Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 22
  Drukuj  
Autor Wątek: Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej  (Przeczytany 222676 razy)
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #75 : Listopad 20, 2007, 23:44:32 »

Próbowałeś podłączyć pod tą elektronikę inną świetlówkę (najlepiej nową)? Jeśli nie - zrób tak - jeśli będzie podobnie znaczy, że coś z elektroniką nie tak.
Zapisane

romcio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 21



WWW
« Odpowiedz #76 : Listopad 25, 2007, 16:35:08 »

witam

mam pytanie czy wiecie jak podłączyć do elektroniki z żarówki energooszczędnej dwie świetlówki ? chciałbym pod elektronikę 14W podłączyć dwie świetlówki 6W ?
Zapisane

convenienter naturae vivere
axepulse
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 61


łukasz jestem:p


« Odpowiedz #77 : Grudzień 01, 2007, 10:51:28 »

witam

mam pytanie czy wiecie jak podłączyć do elektroniki z żarówki energooszczędnej dwie świetlówki ? chciałbym pod elektronikę 14W podłączyć dwie świetlówki 6W ?


Z tego co mi wiadomo, nie ma takiej opcji. Ja po przygodach z dławikami wracam do tradycyjnych stateczników. Dlaczego? Przez pół roku świetlówki pod dławikami chodziły mi rewelacyjnie,nie było żadnych problemów- póki nie wymieniłem świetlówek na 2x philipsy aquarelle. Załączyłem jedną (zaczęła mrygać) Drugą (to samo) nie minęło 10 sekund i poszedł dym z dławików(elektronika była z oryginalnych philipsów 21W! tak jak mi doradził wcześniej elektryk). Nastąpiło przepięcie- dławiki z żarówek energooszczędnych mają to do siebie,że powodują nagłe rozjaśnienie świetlówek. Ponoć samo podłączenie startera pod dławik dałoby świetny efekt. Tylko po co? za same żarówki energooszczędne 21W philipsy zapłaciłem 40zł. Mniejsze i niefirmowe od razu się paliły. Za 40zł to ja mogę sobie kupić 2 stateczniki na allegro, ewentualnie dołożyć parę złotych i kupić jeden pod który mogę podpiąć już obie świetlówki. A na pewno są solidniejsze!. Nie ma takiej zabawy z lutowaniem, wyrywaniem się kabelków jak w dławikach z żarówek kompaktowych. Jedyną ich zauważalną wadą jest wielkość- zajmują sporo miejsca, ale zawsze można sklepać na nie jakieś pudełko.

Podsumowując, nie polecam wykorzystywania elektroniki z żarówek kompaktowych!! Nawet w mniejszych akwariach. Chyba,że chcecie mieć wieczne problemy z oświetleniem.

Podłączenie statecznika pod jedną czy też dwie świetlówki jest znacznie prostsze niż zabawa z dławikami. Przykład:

http://republika.pl/rybyakwa/schemat.JPG (ja właśnie tak podłączyłem 1x15W)

http://republika.pl/rybyakwa/2swietlowki.JPG (Do statecznika 30W można podłączyć 2x 15W, 2x 14W )
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2007, 11:11:26 wysłane przez axepulse » Zapisane

...ostatnio zamieniłem akwarium towarzyskie na krewetkarium.
gg 1921930 Smiley
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #78 : Grudzień 01, 2007, 10:59:10 »

Axepulse - a jaka miales moc świetlówek Huh
U mnie na elektronice z kompaktów chodzi już oświetlenie jakiś czas i nie mam z tym najmniejszych problemów. Fakt faktem, że jak się chce mieć kilka świetlówek na tym to taniej jest kupić statecznik elektroniczny.
Ale jeśli chce się jedną dołożyć - to jest najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Poza tym jeśli ma się zużyte świetlówki - sprawa jest banalnie tania ... Osobiście to też bym specjalnie żarówek kompaktowych nie kupował.
Cytuj
ławiki z żarówek energooszczędnych mają to do siebie,że powodują nagłe rozjaśnienie świetlówek
No i własnie o to chodzi ... Tak samo jak ze statecznikami elektronicznymi

Cytuj
Podsumowując, nie polecam wykorzystywania elektroniki z żarówek kompaktowych!! Nawet w mniejszych akwariach. Chyba,że chcecie mieć wieczne problemy z oświetleniem.
Nie generalizuj ... to tylko twoje zdanie i twoje doświadczenia ;-)


P.S
W kompaktach i statecznikach elektronicznych nie ma dławika tylko elektronika ... dławik to ten stary konwencjonalny układ (jedna duża cewka Wink)
Zapisane

axepulse
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 61


łukasz jestem:p


« Odpowiedz #79 : Grudzień 01, 2007, 11:16:27 »

sorki pomyliłem pojęcia (dławik) :p

Ja miałem elektronikę z 21W philipsów podłączoną pod 15W świetlówki. Wcześniej podłączałem elektronikę z 18W żarówek ala nomi i z 18W poluxów. Efekt był taki,że po paru godzinach rozlegał się głośny huk:)
Zapisane

...ostatnio zamieniłem akwarium towarzyskie na krewetkarium.
gg 1921930 Smiley
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #80 : Grudzień 01, 2007, 11:22:39 »

To bardzo dziwne ... bo albo coś źle połączyłeś albo po prostu miales pecha. Ja już kilka takich układów zrobiłem i z żadnym nie było problemów ... zawsze elektronika nieco większa od mocy świetlówki. No i nigdy nie były to jakieś firmowe tylko zawsze jakies no-name. I zazwyczaj już z przepalonych żarówek.
Zapisane

Afghan
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 60


« Odpowiedz #81 : Grudzień 01, 2007, 11:38:05 »

Ja też już dłuższy czas mam w ten sposób podłączone i jest wszystko w porządku.
Zapisane

gg: 1125448
axepulse
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 61


łukasz jestem:p


« Odpowiedz #82 : Grudzień 01, 2007, 14:05:59 »

Całość u mnie chodziła przez około pół roku. Elektryka była wsadzona w puszki(takie jak są w gniazdkach). Wszystko było bardzo dokładnie lutowane i zaizolowane... W puszkach dodatkowo były porobione supły z kabli,żeby elektryka nie chodziła.Od strony zewnętrznej kable były przyklejone ścisło do puszki. I dalej towarzyszyły temu problemy. A to puścił lut, a to oderwał się drucik od elektryki. Na nic to się zdało.  Wiadomo,że nie można tego całkowicie unieruchomić bo chcąc nie chcąc przy podmianie wody, czyszczeniu akwarium i innych zabiegach w akwarium trzeba zdjąć pokrywę i elektryka w puszcze w jakiś sposób się przemieszcza. Pewnie dalej bym się bawił w ten sposób gdyby nie wybuch elektryki przy zmianie świetlówek. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało. Więcej problemów tym razem już na statecznikach nie przewiduję:)
Zapisane

...ostatnio zamieniłem akwarium towarzyskie na krewetkarium.
gg 1921930 Smiley
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #83 : Grudzień 01, 2007, 15:16:20 »

A nie dostala ci się gdzieś woda albo gdzieś nastąpiło jakieś zwarcie ?? Moze cosik nie tak z samymi oprawkami bylo Huh W każdym bądź razie dziwne. Ja swoją elektronikę mam na kostkach, dodatkowo polutowane (poodpadało jak musiałem przełożyć elektronikę) żadnych problemów.
Zapisane

axepulse
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 61


łukasz jestem:p


« Odpowiedz #84 : Grudzień 01, 2007, 17:51:52 »

A nie dostala ci się gdzieś woda albo gdzieś nastąpiło jakieś zwarcie ?? Moze cosik nie tak z samymi oprawkami bylo Huh W każdym bądź razie dziwne. Ja swoją elektronikę mam na kostkach, dodatkowo polutowane (poodpadało jak musiałem przełożyć elektronikę) żadnych problemów.

Woda raczej się nie dostała, ale dziwna sprawa bo załączyłem najpierw jedną świetlówkę- świeciła 10 sekund i zgasła. Pomyślałem właśnie,że jakieś zwarcie i bez zastanowienia włączyłem drugą świetlówkę a tu ta sama bajka-10 sekund i brak oświetlenia w akwarium:) Oprawki zawsze jak zmieniam świetlówki sprawdzam dwa razy:) Były dociśnięte na maksa. A mam takie fajne czarne kupione na allegro. Właśnie żałuje,że elektroniki nie zrobiłem na kostkach. Samo lutowanie nie za bardzo zdaje egzamin. Jeśli coś to elektronika musi być idealnie unieruchomiona.
Zapisane

...ostatnio zamieniłem akwarium towarzyskie na krewetkarium.
gg 1921930 Smiley
M@teusz
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 52


nieobliczalne piękno


« Odpowiedz #85 : Grudzień 01, 2007, 19:14:05 »

a jeżeli świetlówka się przepaliła(mruga) to jeśli podłączę ją do elektroniki z żarówki kompaktowej, to podziała jakiś czas? No bo wtedy podobno nie mruga, więc będzie chyba świecić, nie?
Próbował ktoś?
Zapisane

"...Ach, kiedy znowu ruszą dla mnie dni?
Noce i dni!
I pory roku krążyć zaczną znów
Jak obieg krwi:
Lato, jesień, zima wiosna -
Do Boliwii droga prosta!
Wiosna, lato, jesień, zima -
Nic mi się nie przypomina!..."
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #86 : Grudzień 01, 2007, 19:45:14 »

a jeżeli świetlówka się przepaliła(mruga) to jeśli podłączę ją do elektroniki z żarówki kompaktowej, to podziała jakiś czas? No bo wtedy podobno nie mruga, więc będzie chyba świecić, nie?
Próbował ktoś?
Jak coś jest zepsute to działać nie będzie - to moje zdanie.
Ja miałem elektronikę z 21W philipsów podłączoną pod 15W świetlówki. Wcześniej podłączałem elektronikę z 18W żarówek ala nomi i z 18W poluxów. Efekt był taki,że po paru godzinach rozlegał się głośny huk:)
Widzisz to 6W róznicy. Jakbyś podłączył pod 21W świetlówkę 18W było by ok. Przykład - pod elektronikę 24W podłączyłem świetlówkę 18W. Efekt: po 6 tygodniach świetlówka wyzionęła ducha.
Przyczyną tego, że ci świetlówki strzelały może być coś nie tak z kabloteką. Może nie tak podłączyłeś kabelki do elektroniki ?
Zapisane

axepulse
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 61


łukasz jestem:p


« Odpowiedz #87 : Grudzień 01, 2007, 20:40:11 »

Ale właśnie nie zrozumiałeś kontekstu. Świetlówki zgasły bo elektronika padła. Nie spaliły się-działają dalej pod statecznikiem:) Do tego wszystko na pewno było dobrze podłączone, chodziło tak w końcu przez pół roku.
Zapisane

...ostatnio zamieniłem akwarium towarzyskie na krewetkarium.
gg 1921930 Smiley
romcio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 21



WWW
« Odpowiedz #88 : Grudzień 02, 2007, 12:44:15 »

witam

potestowałem trochę układów i sprawa wygląda tak (świetlówki 15w T8) :

świetlówki Narva daylight nr 1 (używana rok) i nr 2 nowa są na stateczniku elektronicznym Philipsa
świetlówka Narva 760 daylight nowa nr 3 jest na elektronice z kompakta 18W



świetlówka nr 4 Narva 760 daylight  nowa jest na stateczniku oryginalnym z obudowy wromak czyli magnetycznym
świetlówka nr 5 Narva 760 daylight  nowa jest na elektronice z kompakta 20w philipsa



moim zdaniem elektronika z kompakta świetnie nadaje sie do uzupełnienia oświetlenia, podam na swoim przykładzie obudowa 60x30 wejdą 3 świetlówki i dwie możemy podłączyć na stateczniku elektronicznym a trzecia świetlówkę możemy podłączyć na elektronice z kompakta i tym sposobem pozbywamy sie statecznika magnetycznego który służy raczej jako dodatkowa grzałka Wink

p.s. nic sie nie pali nic nie mruga nie ma zwarć itd
zapomniałem dopisać że te dwa zdjęcia zrobiono dwoma różnymi aparatami i proszę ich ze sobą nie porównywać

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2007, 12:46:57 wysłane przez romcio » Zapisane

convenienter naturae vivere
franta
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58



« Odpowiedz #89 : Grudzień 10, 2007, 20:24:15 »

Witam
Do mojego kotnika (25l) kupiłem oprawę bryzgoszczelną oraz świetlówkę T5 8W.
W domu miałem tylko kampakta 9W. Użyłem z niego elektroniki i nic  Embarrassed Embarrassed Embarrassed Embarrassed Cry Cry Cry Cry Cry
Świetlówka tylko zabłyśnie i nie chce się rozjażyć - macie jakiś pomysł dlaczego.
Czy ta elektronika jest za słaba   Huh Huh Huh Huh Huh Huh Huh
Co zrobić żeby to działało  Huh Huh Huh Huh
PROSZĘ O POMOC
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 22
  Drukuj  
 
Skocz do: