Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Ryby akwariowe « Metoda przeliczania ilości ryb w akwarium.
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Drukuj  
Autor Wątek: Metoda przeliczania ilości ryb w akwarium.  (Przeczytany 230944 razy)
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #90 : Grudzień 29, 2008, 17:22:01 »

Tylko uwzględnij, że w środowisku naturalnym są drapieżniki, a w akwarium mało kto je trzyma.

Ale agresja jest wszędzie, choćby podczas tarła. Można podejść do tego inaczej. Przy jakim akwarium, powiedzmy średnio zarośniętym, 2 bojowniki przestają się ganiać i znajdują dla siebie miejsce? Dzielisz tę objętość przez 2 i masz sensowny wynik.

Tak samo: dla jakiej objętości para skalarów może w spokoju odbyć tarło przy innych skalarach, a tamte drugie mają gdzie pływać i nie "podpierają szyb".

Bez drapieżników populacja ryb spokojnego żeru szybko by osiągnęła zageszczenia "akwariowe".

Nie sądzę, prędzej by zachorowały na różne choroby od tasiemca, przez rybią ospę, pijawki rybie, po zakażenie grzybami. I padły wszystkie. Ja swoją kalkulację opierałem na karpiach w stawie bez taaakich szczupaków.

Zgadzam się, że potrzeba duuużo wody na sztukę, a nie jakieś 1l/cm długości.

Trochę mi brakuje takiego przelicznika typu [wskaźnik dla ryby]*[długość]^3, bo przecież wraz ze wzrostem ryby objętość i masa gwałtownie rośnie, a przez to rośnie zapotrzebowanie na objętość wody i tlen.
Zapisane
Angler
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 233


« Odpowiedz #91 : Grudzień 29, 2008, 17:30:15 »

Znam staw, gdzie w warunkach naturalnych doszło da "małego przerybienia", a mianowicie staw 20X50 może nawet mniejszy i o głębokości do 1m, mieścił kilkadziesiąt szczupaków, trochę okoni kilka linów i karpi oraz tysiące karasi i płoci w przedziale 10-20cm, latem staw był niemal cały czarny tyle ryb można było zaobserwować pod powierzchnią(same karaski około 10 cm).

Tylko zauważ, że karpie są w takim stawie tylko przez pewien okres, a nie przez całe życie (czyli do osiągniecia ponad metra), a to uwzględniłem we wszystkich obliczeniach, no i się w sposób naturalny w polsce nie rozmnażają.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2008, 17:32:54 wysłane przez Angler » Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #92 : Grudzień 29, 2008, 17:46:21 »

Znam staw, gdzie w warunkach naturalnych doszło da "małego przerybienia", a mianowicie staw 20X50 może nawet mniejszy i o głębokości do 1m, mieścił kilkadziesiąt szczupaków, trochę okoni kilka linów i karpi oraz tysiące karasi i płoci w przedziale 10-20cm, latem staw był niemal cały czarny tyle ryb można było zaobserwować pod powierzchnią(same karaski około 10 cm).
raczej "szczupaczków" I pewno bardzo dużo tam było roślin. A powiedzmy 2000 karasków po 5 dag każdy (może nawet mniej), to raptem 100 kg ryby. 10-20 szczupaków po 25 dag i po roku już by się karasie skończyły.

no i się w sposób naturalny w polsce nie rozmnażają.
A skąd takie wiadomości?  Wink


Ja się nie czepiam obliczeń, tylko że (jakby powiedział A. Einstein) to powinno być prostsze.
Zapisane
Angler
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 233


« Odpowiedz #93 : Grudzień 29, 2008, 18:03:08 »

Największy szczupak ma tam jakiś metr długości, w karku jest szeroki jak dobrze wypasiony kot w grzbiecie, i jeszcze conajmniej 10 szczupaków na 100% miało ponad 40cm, karasi kilkaset było takich od 25dag w zwyż (największy o jakim słyszałem złowionym w tamtym stawie miał już jakieś 35cm), amury też całkiem nieźle rosły, niestety amurów zabrakło i staw cały zakryła rzęsa w efekcie płocie, okonie i szczupaki (największy jeszcze żyje, do tego sporo mniejszych) się wydusiły.  Jeszcze ktoś się do karasi dobrał, ale za to szybko wystartowały wzdręgi, ukleje i okonie i obecnie jest już wszystko w normie.

ps. staw karpiowy to nie jest naturalne środowisko, gdyby dać takim karpiom 5 lat bez drapieżników(w tym człowieka) w zbiorniku podobnej wielkości i z optymalnymi warunakmi(razem z dotlenianiem wody) oraz dokarmianiem pewnie można by było zaobserwować nagły i niekontrolowany wzrost zagęszczenia aż do śmiertelnego dla słabszych ryb.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2008, 18:06:40 wysłane przez Angler » Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #94 : Grudzień 29, 2008, 18:32:46 »

Największy szczupak ma tam jakiś metr długości, w karku jest szeroki jak dobrze wypasiony kot w grzbiecie
Metr długości szczupak, to taki pod 10 kg. Serio? Powinien zjadać rocznie coś koło 35-50 kg drobnicy.

(...) w efekcie (...) płocie, okonie i szczupaki (...) się wydusiły. 
Słusznie, przerybienie było. To płytki zbiornik, więc rzęsa mogła zarosnąć, zrobiła się ciemna woda, zabrakło tlenu i problem wyskoczył.


(...) można by było zaobserwować nagły i niekontrolowany wzrost zagęszczenia aż do śmiertelnego dla słabszych ryb.
Co do nagłości, to mam wątpliwości. Ale faktycznie może brakować tlenu.


A gdzie wzór na wodę? :-)
Ja coś kombinuję, jutro pokażę.
Zapisane
mati1234
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 192



« Odpowiedz #95 : Styczeń 03, 2009, 14:57:07 »

Ja znam metodę (z książki) że w akwarium o powierzchni lustra wody 1800 cm2 może przebywać 12 ryb o długści 6 cm.
A co do chowania neonów wraz ze skalarami to nie polecam.
Zapisane


http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=26022.0


Zapraszam do komentowania mojego akwa!!!
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #96 : Styczeń 03, 2009, 14:59:29 »

Ja znam metodę (z książki) że w akwarium o powierzchni lustra wody 1800 cm2 może przebywać 12 ryb o długści 6 cm.
Ale gdzie tu metoda?  Roll Eyes
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #97 : Styczeń 06, 2009, 07:56:19 »

Czyli standardowym akwarium np 60x30=1800 da wymiary 60x30x30 czyli 54 litry i tu chcesz mati1234 wpuścić 12 ryb o długości 6 cm np 12 brzanek sumatrzańskich Wściekły... no gratuluję.

Z drugiej strony ja w swoim 50 litrowym krewetkarium trzymam 31 ryb i 25 krewetek i jest OK  Wink

Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Damianeq
Zainteresowany
**
Wiadomości: 68


« Odpowiedz #98 : Styczeń 24, 2009, 10:17:46 »

Piterix Jakie ryby tam trzymasz??
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #99 : Styczeń 24, 2009, 11:21:42 »

Piterix Jakie ryby tam trzymasz??

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=13137.msg110626#msg110626
W podpisie masz adres. Poza rybami sie dowiesz jakie roslinki i troche o akwa.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
lifia
Przecinek jest po to, by nadac dzwiek myslom...
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 134


Michael Jackson - tu jeszcze go nie bylo ;/


« Odpowiedz #100 : Maj 23, 2009, 16:41:01 »

Ja mam taki:
- 10 cm na 20-25 cm wody (dl./szer./wys. ryby na dl/wys/szer. wody w akwarium)
- biore pod uwage jakie miejsca dana ryba zwykle zajmuje
- akcesoria
- a potem robie rzut 3D.

Jesli rybka jest agresywna, proponuje zwiekszyc zasieg jej terytorium.





« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2009, 16:47:27 wysłane przez lifia » Zapisane

Lifia

50 l.
- 20 gupikow (15 samic)
- Gyrinocheilus Aymonieri (glonojad syjamski)
- Ancistrus Dolichopterus
- Caridina Gracilirostris "Red Nose"
- Neocaridina Heteropoda (Neocaridina Denticulata Sinensis) "Fire Red"
wkukler
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 350


« Odpowiedz #101 : Maj 23, 2009, 17:39:20 »

Lifia przeczytaj cały wątek. Wszyscy tu twierdzą że nie ma czegoś takiego jak metoda przeliczania ilości ryb w akwarium Wink
Zapisane
Mari95
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 33


« Odpowiedz #102 : Maj 24, 2009, 19:27:20 »

Nigdy nie da się przeliczyć ile ryb będzie pasowało do baniaczka! Grin
Zapisane
zolwiczek
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #103 : Maj 31, 2009, 09:52:22 »

witam jestem nowa, czytajac wasze posty to razem z mezem jestesmy wariatami   Roll EyesGrin poniewaz na 100 l mamy ok 40 rybek od miesiaca i jak narazie jest wszystko ok. jedyna rzecz co musimy robic co 2 dni to podmianka wody 15 l.
Zapisane
młodyakwarysta
Bywalec
****
Wiadomości: 579


ryby denne


« Odpowiedz #104 : Maj 31, 2009, 10:09:41 »

jakich rybek samych nenków ?
Zapisane

moje awkaria 54l i 27l i 30l i25
Maży mi sie jeszcze 10 zbiorników ....
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Drukuj  
 
Skocz do: