Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « "Nowy" pomysł na tło oraz ozdoby i maskowanie.
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: "Nowy" pomysł na tło oraz ozdoby i maskowanie.  (Przeczytany 19191 razy)
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« : Luty 28, 2009, 16:58:30 »

Witam serdecznie.
Czytałem sporo na temat konstrukcj tła typu DIY i dziś postanowiłem spróbować swoich sił. Zaczęło się od zachodzenia w głowę co i jak zrobić przy wykorzystaniu moich umiejętności oraz dostępnych materiałów.
Postanowiłem troszkę zmodyfikować pomysł zaczerpnięty z innego forum. Nie pamiętam jakie to forum było ale takie z ciemnoniebieskim tłem. Pomysł opierał się na zastosowaniu pianki montażowej, styropianu oraz zaprawy Ceresit C65 (chyba). Jeśłi autor to przeczyta to proszę niech się wypowie bo nie chcę nikogo urażać a nie chciałbym aby został pominiety. W końcu to On mnie zainspirowal.
Do dzieła.
W pomyśle chodziło o wykonanie konstrukcji maskującej dla filtra wewnętrznego i grzałki. W pobliskim budowlanym zakupiłem plytę styropianową grubości 10 cm.
Tak ona wyglądała przed obróbką:

Nastepnie należało w niej wyrzeźbić strukturę. Zastosowałem tu technikę w której główny udzial brała szlifierka kontowa. Po kilku próbach na kawałku styro już wiedziałem co i jak i przystąpiłem do pracy. Po krótkiej chwili zarysowane zostały pierwsze kształty:

Następnie zająłem się przodem. Chodziło o to aby konstrukcja imitowała pień drzewa lub ścianę skalną.

Dodam że konstrukcja miała być narożnikowa wypukła. Następnym krokiem było złagodzenie ostrych zacieć. I tu uwaga. Jeśli nie mamy wprawy w pracy szliferką kontową w styropianie to należy uważać aby podczas rzeźbienia tarcza nam w niego nie "wpadła". Dzieje się to bardzo szybko i można takim ruchem stracić kawał roboty. Dlatego też polecam raczej grubszy styropian. Wracając do łagodzenia to zastosowałem taką lutownicę gazową na gaz do zapalniczek. Bardzo poręczna ale i też niebezpieczna bo chwila niuwagi i można zrobić sobie spory otwór:)
Kolejnym krokiem było wycięcie wyrzeźbionego fragmentu i pozbawienie go wnętrza. Jeśli chodzi o wysięcie w sumie prostopodłościanu z całej płyty to są to w sumie dwa długie cięcia. Próbowałem kilku narzędzi jak nóż bez i z ząbkami, brzeszczot, lutwnica transformatorowa jednak żadne z nich nie sprawdziło się tak dobrze jak stara i poczciwa lutownica elektryczna do lutowania rynien (to już chyba zabytek). Dla tych co czegoś takiego nie mają polecam kawałek blachy metalowej lub nawet długi pręt. Ogrzewa się go w palniku i do dzięła. Uwaga bo można się popażyć.

Po wycięciu postanowilem zrobić przymiarkę w akwa. Prezentuje się dobrze. Akwa jest jeszcze opisane flamastrami bo wczoraj było klejone i przeze mnie a próba wodowania jutro.

Nadszedł w końcu czas na strukturę. Chciałem aby była jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Wydaje mi się że najprostszym i njbardziej powszecnym materiałem jest piasek. Każdy akwarysta posiada go miej lub więcej.
Piasek nalezy wysuszyć tak aby był suchutki i podczas prowadzenia prac musi być ciepły.

Jak widać użyłem do tego chyba już też zabytkowej kuchenki elektrycznej i menazki harcerskiej ze starych lat. Zestaw zadziałał idealnie.
Spoiwo jakie zastosowałem to czarny silikon akwarystyczny który pozostał mi po wczorajszym klejeniu akwa. Było tego z pół tubki. Silikon najlepiej nakładać palcem. Nie należy też oszczędzać na ilości silikonu. bez przesady co prada ale zbyt cieńka warstwa nie sprawdzi się i nie przytrzyma piasku.

Z uwagi na to że silikon jest gęsty i dość uporczywy w rozprowadzaniu to co pare minut ( czas tworzenia skorupy podany na opakowaniu, u mnie 7 min) ja robiłem co jakiś czas ale na pewno mniej niż 7 min, warstwę silikonu posypujemy obficie piaskiem, przyklepujemy stosując siłę taką aby styropian nie pękł, oraz przykładajć cało dłoń wykonujemy ruch ścierania ze stołu stosując lekki nacisk w kierunku kształtowania. A tak to wygląda po zsypaniu nadmiaru piasku:

Czynności smarowania i "piaskowania" powtarzamy na przemian aż do pokrycia całości tła czy tez ozdoby. Dobrze jest utrzymywać nadmiar piasku na silikonie bo prtzynajmniej się nie pobrudzimy. No chyba że ktoś piasku ma jak na lekarstwo.

Po wykonaniu jednej ściany okazało się że silikonu jednak mi zabraknie a z tych które mam to żaden nie jest akwarystyczny i nie czarny więc na jednej ścianie prace musiałem zakończyć. W każdym razie po skończeniu jednej ściany należy zsypać piasek aby zobaczyć czy jakiegoś miejsca nie omineliśmy. jeśli tak się stanie to nakładamy silikon i piasek, przygniatamy i jest oki. Ruch ścierania można co jakiś czas powtórzyć na całości to da to lepszy efekt. Po zsypaniu pasku jedna ścianka mojej konstrukcji wygląda tak:

Z góry przepraszam za jakość zdjęć. Jak skończę to wrzucę zdjęcie całości w lepszej jakości. Czekam na komentarze i pytania. Pozdrawiam

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak jak obiecałem wrzucam zdjęcia lepszej jakości.


Dodatkowo w tle zostały wykonane trzy otwory. 2 jako wlot wody i jeden jako wylot. całość zamaskowana w podobny sposób jak reszta. Po zamontowaniu tła w nowym akwa wszystko wyglądało pięknie do momentu gdy nie zadziałały prawa fizyki i styropian wypłynął. Teraz mam pytanie do czytających watek czy znacie jakąś możliwość aby przyczepić ten element w akwa tak żeby nie wyplywał??
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 16:11:18 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #1 : Marzec 05, 2009, 16:12:59 »

Prosze o m=pomoc w znalezieniu sposobu na przymocowanie tego elementu do akwa tak aby nie wypływał.
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #2 : Marzec 05, 2009, 17:32:50 »

Bardzo ciekawy pomysl  Good ! jesli chodzi o mocowanie to moze calosc dokleisz do jakiegos plaskiego kamienia ?
Lub pare ze 2, 3 male  kamyki na dole
Zapisane

lukasz93
Zainteresowany
**
Wiadomości: 70


« Odpowiedz #3 : Marzec 05, 2009, 18:02:51 »

Mógłbyś przykleic to do ścian akwarium silikonem akwarystycznym. Ale jeśli akwa już zalane to będzie problem Sad
Ładnie ci to wyszło Cheesy
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #4 : Marzec 05, 2009, 18:15:47 »

Wszystko pięknie, ładnie, ale utrudni to pracę filtra znacznie... ten filtr jest jedynym filtrem w akwarium? jeśli działa nawet jako drugi to jesli pełni on rolę mechaniczną to jest to niezbyt mądre rozwiązanie tak samo jak jest jedyny -on będzie ściągał wodę z wnętrza tejże obudowy nie ''brudy z akwarium - taki pomysł jest dobry tylko w przypadku dwóch filtrów i jeśli zasłaniamy wlot filtra biologicznego a mechaniczny działa bez takiej osłony. Podobnie ma się sprawa grzałki ... nie bardzo wiem jak to wymyśliłeś ? grzałka ma być tam razem z filtrem schowana ? - jak tak to jeszcze pół biedy bo filtr wymiesza wodę ciepłą z za osłony z chłodniejszą wodą w akwa ale jeśli to mają być odzielne osłony - że jedna kryje filr a druga grzałką - to bezsens bo grzałka bedzie izolowana od wody w akwarium i będzie nagrzewać za osłoną a nie gdzie indziej...
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #5 : Marzec 05, 2009, 19:59:23 »

No to po kolei:)
Dziękuje za słowa uznania. Tak na sucho to nie ma takiego efektu jak w akwa. Jak uda mi sie wymyslic jak to zamontowac to postaram sie wysłać zdjęcia.
Z doklejeniem tez myślałem i to jest jeden z dwóch pomysłów jakie mi przyszły na gorąco. Drugim jest zamocowanie przyssawek ale jeszcze nie wiem co i jak.
Kamien będzie musiał miec sporą wagę. Wiem to ztąd że poczatkowo konstrukcja dociążona została kamieniem o wadze ok 1 kg (waga kuchenna).
Akwa jest już niestety zalane także jakiekolwiek przyklejanie nie wchodzi w grę.
Filterek to Aquael fan mini o przepływie ok 200 litrów. Jest to jedyny filtr w akwa. Jest to rozwiązanie zastepcze bo docelowo mam zamia zakupić jego większego brata. Co do rozwiązania z filtrowaniem to pomysł był taki aby obudowa działała częściowo jako filtr.

Tak to wygląda od tyłu. Dół miał stanowić jaskinię dla krewetków a góra miała pełnić rolę filtrującą. Na widocznej przegrodzie od góry miały się zbierać brudy mechaniczne. W śniankę wmontowane są dwie rurki z kolankami w celu wyrzucania wody do góry. Jest jeszcze jeden otwór w którym jest zamontowana rurka do której miał być podłączony węzyk  z filtra jako miejsce wyrzutu wody. Założenie wydawało się słuszne. A jednak. Widać przeceniłem się trochę i konstrukcja odstaje od ścianek akwa przez co nie pełni swej roli. W związku z czym będę dalej myślał i modyfikował. Prawdopodobnie wytę otwory powyżej tej pólki zamiast rurek.
Co do grzałki to w założeniu miałbyć umieszczona w komorze tam gdzie filter. Grzanie wody brudnej i filtra oraz wyrzut wody cieplej przez otwór. Wydaje się być logicznym ze względu na zastosowane w filtrze złoże biologiczne (ceramika) w miarę stała temperatura w złożu sprzyja rozwojowi bakterii.

-----------------------
teraz własnie wpadł mi do głowy taki pomysł aby do dna podczepić spory kawałek pleksi na niego spory i cięzkie coś. UWAGA metal ale w osłonie z torebki foliowej i całość zalana silikonem. Sądzę  że tak może się udać. Zobaczymy.

Czekam na dalszą dyskusję:)
Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #6 : Marzec 05, 2009, 20:04:44 »

Sorki ale ni ch...y nie rozumiem o co chodzi z tymi rurkami i kolankami...
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #7 : Marzec 06, 2009, 10:53:40 »



To powinno trochę rozjaśnić:)
Zapisane

mariuszw82
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15



« Odpowiedz #8 : Marzec 06, 2009, 12:05:39 »

Moja propozycja umocowania to (plan 1) przyklejenie tego do pleksy wielkości dna akwarium i przysypania pleksy żwirem i kamykami ( plan 2 ) umocowania osłonki za pomocą przyssawek takich od montażu deszczownicy kilka sztuk do szyby i nabić z drugiej strony osłonkę w końcu to styropian .
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #9 : Marzec 06, 2009, 12:10:04 »

Ja mam tylko jedno pytanie - czym zabezpieczyłeś styropian przed namakaniem? Pytam ponieważ czytałem na jednym z forów, że styropian kiedy już z czasem nasiąknie wodą, po prostu się rozpada i jest generalnie wielki syf w zbiorniku.
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #10 : Marzec 06, 2009, 12:32:16 »

Do mariuszw82
Plan jeden jest niemożliwy do wykonania bo akwa jest już urządzone i zalane. Plan II jest chyba jednym z najlepszych rozwiązań. Moja modyfikacja tego planu będzie polegała na tym że przyssawki zostaną zamocowane nie bezpośrednio do styropnianu ale do takich jaby zawiasów zrobionyc z 2 kawalków plastiku i kawałka węzyka. Jeden plastik do styro a na drugim przyssawka lub dwie. Sądzę że po 2 lub 3 takie zawiaski powinno być oki. Zawiaski dlatego żeby nie ograniczac się w możliwościach ustawienia tła. Chodzi o to aby można było je ustawiac pod kątem.

Do andrzej72
Styropian nie był niczym namaczany ani konserwowany - oczywiście od strony nie pokrytej silikonem. Wynika to z tego że był wycinany na gorąco z płyty grubości 10 cm starą lutownicą. Wniosek z tego taki że ta wewnętrzna część jest jakby zaskklepiona i woda raczej sie nie dostaje pomiędzy kulki. Z drugiej strony to raczej niegdy sie nie spotakłem z takim zjawiskiem zebys styropian się rozkleił/rozszczepil na pojedyncze kulki.

A tak poza tym to chyba zrezygnuję z tych otworów i rurek wlotowych i wylotowego i zamienię je na zwyczajne dziury w tym tle. Po głebszej analizie i doświadczeniach wynika że otwory wlotowe nie będą spełniały swojej funkcji do czasu gdy całość konstrukcji nie zostanie szczelnie przyklejona do ścian akwa.
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #11 : Marzec 09, 2009, 14:00:35 »

Witam ponownie.
W dniu wczorajszym do instalacji doszły 4 przyssawki zamocowane do płaskich kawałków plastiku. Przy okazji nie wiedziełem że przyssawki sa takie drogie. Za 4 szt byłem zmuszony dac 8.40 zł. Myślałem że będa po złotówce. Ale to nic.
Konstrukcja zawiasow z przyssawkami wygląda tak:

Nie jest to może zbyt wymyślny sposób ale się sprawdził. Poza zawiaskami w instalacji zostały wycięte 2 otwory po jednym na wlot i wylot wody.


Całoś została zamaskowana tak jak poprzednio. Zdjęcie całości zamontowanej w akwa pokażę dzisiaj wieczorem. Przy okazji zapraszam do tematu o moim skromnym akwa http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22379.0 . Wszelkie porady, rady i wskazówki oraz słowa krytyki mile widziane.

------------------------


A oto i zdjęcie całego zbiorniczka z zamontowaną instalacją. Całośc trzyma się wyśmienicie i ciekawskie brzanki zwiedziły nowe pomieszczenia jako pierwsze:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2009, 19:30:29 wysłane przez Cardangel » Zapisane

yar75
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #12 : Marzec 16, 2009, 16:18:26 »

Witam Cardangel.Mam pytanie , czy piasek był malowany , a jeżeli tak to jaką farbą.A jeżeli nie to skąd wziąłeś taki ciemny piasek?
Zapisane
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #13 : Marzec 16, 2009, 17:40:58 »

Witam witam. Piasek nie był malowany. Jak widac na zdjęciach jest on biały. No prawie. Silikon za to był czarny. W sumie połączenie czarnego silikonu i jasnego piasku daje wlasnie taki efekt szarości. Czekam na kolejne pytania i jesli właśnie jesteś w trakcie prac to mam nadzieje że się pochwalisz w tym watku swoim dziełem finalnym:)
Zapisane

k0k0z
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 67



« Odpowiedz #14 : Marzec 17, 2009, 11:39:31 »

Witam, zrobiłem coś podobnego, tyle, że do doniczki, użyłem płyty styropianu gr 4cm i silikonu akwarystycznego tuba 60ml, czarnego oczywiście Wink, do pokrycia użyłem piasku bazaltowego granulacji 1,5-2mm, co prawda moje dzieło to maleństwo bo ma 20x20 cm no ale efekt jest wg mnie ciekawy, może ktoś skorzysta. Nierówności wykonałem metodą cieplną ( nad płomieniem - UWAGA, SMRÓD JAK CHOLERA, i może się zapalić), co dodatkowo utwardziło powierzchnie styropianu, na czym mi zależało ponieważ w środku jest wypalony zbiornik na wodę która nawilża ściankę.



W planie jeszcze wykonanie "sufitu" do tego też zbiornika, muszę tylko znaleźć sposób na przedostawanie się światła Wink
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2009, 11:41:41 wysłane przez k0k0z » Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=21482.0 <- 30L + Tuba 10L, proszę komentować ^_^
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: