Neocaridina heteropoda

Z Akwarystyka wiki
Krewetka odm. Fire Red
Neocaridina heteropoda.jpg
Krewetka Fire Red
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Atyidae
Rodzaj Neocaridina
Gatunek Neocaridina heteropoda
Nazwa systematyczna
Neocaridina heteropoda
(Kemp, 1918)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Krewetka Neocaridina heteropoda var. red, dawniej znana jako Neocaridina denticulata var. red, popularne nazwy: Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia). Krewetka karłowata zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu. Żywi się głównie glonami. Osiąga od 2 do 3,5 centymetrów. Krewetka ta jest bardzo popularna wśród akwarystów. Łatwa w hodowli, przy odpowiednich warunkach szybko się rozmnaża.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski.

Hodowla domowa

Akwarium 

Woda w akwarium powinna mieć ok. 25 st. C. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. Akwarium nie musi być duże, kilka osobników można trzymać od 20l wzwyż. Dno akwarium najlepiej wysypać piaskiem, lub drobnym żwirkiem. W akwarium powinny się również znaleźć liczne kryjówki, świetnie się do tego celu nadają korzenie, bądź kamienie. Warto umieścić w akwarium drobnolistne rośliny, wśród których krewetki będą się skrywać. Niezbędny jest w akwarium filtr biologiczny, gdyż krewetki są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi. Nieodzownym elementem jest też kamień napowietrzający, skorupiaki te są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Braki tlenu w wodzie prowadzą do przyduchy, a następnie do śmierci krewetek. Nie powinny być trzymane z rybami gustującymi w skorupiakach.

Pokarm 

Ponieważ glony składają się w większości z wody, krewetki powinny być dokarmiane. Dlatego podawane są pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia. Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również potrafią się połakomić na martwą rybkę. Krewetki hodowane w akwariach dokarmiane są marchewką, bananem, brokułami, kalafiorem, fasolką szparagową, groszkiem, ogórkiem zielonym, selerem, szpinakiem, papryka czy pomidorami. Wszystko przed podaniem powinno być odpowiednio spreparowane tzn ugotowane lub sparzone. Podawać można również sztuczne pokarmy np. Shrimp Sticks czy Spirutabin Forte 36%. Chętnie też zjedzą suszone liście buku, dębu, migdałecznika oraz olchy (również szyszki) zbierane z dala od miasta. W liściach tych znajdują się garbniki, które dezynfekują i lekko zakwaszają wodę - krewetki czują się w niej znakomicie. Niestety nie działa to w twardej wodzie.

Rozmnażanie 
Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 miesięcy. Fire Red nie trzeba w żaden sposób stymulować do rozrodu. Przy odpowiednich warunkach po niedługim czasie same zaczynają się rozmnażać. Wówczas pod odwłokiem samic pojawiają się małe jajeczka (w zależności od osobnika mogą one być żółte, pomarańczowe, a nawet zielone). U Neocaridina heteropoda var. red dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Po 3-4 tygodniach wykluwają się ok. 2 mm krewetki. Młode nie są wybarwione.
Odchów młodych 
Młode krewetki karmione są tym samym pokarmem, co dorosłe, tyle, że rozdrobnionym. Nim krewetki osiągną duże rozmiary warto zabezpieczyć filtr, gdyż często młode są do niego wciągane, gdzie giną.
Wylinka 
Krewetki jak przystało na stawonogi przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący dla nich proces. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Linki zewnętrzne

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fire_Red
Osobiste
technika