Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « deleden - Aequidens metae w około 500l
Strony: [1] 2 3 ... 10
  Drukuj  
Autor Wątek: deleden - Aequidens metae w około 500l  (Przeczytany 49183 razy)
deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« : Sierpień 07, 2010, 22:30:31 »

Witam
Chciałem Wam pokazać jedyny dużu zbiornik , na który mogę sobie w obecnej chwili pozwolić . Poprzednie zbiorniki zostały zlikwidowane przed remontem domu a 70l w którym przechowywałem rośliny zakończył kariere tydzień temu .
 
 Na początku planowałem założyć biotop polskich jezior ale klilka czynników zadecydowało o tym że zrezygnowałem . Najważniejszy to mail od kolegi że w końcu są moje wymarzone ( jedne z wielu  Wink ) ryby .

 Akwa ma wymiary 175x58x50h z frontową szybą optiwhite
Podstawa DIY z suporexu + blat 2x22mm OSB obudowanie płytą meblową

Tło miało być z pianki i Cx5 ale po przymiarkach zrezygnowałem bo zabierało za dużo miejsca . Zastąpił go czarny , niezawodny brystol

 Oświetlenie to 2x70w hqi  plus 2 x 11w nocne
Filtracja JBL e1500 wypchany na maksa ceramiką pororing MKH
Mechaniczna to aquael fan3 ale zostanie zmieniony na kubeł Unimaxa 250 który zasysać będzie wodę z dna na samym środku akwa
Ogrzewanie to Jager 250w

 Rośliny to :
 -echinodorus ocelot
 -echinodorus amazonicus
 -echinodorus uruguayensis
 -echinodorus ?
 -sagitaria subulata
Wszystko rośnie na ziemi do kwiatów wymieszanej z kulkami nawozowymi i ziemią z kretowisk .
Z uwagi na dwumiesięczny pobyt roślin w 70l przy oświetleniu 18w ich kondycja jest słaba ale nie tragiczna .

Ryby :
-obecnie akwa dojrzewa przyspieszane Sera nitrivec i całą gromadą gupików które odłowię chyba że zasmakują nowym domownikom .

 Docelowo w akwa będzie 3+4  Aeqiudens metae ( Akara żółta )  które już czekają na odbiór  Grin ,  plus ekipa czyszcząca czyli kirysy +  zbrojniki  i jakieś stadko "śmigaczy" ( może jakieś propozycje ?)



Pzdr
Miiłosz
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2011, 13:49:47 wysłane przez deleden » Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #1 : Sierpień 08, 2010, 07:53:27 »

Piękne akwarium, tyle trudu i pracy wybitnie się opłaciło. Teraz tylko czekam na foty mieszkańców i szczerze gratuluję wspaniałego baniaka  papa (no może trochę z zazdrością).
Stado "śmigaczy" - może fantomy czarne http://www.badis.pl/image/big/50 , pięknie by wyglądały z akarami.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #2 : Sierpień 08, 2010, 08:50:59 »

Akwarium bardzo ładne.
Fajne rozmieszczone rośliny, generalnie ma swój klimat.
Mam prośbę, wpisz też polską nazwę ryby. Nie kazdy musi wiedzieć co to jest a nie chodzi chyba o to, żeby szukać.
Zastanawiam się też czy ta ryba będzie czuła się dobrze w takim baniaku. Generalnie, w Rio Meta nie ma jakoś specjalnie zarośniętych "fragmentów" wody. Jej odcinki w niektórych miejscach przypominają BW (zwalone drzewa i gałęzie) a w niektórych szybkie CW z szybkim i przejrzystym nurtem. Z drugiej jednak strony to ryba hodowlana więc może będzie jej wszystko jedno.
Tak czy inaczej, świetna ryba. Jeśli idziesz w takim kierunku obsady (oryginalnym) proponowałbym jako stadko też coś oryginalnego np. pstrążenice. Świetna ryba i bardzo piękna. Na dnie zrezygnowałbym z kirysków (są już "przejedzone") i jeśli nie wygoliłeś sie z pieniędzy stawiając baniak, pomyślałbym nad jakimś oryginalnym gatunkiem zbrojnika. Jest ich wiele w rozsądnych pieniądzach. Szkoda psuć baniak wpychając tam zbrojnika niebieskiego. Pamiętaj tylko, że dorosła ryba z gatunku zbrojnikowatych może niszczyć i wyrywać rośliny.

Pozdrawiam.
Zapisane

deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #3 : Sierpień 08, 2010, 09:38:02 »

Margin - fantomy nawet fajne i by może pomyśle o małym stadku .

Mrs - z nazwą masz rację , nie każdy musi znac łacińską - dopisane . Co do Rio Meta to mimo iż szukałem to niewiele znalazłem . Jakieś ogólne zdjęcia rzeki i  małych wiosek nad jej brzegiem . Akwa ma byc też ozdobą więc zrobiłem taki " uniwersalny " wystrój : korzenie , kamienie i echinodorusy . Mam nadzieję że gdzieś w Rio Meta znajdzie się podobny zakątek  Wink

co do ryb to nie jestem pewien czy to osobniki hodowlane czy z odłowu ale kolega który je sprowadził przeważnie sprzedaje osobniki z odłowu . Zaraz wyślę  maila i napiszę Wam co i jak .

O  zwykłych zbrojnikach jak np. popularny "zbrojnik niebieski " nawet przez chwilę nie pomyślałem .
Będzie coś z loricarii może sturisoma aureum i otoski .
Mrs - co proponujesz jako zamiennik kirysków ? Bo ja raczej innej opcji nie widze
Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #4 : Sierpień 08, 2010, 09:52:54 »

Mrs - co proponujesz jako zamiennik kirysków ? Bo ja raczej innej opcji nie widze
Ja bym w miejsce kirysów nic nie kupował.
Poszedłbym, jeśli chodzi o dno, tylko w zbrojniki.
Dla Twojego litrażu 4-5 zbrojników wyglądałoby fajnie. Oczywiście jak będą duże bo małe okazy na początku zginą.

co do ryb to nie jestem pewien czy to osobniki hodowlane czy z odłowu ale kolega który je sprowadził przeważnie sprzedaje osobniki z odłowu.
Jeśli z odłowu to nie polecam.
Pomijając juz wygląd zbiornika, dochodzą do tego jeszcze parametry wody.
W przypadku wody a'la BW będziesz musiał  zbić PH do 6 max 6.5 natomiast KH/GH poniżej 10. Z mojej wiedzy wynika, że ryby które chcesz mieć właśnie w naturze w takich warunkach żyją. Tak jak pisałem wcześniej, roślinność w tej rzece jest raczej uboga a już z całą pewnością nie ma tam mocno zarośniętych "miejsc". Strefy przybrzeżne to raczej zwalone drzewa a środkowe partie wody to gałęzie i liście.
Jeśli będą to ryby hodowlane, większe PH czy twardość nie powinny mieć aż takiego znaczenia. Oczywiście, pod warunkiem, że nie przesadzić i nie wpuścisz ryb do wody z PH = 8. Wtedy może być problem.
Zapisane

deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #5 : Sierpień 08, 2010, 10:58:19 »

Mrs - właśnie dostałem maila że pochodzenie to jedna wielka niewiadoma .
Co do parametrów wody to żadne mnie nie przerażają . Mogę spreparowac dowolne choc zapewne beda takie jak zwykle tj ph~7  two ~10  tww ~ 5 . Bardziej dbam o stabilnośc parametrów .
 Co do siedliska akar . Z tego co znalazłem to występuja one w strumieniach górnego dorzecza Rio Meta . O występowaniu w samej Rio Meta jest cicho . O ile brak roślinności i podobieństwo wód tejże rzeki do typowych BW jest , tak jak piszesz , wielce prawdopodobne , to strumienie dorzecza Rio Meta mogą wyglądac już zgoła inaczej .
 Cóż ,trzeba szukac i  może uda się w końcu stwierdzic jednoznacznie jak tam wygląda  Wink
pzdr
Miłosz
Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #6 : Sierpień 08, 2010, 11:40:50 »

Jeśli jakaś ryba występuje w dorzeczu danej rzeki to jest ogromne prawdopodobieństwo, że można ją spotkać w rzece - matce.
Specyficzny klimat Ameryki Południowej sprawia, że w zasadzie nie można przypisać konkretnej ryby do danej rzeki, strumyka, cieku czy jeziora.
Dodam jeszcze, że z tego co wiem to żadna ze znanych mi akar nie występuje w strumieniu (pisząc strumień mam na mysli ogólno przyjęte znaczenie tego słowa). Po prostu nie taka jest specyfika tych ryb. Wolą one spokojniejsze wody z możliwością ukrycia się. Ponieważ, jak sam wiesz, roślin w przedmiotowej rzece jest jak na lekarstwo, naturalne kryjówki stanowią korzenie i zatopione drzewa. Liście raczej nie bo ryba jest zbyt duża by się pod nimi schować.
No i należy pamiętać, że nie jest to BW - woda nie jest aż tak miękka i kwaśna. Nie ma też charakterystycznego herbacianego koloru, jedyne podobieństwo stanowi surowy klimat zatopionych drzew i konarów.
To jest oczywiście Twój baniak, z tego co piszesz wnioskuje, że przygotowany jesteś na wpuszczenie tej konkretnej ryby.
Zadbaj o parametry wody to może będzie dobrze czego oczywiście Ci życze.

Pozdrawiam.
Zapisane

deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #7 : Sierpień 08, 2010, 23:07:33 »

Właśnie wróciłem z pracy i znalazłem to co nie dawało mi spokoju . Niektóre źródła jak dajmy na to akwafoto.pl , podają że jest to gatunek endemiczny który występuje w strumieniach i ciekach wodnych górnego dorzecza Rio Meta . Nazw lub przybliżonej lokalizacji tychże "cieków "  i "strumieni" nie udało mi się znaleźć . Jednak zakres ph dla tej ryby  podawany przez różne portale akwarystyczne pozwala mi sądzić że : albo ryba ma dużą tolerancję na parametry wody ,albo żyje w "ciekach i strumienach "  o zróżnicowanym   "wystroju"  Wink i parametrach wody , albo się mylę i jestem zakręcony . Kiedyś próbowałem szukać coś więcej na temat tej ryby ale niestety szybko się poddałem . Zadowoliłem się ogólnodostępnymi informacjami .  Co do samego określenia "strumień" to pierwsze co mi się kojarzy to nasze wartkie i zimne strumienie z kamienistym dnem .
 Wracając do wystroju . Nie jestem jakims biotopowym purystą , tym bardziej że ciężko jednoznacznie określić jak wygląda ich naturalne środowisko , więc to co przygotowałem w pełni mnie zadowala .

Ps .
miło się dyskutuje

pzdr
Miłosz
Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
sk4lar
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #8 : Sierpień 09, 2010, 11:11:33 »

Bardzo ladny zbiornik. W takim dużym i długim zbiorniku pewnie pięknie by się hodowały też skalary, takie stadko 10-12 sztuk. Życzę powodzenia w hodowli Smiley
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #9 : Sierpień 09, 2010, 15:22:32 »

co do pochodzenia to generalnie będą to raczej stojące czy wolno płynące wody, dokładnie tak jak pisze mrs strumienie odpadają, z pielęgnicowatych występujących w strumieniach to bardziej crenicichla, jak wrócę z urlopu to mogę pogrzebać w swoich książkach może konkretniej uda się ustalić,


btw dla mnie bańka git.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Mateusz93
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81


54l (profil)


« Odpowiedz #10 : Sierpień 09, 2010, 16:07:21 »

aranżacja ładna, choć roślin w sumie nie za dużo:) Chciałbym mieć kiedyś taki litraż  Wink
Powodzenia!  Good !
Zapisane

Pozdrawiam! Wink

deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #11 : Sierpień 15, 2010, 12:15:16 »

sk4lar  - skalary już "przerabiałem" , fajna ryba ale w ostateczności zawsze zostawała para lub dwie . W czasie tarła dorosła para potrafiła nawet zdominować 10 cm T. ellioti
dobraf -  będę niezmiernie wdzięczny .

Wczoraj odebrałem ryby . Osiem godzin podróży zniosły wzorowo . Fakt , są trochę zestresowane i troszkę wygłodniałe ale dzisiaj wcinały już kryla i wodzienia . Zaobserowałem nawet delikatne przepychanki . Póki co pływają i poznają zbiornik . Nie widzę też żadnych niepokojących zachowań choć czas pokaże czy ryby nie kryją w sobie niemiłych niespodzianek . Niestety brak zbiornika na kwarantanne .

Fotki takie sobie bo ryby jeszcze trochę nieufne i płochliwe .







Pzdr
Miłosz
Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #12 : Sierpień 15, 2010, 13:00:58 »

Deleden, jestem pod ogromnym wrażeniem Twojego akwarium, a rybki są wręcz cudne. Może kiedyś też się na takie pokuszę.
A chcesz zobaczyć moje fantomy ? Oto link : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/90011d7d38363e67.html
Zapisane

Jason Bourne
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 90


« Odpowiedz #13 : Sierpień 15, 2010, 15:53:45 »

Zdecydowanie zbiornik robi wrażenie. Luka na środku w bardzo ładny sposób dzieli go na 2 części. Z prawej strony nie znalazłoby się miejsce na jeszcze jedną imponującą żabienice, by zasłonić filtr? Ośmiogodzinna podróż po ryby to niesamowita determinacja Shocked
Zapisane
deleden
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #14 : Sierpień 15, 2010, 16:28:59 »

margin  - fantomy są naprawdę fajne i ładnie u Ciebie wyglądają na tle korzeni . Niestety  w mojej okolicy jeszcze ich nie znalazłem , jednak na pewno zagoszczą u mnie w zbiorniku . Obenie poza akarami pływa 15 żałobniczek i 6 kirysów . Te ryby zostają w przeciwieństwie do ok 70 gupików które służyły  za startery .

Jason Bourne po prawej rośnie niezidentyfikowany Echinodorus i  E.uruguayensis który z czasem zasłoni cały róg  . Filtr za jakiś czas usunę bo za mechanika będzie robił Unimax 250 . Niestety problemy z uszczelką przesuneły w czasie start tego filtra . Po ryby to nie ja jechałem ,tylko one do mnie  autobusem zasuwały a po tym godzinka samochodem do mnie na koniec świata  Wink
Zapisane

Mam to co lubię .... akwarium  a w nim ryby .
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/sa-okolo-500l/
Strony: [1] 2 3 ... 10
  Drukuj  
 
Skocz do: