Karpiowate

NAZWA

Danio pręgowany Brachydanio rerio

Terytorium występowania Nasłonecznione wody Indii i Bangladeszu.
Cechy charakterystyczne wyglądu Dorasta do 5cm. Złociste ciało z kilkoma podłużnymi niebieskimi pasami od głowy do ogona. Samiec smuklejszy i silniej ubarwiony.
Usposobienie Towarzyski, ruchliwy  i stadny. W większym akwarium kilkanaście takich rybek ładnie prezentuje się pływając razem.
Wymagania Temp. 22-24'C. Znosi spadki do 16'C.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Tarło wśród gąszczu roślin. Przed nim można oddzielić samice i samce na kilka dni. Łatwo krzyżuje się z Danio lamparci (frankei). Samica składa do 2000 jaj(!). Optymalna temperatura to 23'C, pH 7 i twardość ogólna ok. 10'N. Larwy wylęgają się po ok. 96 godzinach i na początku uwieszają się szyb i roślin. Pokarmem powinien być najdrobniejszy pył planktonowy, po tygodniu można podawać larwy solowca.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Danio kropkowany Brachydanio nigrofasciatus

Terytorium występowania Małe zbiorniki Indii i Birmy.
Cechy charakterystyczne wyglądu 4-5 cm długości. Wzdłuż ciała 3 niebieski pręgi, poniżej dużo niebiesko-czarnych plamek. Samce dużo mniejsze od samic.
Usposobienie Towarzyski.
Wymagania Podobne do danio tęczowego.
Pokarm Wszystkożerny.
Rozmnażanie Podobnie do innych danio. Z tarła uzyskuje się najczęściej do 70 młodych.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Kardynałek chiński Tanichtys albonubes

Terytorium występowania Chiny - okolice Kantonu, strumienie górskie.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość do 4cm, niekiedy więcej. Brunatno-czerwony ze świecącym jasno-niebieskim paskiem wzdłuż ciała, widocznym szczególnie u młodych osobników. Dorosła samica wyróżnia się grubym brzuszkiem. Istnieje wyselekcjonowana forma długopłetwa.
Usposobienie Bardzo łagodna i towarzyska. Najlepiej trzymać w stadkach.
Wymagania Bardzo małe. Wystarczy dość małe akwarium. Bardzo lubi płynącą wodę (np. z filtra lub napowietrzacza) i dużo zarośli. Temperatura 17-22'C, ale dobrze znosi spadki nawet do 4'C ! Dlatego nie trzeba wcale ogrzewać akwarium.
Pokarm Wszystkożerny, polecany drobny plankton.
Rozmnażanie Trze się samoistnie w gęsto zarośniętych akwariach. Powinno być wtedy ok.22-23'C. Najlepiej umieścić w ok.50l akwarium, np. 3 samice i 5 samców. Samiec napręża płetwy i przyciska samicę do liści, gdzie następuje zapłodnienie ikry. Narybek wylęga się po 5-7 dniach i po dalszych kilku można zacząć go karmić wrotkami lub larwami oczlików, pierwotniakami i węgorkami. Jest on na początku bardzo mały; rodzice nie zjadają z reguły dzieci. Przy dobrym karmieniu i zapewnieniu ciągłego napowietrzania narybek szybko rośnie, jest jednak dość podatny na choroby.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Różanka Rhodeus sericeus

Terytorium występowania Europa Środkowa i Azja Południowo-Zachodnia. Niewielkie rzeczki i stawy w obecności małży (skójek i szczeżuj).
UWAGA! Gatunek prawnie chroniony !
Cechy charakterystyczne wyglądu Barwa srebrzysta, w czasie tarła nabiera różowawych kolorów. Dorasta do 8cm.
Usposobienie Towarzyska i ruchliwa.
Wymagania Średnie, zarośnięte akwarium. Temp. do 24'C. Można spróbować hodowli w ogrodowym stawku.
Pokarm Wszystkożerna.
Rozmnażanie W dość dużym zbiorniku odgradzamy część czystego piasku i umieszczamy tam skójkę lub szczeżuję. Po pewnym czasie samicy wyrasta długie pokładełko, przez które składa ikrę do otworu wpustowego małża! Samiec jest w tym czasie ładnie ubarwiony. Ikra rozwija się tam przez ok.22 dni, potem młode przyklejają się do skrzel małża i po 4-5 dniach wypływają na żer. Karmimy je drobnym planktonem.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

link www

 

Wróć

Następna rodzina