Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « piterix 900l - ogólne, krótka relacja z zakładania i po założeniu
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: piterix 900l - ogólne, krótka relacja z zakładania i po założeniu  (Przeczytany 32474 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« : Lipiec 20, 2011, 10:21:51 »

ADA 2013 i miejsce 767 - co zrobiłem źle ? Nie wiem, ale to najwygodniejsza i najładniejsza i najtrwalsza aranżacja jaką mi się udało zrobić - do dzisiaj prycinkę robiłem 1 raz i wygląda cały czas super  Wink





Potem kombinowałem, pracowałem, męczyłem się, borykałem z problemami, starałem się:
















To zdjęcie wysłałem na ADA 2012r. - miejsce 685 :



Nowe zdjęcie z końca maja 2012.



Jak widać wszystko OK  Wink






Historia zbiornika.

Chciałem mieć duże akwarium. Jednocześnie chciałem zrezygnować z trzech zbiorników na rzecz jednego – bo utrzymywanie w dobrym stanie trzech różnych ekosystemów jest bardziej pracochłonne i czasochłonne od 1.
Założenie go było drogą długą i wyboistą. Po pierwsze trzeba było zakupić większe mieszkanie. Po zakupie, trzeba było czekać, aż je wbudują w między czasie wymieniając się mailami i pismami z deweloperem, który przed podpisaniem umowy nie widział problemu żeby postawić w mieszkaniu duże akwarium, ale już po podpisaniu zacięcie twierdził, że nie mogę przekroczyć 150 kg na m2 powierzchni (co daje akwarium o wysokości ok. 5 cm). (oficjalnie, bo nieoficjalnie to mogę tam sobie je spokojnie postawić, ale w razie czego – to wszystko będzie na mnie). Deweloper zrobił też wszystko, żebym w żaden sposób nie skontaktował się z projektantem czy konstruktorem budynku, na tablicy informacyjnej budowy wszystkie nr. telefonów i adresy prowadziły do… biura dewelopera… które takich informacji nie podaje. W dokumentację budynku będę mógł sobie popatrzeć po odbiorze mieszkania…, ale o kserokopii nie może być mowy. Wreszcie udało mi się znaleźć konstruktora który przypadkiem projektował część tego budynku i miał wszystkie plany, wydał opinię techniczną i mogę spać spokojnie. Więcej o tym tutaj: http://www.konstruktorbudowlany.fora.pl/oddzialywania-na-konstrukcje,41/duze-akwarium-obiazenie-stropu-w-mieszkaniu,2996.html

Kolejna sprawa – to jak wnieść akwarium mające 2,5 metra do mieszkania. Wyszło, że łatwiej jest je postawić na miejscu. Ale powinno stanąć na jakiejś szafce – kto ją zrobi – masakra, albo chcieli za szafkę ponad 5000, albo od razu twierdzili, że się nie podejmą, albo cena za szafkę normalna + 1000 za transport…- tylko sam ją sobie potem będę ustawiał skręcał i poziomował chyba, że za hotel pracownikom + dietę zapłacę. I tak z każdą pierdołą…
Ale jak widać udało się mimo wielu przeciwności losu akwarium staje.

Rośliny i ryby pochodzą z moich 3 byłych zbiorników i jeszcze będą tu zachodziły zmiany. Tym razem chcę więcej czerwonego i trawnik – mam nadzieję, że pod lampami 150W powinno coś wymagającego urosnąć.







Plan na start:

Akwarium - wymiary: 250 x 60 x 60
Filtr – Eheim 2228 i 2028.
Oświetlenie – 3x 150W HQI osram Day Light, 1 x 70W ok 4000k. Powieszone na wysokości ok 20 cm nad zbiornikiem – na razie nie widzę powodu, żeby podnosić do zalecanych 30cm.
Grzałka - brak

Podłoże – ziemia ogrodowa + żwirek 2-3 mm, na plaży trochę pisaku.

Woda – Ph 7,0, twarda, temperatura 25-27C.

Nawożenie – CO2 z butli wysokociśnieniowej, nawozy w woreczkach – głównie K2SO4, Fe, ale i inne w razie potrzeb.

Flora – Kryptokoryny, żabienice, rogatek, jezierza drobna, microsorium, pelia – głównie, i trochę trawek i innych pierwszoplanowych – na razie w trakcie zakupów ;-).

Fauna – Skalary 11 sztuk, kosiarki 6 sztuk, razbory 10 sztuk, neony inessa – 10 sztuk, zielony 20 sztuk, żałobniczki – 4 sztuki, kiryski – 4 sztuki, zbrojnik niebieski – 2 sztuki, gurami – 2 sztuki, zwinnik jarzeniec – 15 sztuk. – i jest w trakcie kompletowania.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2013, 20:57:34 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 20, 2011, 10:44:47 »

Zacięcie widzę masz, ale... taka obsada do takiego akwarium?

Jak już zainwestowałeś w swoje szkło tyle czasu, energii i pieniędzy to może poświęcisz jeszcze chwilę na przemyślenie obsady? Wink Rozumiem, ze skalary będą ozdobą zbiornika - i super, ale ta cała mieszanka dookoła mi tu nie leży zupełnie.
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #2 : Lipiec 20, 2011, 10:51:19 »

jak tylko zacząłem czytać ten wątek, moja dziewczyna zajrzała mi przez ramię i od razu wypowiedziała stanowcze "NIE" widząc rozmiary Twojego zbiornika... Ale kiedyś sobie takie postawię. Ma kto skleić je na miejscu, ma kto zrobić szafkę, tylko cholera z tym mieszkaniem trochę problem Tongue W wynajętym takiego kolosa nie postawię, bo już musiałby tam zostać.

Już nie mogę doczekać się dalszego ciągu relacji z zakładania. Powodzenia!!!
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #3 : Lipiec 20, 2011, 10:51:43 »

Jestem ciekaw co to będzie.
Może uda się Tobie w końcu postawić coś czego do tej pory nie robiłeś. Piszesz ,że chcesz roślinki Smiley no i super. Na bańkę poszło pewnie kupę kasy ale widzę ,że w podłoże inwestować nie będziesz Tongue.

Ach... Gdybym miał taki baniak i gdzie go postawić Cheesy
Pozdrawiam i życzę Ogromnego Sukcesu Smiley
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 10:54:00 wysłane przez Anubis-RE » Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #4 : Lipiec 20, 2011, 11:11:58 »

 gosieks83 - Obsada pochodzi z moich 3 akwariów i taka zostanie aż do śmierci ryb... co może trochę potwać - szczególnie, że ameki nie wskazują na zanik gatunku, wręcz przeciwnie ;-). Docelowo chciałbym w nim trzymać same neony i skalary, ale ponieważ to niemożliwe - to i inne rybcie bedą pływały - pozytywne jest to, że jak baniak zarośnie - to ich nie będzie widać.

Anubis-RE - obawaiam się, że będzie to dokładnie to samo, co już robiłem - z tą różnica, że chcę mieć więcej koloru. Boję się też, czy trawnik przy 2 zbrojnikach mi się utrzyma... bo trawnik też chcę mieć z glosi i małego heńka ;-).

Akwarium jest na trochę dalszym etapie, niż wynika to ze zdjęć - tu jest dopiero klejone... jak mi się uda zrobić nowsze zdjęcia - to wstawię. Zastanawiam się czy szkło wytrzyma - bo mam tylko 2 wzmocnienia poprzeczne i nic więcej. Pytałem szklarza o wmocnienia podłużne, ale powiedział, że nie wkleja, bo nie ma sensu...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 11:15:23 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 20, 2011, 11:30:22 »

Piterix, z niecierpliwością czekam na foty zalanego zbiornika. Taki litraż to marzenie. Ja mam skalary + neony w zaledwie 300l i marzy mi się dokładnie ta obsada w zbiorniku chociaż 2 metrowym.

Jeśli chodzi o trawnik to ja przy plekostomusie (15cm) przez pewien czas i praktycznie cały czas przy zbrojnikach niebieskich miałem zawsze trawnik z Eleocharis acicularis (zawzse rósł świetnie, zwłaszcza w tych okresach kiedy miałem ziemię w akwarium. Teraz mam w akwarium od dwóch tygodni gibicepsa (niecale 20cm) na przechowanie i on potrawi pojedyncze roslinki (5 igielek ) wyciagnąć, ale poza tym dosc delikatnie je pyszczkiem obsysa. Nastomaist ze zbrojnikami niebieskimi nie mialem nigdy problemow z żadnymi roślinami. Nie wiem jakie ty masz zbrojniki.

 co do  Eleocharis acicularis - polecam tą roślinę. Lekkie falowanie takiego trawnika przy odpowiedniej cyrkulacji wody rewelacyjnie wygląda. Dlatego właśnie nie trzymam niższych trawników = nie ruszają się.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #6 : Lipiec 20, 2011, 11:44:29 »

Sitowie też jest w planach - na szczęście w takim baniaku można mioeć sporo różnych roślin ;-). Mam zwykłe 2 zbrojniki niebieskie, ale jak trafiły do 1 zbiornika - to ciągle toczą walki... obawiam się, czy to sie przypadkiem dla jednego źle nie skończy (a to przecież rodzina - ojciec i syn - tylko długo się nie widzieli bo pływali w oddzielnych baniakach...)
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 20, 2011, 12:24:06 »

Sitowie też jest w planach - na szczęście w takim baniaku można mioeć sporo różnych roślin ;-). Mam zwykłe 2 zbrojniki niebieskie, ale jak trafiły do 1 zbiornika - to ciągle toczą walki... obawiam się, czy to sie przypadkiem dla jednego źle nie skończy (a to przecież rodzina - ojciec i syn - tylko długo się nie widzieli bo pływali w oddzielnych baniakach...)

Przy tym litrażu może nie będzie problemu. U mnie w 300tce mam 2 samce i 2 samice. każdy z samców okupuje swój kawałek korzenia w różnych połówkach akwarium i nie mam problemu.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #8 : Lipiec 20, 2011, 17:36:05 »

Zastanawiam się czy szkło wytrzyma - bo mam tylko 2 wzmocnienia poprzeczne i nic więcej. Pytałem szklarza o wmocnienia podłużne, ale powiedział, że nie wkleja, bo nie ma sensu...

Z jakiej grubości jest szkło? w końcu to 250 cm długości ja bym tam dał poprzeczne tak dla świętego spokoju skoro 150 cm-etrowe mają już te wzmocnienia.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 17:37:51 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #9 : Lipiec 20, 2011, 17:47:09 »

A mieszkanie ubezpieczone od zalania, czy tylko "opite na parapetówie"?  Grin
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #10 : Lipiec 20, 2011, 17:48:35 »

Zastanawiam się czy szkło wytrzyma - bo mam tylko 2 wzmocnienia poprzeczne i nic więcej. Pytałem szklarza o wmocnienia podłużne, ale powiedział, że nie wkleja, bo nie ma sensu...

Z jakiej grubości jest szkło? w końcu to 250 cm długości ja bym tam dał poprzeczne tak dla świętego spokoju skoro 150 cm-etrowe mają już te wzmocnienia.

Z punktu widzenia wyginania przedniej i tylnej szyby to jeśli wstawione są 2 poprzeczne to nie mamy już 250 metra wyginającej się szyby tylko mamy 3 (prawie) niezależne odcinki ktore sie wybrzuszają lekko
2,5 metra MINUS np. 30 cm na te poprzeczne to juz jest 2,2 metra, dzielimy na 3 i mamy trzy odcinki po 73 centymetry - tu juz sie nie wygnie na tyle, żeby pęknąć, za krótkie odcinki.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #11 : Lipiec 20, 2011, 17:52:00 »

Coś mi sie pomieszało (źle doczytałem) myślałem, że są tylko wzdłużne
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #12 : Lipiec 21, 2011, 07:16:57 »

Mieszkanie ubezpieczone, ale jeszcze nie opite ;-). A oto najaktualniejsza fotka - zaznaczam, że baniak jest w trakcie zakładania, 90% pływających roślin zniknie itd. Teraz pilnuję, żeby nie było glonów i czekam na ramkę na akwarium co by światło tak koszmarnie nie raziło - ale chyba sobie poczekam bo facet od tygodnia telefonu nie odbiera...





Dostrzegam też pierwsze błędy jakie popełniłem - przede wszystkim to wysokość szafki - mieści się w niej wszystko idealnie, i butla i filtry i "aparatura" do podmiany wody i akwarium z żółwiem...  tylko sam baniak jest ciut za wysoko... do oglądania - bo idealnie jeśli chodzi o dzieci i np. krzesła którymi można by w niego walnąć, teraz nie można bo jest za wysoko ;-)
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #13 : Lipiec 21, 2011, 09:56:22 »

No kurcze, kawał dobrej roboty ! Podoba mi się, chcę takie, może delikatnie inaczej urządzone, ale chcę takie Cheesy
Jak będziemy kiedyś chałupę budować to zobaczycie Tongue
Zapisane
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #14 : Lipiec 21, 2011, 10:04:15 »

No kurcze, kawał dobrej roboty ! Podoba mi się, chcę takie, może delikatnie inaczej urządzone, ale chcę takie Cheesy
Jak będziemy kiedyś chałupę budować to zobaczycie Tongue

Ba ja mam plan na działce zrobić szklarnie a w środku 2 lub 3k litrów Cheesy
Tylko muszę działkę kupić Cheesy
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: