Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia
Strony: 1 ... 15 16 [17]
  Drukuj  
Autor Wątek: LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia  (Przeczytany 161925 razy)
probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #240 : Wrzesień 18, 2012, 18:00:22 »

Lumeny to nie wszystko. Moim zdaniem ważniejsze jest widmo i to jemu będę się przyglądał. Czytając różne fora było kilku takich, którzy zakładali najzwyklejsze żarówki LED na gwint GU10 i rośliny mu nie padały. Fakt, że nie było też jakiegoś szaleństwa w przyroście, ale rośliny rosły i miały się dobrze. Do holendra takie oświetlenie jakie planuje napewno nie będzie się nadawało, ale ja nie trzymam samych chwastów, więc myślę, że będzie OK. Zastanawiam się jeszcze czy dawać radiator w formie płaskownika z aluminium, ale na 99% tak zrobię. Chciałbym zrobić jeszcze fajne sterowanie dla diód, ale muszę poszukać jakichś schematów programatorów i zrobić to samemu, ale to dalsza przyszłość.
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #241 : Wrzesień 18, 2012, 18:12:21 »

Lm używam jako umowny przelicznik bo ciężko pisać o nm w rozkładzie %
jedno co mnie zastanawia jak się ma długość fali po przejściu przez taflę wody bo słyszałem i jest logiczne że powinno się załamywać jak na pryzmacie ale pytanie jak się zmienia czy na plus czy minus np z 450nm na 480nm czy 420nm np.

może być tak że lepiej bedzie kupić jakies lipne diody które w akwarium będą dawały lepsze efekty niż przykładowa dioda do hodowli roslin na powietrzu
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2012, 18:15:04 wysłane przez szakallo » Zapisane

probielany
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #242 : Wrzesień 19, 2012, 06:26:43 »

Możesz mieć rację, ale znając moje szczęście, jak będę chciał przyoszczędzić to zaraz mi wszystko padnie albo jeszcze co innego się stanie. Jak to mówią, biednego na tanie nie stać.
Swoją drogą długość fali nie powinna się zmienić - bo i dlaczego ? Na styku światło napewno się załamie, ale widmo żarówki pozostanie takie same. Tyle mi się kojarzy z fizyki ale mogę się mylić....
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 06:30:22 wysłane przez probielany » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #243 : Wrzesień 19, 2012, 19:18:38 »

Długość fali światła się zmienia po odbiciu od wody, ale tylko nieznacznie. Najmniej traci kolor fiioletowy dlatego najlepszym światłem w akwarium jest właśnie taka barwa. Najgorzej ma barwa czerwona która najbardziej traci przechodząc przez wodę. Na zmianę widma światła ma większy wpływ kolor wody w baniaku zwłaszcza dla niskich roślin pierwszego planu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 22:16:00 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: 1 ... 15 16 [17]
  Drukuj  
 
Skocz do: