Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Woda => Wątek zaczęty przez: Sebastian Maj 01, 2006, 13:04:47



Tytuł: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Maj 01, 2006, 13:04:47
           Podstawowe właściwości chemiczne wody     


pH - odczyn wody, jego skala wynosi od 0 - 14, przy czym wartość 7.0 oznacza odczyn obojętny, poniżej tej wartości kwaśny, a powyżej zasadowy. Wiekszość ryb akwariowych wymaga wody o 5.5 - 7.5pH, niektóre np. z jezior Tanganika lub Malawi 7.8 - 9.5pH, w przypadku zmian, należy systematycznie kontrolować odczyn i nie dopuścić do przekroczenia wartości granicznych:
poniżej 4 i powyżej 10, które są śmiertelne dla wszystkich ryb. Korygowanie odczynu wody, możemy przeprowadzić w następujący sposób:

- aby obniżyć - dozowanie CO2, filtracja z użyciem torfu, szyszki olchy, liście dębu, preparaty (przed zastosowaniem preparatów należy sprawdzić poziom fosforanów w akwarium, większość z nich zawiera kwas ortofosforowy, a zwiększony poziom fosforanów spwoduje nadmierny rozwój glonów, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasu solnego). Przed obniżaniem pH należy ustalić wartość kH, i ewentualnie skorygować do optymalnej granicy, przy której pH jest nabardziej stabilne:  6 - 8`n.

- aby podwyższyć - podniesienie kH (twardości węglanowej), intensywne przewietrzanie zbiornika, preparaty.

gH, kH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i  niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3
1`n twardośći węglanowej = 21.8 ppm HCO3
W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na:
   
- bardzo miękkie       0 - 5`n twardości ogólnej
- miękkie                 5 - 10`n
- średnio twardre    10 - 20`n
- twarde                  20 - 30`n
- bardzo twarde    pow. 30`n

Większość gatunków ryb możemy hodować w wodzie średnio-twardej i twardej, jednak niektóre wymagają wody miękkiej i taką należy im zapewnić. W przypadku rozmnażania, istotne znaczenie ma też twardość węglanowa.

- aby obniżyć - dodawanie wody destylowanej, demineralizowanej lub RO (Reverse Osmosis - odwrócona osmoza), przepuszczanie przez kationit (najlepiej wodorowy np Filtrax K), gotowanie (tylko TWW).

- aby podwyższyć - umieszczenie kamieni z wapienia, marmuru lub żwir z ich zawartością, żwir koralowy, muszle, dodanie węglanu wapnia - CaCO3

NH3, NH4 - związki amonowe, są wynikiem przemiany białek, występują jako mało szkodliwy jon amonowy (NH4+) w pH poniżej 7, wraz ze wzrostem pH powyżej 7 obok jonów amonowych w wyniku przemiany chemicznej związanej z odczynem pojawia się trujący amoniak (NH3), jego obecność w ilości 2 mg/l jest bardzo niebezpieczna dla ryb, należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem pH lub temperatury, rośnie jego zawartość.   
 
- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

NO2 - azotyny, są efektem przemiany zwiazków amonowych, są szkodliwe dla ryb już od stężenia  0.2 mg/l, powyżej 1.0 mg/l stają się zagrożeniem dla ich  życia, a powyżej 2mg/l śmiertrelne.

- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

NO3 - azotany, są końcowym efektem przemiany związków azotowych, mogą również znajdować się w wodzie wodociągowej, najmniej szkodliwe substancje z w/w, są naturalnymi nawozami dla roślin, jednak ich nadmiar wpływa niekorzystnie na rozwój roślin i jest niebezpieczny dla życia ryb. Stopień szkodliwości azotanów wygląda następująco:

    5 - 15 mg/l - poziom optymalny
  15 - 25 mg/l - wspomagany rozwój glonów
  25 - 50 mg/l - warunki dla ryb są jeszcze do zakceptowania, następuje rozwój glonów
  50 - 100 mg/l - może wpływać niekorzystnie na życie ryb, stagnacja wzrostu roślin, wzmożony rozwój glonów (zaczynają rosnąć sinice), należy wymienić 30-40% wody
 pow. 100 mg/l - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

- aby obniżyć - wymiana wody, więcej roślin zwłaszcza szybkorosnących.

- aby podwyższyć - w akwariach z dobrze rosnącymi roślinami może istnieć potrzeba dodatkowego uzupełniania azotu, można to zrobić dodając KNO3 - azotan potasu (saletra potasowa - do peklowania mięs).   
     
PO4 - fosforany, pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju roślin, służą do syntezy cukru. Do akwarium dostają się głównie wraz z odchodami ryb i nie zjedzonymi resztkami pokarmu. Ich optymalny poziom mieści się w granicach 0.5 – 1.5 mg/l, powyżej 3 mg/l może nastąpić rozwój glonów.

- aby obniżyć - wymiana wody od 30-50%, w zależności od ilości fosforanów w wodzie.

 - aby podwyższyć - jak w przypadku azotanów, przy dobrym wzroście roślin może być potrzebne dodatkowe uzupełnianie fosforu, najlepszą jego formą jest KH2PO4 - diwodorofosforan potasu i K2HPO4 - wodorofosforan dipotasu.

CO2 - dwutlenek węgla, jest źródłem węgla niezbędnego dla roslin w procesie fotosyntezy, może również słuzyć do obnizania wartości pH, jego optymalna zawartość w wodzie wynosi 20 - 25 mg/l. W zbiornikach o mocy oswietlenia do 0.5W/l zazwyczaj nie ma konieczności dodatkowego podawania CO2, przy większej należy już wziąść taką mozliwość pod uwagę. 

- aby obniżyć - zwiększyć ruch wody w akwarium np poprzez dodatkowe napowietrzanie.

 - aby podwyższyć - rozpocząć podawanie CO2, wykorzystując reaktor drożdżowy (tzw. bimbrownia) lub butlę wysokociśnieniwą, a jesli już nawozimy i zawartość dwutlenku nadal jest nie wystarczająca należy zmniejszyć straty CO2 spowodowane zbut dużym ruchem wody i zwiększyć skuteczność rozpuszczania.

   Aby zapobiedz nadmiernemu gromadzeniu się związków tj NH3, NH4, NO2, NO3 i PO4, należy dokonywać systematycznych podmian wody, nie przekarmiać ryb i trzymać obsadę proporcjonalną do pojemności zbiornika, kontrolować za pomocą testów wartości w/w związków, gdyż mają one bezpośrednie znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju ryb oraz roślin, uważnie obserwować akwarium i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów w porę i właściwie reagować.  Zwłaszcza przy nawożeniu CO2, należy zachować szczególną ostrożność i kontrolować wartości takich paramatrów jak pH i TWW (zbyt duże skoki pH są niebezpieczne dla życia ryb, natomiast znając wartość pH i TWW mozemy określić zawartość CO2 w wodzie. Powyższe zależności pokazuje
tabela:  http://republika.pl/seboss/images/tabelaco2.gif  )
   Jeśli zdecydowaliście się na akwarium poświęćcie mu trochę czasu i dołóżcie starań, aby zapewnić swoimm podopiecznym jak najlepsze warunki.

pozdrawiam Sebastian.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Oswald Luty 07, 2007, 15:35:57
Krótkie wyjaśnienie podstaw zmieniania parametrów wody:

Jak zmienić pH?

Tabela do obliczania optymalnej zawartosci CO2 w wodzie:
(http://img523.imageshack.us/img523/2096/ishackimagevg5.jpg)
gdyby byly problemy z ta tabelka - tu jest Link: http://www.dennerle.de/HG07UG07.htm

Tabela ta pozwala na obliczenie zawartosci CO2 w wodzie na podstawie wynikow testów na kH (TWW) i pH.

Ale nie tylko to...


Zielony zakres tej tabeli pokazuje nam "optymalny" stosunek pH/kH i CO2. Niektórzy akwarysci myślą na poczatku, że przez samo podawanie CO2 do wody w akwarium można zmniejszyc pH do pożądanej wartości. Tak jednak nie jest - przynajmniej nie całkiem. Zakładając, że pH jest wartoscią, którą chcemy dopasować do naszych potrzeb, podstawą jest przygotowanie wody o odpowiedniej twardosci węglanowej (kH). Dopiero wtedy, poprzez podniesienie zawartości CO2 do optymalnego poziomu uzyskamy pożądane pH.

Jak sie dowiedzieć, jaka powinna byc TWW (kH) dla takiego pH, jakie chcę mieć?
Proste! Wszytko można odczytac z pow. tabelki.

Przykład:
Chcemy mieć np. pH=7,0
Szukamy w górnej linijce tabelki pH 7,0. Jedziemy od tego miejsca palcem pionowo w dół. az do zielonego zakresu i odczytujemy wartości w tym zielonym zakresie.
Dla pH=7,0 jest to od 16 do 35 mg CO2/litr wody.
Nastepnie robimy palcem poziomą linie od najniższej i od najwyższej "zielonej" wartości na lewo i odczytujemy podaną tam TWW (kH)
Dla 16 odczytujemy kH=5°d; dla 35 kH=11°d (stopnie niemieckie).
To znaczy, że aby mieć wodę o pH=7,0 powinnismy mieć pierw twardość weglanową (kH) od 5° do 11°dkH.
Dopiero potem, przez dodanie odpowiedniej ilości CO2. uzyskamy pożądane pH.



Jak obniżyć twardość?

1. Mieszanie wody kranowej z wodą filtrowaną przez filtr odwróconej osmozy (RO)*
Filtr osmotyczny (RO) dziala na zasadzie półprzepuszczalnej mebrany. Membrana ta "rozdziela" wodę na wodę niemalże całkowicie zdemineralizowaną (TWW=0°/TWO=0°) i tzw. scieki. Stosunek ilosci czystej wody do ilosci scieków zależy od twardosci, cisnienia i temperatury  doprowadzanej do filtra wody i wydajnosci membrany. Wacha sie on najczęsciej miedzy 1:3 a 1:5.

Jeżeli znamy twardość wody w kranie i uzyskanej wody RO, możemy mieszac je w takich proporcjach, aby uzyskac pożądaną twardość.
Przykład: Kranówka ma TWW=21°d, woda RO ma TWW=0°d. Mieszając 1/3 kranowki z 2/3 wody RO uzyskujemy wode o TWW=7°

*) Zamiast wody RO można oczywiście używać wody destylowanej, Na dłuższą metę, zwłaszcza przy większych zbiornikach jest to jednak mało opłacalne w porównaniu z zakupem filtra RO.

Do bardziej skomplikowanych obliczeń polecam następujacy kalkulator:
http://www.dennerle.de/Osmoseberechnung.asp
Kalkulator jest po niemiecku: (zaklada podmiane raz na 2 tyodnie; wydajnosc filtra RO = 1:4; kazdorazowe plukanie membrany 50cioma litrami wody  ???)

Aquarium, Liter gesamt = pojemność akwa
Wasserwechsel (in %) = ile % wody podmieniasz
°d KH / GH / ?S/cm Leitung = dowolny parametr wody kranowej (TWO alboTWW albo ?S/cm)
°d KH / GH / ?S/cm gewünscht = jaką wartość tego parametru chcesz uzyskać
Wasserpreis pro m3 = cena wody

WYNIKI:
pro Wasserwechsel = na 1 podmiane
pro Monat (2x) = na miesiąc*
pro Jahr = na rok*

Benötigte Wassermenge in Liter = potrzebna ilość wody w litrach
Osmose-Reinwasser (Permeat) = czysta woda z osmozy
Osmose-Spülwasser (Konzentrat) = brudna woda z osmozy (scieki)
Beimischung Leitungswasser = domieszka kranówki
Spülwasser zur Membranpflege  = woda do płukania/konserwacji membrany RO
 
Gesamt-Wasserbedarf in Liter = ogólne zapotrzebowanie wody w L
Gesamtkosten = koszty ogólne
Preis für 1 Liter Osmose-Reinwasser = cena 1L czystej wody RO

Przyklad:
Masz akwa 112 L, robisz podmiane 25%
Kranowka ma TWO 12°, Ty chcesz TWO 7° / Cena Wody 5,-
Wynik:
Potrzeba 28L wody, w tym 13L RO i 15L kranowki. 52L idzie do sciekow i 50L potrzeba niby, aby przepłukać membrane - czyli razem 130L. Koszt podmiany 0,65 PLN

*) Koszty miesieczne i roczne zakladaja, ze podmiane robisz raz na 2 tygodnie. Jak robisz co tydzien, to koszta miesieczne i roczne sa 2x wieksze!

2. Uzywanie 100% wody, filtrowanej przez filtr odwroconej osmozy (RO) i dodatek mineralow
Czysta wody RO nie zawiera w optymylnym przypadku zadnych mineralow. Nie jest to dobre ani dla roslin ani dla zwierzat, ktore mialy by w takiej wodzie zyc.
Wiele firm oferuje specjalne preparaty, dla wzbogacenia takiej wody w odpowiednie mineraly. Np. Planta Gainer HydroMineral firmy AquaArt.
Na opakowaniu jest opisane, jaka ilosc tego preparatu jest potrzebna, aby zminerlizowac wode i na jaki poziom podniesie to TWW i TWO.

3. Filtracja wody przez kationit
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,1316.0.html
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,6413.0.html

4. Stosowanie kwasu solnego
Ważne!!! Kwas solny (HCl) jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych. Nieprawidłowe użycie jest b. niebezpieczne dla zdrowia, życia i środowiska. Grozi poparzeniami, zatruciem, utratą wzroku itp itd. Metodę te powinni stosowac jedynie ludzie dorośli z doświadczeniem w obcowaniu z niebezpiecznymi chemikaliami!!!

Dodanie kwasu solnego przede wszystkim zmniejsza kH. Ca(HCO3)2 reaguje z HCl i powstaje CO2, H2O i CaCl2.
Chlorek powoduje lekkie zasolenie wody i wzrost przewod. elektr. (spadek o 1°kH = wzrost o 11microS/cm), a CO2 powoduje gwałtowny spadek pH.
Nie jest to niebezpieczne dla ryb jesli jest robione przed dodaniem wody do akwa i tak, aby cały kwas wszedł w reakcje.

Kwas należy dodawac stopniowo małymi ilościami i po każdym dodaniu mierzyć kH (TWW). Dopóki kH jest wyraźnie wykrywalne, możemy wychodzić z założenia. że cały dodany kwas wszedł w reakcję chemiczną,

Interesujaca dyskusja:
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,10009.0.html

5. Stosowanie naturalnych środków jak torf, korzenie, szyszki, liście itp
Do trwałej zmiany parametrów wody środki te są raczej mało wydajne i ich efekty sa trudne do kontrolowania. Zastosowanie torfu jako wkładu filtracyjnego przynosi jednak wiele zalet przy hodowli ryb tropikalnych, które potrzebują wodę kwaśną do neutralnej. Z torfu uwalniane są kwasy humusowe, herbaciano-brązowe kwasy fulwenowe (efekt czarnej wody), nieocenione piewiastki śladowe i inne składniki naturalne. Filracja przez torf obniża twardość węglanową i całkowitą. Prowadzi to najczęściej do lekkiego spadku pH. Podobnie jest z korzeniami. szyszkami itp.



Dalsze kalkulatory z obcojęzycznych stron:

Prosty Kalkulator bąbelkow CO2
w pierwszym okienku trzeba podac litraż akwa.
Wynik pokazuje. ile bąbelkow pro minute jest potrzebnych.
http://www.dennerle.de/HG07UG08.asp

na tej samej stronie jest poniżej
Kalkulator zawartości CO2 na podstawie pH i TWW
(Czyli to co w tabelce powyzej)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Ad@m Marzec 21, 2007, 17:27:21
To wszystko jest takie ważne w akwarium ???, czy to już bardziej szczegółowe badania wody? Myślałem, że ważne jest tylko: twardość wody i odczyn pH i temperatura.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: lukas Marzec 22, 2007, 22:24:23
To wszystko jest takie ważne w akwarium ???, czy to już bardziej szczegółowe badania wody? Myślałem, że ważne jest tylko: twardość wody i odczyn pH i temperatura.
przy samej hodowli ryb ważny jest jeszcze poziom związków azotu, natomiast reszta to bardziej tyczy się uprawy roślin


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Oswald Kwiecień 02, 2007, 09:39:30
Witka,
i znowu znalazlem b. interesujaca strone niemiecka z fajnymi kalkulatorkami

WPLYW POKARMU NA POZIOM AZOTANOW

http://www.aquamax.de/HG11UG03.asp

Aquarieninhalt (netto in l): Pojemnosc akwarium
Menge Fischfutter (g): Ilosc pokarmu w gramach
Anteil Eiweiß (%): Zawartosc bialka w pokarmie w %

Wynik:
mg azotanow na litr

Kalkulator ten zaklada, ze 100g bialka zawiera 17g azotu, ktory po nitrifikacji zostaje zamieniony na 75g azotanow.



PROSTY KALKULATOR TEMPERATURY DO PODMIAN WODY

http://www.aquamax.de/HG11UG02.asp

Tu sie podaje:
Aquarium Inhalt in Liter: Pojemnosc akwarium
Wasserwechselmenge in Liter: Ilosc podmienianej wody w litrach
Temperatur des Aquarienwassers: °C Temperatura wody w akwarium
Temperatur des Wechselwassers: °C Temperatura podmienianej wody

Wynik:
Temperatur nach Wasserwechsel: Temperatura wody w akwa po podmianie



Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Magdallenah Kwiecień 02, 2007, 10:09:04
Aby obniżyć Ph wystarczy wrzucić szyszke lub lisc i po sprawie  ??? Czy trzeba je jakoś specjalnie oczyszczać ???  :'(  :'(


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Kwiecień 02, 2007, 15:48:59
Przy stosowaniu lekkich kwasów (wyciągi torfowe, dębowe, szyszki) najpierw należy obniżyć TWW do ok. 6`n, inaczej będziesz musiała podawać duże ilości i bedzie to efekt krótkotrwały.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: szymonw Kwiecień 03, 2007, 21:45:02
sebastianie. pozwole sobie na ksztę polemiki. no3 jako naturalne źródło  azotu jako składnika pokarmowego dla roślin. bo o to ci tak na prawdę chodzi.

tak na prawdę azot w tej postaci jest o wiele trudniej przyswajalny przez rośliny niz tzw "azot amonowy" (nh4+). ma to znaczenie zwłaszcza przy oświetleniu "standardowym" czyli serwowanym najczęściej w ogólnie dostępnych pokrywach (około 0.3 W/L). przy oświatleniu wydajniejszym znaczenie maleje gdyż rośliny maja wystarczająco duzo energii (której czerpią właśnie ze światła) by przyswoić azot w każdej dostępnej postaci. stąd też w niektórych nawozach (np liniii PG) azot jest podawany właśnie w formie jonów nh4+ by łatwiej go było przyswoić roślinom przy słabym oświetleniu. mówię o roślinach "wyższych". nie glonach. czyli tak na prawdę rywalizacja w dostępie do pokarmu odbywa się pomiędzy roślinami a bakteriami.  taka mała polemika na temat nawożenia azotem. której celem nie jest bynajmniej umniejszanie znaczenia i przydatności całego artykułu. 


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Oswald Kwiecień 25, 2007, 21:42:30
Znalazlem dosyc wartosciowy link. Jezyk jest w prawdzie niemiecki, ale wszystkie nazwy wlasne, jaki i znaczenie parametrow sa pojeciami dosc "kosmopolitycznymi". Jedynie do zrozumienia niektorych "dopiskow" potrzebna jest znajomosc jezyka.

Chodzi o Liste parametrow wielu wod, z ktorych pochodza nasze rybki. Mysle, ze ma to na tyle wspolnego z tematem, ze mozna sobie porownac parametry wlasnej wody akwariowej z poszczegolnymi biotopami/habitatami. Jesli ni pasuje tu, to prosze przeniesc / usunac. Pozdrawiam
Link jest tu:
http://www.deters-ing.de/Wasser/habitate.htm

Aby nie wyciagano slownika szybko przetransluje "dopiski":
1. kolumna:
Fluß = Rzeka
Bach = Stumien
Resttümpel = cos w r. resztek rozlewiska
8. kolumna:
Wasser klar, dunkelbraun = Woda klarowna, ciemnobrazowa
Weißwasser = Biala woda
Fische hatten Atemnot = ryby sie dusily
am Ufer = przy brzegu
Bach mit Sandboden, Schlamm, Blätter = strumien z podlozem piaskowym, mol, liscie
Knietief = gleboko do kolan
fast trocken = prawie wyschniety
30 cm tief viele Pflanzen = 30cm gleboki, wiele roslin
Schwarzwasser = czarna woda
Stromschnellen = szybkie nurty (chyba)
schnellfließend = szybko plynaca


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: mika-el Sierpień 22, 2007, 07:54:44
gH, kH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i  niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3
1`n twardośći węglanowej = 21.8 ppm HCO3
W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na:
   
- bardzo miękkie       0 - 5`n twardości ogólnej
- miękkie                 5 - 10`n
- średnio twardre    10 - 20`n
- twarde                  20 - 30`n
- bardzo twarde    pow. 30`n



Ja bardzo przepraszam, ale muszę się wtrącić!

Po pierwsze:
Twardość wywołana przez wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu nazywa sie twardością węglanową Twardość wywołana przez inne związki wapnia i magnezu nazywa się twardością niewęglanową.
Suma twardości węglanowej i niewęglanowej stanowi twardość ogólną wody.

Wobec czego:
Usuwanie termiczne twardości węglanowej wiąże sie z reakcją rozkładu wodorowęglanu wapniowego i magnezowego oraz hydrolizą powstałego węglanu magnezowego w myśl równiania:
Ca(HCO3)2 =temp=> CaCO3(osad) + H2O + CO2
Mg(HCO3)2 =temp=> MgCO3 + H2O + CO2
     MgCO3 + H2O =temp=> Mg(OH)2(osad) + CO2
Osad CaCO3 i Mg(OH)2 to to, co się nam po czajnikach tłucze ;) krótko mówiąc: możemy zmiękczyć wodę przez gotowanie (prosty sposób, nie?) :D

Po drugie:
Podział stopnia zmiękczenia wody jest trochę niedokładny (zaokrąglenia nie-teges ;) ). I tak:
Wodę o twardości do 5,6o określa się jako bardzo miękką
                              5,6o-11,2o jako miękką
                              11,2o - 19,6o jako średnio twardą
                              19,6o-30,8o jako twardą
                  powyzej 30,8o jako bardzo twardą.

Wiem, czepiam się.
Pozdrawiam :)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: arti77 Listopad 02, 2007, 19:14:31
Czy dobrze rozumiem ?
                                      Ilosc wody:                100 L
                                      Masa pokarmu:               2g
                                      Zawartosc w % białka:     5                     Wynik: 0.75 mg NO3/Litr  ( taka ilość z tego pokarmu powstaje azotanow)  Tak ? Z gory dziekuje za odp..


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: PGR Listopad 02, 2007, 22:28:20
szczerze mowiac to mam tylko test do pH... i przytocze jeden z "moich przypadkow";) gdy dane bylo mi poznac bimbrownie od razu wzialem sie do jej budowy... po skonczeniu zostala ona podpieta do kamienia napowietrzajacego. lecialy okolo 3 male babelki na sekunde jednak straty byly duze....myslalem,ze nie musze sie obawiac niczego... jednak po okolo 5 godzinach babelkowania sprawdzilem pH... zazwyczaj mialem na poziomie 6,5. przy podawaniu co2 spadlo do 5,5!! odlaczenie bimbrowni na 6 godzin i mocne wietrzenie pozwolily wrocic do normalnego stanu pH... na prawde zaskoczylo mnie to... czyli moge mniemac,ze w moja kranowka ma niska twardosc,bardzo niska ;) no i cos w tym musi byc ;) nigdy nie musielismy czyscic grzalek w czajnikach, a o kamieniu niszczacym pralki nie slyszalem od nikogo z okolicy tylko z telewizji ;)
i choc jestem sceptyczny co do testow przy "zwyklych" akwariach tak polecam badania wody przed zalozeniem co2, unikniecie paniki jaka ja zaznalem :D pozdrowki! <papa> <good>


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Listopad 09, 2007, 15:53:21
Tu jest super kalkulator po polsku i wszystko w jednym.  ;D
http://www.lotr.pl/akwacalc.exe


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Okrass Listopad 10, 2007, 11:41:53
Martwie sie o moje parametry z powodu mojego wydajnego filtra... ktory jest ustawiony na cala regulacje aby dostarczac tlen z braku napowietrzacza.... mam za wysokie ph troche 7,3 CO2 nie wiem ale podejrzewam ze tez jest male a zamierzam kupic niedlugo sporo roslinek, bimbrowni nie mam ale jako tako CO2 w wodzie jest...
Ph chce zmiejszyc w tym celu chcialem wlozyc ta szyszke, ale jak ja przygotowac do aqwa??
Czy zmniejszyc moc filtra i kupic malutki napowietrzacz??
  ::) ??? :o :)??? ??? ??? ??? :) :o ??? ::)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: djgrzesio Grudzień 08, 2007, 00:27:27
heh witam wszystkich  :)
a umnie caly czas to samo ph 7.25 do 7.5 jak obnizam to i tak wraca do tych wartosci dziwne ale w polsce tez mialem ten problem chcialem obnizyc i nic


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Grudzień 08, 2007, 12:41:47
A jaką masz TWW ?Jeśli jest wysoka to łatwo PH nie zbijesz przeczytaj w tym wątku pierwszy post Sebastiana ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: PGR Grudzień 09, 2007, 20:32:05
Martwie sie o moje parametry z powodu mojego wydajnego filtra... ktory jest ustawiony na cala regulacje aby dostarczac tlen z braku napowietrzacza.... mam za wysokie ph troche 7,3 CO2 nie wiem ale podejrzewam ze tez jest male a zamierzam kupic niedlugo sporo roslinek, bimbrowni nie mam ale jako tako CO2 w wodzie jest...
Ph chce zmiejszyc w tym celu chcialem wlozyc ta szyszke, ale jak ja przygotowac do aqwa??
Czy zmniejszyc moc filtra i kupic malutki napowietrzacz??
  ::) ??? :o :)??? ??? ??? ??? :) :o ??? ::)

nie wiem po co w ogole Ci napowietrzanie :) jesli masz roslinki w odpowiedniej ilosci i nie masz przerybienia to mozna sobie darowac to- no chyba,ze masz palety, wtedy bym sie martwil ;)
co do pH- jesli nie masz twardej wody to latwo zbijesz je bimbornia- mi sie udalo w pewnym momencie zejsc do 4,5 chyba nawet ;) (ale to byl wypadek)
szyszke wygotuj po prostu i bedzie gites. filtr moze chodzic na cala moc- pamietaj tylko,ze jesli odlaczysz wezyk to moc przeplywu bardzo wzrosnie i sprawdz czy nie masz mlyna ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: kivak Styczeń 07, 2008, 17:38:37
... sprawdz czy nie masz mlyna ;)
Sorrki, może nie na temat, ale o jaki młyn chodzi? O ruch wody?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: PGR Styczeń 07, 2008, 18:36:21
... sprawdz czy nie masz mlyna ;)
Sorrki, może nie na temat, ale o jaki młyn chodzi? O ruch wody?

dokladnie :) mlyn to moment w ktorym wszystkie gupiki u mnie ustawialy sie pod prad i waecznie zmagaly sie ze strumieniem wody wyrzucanym z FANa-2 a strumien zawijajac w rogach wyrywal kabomby ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: jarek1994 Styczeń 07, 2008, 20:45:37
mam jedno pytanie ccialbym kupic tanie i dobre podstawowe tesy tz twardosc wody , odczyn , NO2, NO3 chyba wiecej nie jest potrzebne jakie sa dobre i ile kosztuja problem z kasa 50 zl starczy???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Styczeń 12, 2008, 12:21:10
Musisz mieć test na PH ,KH,GH, NO2 i NO3 myślę ,że to koszt z rzędu 80zł ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ŁUKASZ-OLZA Styczeń 12, 2008, 14:19:54
http://www.allegro.pl/item296054293_zestaw_zoolek_aquaset_1_ph_kh_gh_nh3_no2_no3_po4_.html

mam taki sam i jest ok ja za te kase
wazne zeby zamowic z PO4 bo pododno sa tez z testem na zawartosc miedzi zamiast fosforanow .


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Oswald Styczeń 19, 2008, 00:24:54
dokladnie :) mlyn to moment w ktorym wszystkie gupiki u mnie ustawialy sie pod prad i waecznie zmagaly sie ze strumieniem wody


to EFEKT PRALKI  ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_pralki_%28akwarystyka%29


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Reno Styczeń 21, 2008, 20:39:37
Mam 160L akwa założone od zera ok. 1,5 tygodnia temu. Dziś zmierzyłem parametry wody z uzyciem testera paskwoego f-my Tropical.

Wyszły mi mniej więcej takie parametry wody:

-> temp. 26`C
NO3=10
NO2=10 !!!!
ph=7,2
TWO=17
TWW=6

Co wy na to? Jak obniżyc te NO2?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Styczeń 21, 2008, 21:17:58
musisz czekać spadnie samo -zbiornik jeszcze nie dojrzał


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Reno Styczeń 21, 2008, 21:29:55
A czy na skok NO2 moze miec rowniez wplyw nawożenie? Oraz jak długo NO2 będzie musialo jeszcze spadac?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Styczeń 21, 2008, 21:34:33
opcja szukaj -wpisz dojrzewanie akwarium i cykl azotanów ,ja nic więcej nie napiszę bo nie jestem ekspertem.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: duzep21 Luty 29, 2008, 12:43:21
Witam.Mam pytanie zrobilem badanie wody i KH wyszla mi na poziomie 3 czyli jest to woda bardzo miekka wiec powinienem podnosic te twardosc wody czy ona moze byc?? ph wynosi 7 a caly czas podaje co2 do wody.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: djgrzesio Marzec 29, 2008, 01:06:39
Witam.Mam pytanie zrobilem badanie wody i KH wyszla mi na poziomie 3 czyli jest to woda bardzo miekka wiec powinienem podnosic te twardosc wody czy ona moze byc?? ph wynosi 7 a caly czas podaje co2 do wody.
witam
 najwazniejsze pytanie to: ile chcesz miec tego kh a raczej ile ci potrzeba , to samo z ph to zalezy ile ci potrzeba a raczej ile potrzeba twoim podopiecznym ???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: papuga1993 Kwiecień 05, 2008, 19:22:21
A jakie ma ph woda z kranu??


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Aniape Kwiecień 05, 2008, 19:27:42
musisz kupić test i sprawdzić. Ewentualnie zapytaj w swoim wodociągu....


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Kris1984L Kwiecień 10, 2008, 19:26:30
Witam wszystkich. Mam pytanie jeśli moje parametry wody wynoszą Ph 8, TwO 24 stopni niemieckich, TwW 13 stopni niemieckich, NO3 25mg/l, NH3- 0. czy powinnem coś z tym zrobić i co? :-\


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muhhamad Kwiecień 10, 2008, 19:28:04
to zalerzy jaki masz biotop i jakie rybcie trzymasz.... ???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Kris1984L Kwiecień 10, 2008, 19:33:58
Mam skalary,Pielęgniczki Kakadu i Dorsigery, Brzanki Purpurowe i brokatowe, guraminy, żałobniczki, bystrzyki parańskie i zbrojniki niebieskie. Akwarium ma 320 litrów Ryb jest kokło 60sztuk ale większości te mniejsze.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muhhamad Kwiecień 10, 2008, 19:35:36
to na twoim miejscu pierw bym poczytal zanim zalorzył bym 320 litrów...masz do bani parametry!!!!


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Kris1984L Kwiecień 10, 2008, 19:43:20
akwarium niejest co dopiero założone ma już około roku lecz dopiero teraz badałem parametry wody bo padło mi kilka rybek a dokładnie samiec Kakadu i trzy dorsigery a skalar też jest jakiś niewyraźny niepobiera pokarmu tylko szybko rusza skrzelami i jak by coś przełykał. Czy może być to spowodowane parametrami wody?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muhhamad Kwiecień 10, 2008, 19:46:19
przede wszystkim masz za duże Ph...poczytaj o swoich rybach i ich wymaganiach ;) ...powinienes je obnizyc do około 6,5 - 7 Ph


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Kubutek Kwiecień 22, 2008, 08:40:34
witam serdecznie
jakich testerów używać do zbadania wody?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Kwiecień 22, 2008, 08:42:51
Jak to jakich ?Normalnych ,kropelkowych...


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Janusz40 Kwiecień 22, 2008, 09:14:35
Zoolek jest dobry, Aquatest też. Warto mieć test pH i azotany.Pozdrawiam.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Kwiecień 30, 2008, 17:02:33
Witam! Sluchajcie chcialem sie dowiedzieć czy moge zacząc podawać u siebie co2. Zmierzone wlasnie wlasciwosci wody są nastepujące: pH 7,5 ... gH 12 ..... kH 7 ,
no2 0,1. Wg testu zooleka na TWO wychodzi ze woda jest srednio twarda. Czy ktos poradzi czy moge z takimi wlasciwosciami podawac co2?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Maj 01, 2008, 10:14:08
No koledzy! NIe uzyskam zadnej odpowiedzi?  ;) Chociaz jakiejs zdawkowej? 8)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Torro Maj 01, 2008, 11:06:39
witam

możesz podawać CO2- tylko napisz co chcesz uzyskać ( napisz coś więcej o akwa  (np.oświetlenie) ) <good>
przeczytaj to co napisał Sebastian i tabelę Oswalda i masz odp.
no chyba że masz jakieś specjalne życzenia  :D

pozdr.Torro


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Błazenek Maj 01, 2008, 12:33:01
@Piotrek odpowiedziałem Ci w innym wątku ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 12:54:42
Czesc! Sluchajcie mam taką sprawe. W moim akwa ph skoczyło do 7,5 - 8,0. Akwa ma 96L. I teraz udało mi sie przygotować 12L na podmiane, wody o wartości ph miedzy 6,5 - 7,0; mieszając kranowit z destylowaną. Jaki to moze miec wpływ na całosciowe PH w akwa? Czy te 12L swieze z nizszym PH, jakos mocno wpłynie i bedzie duzy skok ph ogolnego? Czy moze powinienem jeszcze wiecej przygotowac tej wody?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2008, 12:56:13
Myślę, że powinieneś zacząć od sprawdzenia jakie masz twardości wody w akwarium ...


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 12:58:13
TWW - 8 stopni, TWO - 13 stopni


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2008, 13:02:50
Ja bym nie kombinowal i nie mieszal tylko wlal czyste RO. Powinny twardości spaść a za tym pH.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 13:05:07
Mam destylowaną, ale jest podobna co do wlasciwosci jak RO, tak? No ale Seboos ... nie bedzie jakiegos szoku dla obsady? A jesli juz wlać to ile na podmiane?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2008, 13:07:57
IMHO jeśli wlejesz 10-20% RO nie powinno się nic stać. To tak, jakby popadał większy deszcz :) U mnie się sprawdziło (nawet większe podmiany) i nic złego się nie stało.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 13:12:01
Czyli powiedzmy jak na 100L wleje 15L destylowanej, to powinno byc ok? No dobra bede probował. A po podmianie, badać PH i twardosci od razu, czy niech sobie popracuje ta woda?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2008, 13:14:54
Będzie ok :) Niech woda trochę "popracuje" :) IMHO jeśli to RO to i tak już zapewne ma pH 7.0 (tylko świeża woda RO ma bardzo kwaśną wodę - póżniej się wyrównuje)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 13:17:43
Ok, dam znac jak to wyszlo. Dzieki Sebastian  za taką ozywioną i natychmiastową reakcje ;) IMHO :D nie poradziłbym sobie bez ciebie 8)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2008, 13:19:38
Dzieki Sebastian  za taką ozywioną i natychmiastową reakcje ;)

Nie ma sprawy :) Nudzi mi się w pracy dzisiaj to i szybko odpowiadam  :D ale ciiii ....


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: piotrekf Czerwiec 20, 2008, 13:20:54
Nie bede kapował, spokojnie 8) pozdrawiam


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Sierpień 05, 2008, 20:22:30
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
Od kilku miesięcy śledzę różne informacje na temat akwarystyki. Od dwóch tygodnio mam dwa akwaria 25 oraz 60 l). Dokupiłem 25 ponieważ obsada troszkę mi się zwiększyła i bałem się o przerybienie - jeszcze nie uruchomiłem ale narybek rośnie bardzo szybko i będe musiał go tam przenieść. Ale nie o tym tutal - chodzi mi o parametry wody.
Oczywiście testy zakupiłem i moja woda w zbiorniku 60l ma parametry:=9
pH = ~8.0-8,5
TWW=9
TWO=11
NO2=0
NO3=0
Testy firmy SERA.

Pierwsze pytanie: Czy to normalne, że dwutygodniowy zbiornik nie ma NO2 (co by świadczyło o dojrzeniu) ale poziom NO3 jest również równy 0 - nie powinno być ~10? Do startu i w czasie podmian stosowałem Bactozym (łącznie poszły 4 tabletki). Akwarium tak jak pisałem troche przerybione mimo "młodego wieku".

Czytając o obniżaniu pH (dosyć wysokie w moim przypadku) postanowiłem dzisiaj zrobić próbę z wodą destylowaną. Odlałem z akwarium 5 l wody drugie 5l wody destylowanej i wymieszaną wodę wlałem do akwarium - podmieniłem. Po 10 min jeden z neonków Inesa "przekręcił się". Nie wiem czy powodem była ta podmiana bo już od pewnego czasu neonki mocno schudły i nie chcą jeść. Zrobiłem testy pH i okazuje się, że pH na tym samym poziomie. Zrobiłem testy pH wody destylowanej (użytej przeze mnie) i okazuje się, że ma pH 5,5 więc mając na uwadze logarytmiczna skalę pH należałoby dosyć dużo tej wody podmienić aby było widoczne-może się mylę.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: sebox188 Sierpień 05, 2008, 20:58:39
ja bym zbił na twoim miejscu pH sposobem CO2 np. bimbrownia


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: anrd Sierpień 05, 2008, 21:06:34
ja bym zbił na twoim miejscu pH sposobem CO2 np. bimbrownia
Efekt krótkotrwały niestety. Aby zbić pH i przy okazji obniżyć kH dobrze jest używać do podmian wody z filta RO (destylowanej vel demineralizowanej)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: sebox188 Sierpień 05, 2008, 21:20:07
demineralizowanej czyli nie rozumie


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Sierpień 05, 2008, 21:47:46
Dzięki za uwagi ale ja już jestem po tych próbach.
Woda zdemineralizowana nie obniżyła mi pH (podmienione ok10% wody). Nie chcę więcej tej wody dawać bo się boje o roślinki i zwierzątka. Mam trzy źródła wody (wodociągi, studnia głebinowa, z której teraz korzystam oraz strumyczek czyt. ściek) i wszystkie z pH=~8.0.

Jako, ze moje pH ma niezbyt dokładną wartość bo naprawdę trudno stwierdzić czy to jest 8,0 ; 8,5 czy nawet 9,0 to postanowiłem kupić dokładniejszy test. Trafiłem na testy JBL - test od 7,4 do 9,0 z dokładnością 0,2. Test ten wykazał mi 7,5 więc zrobiłem jeszcze raz testy SERA i dalej pokazują mi ~8,5
I komu wierzyć? Różnice między SERA a JBL to ponad 1pH - dosyć dużo:(


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: anrd Sierpień 07, 2008, 06:51:39
demineralizowanej czyli nie rozumie
sebox188 - woda demineralizowana to to samo co woda destylowana i to samo co woda z RO a więc oczyszczona ze wszelkiego rodzaju dodatków mineralnych, metali, chloru itp "dodatków" jakie znajdują się w wodzie wodociągowej.
Woda zdemineralizowana nie obniżyła mi pH (podmienione ok10% wody).
Za mało żeby zbić zauważalnie pH i kH. Ale z drugiej strony dobrze robisz, że podmieniasz małe ilości. Trzeba jednak robić to częściej - np. co 2-3 dni aż do uzyskania właściwej dla twoich ryb wartości pH i kH.
Cytuj
Jako, ze moje pH ma niezbyt dokładną wartość bo naprawdę trudno stwierdzić czy to jest 8,0 ; 8,5 czy nawet 9,0 to postanowiłem kupić dokładniejszy test. Trafiłem na testy JBL - test od 7,4 do 9,0 z dokładnością 0,2. Test ten wykazał mi 7,5 więc zrobiłem jeszcze raz testy SERA i dalej pokazują mi ~8,5
I komu wierzyć? Różnice między SERA a JBL to ponad 1pH - dosyć dużo:(
Zdecydowanie wierzyłbym testom JBL. Sera jak dla mnie to niestety testy wątpliwej jakości i dokładności.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Sierpień 07, 2008, 18:52:28
Może to nie ten wątek ale jeszcze jedna uwaga.
Ponieważ od wczoraj padły mi dwa neonki i molinezja postanowiłem ponownie wykonać testy wody.
Okazuje się, że wartość  NH4~10 co przy pH=7,5 daje NH3=0,17 - dobrze przeliczam? (tak przynajmniej podaje przelicznik SERA).

Co do testów SERA i JBL - zauważyłem, że 5ml z miarki SERA daje niecałe 3ml z miarki JBL (strzykawka). Czy mam do testów SERY brać np 5ml z ich miarki czy rzeczywiste 5ml - odmierzone inną miarką czy strzykawką? Bawiłem się testami twardości (bo najtańsze) i okazuje się, że biorąc 5ml z miarki SERA otrzymuję twardość 11 a biorąc 5ml rzeczywiste daje mi twardość 13 - mała różnica.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: djgrzesio Sierpień 07, 2008, 21:35:18
heh ja juz od dawna wierze strzykawce mam sera box  5ml strzykawki to jakies 7 ml miarki wiec sa niedokladne wierzac ze strzykawka jest, no ale  chyba strzykawka jest normala taka lekarska , hmmmm   chyba


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Emi Sierpień 07, 2008, 21:57:07
No to jest nnormalne w testach sery, ze ta miarka to nie jest 5 ml. Ja jednak zawsze leje wg ichtej trefnej miarki i wyniki pokrywały się z tetrą. A testy jbl-a są ponoć całkiem fajne.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: xenotodon Sierpień 07, 2008, 22:08:47
podejrzewam, że miarki ph mają przyjąć jeszcze krople i z nimi mieć 5ml.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pethro Październik 10, 2008, 17:57:38
 1ppm to zasze tyle samo co 1 mg/l ? 

 waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: wirek Październik 15, 2008, 08:31:20
Przyjmując że woda w akwarium ma gęstość 1 g/ml to 1ppm=1mg/l. W akwarium słodkowodnym praktycznie tak można przyjąć.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Listopad 23, 2008, 19:45:20
waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?

A ja mam problem z określeniem poziomu NO3 za pomocą testów JBL. Odcień nijak się ma do miarku - rozrzut wg mnie to od 40 nawet do 180. I nie piszcie, że się na kolorach nie znam bo kilku osobom pokazywałem i równiez potwierdzają, że odcień ten nie można dopasować do skalli (bardzo wyraźny, żywy pomarańczowy a skala ma kolory matowe). Testy Sery pokazują wartość 25. Wcześniej opisywałem jeszcze problemy odczytu ph (najpierw miałem testy firmy Sera i pokazywały mi 8,5, kupiłem testy JBL i pokazywały 7,5). Kupiłem ostatnio jeszcze jeden test JBL na ph zakres od 6,0 do 7,6 i test ten pokazuje mi 7,0 (test JBL w zakresie od 7,4 do 9,0 dalej pokazuje mi 7,5) - któremu wierzyć bo Sera dalej pokazuje 8,5 ???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Bieniu Listopad 26, 2008, 10:31:10
waszym zdaniem, którym testem najdokładniej można sprawdzić ilość NO3 ?

A ja mam problem z określeniem poziomu NO3 za pomocą testów JBL. Odcień nijak się ma do miarku - rozrzut wg mnie to od 40 nawet do 180. I nie piszcie, że się na kolorach nie znam bo kilku osobom pokazywałem i równiez potwierdzają, że odcień ten nie można dopasować do skalli (bardzo wyraźny, żywy pomarańczowy a skala ma kolory matowe). Testy Sery pokazują wartość 25. Wcześniej opisywałem jeszcze problemy odczytu ph (najpierw miałem testy firmy Sera i pokazywały mi 8,5, kupiłem testy JBL i pokazywały 7,5). Kupiłem ostatnio jeszcze jeden test JBL na ph zakres od 6,0 do 7,6 i test ten pokazuje mi 7,0 (test JBL w zakresie od 7,4 do 9,0 dalej pokazuje mi 7,5) - któremu wierzyć bo Sera dalej pokazuje 8,5 ???
Ja tez mam problem z NO3 JBL. Jest dokładnie tak jak opisałeś... Ciężko to porównać. Ja robię to tak. Aby zachować dokładnośc robię test z 10ml. POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość. Skala pomiarowa ma za mały kontrast. Postępując w opsiany sposób jednak sobie radzę.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Listopad 26, 2008, 10:54:40
Ja próbowałme jeszcze robić testy z wodą destylowaną (NO3=0). Dałem 50/50 wody z akwarium i wody destylowanej i takiej mieszaniny robiłem test - wyszedł odcień żółty - czyli poniżej 20 więc podejżewam, że w akwarium stężenie NO3 nie przekracza 40.

Bieniu:
Możesz ten Twój sposób rozwinąć - bo nie łapię:
"POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość"


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Bieniu Listopad 26, 2008, 14:27:58
Ja próbowałme jeszcze robić testy z wodą destylowaną (NO3=0). Dałem 50/50 wody z akwarium i wody destylowanej i takiej mieszaniny robiłem test - wyszedł odcień żółty - czyli poniżej 20 więc podejżewam, że w akwarium stężenie NO3 nie przekracza 40.
Bieniu:
Możesz ten Twój sposób rozwinąć - bo nie łapię:
"POtem tego co wyjdzie biorę 4-5 i przelewam do innej miarki, tak aby uzyskać podobną przejżystość"

Normalnie do próbki dajesz 10ml. 2 łyżeczki i 6 kropelek. Wychodzi jakis tam roztwór. Zostawiam to po wymieszaniu na 10 minut. Biorę ponownie strzykawkę i z tego roztworu pobieram 4 ml. Wtedy kolor dzięki mniejszej objętości staje się mniej intensywny i można go porównać z kolorem z wzornika.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Listopad 26, 2008, 14:52:37
OKI. Myślałem, że do tych odlanych 4-5 ml coś dolewasz - sprawdzę Twój sposób.

MAm jeszcze pytanie z innej "beczki".
Od pewnego czasu mam problemy z gupikami i czarnymi neonkami - padają (zwłaszcza gupiki). Akwarium wydaję się być OK ale zastanawiam się gdzie można znaleźć max poziom NO3 dla danego gatunku rybek. Chodzi o to czy ten mój górny próg równy NO3=40 (przy którym podmieniam wodę obniżając NO3 do ok. 20) może powodować zatrucie gupików czy czarnych neonków. Inne rybki (w tym neonki inesa czy czerwone) mają się dobrze.
Inne parametry akwarium to:
pH=7,0-7,4 (mam problem z dokładnym odczytem)
TWW=4
TWO=8
NH4=0
NO2=0
NO3=20-40.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Bieniu Listopad 26, 2008, 16:05:15
OKI. Myślałem, że do tych odlanych 4-5 ml coś dolewasz - sprawdzę Twój sposób.

MAm jeszcze pytanie z innej "beczki".
Od pewnego czasu mam problemy z gupikami i czarnymi neonkami - padają (zwłaszcza gupiki). Akwarium wydaję się być OK ale zastanawiam się gdzie można znaleźć max poziom NO3 dla danego gatunku rybek. Chodzi o to czy ten mój górny próg równy NO3=40 (przy którym podmieniam wodę obniżając NO3 do ok. 20) może powodować zatrucie gupików czy czarnych neonków. Inne rybki (w tym neonki inesa czy czerwone) mają się dobrze.
Inne parametry akwarium to:
pH=7,0-7,4 (mam problem z dokładnym odczytem)
TWW=4
TWO=8
NH4=0
NO2=0
NO3=20-40.

Nie wiem, gdzie można sprawdzić ale czytałem,  że neony są szczególnie wrażliwe na azotyny i azotany. 40 to troszkę wysoko... Ja na razie waliczę z wyższymi poziomami. Skończyło się to całkowitą eksterminacją neonów... :(


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Grzenio Listopad 30, 2008, 20:37:44
Cytuj

Normalnie do próbki dajesz 10ml. 2 łyżeczki i 6 kropelek. Wychodzi jakis tam roztwór. Zostawiam to po wymieszaniu na 10 minut. Biorę ponownie strzykawkę i z tego roztworu pobieram 4 ml. Wtedy kolor dzięki mniejszej objętości staje się mniej intensywny i można go porównać z kolorem z wzornika.

Bieniu sprawdziłem dzisiaj ten Twój sposób ale nie jestem przekonany cz jest on właściwy. Jak biorę 4ml i porównuję ze skalą to mam idealnie 10 a jak wezmę 8ml to już mam kolor pomarańczowy i do 10 nijak nie można przypisać.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: djgrzesio Styczeń 07, 2009, 20:17:36
http://www.lotr.pl/akwacalc.exe  ma ktos moze ten kalkulator bo nie moge znalezc a potrzebuje ??


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: racso Styczeń 27, 2009, 16:15:39
ja mam z kolei trochę inne pytanie a mianowicie  - jaką firmę do testów byście polecali(nie za drogą)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Emi Styczeń 27, 2009, 19:29:51
Tropical jest godny polecenia, testy tanie a całkiem niezłe. Ofc mowa o kropelkowych.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: racso Styczeń 27, 2009, 19:53:56
ja myśle tylko i wyłącznie o kropelkowych- dzięki  :D


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: kacper77 Luty 04, 2009, 14:46:42
Witam!
http://allegro.pl/item541911702_zestaw_zoolek_aquaset_1_hurtownia_tanio.html
Czy miał ktoś z Was do czynienia z tymi testami? Mam zamiar je kupić, ale nie jestem pewny co do jakości..


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Mikolaj_P1 Luty 10, 2009, 20:45:29
Witam! Jestem początkującym akwarystą i chciałbym wiedzieć jakie powinny być parametry wody w akwarium holenderskim, w którym będą rośliny takie jak: Glossostigma elatinoides, Blyxa japonica, Eleocharis acicularis,  Eustralis stellata i taiwan moss. W akwarium będzie pływało 40 neonów (czerwone i inessa), 5 kosiarek, 20 razborek klinowych. Akwarium ma 240l, filtr Tetra EX 700, napowietrzacz, świetlówki 30W: flora, aqua i 2xsun. Czy obędzie się bez nawożenia CO2?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: frytek Luty 17, 2009, 17:04:14
Powiedzmy, że mam w akwa 3 TWW i chce mieć pH 6,5. Ile mam dodać CO2, jeżeli mam bimbrownie? Nie da się tego regulować, więc w jaki sposób ma się pH utrzymywać na 6,5? To była taka teoria.
Teraz praktyka.
Jeśli w kranówie mam TWO powiedzmy 20, to czy mieszając wodę destylowaną z kranówą w stosunku 1:1 to wyjdzie mi TWO = 10?
Przeprowadziłem taki eksperyment, lecz niestety mam przeterminowane testy (zoolka) na pH i twardości. Oto rezultaty:
Kranówa:
TWO: 13-15
TWW: 9-10

Mix 1:1
TWO: 8-9
TWW: 7-8

Istnieje rozbieżność 1 i 2-punktowa, ponieważ problem mam z kolorami. Nie wiem czy to jest już ten niebieski, czy to chodzi o lekko niebieski, czy o lekko zielony, czy bardzo zielony...


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: dobraf Luty 17, 2009, 20:50:13
kacper77, ja ostatnio pożyczyłem test od znajomego zooleka ph w zakresie 4,5-9 i wskazanie było takie same jak w moim, droższym teście firmy tetra.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: pa.megi Luty 22, 2009, 17:27:12
No tak, teraz się okazuje, że nagle chemia się w życiu moim i moich rybek przydaje. A jak się trzeba było uczyć, to ... A niech to ... No dobrze przyznaję się bez bicia: "Nie jestem mądrzejsza od 5-cioklasisty". Nic nie kumam z tej chemii. Testy porobiłam Aquatestem z Zooleku.
Baniak - 112l
Oświetlenie - jedna jarzeniówka "normalna",  druga - dla roślinek
Woda z wiejskiego kranu, ale wodociągowa - podmiana co ok. 3-4 tyg./ok. 25-30%
Temperatura - 26 st.C
Roślin dużo - nie znam wszystkich nazw, ale są rogatki, anubiaski, kryptokotyny, żabienice, bakopa i coś tam jeszcze. Rosną dobrze
                  i   bujnie. 2 Korzenie ze sklepu akwarystycznego.
Obsada - niestety za dużo. Dostałam całość w spadku. No przecież ich nie uśmiercę, a nie mam komu oddać części.
             4 molinezje
             3 mieczyki
             2 platynki
             1 skalar
             1 gurami
             2 kosiarki
             2 kiryśniki
             3 kiryski spiżowe
             1 zbrojnik (taki prawie czarny z rogami)

Napowietrzanie - tylko z filtra
CO2 - nie dodaję
Wartości z testów:
ph - 7,2
NO2 - 0,0 mg/l
NO3 - ok. 30 mg/l
NH3 - 0,5 (i nic mi to nie mówi)
Fe - 0,25 mg/l
TWo (GH) - 10 kropli na 5 ml wody (czy to odpowiada 10*n)
TWw(KH) - 3 krople na 5 ml wody (czy to odpowiada 3*n)
TWo i TWw zlicza się potem razem?
To jaką wodę tak naprawdę mają moje rybki? Co jest dobre, a co wymaga szybkiej naprawy?
Nie używam żadnych chemikaliów, uzdatniaczy ect.
Woda jest odstała; najczęściej 1 tydzień lub dłużej.
Kto mi pomoże zrozumieć te chemiczne zawiłości i zależności, temu 5 punktów i kredki.  :-*





Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Luty 24, 2009, 21:39:47
Zbij Ph - przy KH 3 nie powinno to być trudne - np. poprzez dawkowanie Co2 - zastanów się też czy cos w akwarium nie podnosi Ci tego Ph np. jakiś kamień albo żwir? Nh3 to amoniak jest silnie trujący przy Ph powyżej 7. Za rzadko tez podmieniasz wodę - rób to raz na tydzień ewentualnie 2 jeśli parametry pozwolą - a mierzyłaś przed podmianą czy po? jak przed to w miarę ok. ( chodzi mi o N) a jak po to nie jest dobrze z N.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: wania24 Marzec 08, 2009, 11:04:21
Witam z tymi testami to dalej nic nie rozumiem .
Więc proszę o pomoc , takie mam odczyty :
            12.2008            01.2009       02.2009     03.2009
NO3 -       10                     25                25              25
NO2 -        0                       0                 0                0
GH -          3                       4                 3                4
KH -          6                        6                6                6
PH -          6.4                    6.4               6.4             6.8

Akwarium : 240l , podmiana 40l / na tydzień  , oświetlenie 2x30w + 2x39w , więc podawać co2 czy nie, aby roślinki rosły itp.. ??
Czy te parametry dla wzrostu roślin  są ok ??
Z góry dzięki za odpowiedź.

 


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pethro Marzec 09, 2009, 02:05:54
daj roślinom węgiel a napewno ruszą i będą lepiej rosły niż dotychczas

parametry są dobre ale troche dużo azotu
ja sie staram dążyć do czegoś takiego:
3-5 ppm NO3
0.1 ppm Fe
6.5-7.0 pH

przydały by ci sie testy na fosfor i żelazo, razem z testami na  NO3 to podstawa w akwarium roslinnym


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: wania24 Marzec 09, 2009, 20:42:15
hm no ale co z tych moich testów na teraz wynika z tym co2 ? Bo z tego co wiem to co2 obniża jeszcze Ph .
Hm no i o co chodzi z tym węglem ??


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pethro Marzec 10, 2009, 18:53:25
no widziałem twoje akwarium, mocno zarosniete .. wiec skoro przy takim świetle i tak czestych podmianach wody masz az 25 ppm NO3 to albo masz za słabą filtrację albo przekarmiasz ryby albo roslinom czegos brakuje, a by sie dowiedziec czego im moze brakowac przydtne by były testy na PO4 i Fe
Dodajesz wody z filtra RO ? jesli sie boisz ze za bardzo ci pH spadnie to zwieksz bufor przez dodanie wody wodociagowej lub cos innego o wiekszej twardosci a pH bedzie w tedy stabilniejsze

wegiel <--> dwutlenek węgla <--> CO2 ---> to miałem na myśli ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 10, 2009, 20:59:15
Pethro przy tych twardościach węglanowych zacznie podawać Co2 to ph zacznie skakać jak szalone. 
jesli sie boisz ze za bardzo ci pH spadnie to zwieksz bufor przez dodanie wody wodociagowej lub cos innego o wiekszej twardosci a pH bedzie w tedy stabilniejsze
stabilne ph będzie jak Kh będzie w wartosci ok 3
Pozatym z innego wątku wiem że kolega leje kran nie Ro. Ja radzę lać Ro( mieszane z kranem) aby zmniejszy Kh do wartosci 3{ i może mieszanka z Ro podniesie Ci ph troszkę? ( A w kranie masz takie ph jak w akwa??)} i dopiero przy takim buforze podawać Co2. Co do glosi z innego wątku to zbyt jałowe podłoże masz chyba dla niej...


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: MichcioRoslina Marzec 22, 2009, 21:51:58
Mam problem. Z parametrów wody znam niestety tylko Ph. Bimbrownie miałem od dosyć dawna i nigdy nie było problemu. Wczoraj zrobiłem nowy zacier (dzisiaj jakieś 10 min temu mierzyłem ph, światło zgaszone od godz. 20) i Ph spadło z 7 do 6,5 (testy kropelkowe tropical) i tu moje pytanie. Czy ono powinno tak w nocy spadać czy to może wina bimbrowni?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: wania24 Marzec 24, 2009, 18:45:13
Jeśli chodzi o filtr to mam tetratec ex 1200 :-) w Kranie ph mam 7.0 .


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Marzec 24, 2009, 18:54:22
Czy ono powinno tak w nocy spadać czy to może wina bimbrowni?
pH spada nawet bez bimbrowni, bo rośliny w nocy zużywają tlen, a wydalają dwutlenek węgla. Ryby też produkują CO2, a rośliny go nie przerabiają.

W jeziorach występują takie wahania pH i to nawet różnica o 1, a latem może być nawet do 1,5.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: renegat Marzec 25, 2009, 21:00:41
Czy można wlewać do akwa wode źródlaną nie gazowaną tzn taką np z biedronki 1.50zł za 5l. Czy można nią zastepować wode demineralizowaną?
Czy są jakieś przeciwskazania?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 25, 2009, 22:06:10
jak wodą mineralną możesz zastąpić demineralizowana ? - nawet jak nie ma dopisku mineralna tylko żródlana to i tak jest bogata w minerały zbyt bogata w mikro przez to sprzyja glonom i niebezpiecznie podnosi twardość . Ale nie rozumiem po co zatepować tak ( nie wspominając że są top przeciwieństwa) jak możesz w tym samym markecie kupić demineralizowaną? i to taniej bo ok. 3 z za 5 l a jak za ciężko dla Ciebie to ok.1 z za 1 l.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 25, 2009, 22:11:26
Ja bym może zapytał tak : renegat co ty chcesz za ryby hodować ?
Pytasz bo pytasz czy jakoś tak konkretnie w kwestii ryb, a jeżeli tak to jakich i w czym  ?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: renegat Marzec 25, 2009, 22:24:32
Pytam bo właśnie byłem na zakupach i zwróciłem uwage na taką wode. Pytam bo pytam. Mozna powiedzieć. Uświadomołem sobie że z tego co czytałem nikt nawet nie wspominał o takiej wodzie i tak przyszło mi do głowy zapytać co o tym myślicie.
Jeżeli taka woda nadaje sie do akwa to właśnie do hodowla jakich ryb lub jakich innych organizmów akwarystycznych

Mam nadzieje że teraz wyraziłem sie jasno ;D


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 25, 2009, 22:25:44
Nie nadaje się - mam nadzieje że również wyraziłam się jasno?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 25, 2009, 22:31:35
Owszem można, tylko pytanie dla jakich ryb (a więc jaki skład ma ta woda) i czy za drogo to nie wyjdzie.
Bo kup sobie takiej wody choćby 50 l i zalej , ile to wyjdzie?
Ale....patrząc z drugiej strony to hodując takie dajmy na to slepce jaskiniowe...to nie wiem ...i tu wracamy do punktu : jakie parametry ?

I jeszcze jedno : jesli taka woda jest naprawde porządna i zawiera cała tablice Mendelejewa składników , to jako dodatekj uzupełniający skład chemiczny wody w wiekszym akwarium...wszak wszystko co żyje pobiera składniki na budowe tkanek, a woda to nei studnia bez dna, nawet okresowo podmieniana.
Zatem...wszystko jest względne i zalezy jak się na to spojży.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: szymonw Marzec 25, 2009, 22:32:29

pH spada nawet bez bimbrowni, bo rośliny w nocy zużywają tlen, a wydalają dwutlenek węgla. Ryby też produkują CO2, a rośliny go nie przerabiają.

W jeziorach występują takie wahania pH i to nawet różnica o 1, a latem może być nawet do 1,5.

w środowisku naturalnym ph potrafi podskoczyć w dzień w ciągu kilku godzin nawet o 3, 4 stopnie


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 25, 2009, 22:40:00
d
Owszem można, tylko pytanie dla jakich ryb (a więc jaki skład ma ta woda) i czy za drogo to nie wyjdzie.
?

 to jako dodatekj uzupełniający skład chemiczny wody w wiekszym akwarium...
Nie nie nadaje się ta woda z marketu ! Nie nadaję się dla żadnych ryb chyba że mieszana z Ro np. ale po co?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 25, 2009, 23:06:13
Droga Alu : kwestia zasadnicza jest taka na ile ta woda mineralna jest mineralna.
Ty zakładasz że badziewie i już,a ja ludzom daje wiarę chodź trzeba sprawdzić to co mówią, bo choc świnie to jednak krześcijany ;D
Jak już rowiąże się ta kwestie to można zastanawiac się dalej, jest nad czym.
Dlaczego? Ano dlatego że taka woda może mieć całą tablice mendelejewa składników tyle że w wiekszym rozcięnczeniu niż te kupowane jako dodatki do akwarów , które i tak działają w rozcieńczeniu.
Woda wodzie nierówna.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: szymonw Marzec 25, 2009, 23:28:36
generalnie woda mineralna może mieć rózny stopień "mineralizacji ogólnej" (masło maślane) jeśli ta mineralizacja jest mniejsza niż 250 mg/L (określana często symbolem M) to ma ona zwykle takze twardość ogólną w akwaryjnych normach - czasem nawet mniejszą niz kranówa, jesli M przekracza 500 mg/L to sie nie nadaje - zwykle oznacza to że woda taka ma wysoki stopień twardosci - gH grubo powyżej 30, czasami nawet do 100.
czyli jakby poszukać to pewnie znalazłaby się i taka która się nadaje. ale po co? opłacalne rozwiazanie to nie jest nie oszukujmy się.


no i trzeba pamiętać że nawet ta "niegazowana" zawiera jakieś tam ilości co2.



Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Marzec 25, 2009, 23:51:46
w środowisku naturalnym ph potrafi podskoczyć w dzień w ciągu kilku godzin nawet o 3, 4 stopnie
Jakoś w to mi się wierzyć nie chce.
W górskiej rzece? Podczas opadów deszczu, gdy woda obmywa okoliczne skały?
Nawet, jak się wapnuje staw, to też powoli, wapno leży na dnie, którędy płynie woda.
Masz jakieś poparcie w literaturze? Chętnie poczytam.
Może być własne też doświadczenie i pomiary.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: szymonw Marzec 26, 2009, 00:15:50
na pewno D.Walstad pisała w swojej książce "ekologia roślin wodnych"- w rozdziale o węglu (nie podam ci teraz dokładnie strony bo nie mam tej książki pod ręką) że w wodach o bardzo niskiej zasadowości skoki pH są tak znaczne w wyniku fotosyntezy roślin - pH potrafi skoczyć od 7 do ponad 10 stopni.

czytałem też o tym kiedyś w jakimś polskim opracowaniu - tytuł "Zarys Hydrobotaniki" o ile dobrze pamiętam ale autora nie podam. pamięć za krótka moja jest niestety


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 26, 2009, 05:55:59
Wrócę jeszcze do tej wody mineralnej  :) Temat wody mam dosć dobrze rozglądniety bo zawsze czytam etykietki a tam skład podają więc owszem woda wodzie nie równa ale żadna nie jest dobra -( w najtańszej żrudlanej M schodzi do 240mg/L ). ale zapominacie że nie tylko twardości są przeszkodą - a mikro w tej wodzie?zastąpi z powodzeniem całe nawożenie mikro tylko że mało że zastąpi to szybko spowoduje nadmiar .


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Marzec 26, 2009, 10:54:58
zastąpi z powodzeniem całe nawożenie mikro tylko że mało że zastąpi to szybko spowoduje nadmiar .
Tu się muszę zgodzić. Od jednej flaszki zwykłej wody na akwarium 100 l, nastąpi wzrost wskaźników o 3 ppm, a od mineralnej nawet o 20 ppm.
A a Biedronkach i innych takich mają wodę czort wie jaką, wiele razy już były sytuacje, że nalewano kranówę o nieznanych parametrach, gazety są pełne takich opisów.

Przy okazji zajrzałem do opracowania moich okolicznych jezior. Rozumiem, że chodziło przede wszystkim o związki wapnia?
Zawartość Ca na litr wynosi u mnie około 42 mg/l, więc jeziora też odpadają (woda po uzdatnieniu). 
Wysoką zawartość wapnia można poznać po roślinności, będą między innymi ramienice i rogatek, o ile woda jest dość czysta na ramienice.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 26, 2009, 12:14:42
Alu, wprawdzie cała rzecz rozważmy teoretycznie jednak...jeśli wziąć pod uwage roztwór wody po sztucznym dodaniu "chemii" nawozowej i wode z jakiegoś konkretnego źródła to co nam wyjdzie przy porownaniu ? Czy aby na pewno będa sie różnić znacząco ? Wątpie.
To pozornie tylko wydaje się śmieszne, ale nie z głupia frant pewne wody nazywają się lecznicze, oczywiście powiedzmy w skali ludzkiej.
Idąc dalej, czy przypadkiem nie okazałoby sie że woda zaczerpnięta (powiedzmy gdzieś na wyzynach czy górach naszego kraju) z pobliskiego potoka wiadrem jest o pare klas lepsza od tej z kranu i mijskiego ujęcia? Co więcej zawiera odpowiednią ilośc składników mineralnych.
Prawdopodobnie, ludzie poprostu nie wiedza co mają w okolicy i na ile jest to przydatne.
Woda to nie wszystko, korzenie, pokłady torfu, żwir...
Ale trzeba pochodzić,poszukać,popytać,sprawdzić.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 26, 2009, 12:53:45
Alu, wprawdzie cała rzecz rozważmy teoretycznie jednak...jeśli wziąć pod uwage roztwór wody po sztucznym dodaniu "chemii" nawozowej i wode z jakiegoś konkretnego źródła to co nam wyjdzie przy porownaniu ? Czy aby na pewno będa sie różnić znacząco ? Wątpie.

nie wiem co masz na myśli, po co porównujesz do ''roztworu po sztucznym dodaniu chemi''? ( i co to wogóle jest?)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 26, 2009, 12:57:27
Woda z akwarium po dodaniu nawozu w płynie.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: ala Marzec 26, 2009, 13:01:02
Woda z akwarium po dodaniu nawozu w płynie.
Tylko widzisz woda w akwarium po dodaniu nawozu w płynie czy w czym kolwiek innym to jest taka woda jakiej potzrebuję -dodaje te składniki których widzę braki i kontroluje ilości wprowadzanych do akwarium pierwiasków - w przypadku wody butelkowej o której mowa od poczatku ta ilośc jest imo zdecydowanie za duża i z góry narzucona - nie podajesz wtedy tego czego potrzebują rośliny tylko to co jest w butelce ....


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Adiz Marzec 26, 2009, 13:10:38
Zdecydowanie za duża tak samo jak stężone w innej butelce.
Tylko że jedno i drugie możesz (i musisz) rozcienczyć.
Oczywiście rozważania czysto teoretyczne bo w jednym masz racje: dodajesz dokładnie tego czego chcesz.
Ale jestem ciekaw mimo wszystko czy różnice będa aż tak znaczace zakładajac prawidłowy wzrost roslin i biorąc właśnie wode z takiego dobrze prowadzonego akwarium i porownując (pomijam tu tez kwestie twardości, chodzi o inne mikroelementy).


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pethro Maj 02, 2009, 22:36:06
Adiz chyba zapominasz ze trzeba zachować odpowiednie proporcje pomiedzy pierwiastkami bo akwarium zamieni sie w glonarium, a jak wpływac na proporcje tylko rozcienczajac wode z butelki ??


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pantograph Sierpień 13, 2009, 12:05:47
Help!

W końcu udaje mi się spełnić marzenie i dopiero co startuje ale już na początku są schody... :(
Zbadałem kranówke i wyszły takie wartości:
ph 8,4
kh 10 - tww
gh 14 - two
no2 0
no3 0

Woda badana była JBL EasyTest 5 in 1 bo innego póki co w zoologicznym nie mają.
Akwarium mam 112 l (80x35x40) i tam woda już stoi jeden dzień,ale z baniaczka wody jeszcze nie badałem.
Nie ma jeszcze roślin ani ryb,dziś włoże do niego korzeń.
Teraz mam pytanie:
Co byście proponowali na zmniejszenie ph?
Chciałbym mieć ph na poziomie 6,5-7.
Mam filtr Tetra Tec Ex 600 i czy może zamiast jakiejś innej substancji filtracyjnej umieścić w nim torf?
I czy to może być taki torf kupiony w sklepie ogrodniczym,czy też jakiś specjalny?
Może też odlać trochę wody i nalać destylowanej?

Czy to by w pewnym stopniu pomogło?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: dobraf Sierpień 13, 2009, 21:12:22
pierwsze co to najlepiej sprawdź testami kropelkowymi, bo to ph wyjątkowo wysokie wychodzi, zawsze możesz sobie zrobić np. tanganike ;), co do destylki to obniży twardość i musiałbyś jej dodawać przy każdej podmianie żeby utrzymać dane parametry (lub kupić filtr ro), znowu torf przy takim kh raczej za bardzo Ci ph nie obniży - u mnie jak dobrze pamiętam przy torfie w filtrze ph poszło w dół dopiero przy kh ok.5 i to na niedługi okres czasu czyli torf często by trza było zmieniać a chyba nie sens w tym by co chwile otwierać kubełek. Spróbuj obniżyć ph stosując nawożenie CO2, poczytaj o bimbrowni na początek. p.s. torf oczywiście specjalny kupiony w zoologu.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Pantograph Sierpień 17, 2009, 08:55:10
Rozumiem,dzięki!
To teraz jeszcze takie pytanie:
Czy sama woda z filtra ro by pomogła?
Bo znajomy mi powiedział,że jak chce to może mi załatwić takową wodę i żeby wymienić nawet z 50 litrów.
Co o tym myślicie?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: dobraf Sierpień 17, 2009, 18:57:42
musisz jeszcze się zdecydować jakie ryby chcesz mieć by dostosować do nich twardość, destylke mieszasz w odpowiednich proporcjach z kranówą by obniżyć twardości do pożądanej wartości a co do obniżenia ph to namawiałbym do nawożenia co2.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: beatkak Październik 21, 2009, 08:54:20
Hej , co powiecie na to : NO3 - 130  ??? Mam akwarium niecałe 2 m-ce , nie dojrzewało - od razu wpuściłam ryby , podmieniałam ze 3 razy wodę 1/3 , i dalej NO3 wysokie . Roślin w miarę dużo .
112 l , filtr Tetratec ex600/700 , dwie świetlówki ,
6 molinezje
1 gurami
6 gupików
5 danio
3 mieczyki
1 neon
5 glonojad + 4 maleństwa


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: jpson68 Październik 21, 2009, 13:33:07
Hej , co powiecie na to : NO3 - 130  ??? Mam akwarium niecałe 2 m-ce , nie dojrzewało - od razu wpuściłam ryby , podmieniałam ze 3 razy wodę 1/3 , i dalej NO3 wysokie . Roślin w miarę dużo .
112 l , filtr Tetratec ex600/700 , dwie świetlówki ,


Azotyny są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ryb - w przypadku gdy ich stężenie zaczyna przekracza 0.3mg/l staje się szkodliwe przy dłuższym działaniu, powyżej 1mg/l staje się one bardzo szkodliwe, a przy wzroście do 5mg/l śmiertelne dla ryb. Zagrożenie zbyt wysokim stężeniem azotynów powstaje w warunkach nagromadzenia substancji białkowych przy niewystarczającym natlenieniu i niekorzystnej florze bakteryjnej


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Agnus Październik 21, 2009, 13:38:58
beatkak
No jak zbiornik nie dojrzewał i wpuściłaś ryby od razu to co się dziwisz wysokim azotanom?
Możesz sobie podmieniać wody ile chcesz. Jak zbiornik nie obraca azotem to będziesz miała ciągle toksyczne ilości azotanów. Lepiej sprawdź NO2...
Masz przerybienie, złą obsadę, pomijając fakt że źle zaczęłaś od samego początku. Ryby będą Ci zdychały - to tylko kwestia czasu.

jpson68
NO3 to azotany. Azotany to NO2. Dziewczynka pisała o azotanach.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: jpson68 Październik 21, 2009, 16:34:34
no faktycznie sory   - i zgadza się  co do obsady na 112l to jest dużo rybek
beatkak
czy wyjęłaś już wkładkę z węglem aktywnym bo ja wyjąłem po 4 tygodniach i ładnie mi sie unormowała woda ale przede wszystkim mój baniak stał 3 tygodnie bez rybek mimo ze dodałem do wody Aquq Safe  <papa>


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Październik 21, 2009, 17:36:19
Ja się trochę dziwię. Gdy stało 2 miesiące, a ryby nie padły, to bakterie powinny być, o ile nie było leczenia itp.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: beatkak Październik 21, 2009, 18:20:20
Kurcze , mam przerybienie ? Myślałam ,że mam duże akwarium a mało rybek . Jeszcze dodam ,że połowę mi zdechło . A dlaczego mam zlą obsadę ? Neonek jest sam bo towarzystwo mu zdechło , było ich 9 szt. na rybią ospę . Cztery dni temu podałam Ichtiosan przy temp.28 .Kropki zniknęły a razem z nimi neonki i 2 mieczyki .


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Październik 21, 2009, 19:07:46
Zieleń malachitowa jest wycofana z użytku na wodach otwartych np. stawach. Jest to trucizna jak wszystkie "leki" na kulorzęska, dlatego zazwyczaj piszę w cudzysłowach. Ryba jest osłabiona przez pierwotniaka, do tego jeszcze trucizna i wystarczy, dlatego warto działać od razu, gdy się zobaczy, że ryby się ocierają, wtedy z reguły jest bez ofiar śmiertelnych i nie ma form przetrwalnikowych, więc można ryby truć krótko i skutecznie wyleczyć bez nawrotów.
Teraz florę trafił szlag, ryby są osłabione, więc raczej będą jeszcze ofiary, tyle że od NO2.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: beatkak Październik 22, 2009, 12:16:59
No niezła zapowiedż :-( i co dalej ? może ktoś coś mi doradzi bo jestem zielona


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: kordyk Grudzień 02, 2009, 11:49:05
Zrobiłem sobie dzisiaj test na ph wody i wyszło mi w okolicach 7,5 - 7,8 to dobrze czy źle :) ??


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Stiep Grudzień 02, 2009, 12:04:41
to zależy od Twojej obsady, jedne ryby wola niskie a inne wysokie pH


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: kordyk Grudzień 02, 2009, 14:24:48
Mam sporo molinezji, parę mieczyków, kirysków, głupików. No i od pewnego czasu zauważyłem parę ślimaków. Zauważyłem też, że na roślinkach w górnych częściach zaczeły się osadzać glony. Czemu się tak dzieje. W akwarium mam 2x 18W, filtr Heila, bimbrownia na wykończeniu (niedługo zrobię nowy zacier).


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 09, 2009, 17:44:17
Nie wiem czy było czy nie ale podam wam takie przeliczniki mg/l na ppm czasami się przydaje :

NO3 1mg/l = 0,29ppm
PO4 1mg/l = 0,19ppm
K 1mg/l = 0,45ppm
Mg 1mg/l = 0,75ppm
Ca 1mg/l = 0,46ppm
SO4 1mg/l = 0,19ppm
CO3 1mg/l = 0,30ppm
Fe 1mg/l = 0,32ppm


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: czapka Grudzień 09, 2009, 18:43:33
Nie wiem czy było czy nie ale podam wam takie przeliczniki mg/l na ppm czasami się przydaje :

NO3 1mg/l = 0,29ppm
PO4 1mg/l = 0,19ppm
K 1mg/l = 0,45ppm
Mg 1mg/l = 0,75ppm
Ca 1mg/l = 0,46ppm
SO4 1mg/l = 0,19ppm
CO3 1mg/l = 0,30ppm
Fe 1mg/l = 0,32ppm


 ??? ???
Co to niby ma być?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 09, 2009, 18:49:39
przeliczniki  np masz napisane na opakowaniu nie wiem nawozu że (przykład plantaactiv) 1ml na 100l wody podnosi NO3 o 1ppm  a masz testy w mg/l to liczysz

test pokazuje 15mg/l

robisz tak 0.29 ppm * 15 = 4.35

Rozumiesz?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: czapka Grudzień 09, 2009, 18:54:31
I to jest według Ciebie przelicznik mg/l na ppm?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 09, 2009, 18:55:19
Szkoda słów.... kilka postów wyżej to Off-Topic proszę o usunięcie...


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: czapka Grudzień 09, 2009, 18:58:11
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ppm


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 09, 2009, 19:00:13
A teraz panie matematyk policz ilość procent z tego linku i przelicz to na mg/l osobno bo kazdego liczy sie inaczej.....


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: zabiszna Grudzień 30, 2009, 15:15:49
czesc Wam

 ja z takim zapytaniem , czy jest tutaj taka osoba, bardzo cierpliwa ktora wie o co chodzi z ta woda co jest potrzebne jak sprawdzic itp i moglby mi to wytłumaczyć na na chlopski(babski) rozum, tak łopatologicznie, najwazniejsze rzeczy ?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: zabiszna Grudzień 30, 2009, 15:17:57
a dodam jeszcze do powyzszego mojego wpisu, ze czytalam to wszytsko  ale naprawde  dla mnie to jakaś chinszczyzna :/


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 30, 2009, 16:28:05
Kupujesz testy do wody na KH GH pH NO2 NO3 PO4 na poczatek tyle starczy i mierzysz potem wsadzasz to na forum i powiedza ci czy sa ok czy nie oto ci chodziło?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: zabiszna Grudzień 31, 2009, 11:57:15
chyba o to < hehehe ja mam male akwarium 25 litrow narazie i to wszystko 3ba robic do takiego malego akwarium ?>


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Damianos115 Grudzień 31, 2009, 12:01:34
bez względu jakie akwa jak chcesz tam coś trzymać musisz mierzyć ;)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: N Styczeń 02, 2010, 00:42:03
zalamalam sie chyba musze czytac od a do z po nocy forum oczy mi wyszly od tych inf o ktorych nie mialam zielonego pojecia a sa tak wazne,wstrzymam sie co do 112L jak narazie ...hmmm brak mi wiedzy ::)


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: N Styczeń 18, 2010, 11:10:28
http://www.allegro.pl/item891024760_mhk_filtus_butla_dzwon_dyfuzor_co2_gratis.html  dobre to jest?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: maciek333_13 Luty 20, 2010, 19:55:06
Cześć,

Mam problem ze zbyt dużym stężeniem NO2 w moim akwarium (jeszcze nie dojrzało:/).
Wlałem Nitrivec zodnie z instrukcją i napowietrzam wodę. Jak ma się do tego wszystkiego światło? Czy świecić intensywnie czy może wręcz odwrotnie?

dzięki,


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: gosieks83 Lipiec 13, 2010, 19:05:57
mam pytanie, może niezbyt istotne, może niezbyt poważne, ale chcialabym wiedzieć jeśli komus sie chce odpowiedzieć :)

robiłam testy wody źródlanej (testy kropelkowe tropical) bo zastanawiałam się czy mogę ja stosowac do akwa, wymieszaną z kranówką.
Z testów wyszlo KH 12 GH 4 (nie pomyliłam kolejności), wg Tropicala należy przyjąć, że faktycznie KH ma wartość taką jak GH, czyli 4 a KH w tym przypadku wskazuje zasadowość wody. Zmierzyłam pH i jest 7,2.

Jak mam rozumieć te wyniki?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Spicy99 Marzec 21, 2011, 00:01:43
Kilka stron wcześniej ktoś stwierdził że przy wartości KH równym 3 łatwiej jest manipulować pH. Ja natomiast słyszałem że gdy KH spada poniżej 4 to pH staje się bardzo niestabilne. Jak t w końcu jest?



Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Spicy99 Marzec 26, 2011, 13:07:30
Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć? :D


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: wirek Marzec 27, 2011, 20:18:48
Bo to zależy jak rozumiesz pojęcie "manipulować". Woda o niskim kH ma niewielkie zdolności buforowe, czyli wystarczy niewielka ilość mocnego kwasu lub zasady aby wyraźnie obniżyć lub podwyższyć pH, ale też tak ustawione pH może się równie łatwo pod wpływem każdego innego czynnika zmienić, czyli jest nie stabilne.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Silent-shout Maj 08, 2011, 11:11:19
Ja mam pytanie odnośnie testów.
Aktualnie posiadam Testy Tropicala 5in1 (paskowe) i mam problem z odczytaniem skali pH i kH, kolory wydają mi się albo identyczne, albo na skali ich wgl nie ma tak jak to było w przypadku Tetry kropelkowych.. :/ Jako, że mi się kończą, przymierzam się do kupienia testów JBL, tym razem kropelkowych. Czy odczyt na nich będzie wyraźny ? Ew. jakie testy są najlepsze ?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: emperor Maj 08, 2011, 11:15:37
Ja mam pytanie odnośnie testów.
Aktualnie posiadam Testy Tropicala 5in1 (paskowe) i mam problem z odczytaniem skali pH i kH, kolory wydają mi się albo identyczne, albo na skali ich wgl nie ma tak jak to było w przypadku Tetry kropelkowych.. :/ Jako, że mi się kończą, przymierzam się do kupienia testów JBL, tym razem kropelkowych. Czy odczyt na nich będzie wyraźny ? Ew. jakie testy są najlepsze ?
Paskowe testy możesz wyrzucić do kosza.
Ja stosuje kropelkowe JBL i jestem zadowolony, wielu forumowiczów również takowe posiada, nie słyszałem by ktoś narzekał.
Za swoje w walizce zapłaciłem coś około 120zł.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Spicy99 Maj 09, 2011, 23:16:19
wirek, dzięki za odpowiedź.

Co do testów to popieram kolegę. Jeżeli używasz paskowych to równie miarodajne może być rzucanie monetą 8) Polecam jak najbardziej JBL lub Zoolek. Tetra jest równie miarodajna ale cena to kosmos. Nie polecam jednakże testów sery.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: damian8597 Czerwiec 14, 2011, 20:31:17
Ja mam pytanko. Pisaliście ,że wygotowanie wody zmniejsza jej twardość. Czy to jakaś znaczna zmiana? ???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Seboos Czerwiec 20, 2011, 14:43:03
Ja mam pytanko. Pisaliście ,że wygotowanie wody zmniejsza jej twardość. Czy to jakaś znaczna zmiana? ???
Z tego co kojarzę to niespecjalnie


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: intar1 Listopad 02, 2012, 13:32:17
Witam,
Mam akwa 60l. + proste towarzystwo typu: gupik, mieczyk, molinezja ....

Od dłuższego czasu mam problem, bo na liściach tworzy się jakiś czarny meszek, który ogarnia całe liście.
Podobno to jakieś glony, ale czarne. Ktoś mi doradził że za mało światła i OK.

Ale na szybie są też zielone glony przy których należy ograniczyć światło ..... 

Więc co zrobić ?  ::) Czy to tylko kwestia światła ?


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Maziki Marzec 24, 2013, 21:48:12
Witam,
mamy akwarium 112 l od około 20 dni. Akwarium jest zaopatrzone w CO2. Oświetlenie 2x39W. Oświetlenie + CO2 w tej chwili dozowane jest 7 godzin na dobę.
Roślin średnio, rosną całkiem nieźle, zgniły tylko moczarki, które natychmiast zostały usunięte, reszta roślin wygląda normalnie.
Zrobiłam dzisiaj testy parametrów wody (paskowe) i wyszło:
NO3 - 10
NO2 -między 0 a 0,5
GH - między >14 a >21
KH - 3
pH - 6,4
Niestety, tak już pisano wcześniej dokładność testów paskowych jest... jaka jest :)))
Zastanawiam się tylko, czy możliwe jest by twardość KH była za mała, a GH za duża?! By wyrównać pH do około 7, powinnam zwiększyć kH np zmniejszając ilość CO2?
Wyczytałam, że by zmniejszyć twardość ogólną (która u mnie wydaje się być za duża) można wymieszać odmianę dodając wodę demineralizowaną. Tylko wtedy zmniejszy się i tak już niska twardość kH.
Trochę się więc już w tym wszystkim pomieszałam i nie wiem co zrobić? Będę wdzięczna za porady.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Burza Marzec 29, 2013, 15:50:05
Witam, dzisiaj przy wierceniu dziurek w pokrywie wpadła mi jedna mała centymetrowa śrubka  ;D
Niestety nie wiem gdzie ona jest a nie chce mi się wszystkie rozgrzebywać.
Moje pytanie, czy może ona tam zostać?  ???


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: A-smi Marzec 29, 2013, 16:05:39
A masz magnes w domu? Moze czyścik ;).


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Burza Marzec 29, 2013, 16:29:20
A masz magnes w domu? Moze czyścik ;).
Mam, tylko że nawet nie wiem gdzie ta śrubeczka się znajduje. ;c

EDIT:
Po problemnie śrubka znaleziona  ;D


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: sebtul Marzec 29, 2013, 17:38:04
Na jakimś forum, gdzieś czytałem, że kiedyś w podłoże wsadzało się gwoździe i jak zaczynały rdzewieć to robiły za nawóz dla roślin. <good>


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: mikus85 Marzec 29, 2013, 19:35:14
Na jakimś forum, gdzieś czytałem, że kiedyś w podłoże wsadzało się gwoździe i jak zaczynały rdzewieć to robiły za nawóz dla roślin. <good>

jako żelazo ?  :D


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: Bedirdih Wrzesień 27, 2013, 18:50:55
Mam pytanie odnośnie wody, którą zamierzam wlać do akwarium. Która woda będziesz lepsza źródlana czy destylowana? Mam jeszcze dostęp do wody ze studni, ale nie wiem jaka jest jej jakość, czy nie ma w niej bakterii.


Tytuł: Odp: Podstawowe właściwości chemiczne wody
Wiadomość wysłana przez: iro1979 Październik 04, 2013, 11:05:41
Mam pytanie odnośnie PH. Mam trochę za wysokie (odczyn zasadowy), wychodzi średnio coś koło 7,2 a 7,5. Ryby i akwarium robione pod Amerykę Południową, nie jest to biotop, ale chciałbym by warunki były zbliżone. Patrzyłem na porady z pierwszego posta i zastosowałem się do kilku z nich. Dodałem szyszki olchy, tak ponad 30 na oko i garść liści dębu, nawet z gałązkami. Torfu nie mam do filtracji ani co2 (jedynie płynny węgiel, który podaję codziennie). Wspomniane było coś o kwasie solnym, ale to raczej nie dla mnie. Czy taki kwas mógłbym zastąpić kwaskiem cytrynowym? Chciałbym docelowo mieć ph 6,0-6,5. Czy kwasek cytrynowy ma jakieś trujące właściwości? Są jakieś inne sposoby na obniżenie ph? I ostatnie pytanie, co może mi podnosić ph, że teraz jest taka woda, a nie inna?