Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 [3] 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy to ospa ?  (Przeczytany 15536 razy)
Hekkate
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 56



WWW
« Odpowiedz #30 : Kwiecień 18, 2007, 11:43:55 »

Witam.
U mnie ospa zebrała straszne żniwo. Zostały mi 3 rozbory, 3 danio pręgowane, 2 kosiarki i chyba 2 glonojady. 3 dni temu dodałam soli. Gdzieś przeczytałam, że daje się 1 łyżeczkę na 10 litrów, czy to się zgadza? Poza tym wczoraj wrzuciłam trochę nadmanganianu potasu. I teraz mam kilka pytań.
1. Do jakiej temperatury podnieść wodę, żeby reszcie rybek nie zaszkodzić i roślinom?
2. Czy dosypać znowu soli? Jeśli tak to kiedy i ile?
3. Trzeba podmienić wodę? Jeśli tak to ile razy i co jaki czas?
4. Skąd w ogóle bierze się ta ospa?HuhHuhHuhHuh?

Znalazłam na ten temat coś takiego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_rybia
http://akwarium.online.w.interia.pl/choroby_ichtioftirioza.html
http://mojeakwarium120.republika.pl/ospa.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2007, 11:48:52 wysłane przez Hekkate » Zapisane
5blue5
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 514

Nie ma lepszego od Neona Czerwonego!!!


« Odpowiedz #31 : Kwiecień 20, 2007, 21:17:22 »

Leczenie: Należy leczyć całą obsadę zbiornika – nie tylko osobniki, na których wystąpiły objawy, gdyż prawdopodobnie w akwarium ogólnym jest już kulorzęsek i w ciągu kilku dni cała obsada będzie miała widoczne objawy. Zastosować ichtiosan, podnieść temperaturę w akwarium do 28°C (gdyż w tej temperaturze cykl rozwojowy ulega przyspieszeniu i można szybciej zwalczyć inwazję). Nie przerywamy leczenia po zniknięciu objawów, ponieważ jest to okres, w którym kulorzęsek jest w formie pływek na powierzchni wody lub w postaci cyst na dnie zbiornika. Wtórna inwazja jest znacznie większa niż początkowa. Zamiast ichtiosanu można zastosować lek SERA Costapur lub FMC. Należy unikać preparatów odkażających typu MFC Tropicala, ponieważ nie nadają się do leczenia ryb.                         


źródło Wikipedia.
Zapisane

Widzew Łódź
Prosta rzecz śnić ten sen tak niewinnie jak marzyciel
Życie jak mecz jeden mecz który ważniejszy jest niż życie
Spójrz na niebo poczuj siebie zanim złapiesz oddech
5blue5
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 514

Nie ma lepszego od Neona Czerwonego!!!


« Odpowiedz #32 : Kwiecień 20, 2007, 21:22:33 »

Ja kiedyś miałem chorobe w 25 l akwarium gdzie wszystkie ryby były osypane białymi kropkami,takimi bąbelkami.Ryby zdechły.
Zapisane

Widzew Łódź
Prosta rzecz śnić ten sen tak niewinnie jak marzyciel
Życie jak mecz jeden mecz który ważniejszy jest niż życie
Spójrz na niebo poczuj siebie zanim złapiesz oddech
Hekkate
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 56



WWW
« Odpowiedz #33 : Kwiecień 20, 2007, 21:24:23 »

W takim razie jak długo stosować leczenie ichtiosanem?
Zapisane
wisnia_gc
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 467


« Odpowiedz #34 : Kwiecień 20, 2007, 21:45:51 »

Jak znikną wszystkie białe kropki to jeszcze np co 2-3 dni dolewaj mniej więcej połowę dawki, a później możesz zapobiegawczo uzywać go, tz. co 2 tyg. po kilka kropel(na opakowaniu jest napisane)
Zapisane

AgnieszkaMarcin
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 135



« Odpowiedz #35 : Kwiecień 24, 2007, 20:00:45 »

Niestety ja tylko znalazlam w sklepie lek dla ryb o nazwie PUNKTOL firmy JBL.Ale nie nazekam,bo widze,ze wszystkie rybki maja sie dobrze i co najwazniejsze wszystkie przezyly,nawet zabka ma sie dobrze.
Zapisane
Hekkate
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 56



WWW
« Odpowiedz #36 : Kwiecień 25, 2007, 11:43:41 »

Wlałam pierwszą dawkę ichtiosanu i teraz mam zamiar dać drugą tylko nie wiem czy przed tym podmienić wodę czy dodać do tej samej. Czy nie będzie za wysokie stężenie preparatu jeśli nie podmienię wody? I w ogóle kiedy po chorobie podmienić wodę?
Zapisane
zimbabwe
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 444



« Odpowiedz #37 : Maj 02, 2007, 16:30:41 »

Ja na ospę stosowałam i niekiedy stosuję też zapobiegawczo środek firmy TROPICAL zwany MFC.
Zapisane

Najpierw jesteśmy ludźmi - reszta to dodatki.
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #38 : Maj 02, 2007, 16:34:50 »

no to nie stosuj - leków nie stosuje się zapobiegawczo. chociaż trudno nazwac MFC lekiem patrząc na jego skład.

zapobiegawczo to masz miec dobre parametry wody i ryby w dobrej kondycji.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
awz
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #39 : Maj 20, 2007, 14:51:36 »

Jestem kompletnym nowicjuszem, od 10 dni mam akwarium które otrzymałem wraz z rybkami i całym wyposażeniem. Ponieważ wydawało się nam że jedna rybka (pielęgnica) ma ospę, więc zgodnie z zaleceniem podniosłem temperaturę do 30 st i dodałem jakiejś zieleni ze sklepu na ospę. Ale po dwóch dniach zaczęła chorować inna rybka - kosiarka. Jest osowiała, jakby zmatowiała i ma czerwony pyszczek - jakby ktoś ją uderzył. I nic nie je. Czy to może być efekt przegrzania? czy wszystkie rybki znoszą dobrze wysoką temperaturę? Proszę o pomoc bo mi rybka zdechnie.
Zapisane
mihco
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 762


Ziom


« Odpowiedz #40 : Maj 20, 2007, 21:18:18 »

Nie wszystkie ryby znoszą wysoką temperaturę dobrze, ja bym narazie do 28 stopni podniosła i nie leczyła tego zielenią, bo u mnie to jeszcze sprawe pogorszyło. Masz może jakies neokni?? Jeżeli tak daj połowe zalecanej dawki... Ja lecze je lekiem o naziwe "Costapur" i działa, szybko przechodzi...
Zapisane

Dzień, który przynosi nowe życie, może być niezwykły, tak jak niezwykłe może być życie, które przychodzi każdego dnia
aniula
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 20



« Odpowiedz #41 : Styczeń 20, 2008, 12:56:47 »

Ja też chciałabym prosić o pomoc. Mam ospę w moim zbiorniku i już nie wiem co mam zrobić. Jakies 1.5 tyg. temu podałam pierwszą dawkę leku Tropicala Ichtiosan. pani w sklepie powiedziała że mam najpierw dać 1/3 butelki potem połowę i jeszcze raz połowę dawki. Na tym lek się skończył. Mam 75l. Ale plamki nie zniknęły. W ostatni poniedziałek kupiłam inny lek za radą sprzedawczyni z innego sklepu. Costapur. O którym już była mowa. We wtorek podmieniłam wodę i wlałam pierwszą dawkę. W czwartek i w sobotę były kolejne dawki. Ale plamki bardzo powoli znikają. Mają je przede wszystkim neonki.  temperaturę podniosłam do 30 stopni, zgodnie z zaleceniami z ulotki. A teraz moje pytanie. Ile czasu może leczenie jeszcze potrwać i czy powinnam podmieniać wodę w trakcie leczenia. Od podmiany w poniedziałek jeszcze nie podmieniałam. I czy to jest dobry lek. A i jeszcze co mogę stosować zapobiegawczo zeby więcej się to świństwo nie rozwinęło w akwarium. Dziękuję za odpowiedź
Zapisane

Akwarium 75 l
3x gupiki
4x miedziki
6x neonki
1x glonojad
1x kirysek
4x razbora
2x platka
4x tęczanka neonowa
AgnieszkaMarcin
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 135



« Odpowiedz #42 : Styczeń 20, 2008, 14:31:32 »

Wyczysc dokladnie filtr pod goraca woda,aby pozabijac bakterie,podmien 1/3 wody.Jak mozesz dodaj troszke soli ,ale nie jodowanej!W moim akwarium to pomoglo razem z lekami.
Zapisane
Seba297
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 51



« Odpowiedz #43 : Styczeń 20, 2008, 19:20:56 »

ja miałem też ospę na moich rybach niestety mój kirysek był za słaby i umarł ale inne ryby ocaliłem takim preparatem Tropical MFC

ZASTOSOWANIE;uniwersalny preparat w postaci roztworu do odkarzania wody w akwariach oraz do zwalczania wszelkich pasożytów
( np ospy rybiej ) i grzyby wywołującej pleśniawkę

         
Zapisane
niuśka
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #44 : Styczeń 20, 2008, 20:48:31 »

mam ten sam problem z gurami
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4
  Drukuj  
 
Skocz do: