Labiryntowe (Łaźcowate)

NAZWA

Gurami dwuplamisty Trichogaster trichopterus

Terytorium występowania Żyje w rzekach i rowach Półwyspu Indochińskiego i na wyspach Indonezji.
Cechy charakterystyczne wyglądu W naturze osiąga długość 15 cm, w akwariach jest nieco mniejszy. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare - srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowe oraz złociste. Samiec na płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. Gurami niebieski to prawdopodobnie   naturalnie występująca odmiana na Sumatrze.
Usposobienie Towarzyski.
Wymagania Wymaga dużego, jasno oświetlonego akwarium z dość gęsto posadzonymi roślinami. Temperatura 24-28 'C. Jest to ryba długo żyjąca i trochę wrażliwa na zimno. Średnio ruchliwa; kryjówki są dla niej ważniejsze niż dużo wolnej przestrzeni do pływania. Jest pokojowo nastawiona nawet do dużo mniejszych ryb.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Dojarzłość płciową osiągają już osobniki o długości 7-8 cm. Samiec tego gatunku jest przed okresem godowym bardzo agresywny wobec samicy. W okresie tarła ryby te zmieniają ubarwienie. Ciało ich staje  się czarnoszaro - marmurkowane. Z chwilą gdy gody zostają zakończone należy samicę usunąć z akwarium, aby nie przeszkadzała partnerowi w opiece nad gniazdem z jajami. Samiec w tym czasie wzmacnia gniazdo nową warstwą pęcherzyków powietrza. Larwy w liczbie do 1000 sztuk, wykluwają  się mniej więcej po 3 dniach. Z chwilą gdy wylęg opuści gniazdo, należy karmić go początkowo mikroplanktonem zwierzęcym, najlepiej wrotkami. Dopiero w 3 lub w 4 tygodniu życia u narybku wykształca się błędnik.
Polecane dla: Początkującego, rozród dla przeciętnego hodowcy.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Skrzeczyk pręgowany Trichopsis vittatus

Terytorium występowania Występuje w płytkich i ciepłych wodach Półwyspu Malajskiego i Indonezji.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga wielkość do 6 cm. Barwa żółtawa z zielonkawo połyskującymi łuskami: wzdłuż boków podłużne ciemne pręgi, płetwy są czerwonawe. Samiec jest smuklejszy i bardziej barwny, płetwy ma wydłużone. Samce w podnieceniu mogą wydawać skrzeczące dźwięki.
Usposobienie Są to ryby spokojne, często kryjące się za roślinami.
Wymagania Wymaga średniego, gęsto zarośniętego akwarium o niezbyt głębokiej wodzie (do 25 cm). Odczyn i twardość wody nie mają większego znaczenia.
Pokarm Pokarm żywy, ale nawet suszony jest chętnie przyjmowany.
Rozmnażanie Tarło w gęsto zarośniętym akwarium przy temperaturze  wody około 30 'C. Samiec buduje małe i łatwo rozpadające się gniazdo. Młode są bardzo małe i wymagają  drobnego żywego pokarmu (pierwotniaki). W miarę wzrostu podajemy larwy skorupiaków, a następnie drobny plankton.
Polecane dla: Początkującego, rozród dla zaawansowanego hodowcy.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Gurami mozaikowy Trichogaster leeri

Terytorium występowania Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość 12 cm. Ciało ma barwy srebrzystoniebieskiej, pokrytej licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała  wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone.
Usposobienie Spokojny, trochę płochliwy, nieodporny na zranienia, więc lepiej nie trzymać go z rybami bardzo ruchliwymi i lubiącymi obgryzać płetwy.
Wymagania Duże akwarium, przykryte częściowo roślinami pływającymi. Temperatura 24-30'C, pH ok.7.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Tarło w temp.32'C, samiec buduje duże i płaskie gniazdo. Reszta jak u bojownika, poziom wody 15-20 cm.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Skrzeczyk karłowaty Trichopsis pumilus

Terytorium występowania Wietnam południowy, Syjam, Sumatra.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość do ok. 3,5 cm. Samiec ma dłuższe płetwy i jest żywiej ubarwiony.
Usposobienie Najlepiej czuje się w otoczeniu własnego gatunku, lubi gęstą roślinność. Samce wydają charakterystyczne skrzeczące dźwięki.
Wymagania Niewielkie, tolerancyjny odnośnie twardości i pH wody.
Pokarm Wszystkożerny
Rozmnażanie Buduje gniazdo z małych pęcherzyków powietrza na dolnej stronie większych liści, lub w gąszczu drobnolistnych roślin. Czasem wew. doniczki. Samica składa 50-100 jaj. Larwy wylęgają się po 36 godzinach w temp. 27-28'C. Po tarle samicę wyjmujemy z akwarium, a po wykluciu młodych również samca. Pierwszym pokarmem powinien być najdrobniejszy pył planktonowy, np. pierwotniaki.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Prętnik trójbarwny (miodowy)  Colisa chuna

Terytorium występowania

Północno-wschodnie Indie i Bangladesz

Cechy charakterystyczne wyglądu

Samiec ma złocistopomarańczowe (miodowe) ciało przednia i dolna część głowy oraz brzuch i przednia część płetwy odbytowej są czarne a górna część płetwy grzbietowej jest jasno żółta. Samica jest ubarwiona niepozornie , szarawo niekiedy z ciemniejszym paskiem od oka do nasady ogona (oznaka gotowości do tarła).  Wielkość około 5cm

Usposobienie

Ryba spokojna ale i płochliwa Nie należy hodować ich z rybami większymi od nich samych. Samce w okresie tarła terytorialne jednak walki między nimi ograniczają się przede wszystkim do straszenia i odpędzania – nie są śmiertelne. Odradza się hodowania ich z rybami mogącymi podskubywać im płetwy czuciowe (wąsy) takimi jak skalary czy brzanki sumatrzańskie.

Wymagania

50 litrów wzwyż. Zbiornik powinien być dość mocno zarośnięty z wieloma kryjówkami , ważne by był porośniętymi roślinami pływającymi. Akwarium koniecznie szczelnie przykryte pokrywą lub przynajmniej odpowiedniej wielkości taflą szkła. Woda czysta , miękka do twardej  jednak stara i nie nieznacznie odświeżana.  Temperatura  24-27'C. pH około 7.

Pokarm

Wszystkożerne należy jednak pamiętać że pokarm nie może być za duży. Trzeba być ostrożnym przy karmieniu żywym pokarmem gdyż ryby wrażliwe na pasożyty. (literatura poleca mrożony zoo-plankton jak cyklop czy dafnia)

Rozmnażanie

Niezbyt trudne. Bodźcem do tarła może być nagłe odświeżenie wody z jednoczesnym wzrostem temperatury do około 28-30’C możliwe w akwarium ogólnym. Ważne jest by przed planowanym tarłem woda była nie odświeżana przez około 3 tygodnie. Dobre wyniki daje też oddzielenie samca od samicy na 7-10 dni przed tarłem.

Akwarium tarliskowe od 10l w górę o poziomie wody około 20cm.  1/3 powierzchni powinna być pokryta roślinami pływającymi jak pistia, salvinia minima czy riccia (wgłębka) woda o TwW około4’n a TwO do 12’n (jednak i w twardszej można liczyć na udane tarło) Samiec w roślinach buduje gniazdo pod którym odbywa się burzliwe tarło , po nim odławiamy samicę. Wylęg młodych następuje po 24-36godzinach a po dalszych 2 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pożywienia (odławiamy samca), należy go wtedy karmić pierwotniakami  (jest bardzo drobny). W miarę wzrostu można wprowadzić artemię lub mikro . Narybek może wykazywać nierówny wzrost a rybki większe mogą pożerać mniejszych braci. Można to ograniczyć stosując kilka kotników. Bardzo ważne jest żeby woda z narybkiem była dobrze natleniona gdyż nie potrafi jeszcze oddychać tlenem atmosferycznym za pomocą labiryntu.

Polecane dla:

Średnio zaawansowanego

Zdjęcie1, Zdjęcie2
Fot. Tramal

 

Wróć

Następna rodzina