Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej
Strony: 1 ... 20 21 [22]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej  (Przeczytany 220706 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #315 : Luty 06, 2012, 19:53:30 »

Z tym poborem to wszystko zależy od producenta im lepszy tym pobór powinien być bardziej dopasowany dlatego 23W pokazywała tylko 18W (zapewne nie najlepszej marki i stara czyli układ w niej mógł być wypalony lub była przystosowana jeszcze do napięcia 220V jakie parę lat temu obowiązywało w Polsce). A np. z żarówki 18W wyszło 18,4W może znaczyć że producent był zdecydowanie lepszy od tej 23W. A daje się elektronikę większą właśnie o te 3-nawet do 6W tak aby świetlówka świeciła jaśniej bo to co pisze na żarówce typu kompakt to podana jest moc to świetlówka + elektronika razem tak aby ktoś kto kupi takową żarówkę wiedział ile ona faktycznie pobiera prądu i nie zarzucił producentowi, że za dużo później płaci za prąd jakby sie okazała mocniejsza niż jest w rzeczywistości.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Przemol
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #316 : Wrzesień 26, 2012, 22:44:52 »

Używacie stateczników o podwyższonej częstotliwości prądu czy nie ma to sensu? Jeśli chodzi o rybi narząd wzroku to też mnie to ciekawi, czy problem jest ten co z nami- ogólnie ślepniemy od tych żarówek z tego całego UNIA :p
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #317 : Grudzień 06, 2012, 11:25:03 »

Przez przypadek trafiłem na ten temat i bardzo się ucieszyłem bo mam ciemne akwarium (brak zupełnie oświetlenia) 30l o dłuższym boku 40cm. Doskonałym rozwiązaniem byłoby zastosowanie świetlówek t5 8W - długość 30 cm (+oprawy i są jak znalazł). Mało tego znalazłem przepaloną świetlówkę kompaktową osram 21W w magazynku z rupieciami u siebie w domu Smiley. Na którejś stronie tego wątku jest schemat jak podłączyć równolegle 2 świetlówki do jednej elektroniki - będę postępował zgodnie ze schematem. Mam jednak pewien problem z samą elektroniką, po wymontowaniu okazało się, że jeden z przewodów zasilających elektronikę jest w szklanej rurce - byłem przekonany że to przezroczysta izolacja przewodu i przy próbie odkształcenia rurka się zbiła. W niej przewód jest jakby kilka razy cieńszy. Zastanawiam się czy po prostu nie  "uwalić" tego zwężonego kawałka przewodu i przedłużyć go ponownie przewodem o normalnej grubości. Wydaje mi się, że ta szklana rurka to forma jakiegoś zabezpieczenia przed wykorzystaniem ponownym elektroniki, ale mogę się mylić. Na waszych zdjęciach są przewody biały i czerwony u mnie szklany i czerwony. A może to jest jakiś rezystor?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #318 : Grudzień 06, 2012, 14:28:00 »

Mnie się wydaje że ta rurka to było coś na zasadzie kondensatora ale bez niego też elektronika powinna działać.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #319 : Grudzień 06, 2012, 16:08:45 »

Dzięki, postaram się coś zmontować. Jak się nie uda dam elektronikę z 2 kompaktów o słabszej mocy.
PS: Ale mi się nie chce brać do roboty Smiley
Zapisane

Piotr_ek
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #320 : Styczeń 20, 2013, 12:43:44 »

Witam Serdecznie,

Mam problem z podłączeniem elektroniki z żarówki kompaktowej 17W PILA do T8 15W.
Elektronika pochodzi z wypalonej żarówki.. i nie wiem czy coś źle podłączyłem czy elektronika nie jest sprawna.

Poniżej zdjęcia z podłączenia "testowego"
Pierwsze 2 kabelki do lewej oprawki, następne 2 do prawej i zasilanie.
Czy kolory kabli mają znaczenie ?





Proszę o poradę, dziękuję.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #321 : Styczeń 20, 2013, 18:20:52 »

Niby podłączone jest wszystko dobrze. Kolory przewodów mają znaczenie gdyż z doświadczenia wiem że oprawki takie są produkowane raczej losowo należy sprawdzić pod który styk jest podłączony niebieski a pod który brązowy przewód z każdej z oprawek. Przy takich samych oprawkach gdy np. kolor niebieski jest np. z prawej strony oprawki kolory podłączone pod elektronikę należy podłączyć odwrotnie z jednej strony brązowy a z drugiej niebieski więc przy takich samych oprawkach masz podłączone odwrotnie patrząc na zdjęcie. W każdym razie mimo podłączenia odwrotnie świetlówka powinna się zaświecić może tylko w przyszłości skrócić żywotność elektroniki bądź świetlówki przy podłączeniou nie biegunowym lub w nowszych technologicznie elektronikach może być zabezpieczenie przed złym podłączeniem i też nie zaświeci rurki. Śmiało można więc zamienić przewody z którejś z oprawek do sprawdzenia srawności elektroniki. Co do wykorzystania takiej elektroniki to faktem jest że nie zawsze pali sie szklana świecąca bańka często właśnie pada elektronika która teraz jest produkowana masowo zwłaszcza w Chinach. Powąchaj ją spalona zawsze śmierdzi zwłaszcza jak żarówka padła niedawno temu oczywiście po wyjęciu z obudowy plastikowej żarówki gdyż w długo świecących żarówkach obudowy z tworzywa też śmierdzą gdyż grzeją się też od elektroniki bądź częci rurek szklanych poskręcach które w przypadku nowszych żarówek grzeją się już zdecydowanbie mocniej niż w starszych które świeciły słabiej niż te obecnie produkowane.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2013, 18:26:27 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Piotr_ek
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #322 : Styczeń 21, 2013, 22:45:19 »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Yyyy ... oprawka była niedociśnięta  Roll Eyes na szczęście dość szybko na to wpadłem i nie straciłem dużo czasu..
Elektronika rzeczywiście śmierdziała, ale działa. Żarówki pobrałem z kosza na recykling z LM, teraz odniosę tylko szkiełka :-) wtórne wykorzystanie odpadów  Cheesy

Kable podłączałem na czuja i za pierwszym razem zadziałało ... niema za bardzo opcji aby zobaczyć który kabel, którym jest biegunem w oprawkach.. podobnie w oryginalnej instalacji.

Poniżej kilka fotek z mojej przeróbki ... jestem totalnym amatorem ale nawet trochę zadowolony z siebie :-)  

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2013, 22:46:58 wysłane przez Piotr_ek » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #323 : Styczeń 22, 2013, 22:18:18 »

... niema za bardzo opcji aby zobaczyć który kabel, którym jest biegunem w oprawkach..

Jest jak sprawdzić jak masz odłączone oprawki z kablami są spłaszczone więc wychodzące ze styków przewody zawsze będą ułożone tak samo np. prawy niiebieski lewy brązowy.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: 1 ... 20 21 [22]
  Drukuj  
 
Skocz do: