Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Podstawowe właściwości chemiczne wody
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: Podstawowe właściwości chemiczne wody  (Przeczytany 307129 razy)
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #60 : Sierpień 07, 2008, 06:51:39 »

demineralizowanej czyli nie rozumie
sebox188 - woda demineralizowana to to samo co woda destylowana i to samo co woda z RO a więc oczyszczona ze wszelkiego rodzaju dodatków mineralnych, metali, chloru itp "dodatków" jakie znajdują się w wodzie wodociągowej.
Woda zdemineralizowana nie obniżyła mi pH (podmienione ok10% wody).
Za mało żeby zbić zauważalnie pH i kH. Ale z drugiej strony dobrze robisz, że podmieniasz małe ilości. Trzeba jednak robić to częściej - np. co 2-3 dni aż do uzyskania właściwej dla twoich ryb wartości pH i kH.
Cytuj
Jako, ze moje pH ma niezbyt dokładną wartość bo naprawdę trudno stwierdzić czy to jest 8,0 ; 8,5 czy nawet 9,0 to postanowiłem kupić dokładniejszy test. Trafiłem na testy JBL - test od 7,4 do 9,0 z dokładnością 0,2. Test ten wykazał mi 7,5 więc zrobiłem jeszcze raz testy SERA i dalej pokazują mi ~8,5
I komu wierzyć? Różnice między SERA a JBL to ponad 1pH - dosyć dużo:(
Zdecydowanie wierzyłbym testom JBL. Sera jak dla mnie to niestety testy wątpliwej jakości i dokładności.
Zapisane

Grzenio
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #61 : Sierpień 07, 2008, 18:52:28 »

Może to nie ten wątek ale jeszcze jedna uwaga.
Ponieważ od wczoraj padły mi dwa neonki i molinezja postanowiłem ponownie wykonać testy wody.
Okazuje się, że wartość  NH4~10 co przy pH=7,5 daje NH3=0,17 - dobrze przeliczam? (tak przynajmniej podaje przelicznik SERA).

Co do testów SERA i JBL - zauważyłem, że 5ml z miarki SERA daje niecałe 3ml z miarki JBL (strzykawka). Czy mam do testów SERY brać np 5ml z ich miarki czy rzeczywiste 5ml - odmierzone inną miarką czy strzykawką? Bawiłem się testami twardości (bo najtańsze) i okazuje się, że biorąc 5ml z miarki SERA otrzymuję twardość 11 a biorąc 5ml rzeczywiste daje mi twardość 13 - mała różnica.
Zapisane

Duży różnorodny zestaw roślinek, neonki Inesa,neonki czerwone, neonki czarne, danio pręgowane,razbory klinowe,molinezje,gupiki,glonojadki,krewetki, platki, miedziki, tetry czarne, Helena, Ampularie
djgrzesio
Akwa 190 L narozne
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #62 : Sierpień 07, 2008, 21:35:18 »

heh ja juz od dawna wierze strzykawce mam sera box  5ml strzykawki to jakies 7 ml miarki wiec sa niedokladne wierzac ze strzykawka jest, no ale  chyba strzykawka jest normala taka lekarska , hmmmm   chyba
Zapisane

pH-7.5 ,gH-5 ,kH-4 ,NH4-0 ,NO2-0,NO3-10mg/l ,PO4->1mg/l ,Fe-0.25mg/l ,Cu-0
eihem 2028
start w Angli 19/11/07
5 skalarow, parka barwniakow + 2 mlode, reszta r.i.p.
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #63 : Sierpień 07, 2008, 21:57:07 »

No to jest nnormalne w testach sery, ze ta miarka to nie jest 5 ml. Ja jednak zawsze leje wg ichtej trefnej miarki i wyniki pokrywały się z tetrą. A testy jbl-a są ponoć całkiem fajne.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
xenotodon
Bywalec
****
Wiadomości: 411


« Odpowiedz #64 : Sierpień 07, 2008, 22:08:47 »

podejrzewam, że miarki ph mają przyjąć jeszcze krople i z nimi mieć 5ml.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #65 : Październik 10, 2008, 17:57:38 »

 1ppm to zasze tyle samo co 1 mg/l ? 

 waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2008, 18:46:57 wysłane przez Pethro » Zapisane
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #66 : Październik 15, 2008, 08:31:20 »

Przyjmując że woda w akwarium ma gęstość 1 g/ml to 1ppm=1mg/l. W akwarium słodkowodnym praktycznie tak można przyjąć.
Zapisane

Tańczący z rybkami
Grzenio
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #67 : Listopad 23, 2008, 19:45:20 »

waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?

A ja mam problem z określeniem poziomu NO3 za pomocą testów JBL. Odcień nijak się ma do miarku - rozrzut wg mnie to od 40 nawet do 180. I nie piszcie, że się na kolorach nie znam bo kilku osobom pokazywałem i równiez potwierdzają, że odcień ten nie można dopasować do skalli (bardzo wyraźny, żywy pomarańczowy a skala ma kolory matowe). Testy Sery pokazują wartość 25. Wcześniej opisywałem jeszcze problemy odczytu ph (najpierw miałem testy firmy Sera i pokazywały mi 8,5, kupiłem testy JBL i pokazywały 7,5). Kupiłem ostatnio jeszcze jeden test JBL na ph zakres od 6,0 do 7,6 i test ten pokazuje mi 7,0 (test JBL w zakresie od 7,4 do 9,0 dalej pokazuje mi 7,5) - któremu wierzyć bo Sera dalej pokazuje 8,5 Huh
Zapisane

Duży różnorodny zestaw roślinek, neonki Inesa,neonki czerwone, neonki czarne, danio pręgowane,razbory klinowe,molinezje,gupiki,glonojadki,krewetki, platki, miedziki, tetry czarne, Helena, Ampularie
Bieniu
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #68 : Listopad 26, 2008, 10:31:10 »

waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?

A ja mam problem z określeniem poziomu NO3 za pomocą testów JBL. Odcień nijak się ma do miarku - rozrzut wg mnie to od 40 nawet do 180. I nie piszcie, że się na kolorach nie znam bo kilku osobom pokazywałem i równiez potwierdzają, że odcień ten nie można dopasować do skalli (bardzo wyraźny, żywy pomarańczowy a skala ma kolory matowe). Testy Sery pokazują wartość 25. Wcześniej opisywałem jeszcze problemy odczytu ph (najpierw miałem testy firmy Sera i pokazywały mi 8,5, kupiłem testy JBL i pokazywały 7,5). Kupiłem ostatnio jeszcze jeden test JBL na ph zakres od 6,0 do 7,6 i test ten pokazuje mi 7,0 (test JBL w zakresie od 7,4 do 9,0 dalej pokazuje mi 7,5) - któremu wierzyć bo Sera dalej pokazuje 8,5 Huh
Ja tez mam problem z NO3 JBL. Jest dokładnie tak jak opisałeś... Ciężko to porównać. Ja robię to tak. Aby zachować dokładnośc robię test z 10ml. POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość. Skala pomiarowa ma za mały kontrast. Postępując w opsiany sposób jednak sobie radzę.
Zapisane
Grzenio
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #69 : Listopad 26, 2008, 10:54:40 »

Ja próbowałme jeszcze robić testy z wodą destylowaną (NO3=0). Dałem 50/50 wody z akwarium i wody destylowanej i takiej mieszaniny robiłem test - wyszedł odcień żółty - czyli poniżej 20 więc podejżewam, że w akwarium stężenie NO3 nie przekracza 40.

Bieniu:
Możesz ten Twój sposób rozwinąć - bo nie łapię:
"POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość"
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 11:13:43 wysłane przez Grzenio » Zapisane

Duży różnorodny zestaw roślinek, neonki Inesa,neonki czerwone, neonki czarne, danio pręgowane,razbory klinowe,molinezje,gupiki,glonojadki,krewetki, platki, miedziki, tetry czarne, Helena, Ampularie
Bieniu
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #70 : Listopad 26, 2008, 14:27:58 »

Ja próbowałme jeszcze robić testy z wodą destylowaną (NO3=0). Dałem 50/50 wody z akwarium i wody destylowanej i takiej mieszaniny robiłem test - wyszedł odcień żółty - czyli poniżej 20 więc podejżewam, że w akwarium stężenie NO3 nie przekracza 40.
Bieniu:
Możesz ten Twój sposób rozwinąć - bo nie łapię:
"POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość"

Normalnie do próbki dajesz 10ml. 2 łyżeczki i 6 kropelek. Wychodzi jakis tam roztwór. Zostawiam to po wymieszaniu na 10 minut. Biorę ponownie strzykawkę i z tego roztworu pobieram 4 ml. Wtedy kolor dzięki mniejszej objętości staje się mniej intensywny i można go porównać z kolorem z wzornika.
Zapisane
Grzenio
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #71 : Listopad 26, 2008, 14:52:37 »

OKI. Myślałem, że do tych odlanych 4-5 ml coś dolewasz - sprawdzę Twój sposób.

MAm jeszcze pytanie z innej "beczki".
Od pewnego czasu mam problemy z gupikami i czarnymi neonkami - padają (zwłaszcza gupiki). Akwarium wydaję się być OK ale zastanawiam się gdzie można znaleźć max poziom NO3 dla danego gatunku rybek. Chodzi o to czy ten mój górny próg równy NO3=40 (przy którym podmieniam wodę obniżając NO3 do ok. 20) może powodować zatrucie gupików czy czarnych neonków. Inne rybki (w tym neonki inesa czy czerwone) mają się dobrze.
Inne parametry akwarium to:
pH=7,0-7,4 (mam problem z dokładnym odczytem)
TWW=4
TWO=8
NH4=0
NO2=0
NO3=20-40.
Zapisane

Duży różnorodny zestaw roślinek, neonki Inesa,neonki czerwone, neonki czarne, danio pręgowane,razbory klinowe,molinezje,gupiki,glonojadki,krewetki, platki, miedziki, tetry czarne, Helena, Ampularie
Bieniu
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #72 : Listopad 26, 2008, 16:05:15 »

OKI. Myślałem, że do tych odlanych 4-5 ml coś dolewasz - sprawdzę Twój sposób.

MAm jeszcze pytanie z innej "beczki".
Od pewnego czasu mam problemy z gupikami i czarnymi neonkami - padają (zwłaszcza gupiki). Akwarium wydaję się być OK ale zastanawiam się gdzie można znaleźć max poziom NO3 dla danego gatunku rybek. Chodzi o to czy ten mój górny próg równy NO3=40 (przy którym podmieniam wodę obniżając NO3 do ok. 20) może powodować zatrucie gupików czy czarnych neonków. Inne rybki (w tym neonki inesa czy czerwone) mają się dobrze.
Inne parametry akwarium to:
pH=7,0-7,4 (mam problem z dokładnym odczytem)
TWW=4
TWO=8
NH4=0
NO2=0
NO3=20-40.

Nie wiem, gdzie można sprawdzić ale czytałem,  że neony są szczególnie wrażliwe na azotyny i azotany. 40 to troszkę wysoko... Ja na razie waliczę z wyższymi poziomami. Skończyło się to całkowitą eksterminacją neonów... Sad
Zapisane
Grzenio
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #73 : Listopad 30, 2008, 20:37:44 »

Cytuj

Normalnie do próbki dajesz 10ml. 2 łyżeczki i 6 kropelek. Wychodzi jakis tam roztwór. Zostawiam to po wymieszaniu na 10 minut. Biorę ponownie strzykawkę i z tego roztworu pobieram 4 ml. Wtedy kolor dzięki mniejszej objętości staje się mniej intensywny i można go porównać z kolorem z wzornika.

Bieniu sprawdziłem dzisiaj ten Twój sposób ale nie jestem przekonany cz jest on właściwy. Jak biorę 4ml i porównuję ze skalą to mam idealnie 10 a jak wezmę 8ml to już mam kolor pomarańczowy i do 10 nijak nie można przypisać.
Zapisane

Duży różnorodny zestaw roślinek, neonki Inesa,neonki czerwone, neonki czarne, danio pręgowane,razbory klinowe,molinezje,gupiki,glonojadki,krewetki, platki, miedziki, tetry czarne, Helena, Ampularie
djgrzesio
Akwa 190 L narozne
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #74 : Styczeń 07, 2009, 20:17:36 »

http://www.lotr.pl/akwacalc.exe  ma ktos moze ten kalkulator bo nie moge znalezc a potrzebuje ??
Zapisane

pH-7.5 ,gH-5 ,kH-4 ,NH4-0 ,NO2-0,NO3-10mg/l ,PO4->1mg/l ,Fe-0.25mg/l ,Cu-0
eihem 2028
start w Angli 19/11/07
5 skalarow, parka barwniakow + 2 mlode, reszta r.i.p.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: