Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej
Strony: [1] 2 3 ... 22
  Drukuj  
Autor Wątek: Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej  (Przeczytany 221162 razy)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« : Kwiecień 09, 2006, 18:03:27 »

W związku z częstymi pytaniami związanymi z modyfikacją oświetlenia postanowiłem przybliżyć mozliwość wykorzystania elektroniki z żarówki kompaktowej.
Nie jest to nic trudnego, a korzyści z takiego rozwiązania jest wiele, np :

- zmniejszenie zużycia prądu o ok 20-30%
- wydłużenie trwałości świetlówki
- płynność włączania i świecenia (brak efektu migotania)
- brak starterów (zapłonników)
- małe rozmiary układu
- cena

Jedynym minusem jest ograniczenie zastosowania do świetlówek większej mocy (pow. 30W).  
Przy doborze mocy elektroniki należy wziąć pod uwagę to, aby była ona mocniejsza od świetlówki
o 10-20%, np dla świetlówki 8 W należy zastosować elektronikę z żarówki 11W,
dla 15W z 18W, a dla 18 W z 21W, itd.

Do poniższego przykładu wykorzystałem 20W żarówkę firmy Polux, w żarówkach innych firm
zasada postępowania jest niemal identyczna. Różnica może jedynie wystąpić w rozmieszczeniu
wyjść, do których podłączamy świetlówkę, ale o tym napisze później.

Przystępujemy do demontażu...
Strzałka na fot. 1 wskazuje miejsce łączenia się dwóch części obudowy,
od tego miejsca rozpoczynamy naszą pracę.





Do tego celu nadaje się praktycznie każde narzędzie, które jest odpowiednio płaskie i sztywne,
ja wykorzystałem nóż kuchenny. Rozłączanie należy przeprowadzać delikatnie,
tak aby narzędzie nie wpadło do środka i nie uszkodziło elektroniki.





Następną czynnością, którą należy zrobić jest oddzielenie części obudowy z gwintem od układu elektronicznego.
Można to zrobić na dwa sposoby, tj. odlutować przewody zasilające od płytki ew. od oprawki (gwintu)
lub po prostu przeciąć, najlepiej jak najdalej od układu.





Teraz przystępujemy do wyciągnięcia elektroniki, w tym celu należy odwinąć 4 cienkie druciki,
które wskazują strzałki na fot. 4, najlepiej zrobić to za pomocą igły bądź szpilki
( w niektórych żarówkach, należy je odlutować lub odciąć). Po tej czynności układ elektroniczny
jest już nasz i możemy przystąpić do jego montażu w pokrywie (najlepiej na zewnątrz).





Schemat podłączenia jest bardzo prosty, należy przeprowadzić go zgodnie z poniższą fotografią
(przewód biały i czerwony - zasilanie).





Przed podłączeniem zasilania, należy sprawdzić czy wszystkie przewody zostały dobrze przylutowane i czy nigdzie nie ma zwarć.
Dodatkowo miejsca lutu można zabezpieczyć koszulką termokurczliwą, nie jest to jednak niezbędne.
Poniżej foto z dwoma 11 W układami Philipsa, które zasilają dwie 8 W świetlówki, umieszczone są w pudełku z 3mm pcv
o wym. 140mm x 45mm x 50 mm (bezproblemowo zmieściłyby się w 100m dł., ale chciałem mieć trochę luzu).
Jak narazie wszystko działa bezawaryjnie od 31. 10. 2005r, cena żarówek jest różna i zależna od producenta,
ja za swoje Philipsy płaciłem niecałe 9 zł/szt. a za Poluxa 7zł





Na zakończenie dodam jeszcze małą uwagę, co do rozmieszczenia wyjść podłączeniowych do świetlówki (fot. nr 5, wyjścia 1,2,3,4 - płytka).
Dotychczas spotkałem się tylko z dwoma rodzajami, pierwszy taki jak na wspomnianej fotografii (2 z lewej strony i dwa z prawej)
oraz wszystkie po tej samej stronie. Różnica w podłączaniu jest niewielka i ogranicza się jedynie do zamiany miejsc przewodów 3 i 4 przy świetlówce.
Jak to wygląda w praktyce widać na fot. nr 7.





Mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie sposób jest wystarczająco czytelny i prosty w wykonaniu oraz,
że ułatwi wam modyfikację oświetlenia, naprawdę niskim kosztem.


pozdrawiam, Sebastian
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2006, 15:38:57 wysłane przez Sebastian » Zapisane


385 l - dyskowce
Erem
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 14, 2006, 09:19:44 »

Jedynym minusem jest ograniczenie zastosowania do świetlówek większej mocy (pow. 30W). 

Są i sam posiadam żarówke energooszczedną POlUX 250W(40W elekt.) 300W(chyba 50W elekt.) 600W i 1000W. Pisze to jak by kogoś ineteresowało bo w praktyce 1000W świetłowka kosztuje ok 70zł a za to mamy juz statecznik elektroniczny.
Pozdrawiam
Zapisane

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"-kłucił bym się.
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 14, 2006, 15:57:57 »

Cytat: Erem
Pisze to jak by kogoś ineteresowało bo w praktyce 1000W świetłowka kosztuje ok 70zł

Trochę nie precyzyjnie to ująłem ale właśnie to miałem na myśli, już przy 36W świetlówkach nie opłaca się kupować żarówki dla samej elektroniki, bynajmniej w przypadku dwóch sztuk lepiej kupić statecznik 2 x 36W za niecałe 53zł. Mi oczywiście chodziło o tanie rozwiązanie, a jak wiesz żarówki energooszczędne można kupić nawet ponizej 4 zł.
Zapisane


385 l - dyskowce
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 15, 2006, 12:52:42 »

dzieki sebastian Cheesy chcialem wlasnie dolozyc jakas swietlowke nickim kosztem i to mi raczej w tym pomoze Cheesy a takie oprawki bryzgoszczelne to dobry zakup?? oplaci sie to ??
Zapisane

8317910

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 15, 2006, 13:43:24 »

Oprawki bryzgoszczelne napewno bedą trwalsze od zwykłych i bezpiecniejsze, a różnica w cenie nie jest aż taka duża. W dużym akwa mam "bryzgo" od 3 lat i nadal wyglądają jak nówka, w 90 l jest belka na 2 świetlówki i po takim samym czasie wygląda jak by miała z 15 lat, jednak oprawki w niej nie są najgorsze, chociaz widać już wpływ wilgoci.
Zapisane


385 l - dyskowce
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 16, 2006, 13:50:23 »

a da rade to wszystko zamontowac bez rozwalenia pokrywy Huh bo niechcialbym w niej wiercic dziur itp. no i jak to zabezpieczyc przed wilgocia  Huh bo np. u mnie to strasznie jest mokra pokrywa w srodku przez filtry i parowanie Wink
Zapisane

8317910

Godfather
Zainteresowany
**
Wiadomości: 60


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 16, 2006, 22:08:49 »

Wszysko da rade, od biedy mozesz wstawic swietlowke pod owtworami do karmienia, a elektronike na zewnątrz wywal, to chyba najprostszy sposób, ja u siebie dokładając 3 rure usuąłem cały środek z elektroniką,  świetłówki umieściłem na prostokątnych blaszkach które następnie przykręciłem do pokrywy, śrub nie widać bo są zamalowane na czarno, całość w środku dla ochrony przed wilgocią zalałem klejem na gorąco, jednak musze stwierdzic ze nadal mam ciemno w akwarium - 60W na 90l wiec mysle nad klejna rura  Cool i pozostaje jeszcze kwestia niedoświetlonych boków  Roll Eyes,
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 16, 2006, 22:47:11 »

Jeśli zamontujesz oprawki bryzgoszczelne to wilogoć nie będzie przeskodą, elektronikę bezwzględnie nalezy zamontować na zewnątrz pokrywy.
Zapisane


385 l - dyskowce
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 17, 2006, 14:07:35 »

Wszysko da rade, od biedy mozesz wstawic swietlowke pod owtworami do karmienia, a elektronike na zewnątrz wywal

niestety nie dostalem odp na moje pytanie, a mianowicie: jak to zamontowac bez niszczenia pokrywy Huh bardzo mi na tym zalezy bo oswietlenie mam standard na 54 litry a to troche malo Undecided
Zapisane

8317910

Hachi
Nowy
*
Wiadomości: 27


« Odpowiedz #9 : Maj 21, 2006, 09:26:17 »

Czy dla świetlówki 25 w mogę zastosować elektronikę z żarówki 30 W ?? Bo nie ma dokładnie 28 W a ja jestem w tym zielony i nie wiem czy nawet nawet najmniejsza przesada nie zepsuje mi świetlówki
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #10 : Maj 21, 2006, 09:42:33 »

Ta różnica jest jeszcze do przyjecia, bez problemu możesz taką zastosować.
Zapisane


385 l - dyskowce
Yawaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 101



« Odpowiedz #11 : Czerwiec 05, 2006, 15:52:16 »

hej! a jak ja mam akwa 200 litrów. dł. 100 cm. mam 2 świetlówki po 30 wat chciałbym dodać chociaż jeszcze z jedną 30. to co musze jeszcze dokupić, świetlówke, jakieś oprawy...kompletnie się na tym nie znam, a na forum nie ma dokładnych informacji na ten temat. czekam na odpowiedz.
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #12 : Czerwiec 05, 2006, 19:34:50 »

Cytuj
...a na forum nie ma dokładnych informacji na ten temat. czekam na odpowiedz.


Są i nawet nie trzeba daleko szukać - wątek przyklejony "120x40 - profil - Jak dolozyc wiecej swiatla"

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,6860.0.html
Zapisane


385 l - dyskowce
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #13 : Czerwiec 07, 2006, 15:25:46 »

a ja mam taki problem ze nie mam takich wejsc i wyjsc na elektronice Undecided zdjecia nie zrobie bo brak cyfrowki ale po prostu ich nie ma  Undecided zarowka osram dulux el longlife i jeszcze jedno pytanie...moze glupie ale lepiej je zadac Grin czy elektronika z wyczerpanej zarowki tez sie nada Huh
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2006, 15:30:24 wysłane przez bakuMGK » Zapisane

8317910

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #14 : Czerwiec 07, 2006, 18:29:12 »

Pracuje nad schematem żarówki osram ( osram dulux energy saver ), być może rozwiązanie w odbydwu typach jest takie samo. Poniżej foto żarówki po demontażu. Zasada podłączania jest taka sama jak wyżej.




Cytuj
czy elektronika z wyczerpanej zarowki tez sie nada



Jeśli wypaliła się tylko świetlówka to elektronikę można wykorzystać, przed montażem proponuje jednak ją sprawdzić.
Zapisane


385 l - dyskowce
Strony: [1] 2 3 ... 22
  Drukuj  
 
Skocz do: