Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « OŚWIETLENIE!!!! CZY WYSTARCZY??????
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: OŚWIETLENIE!!!! CZY WYSTARCZY??????  (Przeczytany 3973 razy)
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« : Kwiecień 17, 2005, 21:00:26 »

Kupiłem akwa 275l   100/50/55 i mam tam 4 swietlówki po 30 w 2flora glo 1 arcadia freshwater i 1 arcadia original tropical.

Czy to wystarczy???
Mam też 3 dzwony dyfuzyjne do CO2 Tetra

Do tego mam jeszcvze napowietrzanie w 3 miejscach kamieniami po 15 cm maxima r. Czy to cale zestawienie jest korzystne dla roslin?

Proszę o odpowiedź

]Pozdrawiam

Dawid Zarzycki
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2005, 22:42:07 »

Dla mało wymagajacych roslin takie oswietlenie wystarczy, w innym przypadku musiałbyś dołożyć jeszcze ze dwie świetlówki.
Przy tej pojemności akwarium daruj sobie te dzwony, narobisz się tylko i stracisz sporo kasy, lepsza już bedzie bimbrownia, ewentulnie butla wysokocisnieniowa.
Napowietrzać w nocy mozna a czasami nawet trzeba, jednak to indywidualna sprawa kazdego zbiornika, moze się okazać że wystarczy ruch wody który wytwarza filtr.Natomiast w dzień powinno unikać się napowietrzania, a przy odpowiedniej ilości i dobrej kondycji roślin jest zbedne.
Zapisane


385 l - dyskowce
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 18, 2005, 21:13:36 »

Czy mógłbys mi podać przykłady mało wymagających roślin? Chciałbym zasadzić takie jak:
1) Ludwigia repens,
2) Vesicularia dubyana,
3) Hygrophila polysperma,
4) Rotala macrandra,
5) Limnophila sessiliflora,
6) Vallisneria spiralis,
7) Hygrophila corymbosa,
Cool Rotala indica,
9) Anubias barteri var. Nana,
10) Microsorum pteropus,
11) Anubias barteri `coffeefolia`,
12) Eleocharis sp.,
13) Lysimachia nummularia,
14) Cryptocoryne affinis,
15) Cryptocoryne wendtii `Tropica`,
16) Hygrophila difformis

i może jeszcze jakies inne. aha! i do tych świetlówek zamierzam dolożyć jakies odbłyśniki. Odpisz co o tym sądzisz

Pozdrawiam
Dawid
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 18, 2005, 22:24:18 »

Wg mojej oceny i dzieląc tylko na 3 grupy pod wzgledem wymagań (zaczynając od najmniej wymagajacych) wygląda to tak :

I - Vesicularia dubyana, Cryptocoryne wendtii `Tropica`, Cryptocoryne affinis, Anubias barteri var. Nana, Vallisneria spiralis, Hygrophila difformis, Anubias barteri `coffeefolia`, Microsorum pteropus, Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens.
II - Rotala indica, Eleocharis sp.
III - Lysimachia nummularia, Rotala macrandra.

Odbłyśniki są jak najbardziej wskazane, jednak mimo ich założenia zastanowiłbym się nad dołożeniem chociaż jednej świetlówki.
Zapisane


385 l - dyskowce
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 18, 2005, 23:23:55 »

Dzięki bardzo za rady. Zobaczę co da się zrobić z tymi świetlówkami :]
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 18, 2005, 23:28:23 »

Pokrywę masz "made in ja sam" czy kupną ?
Zapisane


385 l - dyskowce
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« Odpowiedz #6 : Kwiecień 22, 2005, 20:03:12 »

mam pokrywę akwa lux aluminiową okleinowaną na zamówienie pod wymiar
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 22, 2005, 20:29:52 »

To nie powinno być problemów z dołożeniem świetlówek.
Zapisane


385 l - dyskowce
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 27, 2005, 08:12:00 »

W takim razie mógłbyś mi powiedzieć jak to zrobić? tzn. jeśli sam to w jaki sposób, a jeśli kupić jakiegoś gotowca to ghdzie? Boje się że 2 świetlówki już tam nie wejdą ale jedna chyba powinna.Na maila prześlę ci zdjęcia i dokładnie wyjaśnie o co chodzi w tej pokrywie.
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #9 : Kwiecień 27, 2005, 16:07:33 »

Muszę przyznać że nie bedzie to takie proste, bedziesz miał nauczkę zeby nie kupować tylko zrobić samemu  :wink: , napewno wyszłoby taniej i nie byłoby problemów z dołożeniem świetlówek, a przy tej szerokości mozna bez problemu "wsadzić" nawet 8 świetlówek. Do twojej pokrywy powinny wejść jeszcze dwie świetlówki (musisz zmierzyć ile masz wolnej przestrzeni, oprawka hermetyczna ma 50mm średnicy, bywają również 55mm), jednak mocowane inaczej niż te 2 pary (oprawka prodtopadle do lustra wody), dałbym je miedzy tymi swietlówkami które już masz, na srodek pokrywy. Nie wiem tylko czy jest mozliwość wyciągania pierwszej belki, ułatwiałoby to karmienie i prace porządkowe, jeśli nie to wtedy dodatkowe świetlówki musiałby być z przodu i zamocowane tak, aby nie było problemu z ich wyciagnieciem,  statecznik i zapłonnik oczywiście na zewnątrz, chyba że kupisz oprawę belki oswietleniowej (w tym przypadku dwie, to dodatkowy koszt a i tak trzeba będzie je przerabiać) i w niej umieścisz w/w elementy. Inny sposób to wykorzystanie profilu kwadratowego alu np 20mm w połączeniu z kątownikiem alu 20mm (w Castoramie do wyboru do koloru), do kątownika przykręcane oprawki a kątownik przynitowany do profilu, profil umieszczony w pokrywie. Myślę że drugie rozwiązanie bedzie mniej pracochłonne i tańsze. Jak znajdę jakieś kawałki alu to poskładam je tak mniejwiecej, zrobię zdjecie i wrzuce na forum, jednak to dopiero wieczorem.
Zapisane


385 l - dyskowce
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #10 : Kwiecień 27, 2005, 22:02:58 »



Wybacz jakość zdjęć, ale niestety wieczorem mam kiepskie swiatło. Tak jak pisałęm wcześniej, można wykorzystać profil kwadratowy 20x20mm jako prowadnice główną do której bedą przykręcone (ew. nitowane) kątowniki lub również profile kw. np 15x15mm (tak jak na zdjęciach) do któych to bedą przymocowane oprawki. Minimalna szerokość jaką mozna uzyskać tym sposobem to niecałe 100 mm, jeśli masz tyle miejsca w pokrywie to nie bedzie problemu.
Zapisane


385 l - dyskowce
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #11 : Kwiecień 29, 2005, 22:57:59 »

Na zdjeciach ponizszych zdjeciach pokrywa Dawida, moze ktoś z forumowiczów ma jeszcze inną propozycję na dołozenie dwóch świetlówek ?


Zapisane


385 l - dyskowce
Qbeł24
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #12 : Maj 11, 2005, 08:38:26 »

A może świetlówki kompaktowe PL-L?Huh
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=76e993f8b1d8&UID=223cc4abad19
np.36W ma tylko 41cm długości i 4 cm szerokości!!!Miał byś w tedy 0.57W na litr wody!!!A nawet dwie by weszły!!!!
Na stronie http://www.akwarystyka.com.pl/   masz w dziale oświetlenie wątek Oświetlenie świetlówkami kompaktowymi - tanie i dobre-----Poczytaj!!!
Powodzenia!!!
Pzdr.Qba Cheesy
Zapisane
Dawid Zarzycki
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 151



« Odpowiedz #13 : Czerwiec 05, 2005, 14:06:37 »

Dzięki za ppomoc:D Te świetlówki kompaktowe to bedzie chyba dobre wyjście:]
Zapisane


kawałek mojego 300l:) (niedługo spróbuję foto zmienić)
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: