Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Węgiel w płynie, jakiej firmy na krasnorosty ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Węgiel w płynie, jakiej firmy na krasnorosty ?  (Przeczytany 14494 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« : Kwiecień 17, 2014, 08:40:07 »

Mam akwarium 900l, za każdym razem jak anubiasy dostają światła (dużo) po przycince to zajmują się krasnorostami. Wcześniej stosowałem płukanie w kwasku cytrynowym - efekt znakomity, ale potem nie chciałem psuć ułożenia roślin więc stosowałem Easy Life Easy Carbo - i efekt BDB. Zużyłem litr, mineło trochę czasu od zaprzestania stosowania (skończył się), kilka przycinek i krasnorosty wróciły na anubiasy i inne równie wolno rosnące rośliny, ktore od roku mam...
I teraz muszę znowu zakupić węgiel w płynie na krasnorosty - jako że metoda najwygodniejsza i najlepsza na tego glona. (pomagają jeszcze kosiarki - ale do 2 lat nie mam bo chcę mieć mech) Przy 900l stosowanie 2-3 krotnej dawki przez wiele dni, a potem profilaktycznie normalną dawkę pochłania znaczne ilości węgla w płynie i tu pytanie czy na krasnorosty działają też tańsze zamienniki Easy Carbo tj: a może droższe działają jeszcze lepiej niż easy carbo ? Który kupić? :

- PRO CARBO - węgiel w płynie
- Węgiel w płynie Carbo (taka nazwa ;-) )
- AQUA CARBO
- BICARBON WET
- AZOO CARBON PLUS
- CARBO-N (Carbon + Akwarysta)
- Microbe-lift BIO-CARBON
- AQUA ART CARBO
- FEMANGA CARBO AKTIV
- TETRA CO2 Plus
- SEACHEM FLOURISH EXCEL
- IDEAZOO CARBO ultra
itd...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2014, 09:51:24 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2014, 09:31:26 »

Wszystkie te środki to roztwory tego samego aldehydu. Kup najtańszy, a z największym stężeniem. Ja używam BiCarbon Wet-butelka 500ml tańsza trzykrotnie od Easy Carbo, a takie same stężenie. Ostatnio wyczytałem też, że przy walce z krasnalami, najlepiej lać węgiel po zgaszeniu światła-nie jest on wtedy wchłaniany przez rośliny i większe stężenie utrzymuje się dłuższy czas, wybijając krasnorosty. Nie sprawdziłem tego u siebie, bo krasnali brak, ale myślę, że warto spróbować, bo uzasadnienie całkiem logiczne.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2014, 10:07:58 »

No właśnie wszystkie środki zawierają Aldehyd glutarowy - tylko czy napewno wszystkie... 1/3 z nich to domowa produkcja i może tam być wszysko... Pozatym taki Easy Carbo może mieć jeszcze jakieś dodatki a nie sam aldehyd i np. to sprawia że jest skuteczny na krasnorosty.
Czy ktoś zwalczył krasnorosty innym aldehydem niż od Easy Life ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 17, 2014, 12:34:05 »

Dokładnie ten sam skład! BiCarbon Wet robi jakiś polski chemik, więc nie sądzę, żeby dodawał tam coś poza tym co powinien.
Działanie na krasnale też identyczne-to sprawdzone, pisałem tylko, że nie sprawdzałem czy ma większą skuteczność przy laniu na noc.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 17, 2014, 12:59:17 »

Po krótkich poszukiwaniach wychodzi na to że najlepiej byłoby kupić tu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19541

tylko czy ten aldehyd nie zawiera przypadkiem alkoholu ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 17, 2014, 13:12:11 »

Rozmawiałem kiedyś z tym gościem-to podobno dokładnie to samo z czego robione jest EC i inne tego typu produkty. Sebtul z naszego forum zdaje się coś wie o tym więcej.
Zapisane

KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 17, 2014, 14:37:17 »

Ja kupuje aldehyd glutarowy 50%, rozrabiam z wodą destylowaną i codziennie dodaję.
Dzięki temu pozbyłem się krasnorostów i innych glonów.
Nie zauważyłem żadnej różnicy między EC a aldehydem domowej roboty poza tym, że jest taniej! Dużo taniej!
Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 28, 2014, 05:58:16 »

Dokładnie u tego Pana zaopatruję się w aldehyd glutarowy. Jest on o stężeniu 24%. Przyjmując gęstość aldehydu podobną do gęstości wody bardzo łatwo go rozcieńczyć do stężenia 4%. Trzeba pamiętać aby robić to pod dygestorium lub na balkonie oczywiście z wiatrem. Czytając różne fora domyślam się, że ten Pan jest producentem BICARBON WET, lub przynajmniej ma coś wspólnego z tym produktem.
Zapisane

gg - 4479432
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 28, 2014, 21:52:07 »

W zeszłym tygodniu kupiłem ten 24% aldehyd z linku z Rzeszowa i stosuję od kilku dni - zrobiłem roztwór 3,5%, podaję podwójną dawkę coś między 80 a 100 ml dziennie bezpośrednio na krasnorosty po jednej stronie akwarium - - po drugiej też mam krasne ale ich nie "pryskam" - zobaczymy jak się będą zachowywały.
Na razie te pryskane nie są już czarne tylko szare... reszta czarna jak smoła, żaden glon sam z siebie jeszcze nie odpadł.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: