Labirynt

NAZWA

Bojownik syjamski Betta splendens

Terytorium występowania Półwysep Indochiński.
Cechy charakterystyczne wyglądu W naturze brunatne z mieniącą się łuską. W akwariach hoduje się wyselekcjonowane odmiany o różnych barwach i długich płetwach. Osiągają 10cm, samce są jaskrawiejsze i mają większe płetwy.
Usposobienie Z reguły tolerancyjne, ale 2 samce tego gatunku są wobec siebie śmiertelnymi wrogami. Osobniki pochodzące "z kubków" mogą zachowywać się różnie...
Wymagania Wytrzymują nawet w słoikach (jak to widać w wielu sklepach akwarystycznych), choć stanowczo nie jest to polecane, ani zbyt humanitarne. Tlen pobierają z atmosfery jak wszystkie labiryntowate za pomocą tzw.labiryntu. Nie wymagają więc wiele tlenu w wodzie. Temperatura powinna wynosić 25-30'C, pH ok.7.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Należy obniżyć poziom wody do ok.10cm. Samiec buduje misterne gniazdo z piany utrwalonej śliną, do którego zwabia samicę. Składa ona 200 do 500 jaj. Po tarle należy samicę usunąć, bo samiec może ją nawet zabić. Młode po 3-4 dniach zaczynają opuszczać gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy należy usunąć samca, gdyż może zjadać potomstwo. Młode nie mają wykrztałconego labiryntu, więc woda musi być dobrze natleniona. Karmimy je początkowo pierwotniakami, a potem drobnym planktonem.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Prętnik karłowaty Colisa lalia

Terytorium występowania Nagrzane wody Indii.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga 5-6 cm długości. Samica  jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską. Samiec jest zaś czerwony z błyszczącymi skośnymi niebieskimi prążkami. Płetwy brzuszne prętniaków są przekształcone w długie nitki czuciowe.
Usposobienie Jest to na ogół  ryba łagodna i spokojna.
Wymagania Wymaga akwarium dobrze obsadzonego roślinami, również pływającymi oraz glonami. Woda powinna być dawno nie zmieniana, o głębokości około 20 cm, temperaturze 24-29 'C.
Pokarm Wszystkożerny, najlepiej pokarm drobny, żywy.
Rozmnażanie Tarło może nastąpić w temeprarurze powyżej 27 'C. Samiec buduje gniazdo z kawałków roślin wodnych (głównie z glonów) i piany. Warunki wychowu narybku podobne jak u bojownika.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Prętnik wargacz Colisa labiosa

Terytorium występowania Pochodzi z południowej Birmy.
Cechy charakterystyczne wyglądu Samiec jest większy od samicy, osiąga długość 8 cm. Połyskujące plamy na bokach ciała mają barwę szarozieloną, nitkowate płetwy brzuszne samca są czerwone, a samicy bezbarwne. Brzeg płetwy ogonowej samicy jest czerwony, samca niebieski.
Usposobienie Towarzyski.
Wymagania Dobrze zarośnięte akwarium, woda miękka. Nie wolno trzymać ich razem z rybami lubiącymi  obskubywać płetwy. Wskazana obecność roślin pływających, prętnik może zaczepić na nich gniazdo.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Ikra składana jest na powierzchni wody w gnieździe zbudowanym z pęcherzyków powietrza. Jaja dzięki dużym kroplom tłuszczu, są lżejsze od wody.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Wielkopłetw wspaniały Macropodus opercularis

Terytorium występowania Żyje w bagnistych rowach i na polach ryżowych Półwyspu Indochińskiego i południowo-wschodnich Chin.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość 7-8 cm. Na brunatnoszarym tle 10-12 nieregularnych pionowych pasów, na przemian niebieskozielonych i czerownych. Płetwy są czerwonawe. Znana jest także odmiana albinotyczna - różowa z czerownymi pasami. Samiec jest większy, ma dłuższe płetwy i silnie zgrubiałe wargi.
Usposobienie Samce szczególnie w czasie tarła są bardzo agresywne.
Wymagania Warunki hodowli podobne jak u bojownika, z tym, że potrzebuje dużego akwarium i jest mniej ciepłolubny: temperatura może wynosić 15-20 'C, do tarła 22-24 'C. Dorosłe wielkopłetwy mogą przez pewien czas znosić tempreraturę nawet do 10 'C.
Pokarm Patrz bojownik syjamski.
Rozmnażanie Patrz bojownik syjamski.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

Wróć

Dalej