Moczarka kanadyjska

Z Akwarystyka wiki
Moczarka kanadyjska
Elodea canadensis nf.jpg
Systematyka wg Reveala
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd żabiściekowce
Rodzina żabiściekowate
Rodzaj moczarka
Gatunek moczarka kanadyjska
Nazwa systematyczna
Elodea canadensis
Michx.
Commons-logo.png Galeria zdjęć i grafik

Moczarka kanadyjska, zaraza wodna (Elodea canadensis Michx.) - gatunek rośliny należący do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwotnie sprowadzana do ogrodów botanicznych, skąd szybko się rozprzestrzeniła w większej części Europy, w Indiach i Australii. Jako zdziczałą po raz pierwszy stwierdzono w Irlandii w 1834, w Polsce od około 1870. Obecnie jest u nas jedną z najbardziej pospolitych roślin wodnych. Status gatunku we florze Polski: kenofit, agriofit.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Roślina unosząca się na wodzie, bylina.
Łodyga
Długa do 3 m, często rozgałęziona. Międzywęźla mają długość 3-4 cm.
Liście
Po trzy w okółku, podłużnie jajowate, zaostrzone, brzegiem drobno ząbkowane. U nasady liści występują dwie całobrzegie łuski śródpochwowe.
Kwiaty
Tylko żeńskie - w Polsce męskich nie znaleziono. Listki okwiatu zewnętrzne owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnętrznie okrągławe, białawe. Kwiaty wystają ponad wodę. Rozmnaża się wegetatywnie, poprzez fragmentację pędów.

Ekologia

Biotop, wymagania
Wody stojące. Roślina o bardzo szerokiej tolerancji ekologicznej, występuje we wszystkich rodzajach wód , z wyjątkiem wód słonych i skrajnie ubogich w substancje organiczne oraz skrajnie dystroficznych. Występuje przeważnie masowo i jest tak ekspansywna, że często tworzy jednogatunkowe skupienia. Gatunek charakterystyczny dla Cl. Potametea, Ass. Elodeetum canadensiss [1], ale wchodzi też w skład wielu zbiorowisk roślinnych ze związku Potamogetonion. Występuje nawet w szuwarach. Przezimowuje w postaci pączków zimowych oraz w postaci ulistnionych pędów na dnie zbiornika wodnego.

ElodeaCanadensis.jpg

Zastosowanie

  • Akwarystyka: Roślina zalecana do akwariów zimnowodnych, w których pozostaje zielona przez cały rok. Może być sadzona na dnie w piasku lub swobodnie pływać. Chętnie jest zjadana przez wiele ryb. Preferuje wodę twardą i nie za ciepłą (optymalna temperatura to 10-18 °C). Skład chemiczny wody ma małe znaczenie. Zaleca się sadzenie w środkowej lub tylnej części akwarium, wśród roślin o szerokich liściach.
  • Ze względu na duży przyrost biomasy niekiedy używana na paszę lub nawóz zielony.

Ciekawostki

  • Uważana za chwast wodny, szczególnie uciążliwy w gospodarce rybnej.
  • Odgrywa dużą rolę w zarastaniu zbiorników wodnych, szczególnie we wczesnych stadiach.
  • Osobniki występujące w Polsce pochodzą od jednej rośliny żeńskiej.

Przypisy

  1. Matuszkiewicz Władysław. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1988. 
  2. Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973. 
  3. Zbigniew Podbielkowski, Henryk Tomaszewicz: Zarys hydrobotaniki. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1996. ISBN 83-01-00566-1. 
źródło: artykuł [1] w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy: [2]
Osobiste
technika