Karpiowate

 

NAZWA

Złota rybka (Karaś ozdobny) Carrasius auratus auratus

Terytorium występowania Rybka ta to wynik długotrwałej selekcji trwającej często kilkaset lat. Dlatego można spotkać bardzo wiele odmian kształtów i ubarwienia. Jej hodowla wywodzi się z Chin i Japonii. Gatunek wywodzi się od karasia, nawet może się z nim krzyżować (z różnym skutkiem).
Cechy charakterystyczne wyglądu Najpopularniejsze rasy to welony, teleskopy, komety, ryby jajo, lwiogłówki, pyzatki i czerwone kapturki. Są one dość duże- 15-30 cm.
Usposobienie Łagodne, ale dużo kopią w piasku mącąc wodę. Są ponadto bardzo żarłoczne.
Wymagania Dość duże akwarium lub sadzawka. Są przeważnie odporne na niskie temperatury, ale niektóre rasowe osobniki wymagają 12-20'C. Powinno być dużo roślin i czysty piasek.
Pokarm Wszystkożerne.
Rozmnażanie Płeć można rozróżnić tylko przed tarłem, samiec ma wtedy pokrywy skrzelowe pokryte drobnymi białymi brodawkami, natomiast samicy silnie powiększa się brzuszek. Najlepiej dobrać 2 samce i 1 samicę, poziom wody 20-30 cm, pH ok.7. Do tarła najchętniej przystępują wiosną po zimowym ochłodzeniu. Samica składa 500-2000 jaj. Temp. powinna wynosić 20-24'C. Młode wylęgają się po 2-6 dniach. Podajemy im drobny plankton oraz pokarm roślinny. Rosną bardzo powoli.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcia

Galeria!

Artykuł

 

 

NAZWA

Razbora klinowa Rasbora heteromorpha

Terytorium występowania

Rozpowszechniona w południowo-wschodniej Azji.

Cechy charakterystyczne wyglądu

Grzbiet brunatny, boki ciała czerwone do fioletowych ze srebrzystym połyskiem, brzuch jasny. W tylnej części ciała charakterystyczna , błękitno czarna plama, o klinowym kształcie. Płetwy grzbietowa i ogonowa częściowo wyraźnie czerwone, pozostałe lekko czerwonawe, żółtawe lub bezbarwne. długość do 4,5cm.
Samce są smuklejsze od samic, przedni brzeg „klina samca jest wyraźnie prosty. Samica „pełniejsza” a przód „klinu” w dolnej części wyraźnie ucieka do tyłu.

Usposobienie

Ryba stadna, zgodna i ruchliwa. Najchętniej przebywa w środkowych warstwach wody . Należy je koniecznie hodować w stadzie ryb własnego gatunku.

Wymagania

50 litrów wzwyż. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty zwłaszcza roślinami dużych blaszkowatych liściach jak żabienice czy kryptokoryny oraz rośliny pływające. Podłoże powinno być raczej ciemne. Woda winna być miękka i krystalicznie czysta !(regularne dość częste podmiany) pożądany dodatek garbników .  Temperatura  23-25'C.

Pokarm

Wszystkożerna.

Rozmnażanie

Tarło trudne zależy od tego czy dobierze się para. Ikra i młode bardzo wrażliwe. Akwarium tarliskowe powinno mieć przynajmniej 10l a poziom wody 20cm. Na środku zbiornika umieszczamy obciążoną kamieniem sadzonkę kryptokoryny o liściach długości około 15cm. Roślinę można zastąpić plastikowa imitacja bądź sztuczną rośliną. Akwarium należy zaciemnić tak by wiązka światła padała tylko na roślinę !  TwO 3-5’niemieckich z kolei  twardość węglanowa nie powinna przekraczać 0,5’niemieckiego (najlepiej 0). Lekko kwaśna pH około 6,5 z dodatkiem garbników. temperatura 26-28’C woda najlepsza destylowana (nie poleca się wody z kationitu)  Parę należy wybrać po dokładnej obserwacji. Wybiera się te ryby które odbywają najobfitsze tarło w akwarium ogólnym. Po tarle w akwarium tarliskowym odławiamy rodziców a akwarium zaciemniamy. Można dodać środka chemicznego zabezpieczającego ikrę przed pleśnieniem. Narybek karmimy kiedy ten zacznie już pływać. Pokarm to pierwotniaki i wrotki a po trzech dniach również larwy oczlików i solowca.

Polecane dla:

Przeciętnego / Rozmnażanie dla zaawansowanego

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Brzanka brokatowa (Barbus semifsciolatus)

Terytorium występowania

Rybka nie występuje w naturze.

Cechy charakterystyczne wyglądu

Grzbiet i tylna część ciała żółtopomarańczowe, brzuch białawy. U podstawy płetwy ogonowej znajduje się ciemniejsza plama. W górnej części ciała drobniejsze, ciemne plamki. Płetwy częściowo bezbarwne, a częściowo z pomarańczowym odcieniem. Długość do 7cm. Samiec z reguły smuklejszy i mniejszy od samicy, zdecydowanie intensywniej ubarwiony.

Usposobienie

Ryba stadna, zgodna i ruchliwa. Najlepiej prezentuje się w większej gromadce na ciemnym tle.

Wymagania

50 litów wzwyż. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty jednak z pozostawionym miejscem do pływania .Woda czysta , miękka do twardej jednak stara i nie nieznacznie odświeżana.  Temperatura  20-25'C.

Pokarm

Wszystkożerna.

Rozmnażanie

Tarło dość łatwe. Wyciera się pary ryb bądź samce i samice w proporcji 2:1 . Samce powinny być nieco starsze od samic i dobrze wybarwione. Akwarium tarliskowe dość duże przynajmniej 60cm długości o poziomie wody około 15cm. powierzchnie wody dobrze jest pokryć roślinami pływającymi jak pistie lub pływające pędy wywłócznika czy też rogatka. Wskazany jest ruszt ikrowy. woda miękka lub średnio twarda (jednak twardość węglanowa poniżej 2’n) o temperaturze 22-24’ . na dwa tygodnie przed tarłem rozdzielamy ryby według płci i karmimy wysoko proteinowym pokarmem.

Polecane dla:

Przeciętnego / Rozmnażanie dla średnio zaawansowanego

 

 

NAZWA

Brzanka zielona Barbus semifasciolatus

Terytorium występowania

Pochodzi z południowych Chin.

Cechy charakterystyczne wyglądu

Grzbiet i tylna część ciała żółtozielonkawe, brzuch białawy. U podstawy płetwy ogonowej znajduje się ciemniejsza plama. W górnej części ciała drobne, ciemne smugi. Płetwy częściowo bezbarwne, a częściowo z zielonkawym odcieniem. Długość do 10 cm.
Samiec z reguły smuklejszy i mniejszy od samicy.

Usposobienie

Ryba stadna (minimum 5 sztuk w jednym akwarium), zgodna i ruchliwa. Najlepiej prezentuje się w większej gromadce.

Wymagania

50 litów wzwyż. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty jednak z pozostawionym miejscem do pływania .Woda czysta, miękka do twardej jednak stara i nie nieznacznie odświeżana.  Temperatura  20-25'C.

Pokarm

Wszystkożerna.

Rozmnażanie

Tarło dość łatwe. Wyciera się pary ryb bądź samce i samice w proporcji 2:1. Samce powinny być nieco starsze od samic i dobrze wybarwione. Akwarium tarliskowe dość duże przynajmniej 60cm długości o poziomie wody około 15cm. powierzchnie wody dobrze jest pokryć roślinami pływającymi jak pistie lub pływające pędy wywłócznika czy też rogatka. Wskazany jest ruszt ikrowy gdyż ryby rozrzucają ikrę. Woda miękka lub średnio twarda (jednak twardość węglanowa poniżej 2’n) o temperaturze 23-27’ dobrze natleniona. Na dwa tygodnie przed tarłem rozdzielamy ryby według płci i karmimy wysoko proteinowym pokarmem.

Polecane dla:

Przeciętnego / Rozmnażanie dla średnio zaawansowanego

 

 

Wróć

Następna rodzina