Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Filtr UV. "Z czym to się je?"
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Filtr UV. "Z czym to się je?"  (Przeczytany 5154 razy)
Bomb3l
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15



« : Grudzień 03, 2012, 11:44:49 »

Witam. Po długiej przerwie zaczynam ponownie przygode z akwarystyką. Poprzednie akwarium delikatnie mówiąc uległo uszkodzeniu :-) A wiec okazyjnie udalo mi sie odkupic akwa 240 litrów proste 120x40x50h do tego obudowa z jedna świetlówką Philips Aquarelle 8500k i jedną swietlówką noname o barwie wyglądającej na ciepłą dzienną. Do tego kubełek fluval 405 oraz, i tu wlaśnie jest powód dla ktorego założyłem ten wątek czyli filtr UV. Pytanie brzmi nastepująco. Jak często i na jak długo powinien być włączany owy filtr? Czy wogóle jest taka potrzeba żeby podpinać go do akwarium. Wyczytałem że zbyt długie włączanie tego filtra może wyjałowić wodę. Plusy są takie że woda dzięki niemu robi się krystalicznie czysta i akwarium jest wolne od glonów. Filtr wygląda mniej więcej tak:



Kolejne pytanie dotyczy wkładów w kubełku. Są cztery segmenty. W dwóch od dołu mam ceramikę a w dwóch pozostałych wydaje mi się że jest to wkład węglowy. Takie materiałowe woreczki wypełnione czarnym drobnym granulatem. Wyczytalem również że węgiel stosuje się głównie po kuracji lekami żeby oczyścić wodę z pozostałości po lekarstwach czyli domyślam się że również nie będzie tam potrzebny i co najlepiej w to miejsce wsadzić. Pytania być może banalne ale wolę poradzić się osób z większym doświadczeniem żeby na samym starcie nie popełnić babola. Dodam tylko że planuje akwarium bardziej roślinne i domyślam się że będę musiał dołożyć więcej oświetlenia.

Czekam na budujące i konstruktywne odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #1 : Grudzień 03, 2012, 19:42:01 »

1. Buduj swój wodny świat bez lamy UV.
2. i bez węgla.

Lampa UV sprawdza się przy zakwicie wody i przy innych inwazjach glonów (trochę słabiej) - ale nie dopuszczaj do przyczyny powstania glonów to nie będzie potrzeby stosowania lampy. Węgiel - tak samo - dobry przy wyciąganiu lekow - ale jeśli nie ma czego wyciągać - to po co ?  Z drugiej strony węgiel może pełnić złoże bakterii nitryfikacyjnych i reducyjnych (wyciąga "coś" z wody - ale jeśli woda jest bardziej czysta niż węgiel - to oddaje to "coś" dlatego z węglem - to radzę uważać...

Temat lampy - można długo dyskutować, a temat węgla - to naprawdę temat rzeka. Dla początkującego - trzymaj się zasad przyjętych w ostatnich latach w akwarystyce znanych z internetu i nowych publikacji, a będzie OK - i nie trzeba będzie używać zeolitu, lamp UV, węgla itd. - a jak będzie trzeba - wtedy będziesz już na to gotowy i zrobisz to świadomie.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #2 : Grudzień 03, 2012, 22:36:04 »

wg mnie niepotrzebny bajer choć niszczy chorobotwórcze organizmy. Zastanów się do czego Ci się ta lampa przyda. Broń Boże nie rozbieraj i nie patrz na żarnik gdy się świeci. Do oczka wodnego jak najbardziej w akwarium zbyteczne. Pozdro!
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Bomb3l
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15



« Odpowiedz #3 : Grudzień 04, 2012, 06:53:41 »

Wielkie dzięki za pomoc. Tak więc filtra UV nie zakładam a zamiast węgla dosypie ceramiki. Co do patrzenia na zapalony zarnik to jestem tego świadomy że nie powinno się na niego patrzec  Wink

Pozdrawiam.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: