Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Drukuj  
Autor Wątek: Dawkowanie CO2  (Przeczytany 215729 razy)
delTORO
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 228


« Odpowiedz #105 : Czerwiec 02, 2009, 05:16:43 »

Przy kubełku najprostszym wyjściem jest kubełek jako reaktor.
Najprostszym tak ale czy najlepszym? Słyszałem że się może "zapowietrzać", dodatkowa groźba nieszczelności itd co przy umiejscowieniu reaktora na wylocie z kubła nie zachodzi. Sam mam kaskadę więc to nie moje empiryczne doświadczenia.
"Zapowietrzanie" a właściwie "za..dwutlenkowienie" Wink występuje tylko przy nieczyszczonym filtrze, w którym spada przepływ. A te dodatkowe nieszczelności to niby gdzie mogą się pojawić?
Zapisane

112L
L260, L201, otocinclus affinis
Fundulopanchax nigerianus innidere
Microgeophagus ramirezi
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #106 : Czerwiec 02, 2009, 07:12:58 »

"Zapowietrzanie" a właściwie "za..dwutlenkowienie" Wink występuje tylko przy nieczyszczonym filtrze, w którym spada przepływ. A te dodatkowe nieszczelności to niby gdzie mogą się pojawić?
Dodatkowa ilość połączeń na wężach zawsze może powodować dodatkowe nieszczelności. Oczywiście w przypadku szczelnego połączenia nic się nie będzie działo. Myślę że pomyślę o takim reaktorze wylotowym z filtra jak zakupię kubełek. Co do mieszania CO2 w kuble to przeczytałem także że może przytruwać bakterie Smiley Nie wiem ile w tym prawdy.
Zapisane

delTORO
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 228


« Odpowiedz #107 : Czerwiec 02, 2009, 20:24:02 »

"Zapowietrzanie" a właściwie "za..dwutlenkowienie" Wink występuje tylko przy nieczyszczonym filtrze, w którym spada przepływ. A te dodatkowe nieszczelności to niby gdzie mogą się pojawić?
Dodatkowa ilość połączeń na wężach zawsze może powodować dodatkowe nieszczelności. Oczywiście w przypadku szczelnego połączenia nic się nie będzie działo. Myślę że pomyślę o takim reaktorze wylotowym z filtra jak zakupię kubełek. Co do mieszania CO2 w kuble to przeczytałem także że może przytruwać bakterie Smiley Nie wiem ile w tym prawdy.
Tak jak pisałem, brudny filtr = kłopoty. Co do dodatkowych nieszczelności to nie występują, gdyż podajesz CO2 na wlot filtra bez fizycznej ingerencji w budowę (mam wciśnięty wężyk z CO2 w koszyczek na wlocie Tetry).
Co do reaktora "narurowego" to jakiś czas temu zebrałem części ale nie mogę siebie zebrać aby to wszystko poskładać Cheesy
Zapisane

112L
L260, L201, otocinclus affinis
Fundulopanchax nigerianus innidere
Microgeophagus ramirezi
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #108 : Czerwiec 02, 2009, 21:21:21 »

Jak znajdziesz czas to może zrób kurs DIY robienia takiego reaktora Smiley Co prawda dla chcącego znaleźć - się znajdzie w necie ale takich krok po kroku nigdy za wiele - szczególnie dla młodych akwarystów. Sam za jakiś czas będę pewnie coś takiego montował. Kubełek mnie czeka bo mój AquaClear ledwo zipie (nie ma jednej łopatki w wirniku - kolega powiedział że mu się kiedyś Złota Rybka wkręciła, ile w tym prawdy cholera wie Wink )
Zapisane

delTORO
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 228


« Odpowiedz #109 : Czerwiec 03, 2009, 05:39:08 »

Przykładowe linki
http://aqua.ires.pl/termoreaktor.html
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=20353&highlight=termoreaktor
Zapisane

112L
L260, L201, otocinclus affinis
Fundulopanchax nigerianus innidere
Microgeophagus ramirezi
jamnik_sst
Bądź jak woda przyjacielu...
Zainteresowany
**
Wiadomości: 142


For You


« Odpowiedz #110 : Sierpień 16, 2009, 10:42:37 »

Witam mam pewien pomysł, Chciał bym zrobić poradnik nawożenia CO2 Plik w Wordzie w którym wszystko było by czytelnie opisane krok po kroku od bimbrownia aż po butlę wysoko ciśnieniową i moje pytanie jest takie zrobił bym taki poradnik i dodał bym do niego tyle informacji ile będę potrafił na podstawie tego forum, jednak muszę mieć pozwolenie na korzystanie z zasobów tekstów autorów. I kolejne pytanie czy ktoś by pomugł tworzyć taki poradnik? Ja zrobił bym zaraz natomiast bardziej profesjonalni akwaryści z tego forum powprowadzali by poprawki bądź dodali jakieś swoje spostrzeżenia. Wydaje mi się to świetny pomysł bo ogrom informacji na wielu stronach mi przysporzył ogromnych problemów w tym by załapać w ogóle o co chodzi w ty całym CO2 a tak zajżał bym do poradnika krok po kroku i wszystko było by jasne uniknęli byśmy niepotrzebnych pytań. Co wy na to ? Kto jest za? Kto przeciw i kto by pomógł w takim przedsięwzięciu?
Zapisane

Tak wiele chciał bym jeszcze osiągnąć... Słodkowodny tropikalny świat to najpiękniejszy sen, z najbarwniejszej bajki.
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #111 : Sierpień 16, 2009, 11:50:17 »

podaj kolego swój nick na allegro żebyśmy wiedzieli po ile taki poradnik masz zamiar sprzedawać Tongue

p.s. ma chłop łeb do interesów nie?
Zapisane

1975maniek
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 307



« Odpowiedz #112 : Sierpień 16, 2009, 13:17:08 »

Moim zdaniem to fajny pomysł i wiele osób mogło by z tego poradnika skorzystać. Samemu jak się coś szuka to zawsze można coś przeoczyć, a jak to będzie w jednym pliku to każdy będzie mógł sobie zrobić takie CO2 na jakie będzie go stać. Ja jestem jak najbardziej za!!! Sam jestem na etapie szukania informacji.
Zapisane
jamnik_sst
Bądź jak woda przyjacielu...
Zainteresowany
**
Wiadomości: 142


For You


« Odpowiedz #113 : Sierpień 16, 2009, 21:49:03 »

podaj kolego swój nick na allegro żebyśmy wiedzieli po ile taki poradnik masz zamiar sprzedawać Tongue

p.s. ma chłop łeb do interesów nie?


Kurde nie sądziłem ze ktoś może aż tak pomyśleć... Sam nie wiem jak miał bym niby udowodnić że taki poradnik nie był by mi potrzebny do celów handlowych zapewne jak bym tego nie udowadniał to i tak będziecie tak myśleć. Jednak jest sposób by udowodnić poradnik był by cały czas dostępny do ściagnięcia na forum dla wszystkich aby każdy po przeczytaniu mógł napisać co dodać czego brakuje i co jest źle. A jesli już ktoś miał by nim handlować to można by ustalić, że byl by to admin forum i dzięki temu forum miało by pieniądze na Hosting domene czy inne duperele.  Sam już nie wiem napewno sam nie będe czerpał z tego korzyści bo sam chciał bym się nauczyć więcej o CO2 ponieważ dozuję, wydałem ksę z mojej osiemnastki na sprzęt a nie wiem czy do końca robię to dobrze Smiley Tak więc każdemu w pewnym stopniu przydały by się rady innych w jednym miejscu.

A co do nicku z Allegro to nie posiadam własnego ale korzystam z siostry "Sylwka_j23" Smiley 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2009, 21:50:59 wysłane przez jamnik_sst » Zapisane

Tak wiele chciał bym jeszcze osiągnąć... Słodkowodny tropikalny świat to najpiękniejszy sen, z najbarwniejszej bajki.
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #114 : Sierpień 17, 2009, 06:15:55 »

jest prosty sposób

pisz tu na forum wszyscy czytają, możesz robić edit postów za pomocą zmień i ciągle coś dopisywać kasować udoskonalać, aż poradnik będzie kompletny, jeśli stanie się dobrem ogółu nikt nie będzie mógł tego ukraść i sprzedawać bo będzie działał nielegalnie

Proponuję zacząć od wstępu, po co w ogóle CO2 komu, co się z tym wiąże itd
Potem sprzęt potrzebny do zrobienia instalacji, butla, manometr, elektrozawór, zaworek dławiący, wężyk, zaworek przeciw zwrotny, dyfuzor - wszystko to trzeba opisać najlepiej ze zdjęciami, co do czego
na koniec porady jak stosować jak ustalać PH wykres TTW - PH/CO2, wyjaśnienie zależności itp

sam się przyłącze jak coś konkretnego wydumasz jamnik_sst
powodzenia
Zapisane

jamnik_sst
Bądź jak woda przyjacielu...
Zainteresowany
**
Wiadomości: 142


For You


« Odpowiedz #115 : Sierpień 17, 2009, 21:09:54 »

Ja Się dostosuję SmileySmiley Coś zacznę działać SmileySmiley
Zapisane

Tak wiele chciał bym jeszcze osiągnąć... Słodkowodny tropikalny świat to najpiękniejszy sen, z najbarwniejszej bajki.
jkowal
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #116 : Wrzesień 05, 2009, 22:35:51 »

Czy ktoś może mi udzielić informacji jak rozłączyć/wyciągnąć wężyk z szybkozłączki typu Quick (wężyk 6x4). Próbuję ciągnąć za wężyk, ale mocno się trzyma.

Pozdrawiam
Zapisane
Chmura
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #117 : Wrzesień 06, 2009, 06:56:44 »

Nie mam pojęcia jaka to jest typu quick. Ale ponieważ jest to szybkozłączka, to posiada pierścień samozaciskowy. Ciągnąc za przewód tylko mocniej zaciskasz pierścień. Dociśnij pierścień do korpusu szybkozłączki i tak trzymając dopiero wtedy wyciągnij powoli bez szarpania przewód.
Zapisane
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #118 : Wrzesień 17, 2009, 20:17:57 »

witam ponownie wszystkich czytających temat

zapraszam tu: http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/co2.htm  oraz do rzeczowej dyskusji

i od razu uprzedzam materiały udostępniam jako własne, nie wyrażam zgody na wykorzystywanie ich w celach komercyjnych,

temat opracowałem w dwie godziny i może nie spełniać wszystkich oczekiwań dlatego warto podyskutować co mogłoby się jeszcze znaleźć w takim super krótkim samouczku dla laika który chce "zagazować swoje rybki" Smiley
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2011, 19:34:34 wysłane przez Mirmil » Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #119 : Wrzesień 17, 2009, 23:02:00 »

oj wymaga to dzieło dopracowania i to w wielu miejscach. rzucę parę haseł na początek byś jeszcze doczytał

1. zasadowość wody

testy ogólnodostępne w zakupie nie mierzą twardości węglanowej. mierzą zasadowość wody (samo określenie na Tww czy kH - twardość węglanowa jest nieprecyzyjne - powinno się nazywać ją zasadowością). pomiary wg tych testów mogą (i czesto tak sie dzieje, a jest to naturalny stan rzeczy np w jeziorze Tanganika) wykazywać wyniki takie ze kH > od gH.

2. pomiar stężenia co2 na podstawie tabeli.
jest wiarygodny tylko i wyłącznie gdy nie stosowano w akwarium żadnych odczynników/ metod na zakwaszenie wody. nawet zwykły torf, garbniki zakłamują wynikami z tabeli.

i jeszcze jedno. generalnie poziom stężenia co2 interesuje nas w akwariach roślinnych (tzn tylko w takim akwarium sensowne jest nawożenie węglem). i tu zakres prawidłowy stężenia jest zbyt szeroki (pola na zielono). zdecydowanie powinien być zawężony do pomiędzy 25 a 30 ppm.

3. zakres pH dla ryb:
6.5- 7.0 zdecydowanie zawężony. oprócz gatunków endemickich w jeziorach afrykańskich jest wiele gatunków ryb które preferują środowisko zasadowe nad kwaśne. na wszystkich kontynentach występują biotopy słodkowodne z wodą twardą o odczynie zasadowym zamieszkiwane przez różne gatunki ryb.

4. "...przy PH poniżej 6.0 życie w twoim akwa nie ma większych szans..." - ciekawe skąd to wziąłeś. wywal to. 

5. wyłączanie co2 na noc prowadzi do wahań PH. zgoda ale jest to proces naturalny który występuje w środowisku wodnym w warunkach naturalnych. sztywne utrzymywanie stałego stężenia co2 natomiast jest ingerencją sztuczna w naturalne warunki.  w biotopach typowo roślinnych dobowe skoki pH potrafia wynosic 3 stopnie !!!

tak samo jak z temperaturą wody - w naturze w dzień wzrasta, w nocy maleje (oczywiście nie zawsze).

pozdrawiam

   
Zapisane

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Drukuj  
 
Skocz do: