Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « Cardangel - 312l towarzyskie [aktualizacja zdjecie 4 strona]
Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  
Autor Wątek: Cardangel - 312l towarzyskie [aktualizacja zdjecie 4 strona]  (Przeczytany 25250 razy)
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« : Marzec 08, 2009, 15:26:51 »

Witam serdecznie.
Po nabyciu doświadczeń z 13 litrowym zbiornikiem czyli hodowla roślin i bakterii postanowiłem załozyć trochę większe bardziej o charakterze dekoracyjnym aniżeli hodowlanym.

Osprzęt

Akwarium  
wymiary - 33,5 x 29 x 48 cm h
grubość szyb - 4,5 mm
pojemność netto - 44,5 l
pojemność brutto - 47,6 l

Akwarium wykonane samodzielnie ze szkła opti white grubości 4,5 mm klejone silikonem akwarystycznym z zachowaniem zasad sztuki.

Ogrzewanie
grzałka - Aquael 50 W

Filtracja
Napęd - Aquael fan mini 2,2 W 260 l/h
filtr - wkład ceramiczny + mata filtracyjna do oczek wodnych - już nieisnieje

- Aquael Turbo 350 z wkładem CarboZeolit - bio + Gabka - mech

Oświetlenie
3 x energooszczędne świetlówki kompaktowe kupione w Tesco firmy Apollo Lightning 2U 15W P5

Obraz widma wykonany samodzielnie. Skala nie jest dokładnie dopasowana ale jak widać to co najważniejsze dla roslin jest. Świetlówki te charakteryzują się tym że posiadają pojedyńcze piki danej barwy w tym wypadku niebieska, zielona i czerwona na tle całego spektrum. Tal dokładnie to nie da się cyfrówką zrobić obrazu ze spektrometru co jest wadą cyfrówek i dowodem na to że przekłamują kolory:) Zdjecie jest mojego autorstwa. Rozpowszechnianie za zgodą.

Długość naświetlania - 12 h
Ilość światła - 45 W / 44,5 l netto = 1,011 W/l

Podłoże
I warstwa i brzegi - pisek o fi ok 1 - 2 mm
II warstwa żwirek o fi od 0,5 do 1,0 cm
III warstwa - żwirek o fi do 4 mm z 13 litrowego akwa
IV warstwa - jak I warstwa

Flora
- Cabomba jakaś x 10

- Lilaeopsis*

- Ceratopteris* x sporo

a tak po paru dniach

- Echinodorus* x 2

- mech jawajski - trochę nie idzie mi jego hodowla. Nie wiedzieć czemu ma takie jakby brązowe listki
13 marca 2009 stał się historią
- moczarka kanadyjska x 4
- chyba rzęsa - nielicznie

* wielka prośba o identyfikację.

Fauna
- 2 x Brzanka różowa Barbus conchonius 2 x1 - wiem że się nie nadają tak malego akwa ale pełnią rolę starterów - pożyczone ze sklepu (a teraz Pan nie chce przyjąć:()
- krewetka redka x 5 - 1 duża i 4 mniejsze
- planowanie w trakcie - propozycje obsady - I gupiki; II - 12 x microrasbora galaxy, 6 kirysek panda, 6 otosek, 5 krewetka karłowata jakaś, III czekam na dalsze propozycje
- 2 x otosek - po wpuszczeniu 14 marca pierwszy odszedł 18 a drugi 21 marca. wynika to pewnie z parametrów wody albo nie mam szczęścia do ich hodowli
- 2x ślimak nieznany (prawdopodobnie neritina)
- 10x microrasbora galaxy
- 10 x świderek

Parametry wody
- brak testów
- organoleptycznie można stwierdzić - zapach brak, barwa brak, przejrzystość krystaliczna, brak zawiesin itp.
- rybki mają się wyśmienicie i nie wykazują symptomów chorobowych
- rosliny rosną bardzo dobrze z małymi zastrzerzeniami
- część wody ok 10 l pochodzi ze starego, 13 litrowego zbiorniczka i uzupełniona do 44,5 litra wodą ze źródła


13 marca 2009                21 marca 2009    Reszta parametrów w postach
- pH - 6,8 - 7                   6,6
- KH - 4                          2,5
- GH - 16                        11
- NO2 - pow 0,25 mg/l     0,15
- NO3 - 40 mg/l               10

Nawożenie
- Bimbrownia 1410
- CO2 rozprowadzanie w filtrze przez część okesu świecenia czyli 10 h - godzinę po rozpoczęciu i godzinę przed zakończeniem
- na starcie - 5 ml Aquaplant B + MgSO4 + KNO3

Historia:
05.03.09 - wstępne** urządzenie, zalanie i wpuszczenie ryb - startery
08.03.09 - nowa bimbrownia po wyczerpaniu starej z 13 litrowego akwa; założenie postu
09.03.09 - wstawiona zmodyfikowana instalacja maskująca filter i grzałkę - patrz link poniżej
13.03.09 - likwidacja kamienia z wystroju
               rozrzedzenie ceratopteris oraz inne kilka zmian w rozmieszczeniu roślin. Likwidacja mchu jawajskiego
               posadzenie moczarki kanadyjskiej x4
14.03.09 - doszli nowi lokatorzy - 2x otosek, 2x nieznany ślimak, 10 x świderek
              - wymiana filtra Aquel fan mini (stary typ) na Aquael Turbo 350 z wkładem Carbozeolit
18.03.09 - odszedł 1 otosek, montaż anionitu
20.03.09 - doszłyu 4 krewecie
21.03.09 - zmiana żarówki
22.03.09 - odszedł 2 otosek, reaktywacja anionitu
25.03.09 - montaż anionitu
26.03.09 - dodanie 10 ml NaHCO3
30.03.09 - zamontowanie odbłyśnika do lampy; wprowadzenie 10 x microrasbora galaxy


** - stało się male bubu patrz http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22120.0

Zdjęcie ogólne akwa

13 marca 2009 małe zmiany

25 marca 2009



Z miłą chęcia dostanę kilka słów krytyki jak i cennych porad w celu zapewnienia moim przyszłym lokatorom jak najlepszych warunków do życia także wszelkie uwagi i propozycje (szczególnie do roślin jak do obsady mile widziane).

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2011, 21:41:04 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #1 : Marzec 08, 2009, 16:22:23 »

świetlówki te maja duży pik światła zielonego niepotrzebnego roslinom z punktu widzenia fotosyntezy.. no ale skoro masz prawie 1 W / l to chyba zielsko powinno sobie poradzic

a na fociach masz

1 cabomba
2 lilaeopsis
3 ceratopteris
4, 5 żabienica echinodorus
Zapisane
Melmin
"Być Akwarystą... To Sama Przyjemność."
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 315


Mój Bojek Którego Już Niema :(


« Odpowiedz #2 : Marzec 08, 2009, 17:00:14 »

przyjacielu, chyba znowu popełniłeś pewien błąd.
Zbiornik powinien dojrzeć Sad
Zapisane

4 molinezje Black Molly
1 Koza
2 żałobniczki (będzie więcej)
1 sumik kasatka
Traszka Chińska
1 Piskorek
10 neon inessa
2 gupiki
1 chyba skarłowaciały mieczyk (takiego dostałem na urodziny)

akwa 140L.
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #3 : Marzec 08, 2009, 17:22:51 »

Pethro
Dzięki za identyfikację roślinek. Przy okazji są opisane od góry a nie od dołu Smiley Teraz znając już rodzaje rozejrzę się za nazwami gatunkowymi. A co do potrzeb roslin względem barwy światła a raczej dlugości widma to z tego so mnie uczyli na fizjologii roslin oraz na ekologicznych podstawach hodowli lasu to dla roslin najbardziej przydatne jest światło niebieskie i zielone. Potwierdzeniem na tą tezę jest fotometria świetlówek hagena Flora Glo - http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=112&PROD_ID=01016140030101

Melmin
Przeczytaj jeszcze raz uważnie część opisu akwa dotycząca wody i podłoża:) Nie wydaje mi się abym popełnił błąd:)
Poza tym wkład filtra pozostał niezmieniony i nie był czyszczony (nie było takiej potrzeby) po wyjęciu z 13 l. Od ostatnich błedów dosyć sporo się nauczyłem:) Ale i tak dzieki za uwagę i za przyjaciela:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2009, 17:26:07 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #4 : Marzec 08, 2009, 22:32:34 »

to chyba coś źle usłyszałeś bo rośliny wykorzystują do fotosyntezy okolice głębokiej czerwieni i głębokiego niebieskiego i fioletu
a świetlówki Flora-Glo nie są dedykowane tylko i wyłacznie pod rośliny w przeciwieństwie do agua-glo ... światło zielone jest lepiej widzialne przez ludzkie oko ale dla roslin jest mało przydatne
Zapisane
marcinl
Szczecin
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1616



WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 09, 2009, 07:24:44 »

może inaczej jest w przypadku roślin na ziemnych?
w kazdym razie z tego co czytałem w przypadku roślin akwarystycznych istotne jest tak jak napisał Pethro czerwone i niebieskie Wink
co do filtra to nie znalazłem w opisie o tym informacji Tongue jest o wodzie ze starego zbiornika i info przy brzankach - pełnią formę startera  Grin

a z nawożeniem nie przesadź na początku
planujesz zakup testów?
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2009, 07:26:33 wysłane przez marcinl » Zapisane

moje 72l - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17736.0
Ulubione - Kiryski Pstre, Gurami Mozaikowe i krewetki Smiley
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #6 : Marzec 09, 2009, 10:19:44 »

Pethro
Wydaje mi się że trochę się nie zrozumieliśmy. Przy okazji dzięki za słowa krytyki bo mnie trochę zmowtywowały i zmusiły zaktualizowac pewne obszary mojej wiedzy. W mądrych ksiązkach wyczytałem że:
- rosliny w procesie fotosyntezy wykorzystywane są głównie promienie czerwone (650nm - 700 nm) oraz niebieskofioletowe (400 nm - 500 nm) przy czym najistotniejsze dla przebiegu fotosyntezy są promienie czeronopomarańczowe (650nm - 750nm);
- promienie czerowone wpływają bardzo korzystnie na proces asymilacji i transpiracji czyli tez na wzrost. Podobnie jest z żółtoczerwonymi
- promienie zielone (tak jak koledzy pisali - mój bład) są praktycznie przez rosliny nie wykorzystywane do reakcji ponieważ są przez rosliny przepuszczane i odbijane. Co skutkuje tym że rośliny w tym świetle wydają się być bardziej zielone.
- całość widma słonecznego docierającego do Ziemii (300 nm - 800 nm) jest w sumie wykorzystywana przez rośliny przy czym najistotniejsze są podane wcześniej zakresy.
- w toni wodnej najbardziej rozpraszane i pochłaniane sa promienie czerwone (730nm - 800 nm)

Także Pethro trochę się nie zrozumieliśmy ale oki. W sumie to dzięki za zmuszenie mnie do sięgnięcia do książek:)

Do marcinl
No tak brzanki pełnią rolę startera a raczej przyspieszacza. Zbiorniczek stoi już parę dni ale nie widac ani nie czuć aby coś się w nim działo.
Woda bez zmian tylko te brzanki jak dla mnie sie trochę dziwnie zachowują (nie znam się na nich). tak w skrócie to jedna jest z zielonym/oliwkowym grzbietem(nr 1) a druga jest cała czerwona (nr 2). W sklepie mówili że to parka ale kto by im tam wierzył:) Dziwne zachowanie polega na tym że z rana się ganiają po całym akwa, tak po południu nr 1 chowa się w liście żabienicy i siedzi tam wychodząc jedynie na posiłki. Co śmieszniejsze siedzi w tych liściach pionowo. Raczej nie wydaje mi się abym stworzył im aż tak dobre warunki aby mialy ochotę na tarło:) Ale kto wie. Poza tym nie ocierają się nie pływają dziwnie ani nic z tych rzeczy.
Bimbrownia chodzi tak jak pisalem wyżej. Tak samo chodził w 13 l i nie miałem problemu z glonami. Roślinki rosną jak szalone.
Co do testów to planuję ich zakup ale ostatnio to raczej kiepsko z dochodami. Wielki kryzys się ukłonił :/
Myślalem w związku z tym nad zakupem zestawu testów Ratają bo są w przystępnych cenach w porównaniu do innych firm albo na początek paski ale to chyba już gorszy pomysł.
Zapisane

marcinl
Szczecin
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1616



WWW
« Odpowiedz #7 : Marzec 09, 2009, 10:38:53 »

gorszy ale tańszy
używam pasków 5in1 od października nie jest źle Wink
Zapisane

moje 72l - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17736.0
Ulubione - Kiryski Pstre, Gurami Mozaikowe i krewetki Smiley
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #8 : Marzec 09, 2009, 13:42:03 »

Jak patrzyłem na stronce malawishop.pl to testy Ratają komplet czyli KH, GH, pH, NO2 i NO3 wychodzi razem 41 zł + przesyłka czyli sądzę że w 50 zł powinno się zamknąć natomiast paski JBL 5 w 1 kosztują 33 zł, Tropical 40 zł a Tetra prawie 60 zł. Wydaje mi się że kropelki jakie by nie były to zawsze kropelki i chyba są dokładniejsze. Niedługo szykuje mi się wyjazd do trochę większej mieściny także tez tam popatrze za testami. Zupełnie nie wiem co wybrać ale chyba jednak Rataj ze względu na cenę do mnie najbardziej przemawia.

----------------------------------
Podzwoniłem i popisalem. W jednym sklepie w mieście mają 5 w 1 JBLa a w drugim AquaSzuta oba w granicach 50 zł. W malawishop.pl Razem z przesyłką wyjdzie mi 52 zł także chyba lepiej jest postawić na kropelki bo w sumie róźnica w cenie niewielka. Jak dobrze pójdzie to testy będe miał do końca tego lub na poczatku przyszłego tygodnia.

Teraz pozostaje się zastanowic nad obsadą i ewentualnymi zmianami w wystroju.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2009, 15:59:33 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #9 : Marzec 09, 2009, 19:27:15 »

Witam ponownie. Przedstawiam zdjęcie zbiorniczna z zamontowaną instalacją maskującą filtr i grzałkę.
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #10 : Marzec 09, 2009, 19:53:23 »

Obserwowalam tworzenie tej instalacji maskujacej i bylam ciekawa efektu - ale widze ze prezentuje sie bardzo fajnie, choc zabiera sporo miejsca w i tak niewielkim juz baniaczku.
Jak jeszcze dodasz roslin drobnolistnych to wizualnie powinno sie akwarium powiekszyc - duze liscie bardzo zmniejszaja niewielkie baniaki.
Mam nadzieje ze te brzanki na krociutko ?
Czym je zastapisz ?
Bardzo smutno jest tej jednej krewetce - to stworzonko stadne !
Zapisane

Salomon77
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 156



« Odpowiedz #11 : Marzec 09, 2009, 21:06:35 »

Zbiornik dojrzal Huh
Zapisane
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #12 : Marzec 09, 2009, 21:52:23 »

Wiem że jest jej smutno ale jak na razie w okolicznych sklepach nie ma krewetek. Czym zastąpie brzanki to jeszcze nie wiem. W sumie dzisiaj zastanawiałem się nad obsadą i tak na razie to :
- jeszcze ze 3 krewetki z tych mniejszych red cherry, fire red albo coś w tym stylu oraz myślałem nad amano ale to jest jeszcze do przemyślenia
- ze 2 szt otosków lub zbrojników - otoski będą chyba lepsze bo są mniejsze
- ślimaki świderki ze zględu na podłoże i coś z rodzajów neritina lub clithon. ampu/pilaria odpada bo z tego co wytczytałem rośnie duża
- jakieś rybki przydenne - kiryski albo coś innego
- no i kilka sztuk jakichś małych rybek - neony (mam złe wspomnienia Smiley ) albo gupiki - dzisiaj jak dzwoniłem do sklepu do którego się wybieram w przyszłym tygodniu (100km) to dowiedziałem się że mają dość sporo gatunków malych rybek w tym ze 3 gatunki gupików. O zbyt potomstwa to się raczej nie martwię bo albo posłużą jako jedzonko dla rybek znajomego albo zasilą okoliczne sklepy:)
- pojadę do sklepu to zobaczę co tam będą mieli i coś postaram się wybrać sensownego.

Jednak wszelkie sugestie mile widziane. Ciągle czytam forum w poszukiwaniu dobrej obsady.

Salomon77
O co Ci chodzi bo nie wiem jak mam traktować to zdanie?? Jeśli to pytanie to w 100 % nie wiem bo nie posiadam testów. Jak je dostanę to wtedy się dowiem. Jak dla mnie na oko to wszystkie znaki na niebie i ziemii wskazują że dojrzał.

Jesli chodzi o prowadzenie akwa to u mnie to wygląda tak. Rybek nie przekarmiam także pokarm znika w mgnieniu oka  i raczej nic nie zalega. Wode podmieniam co 4 dni w ilości ok 1/6 - 1/5 przy okazji czyszcząc dno odmulaczem DIY. Po dzisiejszej podmianie byłem zdziwiony małą ilością resztek i odchodów. Fltr a raczej włókninę płuczę przy podmianach w wodzie z akwa a ceramika jest płukana rzadziej. Po każdej podmianie do wody dodaje AquaPlant B + K2SO4+kompleks mikro i makroelementów DIY. Woda jest czyściutka tylko na szybach pojawia mi się taki delikatny jasny nalocik. Część roślin rosnie jak szalona a część stoi. Z tych rosnących to Cabomba, Ceratopteris i Echinodorus - z nim to dziwna sprawa bo unerwienie niektórych liści jest brązowe chyba brakuje im czegoć i działa prawo minimum więc muszę poczytać. Mech jawajski stoi i cały jest okryty takim brązowym meszkiem (pododnie też niektóre liście Echinodorusa z wierzchu). Lillaeopsis jakby stoi i wogóle nie rośnie. Też jest okryty takim brązowym czymś. Dzisiaj zroilem małe przemeblowanie i przesadziłem go w cień pod Echinodorusa. Zobaczymy jaki będzie efekt.
Jak dla mnie bez testów wydaje mi się że akwa dojrzało lecz mogę się mylić.

Co do wystroju akwa to zastanawiam się nad wyrzuceniem tego pochylonego kamienia. Tak mi się wydaje że jak to zrobie to się akwa powiększy optycznie.
Zapisane

marcinl
Szczecin
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1616



WWW
« Odpowiedz #13 : Marzec 09, 2009, 21:58:20 »

IMO 4 dni to zbyt często, jakby nie patrzeć tydzień to 7 dni więc prawie 2 razy rzadziej
a co do nawozów jak już wyżej pisałem, dajesz jakieś minimalne ilości? jak przesadzisz z nawozami na początku glony będą szaleć... na początek minimalne nawożenie - najlepiej same kulki aby rośliny szybciej się ukorzenily
Zapisane

moje 72l - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17736.0
Ulubione - Kiryski Pstre, Gurami Mozaikowe i krewetki Smiley
gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #14 : Marzec 09, 2009, 22:05:33 »

Zbrojniki nie do Twojego litrazu i nie spelniaja oczekiwan (jedza glony jak sa mlodziutkie, jak podrosna zywia sie wszystkim tylko nie glonami). Duzo lepszym rozwiazaniem sa otoski, ale 2 szt to stanowczo za malo - to rybka stadna wiec min 6 szt. Neony min 60 L wiec u Ciebie beda mialy delikatnie mowiac dyskomfort. Jesli chodzi o gupiki to moga byc, ale moze pokusisz sie o cos bardziej oryginalngo ?
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  
 
Skocz do: