Żółw czerwonolicy

Z Akwarystyka wiki
Żółw czerwonolicy
Tortoise1 cepolina.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd żółwie
Rodzina żółwie błotne
Rodzaj Trachemys
Gatunek żółw ozdobny
Podgatunek żółw czerwonolicy
Nazwa systematyczna
Trachemys scripta elegans
(Wied-Neuwied, 1839)
Kategoria zagrożenia (CzKGZ)
240px
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Żółw czerwonolicy, żółw czerwonouchy (Trachemys scripta elegans) – podgatunek żółwia ozdobnego (Trachemys scripta) z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

Opis
Karapaks owalny i spłaszczony z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych samców. U młodych osobników pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu czerwone paski, a poniżej paski jasnożółte. Palce stóp łączy błona pływna. Samce są zazwyczaj

mniejsze od samic i mają dłuższe i grubsze ogony oraz mają dłuższe pazury wykorzystywane w okresie godowym do przytrzymywania samicy.

Rozmiary
Długość karapaksu do od 12,5 do 28,9 cm.
Biotop
Większe zbiorniki ze stojącą wodą.
Pokarm
W diecie młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy, by wraz z wiekiem stać się w 90% roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki, ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.
Behawior
Zimuje w mule na dnie zbiorników wodnych. Gdy wygrzewa się w słońcu przyjmuje charakterystyczną pozycję rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.
Rozmnażanie
Gody odbywa wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm. Jeżeli wylęg nastąpi późną jesienią, młode mogą przezimować w gnieździe i wyjść z niego dopiero na wiosnę.
Występowanie
Ameryka Północna i Ameryka Środkowa po północny zachód Ameryki Południowej

Ciekawostki: Zwierzak ten jest obiektem intensywnych badań biologów ze względu na mechanizm regulacji płci potomstwa w zależności od temperatury wylęgu jaj. Póki co nie rozpracowano kompletnej kaskady genów odpowiedzialnych za ten proces, jednakże praca wre. Szczególnie pracownia dr. Davida Crewsa z uczelni stanowej w stolicy Teksasu - Austin ma w tej dziedzinie ciekawe osiągnięcia. Jak obecnie określono poziomy RNA kilku genów związanych z rożnicowaniem płci i rozwojem gonad.

Hodowla w terrarium

Zbliżenie
Dieta

W hodowli domowej staramy się zapewnić żółwiowi warunki, jak najbardziej przybliżone do naturalnych. Dlatego w skład diety powinny wchodzić tylko takie pokarmy, jakie zwierzę mogłoby znaleźć na wolności, bądź przybliżone do takich. Podstawę diety powinny stanowić żywe ryby, ślimaki, larwy żyjątek wodnych, skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne. Jako urozmaicenie diety dżdżownice i niewielkie owady. Żółwiom nie powinno się podawać mięsa ssaków i ptaków, jak również owoców i warzyw, a przynajmniej niektórych ich części (nasion, skóry). Przykładowe warzywa nie nadające się do podania to: ostra papryczka, kiwi i owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny). Jest to pokarm nienaturalny i po dłuższym podawaniu ma bardzo niekorzystny wpływ na gada. Jeśli mamy warunki należy zapewniać żółwiowi kąpiele słoneczne jak najczęściej, pamiętając o cieniu, by żółw nie doznał udaru i o wietrze, nie może być zbyt duży, bo żółw może się przeziębić.

Akwaterrarium

Akwarium dla żółwia powinno być jak największe. Minimalne wymiary, to długość: 5*długość karapaksu żółwia, szerokość: 3*długość karapaksu żółwia, wysokość: jak największa, ważne, żeby poziom wody w akwarium wynosił minimum 1,5 razy długość karapaksu żółwia. W akwarium powinien być dobry system filtracyjny, gdyż żółwie bardzo szybko zanieczyszczają wodę. Żółw powinien też mieć wyspę, na którą może wyjść i się wygrzewać. Nad wyspą powinna być umieszczona żarówka grzewcza(pamiętając aby nie była umieszczona zbyt nisko, by żółw nie doznał poparzeń) oraz świetlówka UVB, zastępująca naturalne promienie słoneczne.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82w_czerwonolicy

Osobiste
technika