Crystal Red

Z Akwarystyka wiki
Krewetka Crystal Red
Caridina cf cantonensis.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ Stawonogi
Podtyp Skorupiaki
Rząd Dziesięcionogi
Infrarząd Pleocyemata
Nadrodzina Atyoidea
Rodzina Atyidae
Rodzaj Caridina
Gatunek C. cf. cantonensis
Nazwa systematyczna
Caridina cantonensis
Crystal Red-1989.jpg

Caridina sp. "Crystal Red" - Krewetka karłowata pochodząca z Japonii (dzikie formy z Chin).

Charakterystyka

Wygląd 

Cechą charakterystyczna dla "Crystalek" jest jej piękne ubarwienie, w czerwono-białe pasy. Czerwień ma różne odcienie, ale można ja wzmocnić podobnie jak u krewetek Fire Red podając pokarm bogaty w karotenoidy, a biel specjalna karmę dla tych krewetek. Krewetki z dużym "dodatkiem" bieli są bardzo cenne i osiągają ogromne ceny. Klasyfikuje się je według specjalnej tabeli. Krewetki "rasowe" czyli specjalnie selekcjonowane i hodowane, z największą ilością bieli nazywane są "Red Bee". "Red Bee" sa o wiele czulsze na złe warunki, bardzo wymagające i są hodowane w innych parametrach wody. Nie nadaja się to akwarium ogólnego, tylko do krewetkarium. Krewetki potrafią maskować swoje kolory i podobnie jak Fire Red mogą całkowicie tracić ubarwienie np. podczas transportu.

Żyją 2 lata i średnio dorastają do 2cm, jednak w internecie można znaleźć informacje, że samce rosną do 2,5cm a samice do 3,5cm.

Dymorfizm płciowy
Samice są większe, bardziej wybarwione i zaokrąglone oraz posiadają siodełko. Samce są mniejsze, smuklejsze i mniej wybarwione.

Hodowla domowa

Warunki w akwarium 

Mała grupa Crystal Red może być w 25l-30l, jednak jeśli nastawiamy się na hodowle, akwarium powinno być o wiele większe: od 60l w górę. Temperatura 23C-25C. "Szlachetniejsze" odmiany hodowane są w wodzie miękkiej (8GH) i lekko kwaśnej, PH do 7. Krewetki z niskich klas z powodzeniem są hodowane w innych warunkach: twardość do 16GH, Ph do 8, Kh do 11. Wodę można zakwasić szyszkami i liśćmi olchy czarnej, liśćmi buku, dębu, migdałecznika. Zawarte w nich garbniki dezynfekują akwarium.

Są bardzo wrażliwe na złe warunki w akwarium: za wysoką temperaturę i związki miedzi oraz azotu!

Do naczyń lub butelek (przeznaczonych na wodę do odstania) nalewamy tylko zimną wodę, która w przeciwieństwie do ciepłej nie zawiera miedzi, która jest bardzo szkodliwa dla krewetek. Dbamy o porządek oraz regularne podmiany wody, by krewetki nie truły się azotem. Ograniczamy nawozy oraz nie przedawkujemy Multimineral'a. Za duże stężenie miedzi i azotu jest zabójcze.

Wygląd akwarium 

Akwarium powinno mieć drobne, piaszczyste podłoże, dużo kryjówek (kokos, kamienie, korzenie), gęsta roślinność o drobnych listkach. W akwarium dla krewetek nie może zabraknąć: mchów (np. Creeping Moss, Java Moss, Taiwan Moss, Peacock Moss, Flame Moss, Christmas Moss, Willow Moss, Weeping Moss, Stringy Moss itd.), wątrobowców (np. Pelia, Mini Pelia, Wgłębka) oraz glonów ozdobnych (np. Gałęzatka). W akwarium nie powinno zabraknąć filtra oraz napowietrzacza. Krewetki są wrażliwe na brak tlenu i podobnie jak Fire Red są bardzo wrażliwe na przyduchę, która może doprowadzić do ich śmierci. Crystal Red nie powinny być łączone z żyworodnymi, dużymi i szybko pływającymi rybami.

Pokarm 

Głównym pokarmem Crystalek są glony, kiedy ich brak w akwarium powinny być dokarmiane pokarmem zawierającym spirulinę (np. Spirulina 36%). Do wybarwienia poleca się pokarmy z karotenoidami (kolor czerwony) lub np. Shirakura Shrimp Food (kolor biały). Krewetki jedzą resztki pokarmów dla ryb (płatki, ochotkę, artemię itd), szczątki roślin ale również cukinię, brokuły, banany, marchewkę, szpinak, liście pokrzywy, skrzypu, buku, migdałecznika, dębu czy groszek zielony.

Wylinka 

Krewetki jak przystało na stawonogi przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczocy proces dla nich. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Rozmnażanie 

Przeobrażenie niezupełne. Crystal Red dojrzałość płciową osiągają w 3-4 miesiącu życia. Ciąża trwa 3-4 tygodnie, z jajeczek wykluwają się małe nie przekraczające 2mm (ok 30szt), są w pełni wybarwione. Małe krewetki pobierają pokarm tak jak dorosłe krewetki. Trzeba zabezpieczyć je przed wciągnięciem przez filtr i zjedzeniem przez inne ryby.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Caridina_sp._%22Crystal_Red%22
Osobiste
technika