Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem z korzeniami..  (Przeczytany 4340 razy)
claudia0805
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Marzec 16, 2013, 02:12:31 »

Witam,

moje akwarium ma 180l, nie dawno włożyłam tam 3 średnie korzenia i jedno duże. Oczywiście trzymałam je we wrzątku, dosypywałam sól i tak mniej więcej przez parę dni..
Niestety wodę mam w żółtym odcieniu Sad

Mam filtr wewnętrzny - filtr Bioflow 3.0 z pompą o wydajności 600 l/h
i domyślam się, że ten filtr może "nie ogarnąć sam", więc mam jeszcze do dyspozycji filtr zewnętrzny: 220-240V/50Hz, 35W, 2.0m, 1400L/h

Z stąd moje pytanie, czy jeśli podłącze ten filtr zewnętrzny to czy jest szansa, że woda choć trochę zmieni kolor? I jakie polecacie wkłady do niego? Do dyspozycji mam 3 komory.

Proszę o pomoc Sad
Zapisane
KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #1 : Marzec 16, 2013, 07:30:59 »

Istnieją korzenie, które barwią wodę chyba zawsze.
Zależy to także od gatunku drewna oraz od sposoby przygotowania (spreparowania) korzenia.
Jeśli chodzi o filtrację i filtr to tego nigdy za dużo! Oby tylko zawieruchy w akwarium nie było. Jakieś wkłady może troszkę oczyszczą ale nie ma co się spodziewać cudów!
Nie sądzę aby udało Ci się przy takiej ilości barwiących korzeni uzyskać czystą wodę w tak małym akwarium.
Jeśli upierasz się przy tych konkretnych korzeniach to należy gotować korzenie w solance przez kilka godzin i proces ten powtarzać aż do skutku.
Niektórzy moczą korzenie we wiadrach tygodniami i w między czasie gotują w solance. Czasem to pomaga.
Powodzenia.
Zapisane

iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #2 : Marzec 16, 2013, 08:15:29 »

Ja miałem świeży korzeń dębowy 2 lata temu. Drogowcy wycieli mały dąb to ja wykopałem korzeń. Wysuszyłem go na dworze, potem starałem się preparować. Ostatecznie wylądował w małym akwa w którym nie było życia poza ślimakami. Podmieniałem wodę co parę dni bo siarkowodór się wytwarzał. Korzeń barwił wodę na brązowo. Po pewnym  czasie przestał barwić wodę. Coś koło miesiąca czasu ale głowy nie dam. Potem jeszcze sobie powydzielał swoje substancje: "galaretkę", "biały mech" teraz już nic nie wydziela. Jest w dużym akwa nic nie barwi, nic nie rob, tylko zarasta mikrozorium Tongue.
Zapisane

claudia0805
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #3 : Marzec 16, 2013, 22:13:22 »

a jakie wkłady do filtra polecacie? Bo ja zastanawiałam się nad bio-kulkami i ceramiką..
Zapisane
EKOMELISA2071
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 16, 2013, 17:09:14 »

Bio kulki i ceramika są bardzo fajne. Ja również polecam!
Zapisane
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 16, 2013, 17:50:54 »

Bio kulki i ceramika są bardzo fajne. Ja również polecam!

Proszę sprecyzuj swoja opinię na temat "fajności" biokulek i ceramiki.
Post niczego nie wnoszący do tematu.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 16, 2013, 17:55:17 »

Mam trochę doświadczenia z różnymi korzeniami i:
1. Barwienie wody - zalerzy od rodzaju drewna im więcej garbników tym bardziej "farbuje" - ale nie jest to nic złego a nawet OK bo ciut obniża PH - długie gotowanie i wymienianie wody wypłukuje garbniki.
2. Korzenie muszą być bezwzględnie wysuszone / martwe.
3. Nie trzeba gotować korzeni (ale gotowanie zdecydowanie pomaga w tonięciu). Dobrze przelać tylko wrzątkiem, żeby zabić bakterie i pleśnie i usunąć korę, która szybko się rozkłada w wodzie i niepotrzebnie ją zanieczyszcza.
4. Nie trzeba do gotowania dodawać soli.
5. Chyba, że ma się korzenie wyciągnięte z wody już tonące i z życiem w nich - wtedy zdecydowanie bym gotował i solił - żeby się tego życia pozbyć.
6. Ale taki korzeń z lasu, wysuszony i odkorowany wystarczy przelać wrzątkiem i wrzucić do akwarium i czymś obciażyć żeby nie wypływał i tyle. Nie ma potrzeby się męczyć.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: