Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17
  Drukuj  
Autor Wątek: LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia  (Przeczytany 163440 razy)
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #210 : Wrzesień 05, 2012, 13:05:27 »

Pytanie ile faktycznie taka dioda daje lumenów. w przypadku markowych diod jeszcze można wierzyć specyfikacjom, ale tutaj?
No a potem trzeba zsumować ile masz teraz lumenów i ile musiałbyś mieć diod żeby mieć podobnie.
Moim zdaniem wyjdzie to bardzo drogo, a zysk w postaci zużycia energii będzie niewielki. Wydajność mierzona w ilości lumenów na wat jest mocno przereklamowana jeśli chodzi o LED-y. Wydajność nowoczesnych świetlówek liniowych T5 wcale dużo nie odbiega, a oferują one prawdopodobnie dużo lepsze parametry widma.

Jeśli już to rozglądałbym się za HQI, którego skuteczność świetlna jest jeszcze wyższa niż takie LEDy.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #211 : Wrzesień 05, 2012, 13:10:21 »

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że nie mogę zrezygnować z pokrywy, a zamknięte HQI nie jest dobrym pomysłem...
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #212 : Wrzesień 06, 2012, 03:40:04 »

Przyszłością w akwarystyce są zapewne żarówki plazmowe (nowość), które dają większy strumień świetlny niż HQI ale cena takiego rarytasu jak narazie to tylko dla wybitnie bogatych ludzi.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #213 : Wrzesień 14, 2012, 11:37:43 »

OK, ale sprawa dotyczy się ledów.
Kolejne pytanie, diody 100lumenów i kąt świecenia ok 120 stopni, czy 60 lumenów i kąt świecenia 60 stopni ? Mowa nadal o ledach 1W i 350mA.
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #214 : Wrzesień 14, 2012, 12:07:53 »

Odradzam oświetlenie LED. Ze 2 tygodnie temu miałem awarię oświetlenia w pokrywie (świetlówki 2x30W), belkę oświetleniową wyrzuciłem bo się rozleciała przy naprawie. Została mi pokrywa, koszt nowej w sklepie zoologicznym 220zł (później się okazało, że na allegro są za 155zł). Postanowiłem kupić ledy i wkleić je na pokrywę. Na 5 metrów Ledów wydałem 105zł do tego zasilacz za 57zł (163zł w sumie). Początkowo miały to być 2 paski led po około 90 cm. Byłem taki napalony, same korzyści: oszczędność w eksploatacji, nie miga przy włączaniu, nie ogrzewa wody no i wykorzystuję starą pokrywę przez co nie muszę wywalać jak myślałem 220zł. Dobra, wszystko się trzyma i włączam... LOL Chyba zapałka dałaby więcej światła... Postanowiłem dodać jeszcze 1 pasek, efekt podobny. Pociąłem całe 5 metrów w 6 pasów po około 90cm (1 krótszy), zapalam - nie powiem coś dało, ale do efektu jaki mi dawały świetlówki potrzebowałbym kupić jeszcze z 10 metrów ledów. Poszukałem na allegro i kupiłem nową pokrywę ze świetlówkami za 155zł+20zł wysyłka.
Przygoda z ledami trwała 2 dni (+1 cały dzieńy na zakupy z montażem), woda przez ten czas zrobiła się mętna, zauważyłem to gdy zmieniłem pokrywę na świetlówkową. Zmiana pokrywy na zlikwidowała problem mętnej wody w 3-4 dni, sama się wyklarowała.
Straciłem na to 163zł zamiast od razu dorzucić 12zł i mieć normalne oświetlenie.
Zapisane

probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #215 : Wrzesień 14, 2012, 12:12:10 »

Odradzam oświetlenie LED. Ze 2 tygodnie temu miałem awarię oświetlenia w pokrywie (świetlówki 2x30W), belkę oświetleniową wyrzuciłem bo się rozleciała przy naprawie. Została mi pokrywa, koszt nowej w sklepie zoologicznym 220zł (później się okazało, że na allegro są za 155zł). Postanowiłem kupić ledy i wkleić je na pokrywę. Na 5 metrów Ledów wydałem 105zł do tego zasilacz za 57zł (163zł w sumie). Początkowo miały to być 2 paski led po około 90 cm. Byłem taki napalony, same korzyści: oszczędność w eksploatacji, nie miga przy włączaniu, nie ogrzewa wody no i wykorzystuję starą pokrywę przez co nie muszę wywalać jak myślałem 220zł. Dobra, wszystko się trzyma i włączam... LOL Chyba zapałka dałaby więcej światła... Postanowiłem dodać jeszcze 1 pasek, efekt podobny. Pociąłem całe 5 metrów w 6 pasów po około 90cm (1 krótszy), zapalam - nie powiem coś dało, ale do efektu jaki mi dawały świetlówki potrzebowałbym kupić jeszcze z 10 metrów ledów. Poszukałem na allegro i kupiłem nową pokrywę ze świetlówkami za 155zł+20zł wysyłka.
Przygoda z ledami trwała 2 dni (+1 cały dzieńy na zakupy z montażem), woda przez ten czas zrobiła się mętna, zauważyłem to gdy zmieniłem pokrywę na świetlówkową. Zmiana pokrywy na zlikwidowała problem mętnej wody w 3-4 dni, sama się wyklarowała.
Straciłem na to 163zł zamiast od razu dorzucić 12zł i mieć normalne oświetlenie.
Niestety tak bywa jak się zakłada ledy z najniższej półki.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #216 : Wrzesień 14, 2012, 12:23:18 »

A dlaczego porównujesz malucha do mercedesa.
Te paski " z metra cięte" mają się nijak do tych PowerLed 1W czy też 3W.
Te w paskach mają może 10-20mW.
Są rozmieszczone co 3cm więc na metrze masz w okolicach 33szt.
Powiadasz  pociąłeś 5m - 5x33szt=165sztuk diodek.
165 szt x 0,02 Wat = 3,3Wat.
Tyle to ma jedna dioda PowerLed za 12zł.

Ludzie (głównie za oceanem*) mają akwaria morskie na diodach Led i wszystko śmiga - fakt - nie są to te najtańsze diodki tylko jakieś PowerLed czy tez chyba CREE ...

* - wiem bo u mnie w firmie robiliśmy kilkadziesiąt obudów do takich paneli świecących
http://www.sklep.hepatus.com.pl/product.php?id_product=171
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #217 : Wrzesień 14, 2012, 12:29:38 »

Zgadzam się z Pietachem niestety taka jest prawda że oświetlenie akwarium robi się albo z PowerLED albo jakiś kierunkowych mocnych
Najważniejsze to jednak wiedzieć coś więcej o diodach niż to że są z metra.
Po prostu wyrzuciłeś kasę na diody które służą do podświetlenia a nie oświetlenia.
Tak bywa. Na przyszłość zainteresuj się parametrami a nie tylko tym że to LED bo to nic nie znaczy podobnie jak TV LED który tak naprawdę jest LCD  Grin
Zapisane

probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #218 : Wrzesień 14, 2012, 12:38:51 »

A dlaczego porównujesz malucha do mercedesa.
Te paski " z metra cięte" mają się nijak do tych PowerLed 1W czy też 3W.
Te w paskach mają może 10-20mW.
Są rozmieszczone co 3cm więc na metrze masz w okolicach 33szt.
Powiadasz  pociąłeś 5m - 5x33szt=165sztuk diodek.
165 szt x 0,02 Wat = 3,3Wat.
Tyle to ma jedna dioda PowerLed za 12zł.

Ludzie (głównie za oceanem*) mają akwaria morskie na diodach Led i wszystko śmiga - fakt - nie są to te najtańsze diodki tylko jakieś PowerLed czy tez chyba CREE ...

* - wiem bo u mnie w firmie robiliśmy kilkadziesiąt obudów do takich paneli świecących
http://www.sklep.hepatus.com.pl/product.php?id_product=171


To może uzykam teraz konkretne odpowiedzi Smiley Jakie kolega by na moim miejscu zainstalował ledy: 100 lum i ką świecenia ok 120 stopni, czy może ok 60 lumen i kąt ok 60 stopni? Mówię cały czas o diodach 1W.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2012, 12:40:27 wysłane przez probielany » Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #219 : Wrzesień 14, 2012, 13:00:11 »

W zależności od wysokości akwarium.
Jak masz niskie możesz dać te 120 st.
Jak wysokie to lepiej dać te o węższym kącie świeceni - większa przenikalność (więcej światła dotrze do dna)
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #220 : Wrzesień 14, 2012, 13:07:30 »

Akwa 150x50x50.
Też mi siętak wydawało, ale wolałem się upewnić Smiley. Kolejna sprawa za mną. Teraz pytanie, ile takich diód (1W) bym potrzebował, oraz czy do tych diód będzie potrzeba dołożenia jakiegoś radiatora?
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #221 : Wrzesień 14, 2012, 13:10:21 »

Oraz należy nie zapominać o możliwej ilości do zastosowania. Najlepiej żeby pola światła zawierały się w połowie wysokości zbiornika czyli  tak żeby nie marnować światła na oświetlanie boków akwarium, dobrze dobrane oświetlenie LED to kilka godzin samego przeliczania lm na cm2 dna itp
Jak dla mnie to dużo roboty jeśli niemasz ochoty się w to bawić, lepiej kupić świetlówki T5 i wszystko mieć gdzieś.
Zapisane

probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #222 : Wrzesień 14, 2012, 13:14:38 »

W tej chwili mam 4x54W ale po przeliczeniu troszkę drogo mnie ten interes wychodzi, zwłaszcza, że to nie jedyny zbiornik w domu Smiley
Co do przeliczenia lm na cm2, moglibyście mi podpowiedzieć jaki to powinien być to wynik, i jak to mniej więcej przeliczyć ?
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #223 : Wrzesień 14, 2012, 13:22:06 »

Co do lm/cm2 jeszcze nie znalazłem tak naprawdę cyfr które by określały do jakiego akwarium ile trzeba.
Działa to trochę jak poruszanie się po omacku, bo masz różne długości światła z diody i stosuje się zazwyczaj kilka różnych w pakietach do tego mogą być różne kąty każdej diody więc obliczeń jest sporo żeby dojść do jednego wyniku. Którego jako takiego niema jednoznacznie określonego, jedno co jest pewne lepiej zrobić trochę więcej i regulować zasilaczem ilość V a tym samym ilość lm.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #224 : Wrzesień 14, 2012, 13:25:49 »

Nie mam dużego doświadczenia ale niektóre rzeczy można "po chłopsku" wywnioskować.
Przy diodach cały strumień leci w określonym kierunku.
Przy świetlówkach (nawet z odbłyśnikiem) sa pewne straty.
1000 lm z diod a 1000 lm ze świetlówek da napewno inny efekt.
Myślę że najlepeij zrobić tak :
Wariant 1.
Dać jakąś ilość diod i obserwować rośliny i w miarę potrzeb dokładać.

Wariant 2
Oświetlenie mieszane
Zostawić jedną lub dwie świetlówki a resztę uzupełnić diodami.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17
  Drukuj  
 
Skocz do: