieci (ich pierwszy lub drugi sklepik, który zapoczątkował mega sklepy akwarystyczne). W dużym sklepie wszystko się sprzedaje praktycznie same, w małym trzeba już mieć większą wiedzę. Jeśli chodzi o sprzedawcy naciągaczy - ja sam nigdy nie naciągałem - polecałem rzeczy zgodnie z sumieniem, jak np bakterie nitryfkacyjne - może co dziesiąty sprzedawca w ogóle się zapyta klienta, czy wie co to jest Smiley. Ktoś chciał mocną roślinkę, to poleciłem anubiasa - to nic, że kosztował 50zł - z ceną się nie zgadzałem, chociaż to byla roślina mateczna, ale pomijając cenę postąpiłem zgodnie z sumieniem. Często spotykam sprzedawców, co się naprawdę znają i nie wciskają rzeczy na siłe. Wziąłem raz na próbę (próbę sprzedawcy) kilka rzeczy i pytałem czy to lepsze od tego, albo czy wszystko może spotęguje pożądany efekt, a gościu wskazał mi jedną rzecz do kupienia Smiley

Reasumując - Mirek ma piękne akwa, sprzęt z najwyższej półki, zna się na rzeczy, ale czy aby przypadkiem sam nie jest częścią branży akwarystycznej? Wink To byłaby hipokryzja Smiley Nie wspominając o wspomnianych laurkach Smiley

BTW: sory za OT
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2010, 00:28:00 wysłane przez couek » Zapisane

b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #72 : Czerwiec 11, 2010, 07:56:18 »

Reasumując - Mirek ma piękne akwa, sprzęt z najwyższej półki, zna się na rzeczy, ale czy aby przypadkiem sam nie jest częścią branży akwarystycznej? Wink To byłaby hipokryzja Smiley Nie wspominając o wspomnianych laurkach Smiley

mirekkon jest twórcą sterownika amazon i na tym się chyba kończy jego udział w branży akwarystycznej.

Co do sprzętu w/w człowieka - nie tobie i nam dane jest przeliczanie jego wydatków - zostawmy to  skarbówce Cheesy - żart oczywiście.
Piszesz że w jego akwariach mieszane są biotopy - popatrz na akwaria w dziale "nasze akwaria" tam 70% zbiorników jest nie-biotopowych, grunt żeby ryby się nie męczyły i żeby podobało się właścicielowi.
Zapisane

rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #73 : Czerwiec 11, 2010, 08:02:53 »

Reasumując - Mirek ma piękne akwa, sprzęt z najwyższej półki, zna się na rzeczy, ale czy aby przypadkiem sam nie jest częścią branży akwarystycznej? Wink To byłaby hipokryzja Smiley Nie wspominając o wspomnianych laurkach Smiley


Słuchaj, nawet gdyby robił w tej branży to co już nie miałby prawa do zaprezentowania swojego zbiornika. Przecież nawet ludzie z branży uczyli sie wszystkiego nie na studiach tylko samemu, mają takie same prawa wystawiać zbiorniki, zdobywać doświadczenie itd.

Z tego co pamiętam Mirmil nigdzie nie pisał, że ma akwarium biotopowe i nie jest żadnym wymogiem akwarystyki aby tylko takie akwaria tworzyć. Nie rozumiem więc zarzutu. Zazdrość zrzera, że kogoś stać na drogi sprzęt, drogie ryby, duży litraż i dobrą aranżacje?

Pozdrawiam, R.
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #74 : Czerwiec 11, 2010, 19:32:11 »

Z tego co pamiętam Mirmil nigdzie nie pisał, że ma akwarium biotopowe i nie jest żadnym wymogiem akwarystyki aby tylko takie akwaria tworzyć. Nie rozumiem więc zarzutu. Zazdrość zrzera, że kogoś stać na drogi sprzęt, drogie ryby, duży litraż i dobrą aranżacje?
Rodia, Ty chyba ćpasz.
Gość opisał swoje odczucia po obejrzeniu strony internetowej mirmila, gdzie Ty się dopatrzyłeś jakiegoś zarzutu?
Chłopak nie napisał też, że  mirmil nie powinien chwalić się swoim zbiornikiem więc o co Tobie chodzi?
W zasadzie 3/4 postu to chwalenie baniaka mirmila, na końcu stwierdzenie, że jeśli autor reklamuje się bo ma z tego zysk to jest to hipokryzja.
Z tego co wiem, mirmil nie ma sklepu. Jest za to (lub był) serwisantem skalara, jest tez autorem "amazona" - sterownika akwariowego, który, moim zdaniem, jak wszystkie inne sterowniki, jest zbyteczny. Idąc dalej, mirmil 99% czasu poświęconego forum dzieli między aktualizacje swojego wątku i wystawianie tego co zrobi na sprzedaż w dziale "giełda" - mnie to wisi, to nie moja sprawa ale dla kogoś kto od jakiegoś czasu czyta to forum wniosek taki może się  nasunąć.
Co do mieszania biotopów to kolega wyżej ma racje, co do Twojego chwalenia aranżu to jeśli katowanie ryb nie lubiących dużej ilości światła jego nadmiarem, do tego (co słusznie zauważył autor problematycznego posta) wybijanie garbników i humusów oraz zmniejszenia w i tak małym baniaku miejsca do pływania poprzez zbędne zagęszczenie jest dobrym aranżem to raczej masz średnie pojęcie o tych rybach. Z resztą o żaglowcach też bo sam je katujesz nadmierną ilością światła a szkoda bo Ty akurat masz aranż ładny.
No ale co ja tam wiem. Wy macie "ładne" baniaki Smiley

I jeszcze jedno. Piszesz w jakimś wątku, że błędy ortograficzne to brak szacunku do innych rozmówców a sam nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Zapisane

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Drukuj  
 
Skocz do: