Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia
Strony: [1] 2 3 ... 17
  Drukuj  
Autor Wątek: LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia  (Przeczytany 161924 razy)
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« : Styczeń 07, 2009, 12:01:23 »

To mój pierwszy temat a więc pozdrawiam wszystkich w nowym roku 2009 
Jestem akwarystą od kilku lat a wasze forum czytam już od kilku miesięcy, Przy WASZEJ pomocy założyłem akwa 112 na ziemi ogrodowej
 W dobie rosnących cen prądu rosną strasznie koszty utrzymania takiego zbiornika 
Postanowiłem więc coś z tym zrobić a mianowicie zaczynam od oświetlenia. Testowałem taką żarówkę 36 LED 230v na akwarium 15l ponad pół roku i muszę powiedzieć że super się sprawuje choć pobiera tylko 1,4W:D Roślinki mają się świetnie a i narybek bardzo szybko rośnie. Planuję zbudować panel z 200 szt diod 5mm połączonych szeregowo na akwarium 112 L. Do zbudowania panelu użyję następujących ledów:
Dane techniczne:
kąt świecenia 35 stopni
jasność 12 000 mcd @ 20 mA
rozmiar 5 mm
trwałość 100 000 h
kolor biały (3,15V)
Taki panel pobierałby 14W mocy
Czytałem kilka tematów z tej dziedziny na tym forum i wszystkie kończyły sie po kilku postach typu:
,, Za drogie lub widmo jest napewno nieodpowiednie"
Obecnie za 50zł można już kupić 200szt.
Co do widma :

Flora Glo
Świetlówka wspomagająca wzrost roślin, o temp. widmowej poniżej 3000°Kdająca światło o błękitnofioróżowym odcieniu, mniejszej jednak intensywności niż Power-Glo


Akła Glo
Świetlówka Hagen Aqua-Glo o temp. widmowej 18000°K i niebiesko-fiołkowej barwie światła, przeznaczona do zbiorników słodkowodnych, korzystnie wpływająca na rozwój roślin, pogłębiająca naturalne kolory roślin.


Zwykla
Zdjęcie poniżej przedstawia widmo światła emitowanego przez zwykłą biurową neonówkę. Jak widać z porównania widma światła emitowanego przez neonówki przeznaczone do akwarium wynika że neonówki biurowe nie nadają się zupełnie do prawidłowego oświetlenia roślin akwariowych, emitują one światło zielone zupełnie nie przydatne dla prawidłowego wzrostu roślin. Dlatego nie możemy oczekiwać ładnych roślin bez zakupu droższych lecz odpowiednich neonówek


LEDy
Białe diody LED zasadniczo mają albo ostry pik w okolicy niebieskiego i górkę w okolicy żółtego, albo widmo w miarę rozciągnięte na cały zakres światła widzialnego, jak na załączonym obrazku


Moc świetlna przy ledach podawana jest w mili candelach (Kanela to światłość, jaką ma w określonym kierunku żródło emitujące promieniowanie monochromatyczne) a świetlówek w Lumenach
Dla porównania:
Zwykła świetlówka emituje ok.1400 lm (pod uwagę możemy wziąć tylko połowe tej światłości ponieważ górna część i tak świeci na pokrywę) 
czyli 700lm jest to 832 Cd.
Rachunek jest prosty  Smiley

Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #1 : Styczeń 07, 2009, 14:32:11 »

(Kolega z elektrody?)
Też myślałem o czymś takim, ale zraża mnie kilka spraw:
1) dłubanie jak w słoneczniku, duuuużo diód,
2) problem z okablowaniem,
3) jak to się będzie zachowywać w wilgoci?

Jak zasilanie planujesz?
Jaka może być cena przy optymalnym doborze diód, żeby uzyskać sensowne widmo?
Proszę o specyfikację rozwiązania.

Podrawiam.

Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #2 : Styczeń 07, 2009, 15:02:07 »

 Hehe.. Tak większość informacji które zdobyłem na ten temat pochodzi właśnie z Elektroda.pl

Zasilanie z zasilacza beztransformatorowego bezpośrednio z sieci 230V tak samo jak ma to miejsce w żarówkach LEDowych Cheesy
Co do ceny : http://www.allegro.pl/item519180355_diody_led_biale_12v_5_mm_250_szt_24_gr_szt.html
Bezpieczne to napewno 
Ponieważ planowałem umieścić LEDy pomiędzy dwiema plytkami przeźroczystego poliwęglanu (w jednej ponawiercane otwory a przez nie poprzetykane diody, od strony lutów na silikon przyklejona 2 płyta)

Co do słonecznika to niestety racja ale na długie zimowe wieczory jak znalazl Cheesy
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 15:10:26 wysłane przez przemo600v » Zapisane

schumi
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #3 : Styczeń 07, 2009, 18:04:15 »

W takim razie gdybym chcial zrobic cos takiego do swojego baniaka to okolo 600 diod!!! Shocked Ale pomysl naprawde niezly!
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #4 : Styczeń 07, 2009, 18:05:45 »

Ponieważ planowałem umieścić LEDy pomiędzy dwiema plytkami przeźroczystego poliwęglanu (w jednej ponawiercane otwory a przez nie poprzetykane diody, od strony lutów na silikon przyklejona 2 płyta)
W razie problemów czy to się tak ładnie odklei? Sad
Jest drugi temat na temat oświetlenia na LED w kąciku majsterkowicza, tam wymyślili prowadzenie diód w listwach zasuwanych. Niezły patent, ale czy się to razem zmieści?
Myślę, że przy 200 sztukach, lepsza byłaby szeroka listwa podzielona na korytka, żeby się kable nie pomieszały.

Coś się wymyśli, znaczy jakieś "opakowanie", trzeba nad tym sensownie pomyśleć, ja jestem zainteresowany.
Ale pytanie poważniejsze w tym przypadku, jakie chcesz LED'y? Których ile, żeby uzyskać sensowne światło o dobrym spektrum?

schumi nie załamuj się, nie takie rzeczy się ludzie opatentowali. To musi być proste! jak mawiał Einstein.  Grin

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 18:08:01 wysłane przez Muchomorek » Zapisane
schumi
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #5 : Styczeń 07, 2009, 18:24:09 »

Wszystko da sie zrobic... A gdyby zrobic cos na wzor plytki z ukladu scalonego?? Zamiast kabli sciezki z cyny,a potem wszystko zabezpieczyc cienka warstwa silikonu.sa chyba nawet takie specjalne preparaty do tego.Przyklejanie drugiej plyty na to wszystko moze byc uciazliwe gdyby np.chcialo sie wymienic jakas diode... Jak myslicie?chyba byloby to wykonalne jakims nie wielkim kosztem?

Myslalem o czyms takim:

http://allegro.pl/item517585782_v_66_lakier_izolacyjny_200ml.html     

http://allegro.pl/item524774169_papier_termotransfer_plytka_lakier.html

       albo gotowe plytki:

http://allegro.pl/item518671498_plytka_drukowana_uniwersalna_011dr.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 20:12:51 wysłane przez schumi » Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #6 : Styczeń 07, 2009, 21:23:09 »

Wydaje mi się że z tym izolowaniem to niema co przesadzać Tongue
Przecież ryba napewno na tym nie usiądzie Cheesy
Pozatym z doświadczenia wiem że prąd zawsze plynie najkrutszą droga wiec nie sądze aby chciało mu sie wyskoczyć do wody bo po co ??
Z tego co widać po wykresach widma to zdecydowanie duzo lepsze niż zwykła świetlwka sprzedawana z pokrywą. a jeśli już mamy wydać 50zł to czemu na tym w przyszłości nie zaoszczędzić na energii ?? Tongue
schumi
600 diod x 0,07w=42W
Sam sobie przelicz czy ci się opłaca
Muchomorek
Temat o listwach czytałem ale mi chodzi o rozmieszczenie diod co 25mm w trójkącie wtedy przy kącie 30st. słupy zachodzą na siebie w odległości ok 30mm.
Możliwe jest to tylko w panelu lub składaniu kilku listw.
A z paleniem tych LEDów to nie jest do końca tak jak naprzykład z żarówkami ponieważ mają one bardzo długą żywotność Grin
Zapisane

schumi
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #7 : Styczeń 08, 2009, 18:05:24 »

Nie mialem na mysli tego ze prad moze byc niebezpieczny dla ryb czy wody,tylko zeby przypadkiem przy zastosowaniu lutow i tych sciezek lutowanych z biegiem czasu nie zaczelo sie to wszystko utleniac w polaczeniu pary wodnej(wody). A nie jest to tez zadne duze napiecie... Szczerze powiedziawszy to zainteresowal mnie pomysl z tymi LED-ami.Kiedys juz ogladalem program o tym,ze w przyszlosci LED wyprze wszystkie inne zarowki czy swietlowki... Oszczednosc energii jest naprawde duza.A z majsterkowaniem przy tego typu oswietleniu moze byc niezla "zabawa"

przemo600v

Wedlug Ciebie na czym zamocowal bys te wszystkie LED?Na takiej plytce jak w linku z Allegro ktore podalem...?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2009, 18:08:21 wysłane przez schumi » Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #8 : Styczeń 08, 2009, 19:21:17 »

Ostatnio zastanawiam sie nad zastosowaniem takich listw jak do prowadzrnia kabli po scianie szerokości 8 lub 10 cm. W jednej częsci powiercone otwory a duga posłuży jako pokrywa. Dużo szperałem po Elektrodzie i doszedłem do wniosku że najlepiej byłoby zasilac takie panele zasilaczem transformatorowym o napięciu 3.2 V / 2.5A. Daje to 8W i jest to moc potrzebna do zasilenia 100 szt. LEDów. Dzięki temu możliwe bedzie połączenie diod równolegle i nawet gdyby któraś się spaliła to inne będą nadal świecic pozatym zadko się zdaża aby przy tej liczbie wszystkie miały jednakową przepuszczalność.
Ja muszę jescze przeliczyć sobie ten transformatorek dokładniej i biorę sie za nawijanie. Zamierzam w nim wykonać 2 lub 3 uzwojenia wtórne o tej mocy (zaleznie ile będę miał miejsca na rdzeniu)
Jeśli ten prototyp się sprawdzi to w planach są takie 3 panele Grin
Przypominam zeby zastąpić jedną świetlówkę18W potrzeba około 80 Ledów po 10 cd czyli w tym wypadku oszczędzamy 10W
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #9 : Styczeń 08, 2009, 20:47:35 »

Cały czas myślę nad prostym i wygodnym montażem. Gdyby zrobić to na dwóch listwach oddalonych od siebie minimalnie, na jednej robimy jedną dziurę a na drugiej drugą, zaginamy końcówki, przykręcamy na wierzchu płytę dociskającą.
Można by było dla pewności zaplatać ze sobą końcówki od diód, jak warkocz.
Wiercenie w gotowych płytach i staranne lutowanie jakoś mnie odrzuca :-)
To musi się jakoś prosto rozwiązać!
Zapisane
schumi
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #10 : Styczeń 08, 2009, 22:52:17 »

Widze ze jestescie bardziej obcykani w tym temacie niz ja Wink Pewnie mozna wymyslec cos prostszego,ale wydaje mi sie,ze jednak bez kilkugodzinnej dlubaniny napewno sie nie obejdzie... Myslicie ze jest jakis lepszy patent od tych gotowych plytek na Allegro?Sa za pare zl.
Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #11 : Styczeń 09, 2009, 07:59:09 »

Muchomorek
Takie przyciskanie ani skręcanie nie jest zbyt pewne w tych warunkach Sad.
Włóż pod pokrywę kawałek miedzianego kabla bez koszulki a zobaczysz ze po tygodniu zrobi się cały zielony więc również odpadają te płytki z miedzianymi ścieżkami chyba ze by je potem lakierować.
Nóżki Ledów sa cynowane wiec mozna je spokojnie ze sobą lutować i co najwyżej troche po szarzeją  Grin
Panowie ! Odeszliśmy od tematu ...
Te płytki czy listewki to techniczna strona którą możemy omówić pózniej i każdy sobie rozwiąże według własnych upodobań.
Zakładając ten temat moim zamiarem gyło wywołać dyskusję czy rodzaj światła emitowany przez te półprzewodniki jest odpowiedni dla roślin ?
Czy wymieniając oświetlenie w akwa zamiast drogich FLOR kupić takie LEDy i w przyszłości płacić mniej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 13:27:11 wysłane przez przemo600v » Zapisane

Ravender
Nowy
*
Wiadomości: 11



WWW
« Odpowiedz #12 : Styczeń 11, 2009, 11:48:53 »

Jeśli ktoś ma zamiar łączyć 600 diodek przy pomocy kabelków to podziwiam zapał. Jest to rozwiązanie co najmniej beznadziejne.
Jeśli już miałbym robić coś takiego, wytrawiłbym sobie płytki (szukać na google o metodzie termotransferu) w laminacie epoksydowym. Płytki takie można by było dowolnie łączyć ze sobą (dokładać, odejmować itd.). Jeśli pocynuje się wszystkie ścieżki (przy udziale jakiegoś fluxa - środka wpomagającego lutowanie), nie grozi nam żadna korozja. Można oczywiście kupić gotowe płytki tzw. uniwersalne, jednak zabawy z nimi będzie więcej a koszt niewspółmierny.

Laminat epoksydowy formatu A4 kosztuje chyba coś około 10zł, więc koszt wszystkich płytek na całe akwa zamknie się w 100 zł ?! I teraz warto zadać sobie pytanie.. ile kółek o średnicy 5mm zmieści się na kartce A4? Smiley

Inną sprawą są diody Led o dużej mocy. Też warto się z nimi zapoznać.

Pozdrawiam
Zapisane

http://www.made.xt.pl  - strona o moich projektach DIY. Zbuduj sobie szafkę pod akwarium! Fotorelacje
killman
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6


http://djmavil.mojeforum.net/index.php


WWW
« Odpowiedz #13 : Styczeń 11, 2009, 13:58:07 »

Diody Led te tańsze maja kąt świecenia ok 35 stopni trzeba by jakoś te światło rozproszyć lub jakiś odblask czy coś zmontować.
Zapisane

przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #14 : Styczeń 11, 2009, 15:13:53 »

Wydaje mi się że troche przesadzacie z tym lutowaniem. Nie taki diabeł straszny ...
Robiłem kiedyś panel taki kolorofon ledowy w którym znajdowało się 200 Ledów i muszę powiedzieć ze nie wspominam tego jako jakąś katorgę a zajeło mi to około 4 Godzin więc prosze was abyście się nie zniechęcali zanim co kolwiek zaczniecie robić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 07:28:28 wysłane przez przemo600v » Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 17
  Drukuj  
 
Skocz do: