Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Agnus [102L] - start 08.05.2009  (Przeczytany 22299 razy)
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« : Maj 10, 2009, 19:17:44 »

Witam i pozdrawiam forumowiczów :-)

To moje pierwsze poważniejsze akwa od czasów dzieciństwa gdy hodowało się "dużo i kolorowo" i pierwsze od startowego "Grupikarium", które mam od roku.

W zamyśle chciałbym hodować w nim jakieś spokojniejsze pielęgnicowate, stąd sporo skał w akwa. Jednak chciałbym by miało roślinny charakter. Czy da się to połączyć? Nie wiem, najwyżej skupię się na innych gatunkach. Roślinność w akwarium jest dla mnie ważniejsza.

- Akwarium 102L profil (niestety profil - dostałem od kolegi w spadku po jego "złotorybkarium" Smiley )
- Podłoże Biogrunt firmy AquaBotanique, na nim firanka Smiley a na niej ciemnografitowy żwir
- Skałki GreyMountaint plus kilka znaleźnych z wyprawy rowerowej Smiley
- Korzeń Red Moor
- Światło: 2x28W (Grolux+Aquastar), 1x24W Philips 865
- CO2: Butla 1,5L, eletrozawór, kostka lipowa
- Filtra kaskadowy AquaClear 20 (dwa rodzaje gąbki, węgiel, żwir)
- Ogrzewanie: Grzałka z termostatem 50W


LINK DO GALERII AKWA (więcej zdjęć): Uaktualniona 19.05.2009




Nowa galeria ze zbiornika (więcej zdjęć): Uaktualniona 29.05.2009





Aktualizacja 04.06.2009:




Aktualizacja 20.09.2009:
RESTART ZBIORNIKA po Mikrosporidiozie. Nowa kompozycja, inne podejście do gruntu i nawożenia.

- Zbiornik: 102L profil.
- Podłoże: Nawóz Filtus w pałeczkach na dnie, gruba warstwa bazaltu i z lewej strony zamiast bazaltu drobniejszy żwir rzeczny.
- Filtracja: 1) Filtr zewnętrzny JBL CrystalProfi e900 z wkładami Ceramika|PhosEx|Gąbka|Gąbka. 2) Wewnętrzny HJ-411B z deszczownią.
- Światło: 0,82W/L, 2x28W (Grolux+Aquastar), 1x24W Philips 865. Folia alu pod pokrywą plus odbłyśniki. Świecenie docelowe 10-11/24.
- Nawożenie: CO2 Butla non stop. Dyfuzor na-rurowy z reaktorem opartym o biobale.
- Ogrzewanie: Hagen Elite 100W, ustawione 26°C ale świetlówki powodują że temperatura w zbiorniku waha się od 26 do 28 stopni w trakcie doby. Wolałbym aby była bliżej 25, niestety nie wiem jak to osiągnąć.

Zdjęcia wkrótce, jak tylko posprzątam sajgon w domu...

Aktualizacja 07.10.2009:
Zbiornik po restarcie, zmiana kompozycji, nowe filtry jak wyżej. Termometr, test pH widoczne jeszcze - po pewnym czasie znikną na bocznej ściance akwarium.
- Obsada aktualna: 27x Neon Czerwony, 3x Prętnik Karłowaty, 2x Mieczyk Hellera, 10x Red Cherry, 4x Amano. Zastanawiam się nad tymi Mieczykami czy je pozostawić, ponieważ chyba mam za mały zbiornik, choć do Mieczyków mam sentyment - kojarzą mi się z prowadzonym akwarium z dzieciństwa. Aktualnie miejsce Barwniaków, które są w kwarantannie zajęły trzy samce Prętnika, poszukam dla nich jakichś samiczek i obsada będzie raczej kompletna.

- Rośliny: Nurzańce, Nadwódki, Żabienice Delikatne, Mikrozoria, Anubiasy, Ludwigie, Kryptokoryny plus drobnica.

Uaktualniona 07.10.2009 - KLIK przenosi do galerii zdjęć



Aktualizacja 17.12.2010:
Stary zbiornik pękł w połowie i miałem małą powódź w mieszkaniu. Co gorsze - nastąpiło to podczas mojej urlopowej nieobecności.
Nowy zbiornik kilkumiesięczny, dojrzały. Nawożenie aktualnie PGC+KNO3+CO2.
Filtr zewn. co chwila mi się zapowietrza. Wina zbyt gęstego prefiltra na ssaku?

Zmiany "technikaliów":
- Podłoże JBL Manado (bez innych warstw, trochę glinianych kulek na dnie w tylnej i środkowej części)
- Światło: 0,5W/L od 9 do 21, w międzyczasie dołącza się przednia rurka między 15 a 17, jest wtedy 0,8W/L
- Dyfuzor CO2 narurowy
- Ogrzewanie brak






« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2010, 20:41:35 wysłane przez Agnus » Zapisane

freex
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 137


WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 10, 2009, 19:19:17 »

pielęgnice i rośliny nie idą w parze Wink
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 10, 2009, 19:24:17 »

pielęgnice i rośliny nie idą w parze Wink

Tak, wiem Smiley Ale może jest jakiś spokojniejszy gatunek nie demolujący roślin Wink Stąd na razie akwa ma "uniwersalny" charakter. Są skały więc jak nie poradzę sobie z roślinami to będzie "pielęgniczarium" a jak zaczną rosnąć to moją fascynację przeniosę z Afryki w inne rejony i  akwa zasiedlą np. kąsaczowate ;-)

ps. Słyszałem że Barwniaki Czerwonobrzuche dość delikatnie obchodzą się z florą w akwarium...
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #3 : Maj 10, 2009, 19:29:08 »

Poczatek piekny  Good !
Oby Ci sie udalo co zamierzasz
Zapisane

margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #4 : Maj 10, 2009, 19:34:15 »

pięknie się zapowiada, powodzenia, mój kolega ma barwniaki Thomasa, nie niszczą bardzo roślin, mają piękne kolory, nie są duże i u niego trą się regularnie, sama mam na nie wielką ochotę - polecam  papa
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #5 : Maj 10, 2009, 21:09:25 »

zajeb... skały masz, z własnego doświadczenia: miałem bardzo krótko b. czerwonobrzuche i nie niszczyły roślin robiły tylko przy tarle swoiste "kopce", obecnie mam p. sajica (mam je niecały rok) i to samo: w okolicach składania ikry wykopują dołki - zgodnie z literaturą mają przenosić tam ikrę, wiadomo, że są jeszcze stosunkowo młode ale póki co nie demolują roślin. Przy okazji możesz zerknąć na mój wątek - w podpisie.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2009, 21:12:24 wysłane przez dobraf » Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
izago1
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 316



« Odpowiedz #6 : Maj 10, 2009, 21:25:23 »

Jest cale mnostwo pielegnicowatych, ktorym roslinki absolutnie nie przeszkadzaja! Akwa zapowiada sie fajnie, jak dojrzeje napisze Ci nazwy niewielkich pielegnic, ktore tam bedziesz mogl trzymac, jesli bedziesz chcial oczywiscie. Pozdrawiam! papa
Zapisane


54l
6xneon czerwony
3xgupik endlera
5xotosek
5xkirysek pando podobny
2+1 pielegniczka ramirezi
Smiley Smiley
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 10, 2009, 22:43:25 »

Akwarium na razie niczym specjalnym jeszcze nie jest - świeże w każdym calu a więc na pochwały zasłużę jak ten zbiornik naprawdę zacznie żyć Smiley na razie to sterta skał i roślin, które rosnąć nie chcą. Ponawiam pytanie - czego im może być za mało Sad Może to ta twarda woda?
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #8 : Maj 11, 2009, 01:18:08 »

A jak one przy tak słabym świetle mają bąbelkować ? musisz dolozyć koniecznie światła, 0,6W/l jak na trawnik to jakieś absolutne minimum a ty masz połowe tego Tongue
moze byc folia, ale jako dodatek do 0,6W/l by mieć ładny trawniczek.

Na razie o nawożeniu zapomnij bo będziesz miał glonarium

Dlaczego glosia w takich kępach jest wsadzona ? trzeba ją rozsadzić na sadzonki w małych odstępach a nie zwinąć w kulkę i wcisnąć w żwirek. Tylko marnujesz roślinki a pewnie tanie nie były. W dodatku glosia to jedna z bardziej światłolubnych roślin jakie znam ...

Nie podoba mi się to zestawienie 2 diametralnie różniących się od siebie kamieni i na to jeszcze korzeń, przedobrzyłeś Wink
strasznie sie to wszystko ze sobą gryzie i nie pasuje do siebie. lepiej by było gdybyś zostawił jeden rodzaj kamieni a korzeń wsadził na miejsce tych usuniętych kamieni. Część gałęzi można by pokryć jakimś ładnym mchem i było by nawet nieźle.

Pielęgnice czerwonobrzuche mam, i to już dość długo i nigdy roślin mi nie niszczyły ale jesli planujesz krewetki to nie polecam tych pielęgnic, rozprawią się z wszelkimi kreweciami karłowatymi  Undecided

Po co węgiel w filtrze, lepiej go wyciągnąć.

Jak to ma być baniak roślinny to jest tam za mało podłoza ( no chyba ze z tyłu jest więcej) grys to zły substrat dla roślin a dla trawniczka o delikatnych korzonkach tymbardziej
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2009, 01:23:13 wysłane przez Pethro » Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #9 : Maj 11, 2009, 07:25:55 »

A jak one przy tak słabym świetle mają bąbelkować ? musisz dolozyć koniecznie światła, 0,6W/l jak na trawnik to jakieś absolutne minimum a ty masz połowe tego Tongue
moze byc folia, ale jako dodatek do 0,6W/l by mieć ładny trawniczek.
Masz rację, zdawałem sobie sprawę że oświetlenie słabe. Coś z tym będę musiał zrobić.

Na razie o nawożeniu zapomnij bo będziesz miał glonarium
Woda zaczyna robić się zielona. Znowu fakt - wyłączę co2 po powrocie z pracy.

Jak to ma być baniak roślinny to jest tam za mało podłoza ( no chyba ze z tyłu jest więcej) grys to zły substrat dla roślin a dla trawniczka o delikatnych korzonkach tymbardziej
Z tyłu jest więcej i biogruntu i żwiru. Z przodu mniej. Miał być piasek ale w koncu zrezygnowałem.
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #10 : Maj 11, 2009, 07:56:21 »

Polecam z sklepu Atti bo mają konkurencyjne ceny i juz 2 razy zamawiałem i zawsze szybka wysyłka. A jak długie jest twoje akwarium ? własnie t5 miałem na mysli najlepiej od razu kupić: świetlówki, statecznik elektroniczny, oprawki bryzgoszczelne, kabel zasilający.
Te zwykle świetlówki w pokrywie na magnetycznych statecznikach wymontuj bo to tylko szkoda by prąd żarło
i bedziesz miał miejsce.
Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #11 : Maj 11, 2009, 08:21:28 »

No właśnie problem w tym że moje akwa ma długość 80cm i w żaden ząb nie pasują np. belki oświetleniowe 2x39W już o silniejszych nie wspominając. Szukałem rozwiązania 4x18W ale niestety nie znalazłem. W sklepie ATTI mają pokrywy jedynie 3x18W ale to oświetlenie nadal niewystarczające.

Zastanawiam się po co producenci robią takie niedorobione pokrywy z dwoma świetlówkami o mocy 18W skoro wiadomo że takie oświetlenie nie jest wystarczające dla roślin. Bez sensu.
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #12 : Maj 11, 2009, 08:30:44 »

a jakby je po przekątnej przymocować ?
no to zostaw to co juz jest i dokup 2 x 24W t5

Te pokrywy z takim światłem sprawdzają się w baniakach typu LOW TECH, tanganice, malawi itp Wink dopiero jak komuś się wymarzą kolorowe rośliny, trawniczki i tym podobne to jest kłopot
Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #13 : Maj 11, 2009, 08:43:20 »

Po przekątnej? Odpada. Przecież to będzie kiepsko wyglądało Smiley Już pomijając sam fakt problematycznej instalacji.
Myślisz o dokupieniu dodatkowych świetlówek do pokrywy? Ale tam już nie ma miejsca. poza tym sam tego nie przerobię - nie znam się na tym.

Naprawdę ciężko znaleźć pokrywę lub zestaw zapewniający 0,6W/L dla akwarium 80cm... Sad


EDIT: Czy coś takiego dałoby się zamontować w pokrywie prócz standardowych 2x18W? Może bym się zabawił z montażem, choć mam o tym zerowe pojęcie.
http://allegro.pl/item622044283_zestaw_szyna_t5_2x24w_aquastar_grolux_atti.html

Gdyby udałoby mi się zmiescić te świetlówki w pokrywie to miałbym w akwa 0,84W/L czyli zdaje się że już optymalnie dla rozwoju roślin.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2009, 09:13:05 wysłane przez Agnus » Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #14 : Maj 11, 2009, 10:47:10 »

Kontaktowałem się z tym sklepem ale niestety jedyna opcja dla mojej profilowanej pokrywy 80cm to dodatkowa świetlówka z przodu 24W. Wychodziłoby razem 0,6W/L. Wnętrze pokrywy wylepiłbym taśmą alu i może rośliny ruszyłyby do wzrostu, jak myślisz? Smiley Niestety 2x24W tam chyba nie wcisnę.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: