Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
Autor Wątek: Acayra 112l + 60l  (Przeczytany 16248 razy)
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #30 : Kwiecień 15, 2010, 14:16:21 »



Jeżeli nie chcesz budować bimbrowni (która moim zdaniem kompletnie się nie opłaca, bo gaz leci nierównomiernie i strasznie szybko się kończy), a nie masz kasy na butlę wysokociśnieniową (a trochę kasy na to idzie) to proponuję zakup easy carbo

 Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy.

To CO2 w płynie trzeba dolewać codziennie, dużo się nie stanie jak się nie doleje, ale gdyby źródłem była jakakolwiek butla z CO2, to zapewniłaby nieprzerwane dostawy węgla, bez czynności które w końcu mogą zniechęcić początkującego.

 Nie zgadzam się z tym, że bimbrownia jest NIEOPŁACALNA i nie wydajna. Owszem jeśli ktoś nie potrafi się z nią obchodzić, utrzymać stałego ciśnienia w butli, odpowiednio rozpuścić CO2 w wodzie, kontrolować przepływu gazu to się nie dziwie,

 że się jej nie lubi.  Z resztą to nie jest takie trudne na jakie brzmi.

 Każdy akwarysta zaczynał pewnie od CO2 z bimbrowni żeby zaobserwować jak działa ten gaz na rośliny, oswoić się z tą techniką i wczuć się bardziej w akwarystykę roślinną.

 Każde źródło CO2 jest lepsze niż by go nie miało być wcale, dlatego nie ma co się kłócić co jest lepsze, skoro każde wyjście jest dobre, Pani Ali  Wink

 
Zapisane
Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #31 : Kwiecień 15, 2010, 18:05:27 »

Ja się nie kłócę, po prostu mówię co uważam, dla mnie bimbrownia nie ma większego sensu na dłuższą metę. Tu nie chodzi o to, że nie wiem jak się z nią obchodzić, bo proszę mi uwierzyć wiem jak to robić. Butla CO2  jest dużo bardziej opłacalna. Co do dolewania codziennie to w czym problem? trwa to zaledwie parę sekund i myślę, że czynność nie jest tak uciążliwa, żeby mogła kogoś zniechęcić.
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #32 : Kwiecień 15, 2010, 18:11:18 »

Jeżeli nie chcesz budować bimbrowni (która moim zdaniem kompletnie się nie opłaca, bo gaz leci nierównomiernie i strasznie szybko się kończy), a nie masz kasy na butlę wysokociśnieniową (a trochę kasy na to idzie) to proponuję zakup EasyCarbo.

Tak mniej więcej, jakiego rzędu jest to koszt, jeśli chodzi o profesjonalne dostarczanie CO2 do akwa? I jak wiele miejsca zajmuje instalacja? Do większego akwa mam szafkę, ale z małym mógłby być problem z umiejscowieniem sprzętu.

Na początek wymieniłbym gąbkę na taką z bardziej gęstą strukturą. Z zoologa lub po taniości zwykłą kosmetyczną za 1 zł. Wyrzuciłbym też węgiel z filtra i dał jakąś ceramikę.

Węgiel już wymieniłam na keramzyt w obu filtrach. Ale z tymi gąbkami chyba rzeczywiście trzeba coś zrobić, bo wydają się zbyt "rzadkie". Swoją drogą, w moim przekonaniu, zestawy powinny być tak skonstruowane, że kupuję i niczym się więcej nie muszę przejmować, bo mam wszystko co potrzeba, dobrze dobrane i niezłej jakości.  Rzeczywistość jednak pokazuje, że zestaw zestawem, ale jak chcesz zrobić coś konkretnego to i tak musisz kombinować i wydać kupę kasy, żeby wszystko miało ręce i nogi Sad. Trochę czuję się oszukana w tej kwestii. Ale cóż, takie życie.

Jak ustawisz deszczownię trochę pod powierzchnią wody to przy tych nieregulowanych filtrach będziesz miała taki ruch wody, że, w mojej ocenie, nie musisz napowietrzać.


Tak też zrobiłam. Bardzo brakuje mi opcji regulacji przepływu, ale w ustawieniu, o którym pisałeś, filtry pracują cicho i wydaje się, że z rybkami też wszystko ok, bo pływają jakby nigdy nic i nie ma problemu z dryfowaniem przy powierzchni wody. Zakładam więc, że wszystko w porządku. W przyszłości na pewno rozejrzę się za jakimiś bardziej zaawansowanymi filtrami. Zewnętrzne chyba są bardziej polecane przez akwarystów?

Co do CO2 to możesz też na poczatek spróbować z EasyCarbo jak pisali przedmówcy lub z CO2 w tabletkach Sery. Ja strosuję tabletki i rośnie ładnie, dodatkowo nawozi.

Na tymczasem na pewno zastosuję którąś z Waszych propozycji. Ale rozejrzę się też za zestawami do podawania CO2; jeśli koszty będą  wysokie, pewnie będę musiała troszkę czasu poświęcić na uzbieranie funduszy.

Tak przy okazji pytanko - czy przy podawaniu CO2 z tabletek również powinnam monitorować stan CO2 testami?
Zapisane

Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #33 : Kwiecień 15, 2010, 18:36:48 »

ja swój zestaw do CO2 kupiłam za 300 zł z groszami na allegro. Miejsca nie zajmuje dużo, ja nie mam szafki akwariowej i butla stoi na biurku obok akwarium.
W tabletkach nigdy nie podawałam więc Ci nie odpowiem.
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #34 : Kwiecień 15, 2010, 22:46:33 »

 Zestawy CO2 nie są drogie, a bimbrownia zajmuje chyba tyle samo miejsca.

 Proszę podaję koszty bimbrowni i zestawu CO2:

 Bombrownia:
 Zacier
-Drożdże 10g - 1zł
-Cukier 400g - 4zł
- 1l wody - nie wiem Smiley
 
 Do tego dwie butelki i wężyki.

 Kwota łączna wszystkiego nie powinna przekraczać 10-20zł

 Więcej o budowie tutaj http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/budujemy-bimbrownie-%29/

Zestaw CO2

-butla - 50-300zł
-reduktor - 50-200zł,   
-dyfuzor - 5-50zł
-wężyk - grosze
-zaworek przeciw zwrotny - 5-50zł

 Nie wymagane rzeczy, ale pomagające, czasem nawet znacznie:

-zaworek precyzyjny 10-50zł
-licznik bąbelków 5-50zł
-szybkozłączki i inne

 Ogólnie zestawy CO2  nie są już takie drogie jak kiedyś.

 Jak napisała Ali bardzo fajne zestawy można nabyć już za 200zł i nie martwić się, że coś się popsuje.

 Ja mam butlę 6kg w 50l akwarium i mam spokój przez 4-5lat z CO2 Tongue

 Napisałem cennik taki jaki znalazłem w sklepach internetowych.

  Można znaleźć jeszcze więcej ciekawych ofert, jak butle jednorazowe, czy jeszcze coś, ale nie chce mi się szukać.  Wink

Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #35 : Kwiecień 16, 2010, 18:13:13 »

Ail, michji, dzięki wielkie ze informacje.

Poszperałam nieco na Allegro i zdecydowałam się na rozwiązanie następujące: EasyCarbo do mniejszego akwa + cały zestaw z butlą do dużego. Jeszcze nie zdecydowałam jaki zestaw dokładnie; na pewno priorytetem będzie cena - do 300 zł; około 200 byłoby idealnie. Póki co, poobserwuję trwające licytację, może uda się coś zakupić w interesującej mnie cenie, a tymczasem potestuję z EasyCarbo w obu akwach. Postaram się przy okazji zagęścić roślinność i dosadzać rośliny z przycinki, aby akwaria bardziej przypominały roślinne niż byle jakie Wink

Jakby nie patrzeć, wbrew pozorom, bardziej opłaca się kupić zestaw z butlą. Koszt jednorazowy wydaje się spory, ale jest na kilka ładnych lat. Kupowanie tabletek czy płynów to wydatek do 100 zł co kilka miesięcy i po podliczeniu jest się w plecy. Aczkolwiek instalacja z butlą na pewno nie będzie ciekawą ozdobą pokoju...
Zapisane

bobek77
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 99


« Odpowiedz #36 : Kwiecień 19, 2010, 14:57:39 »

Ja nie miałem gdzie postawić ani filtra zewnętrznego ani butli. Więc mam wewnętrzny nowy i co2 w tabletkach. Wychodzi z 15 zł miesięcznie. Tabletki 22 zł bodajże 20 sztuk podajesz co 2 - 3 dzień. Pewnie stężenie co2 nie jest stabilne, ale glonem nie zarasta. Wymiana gąbek w tych filtrach pomaga, zmniejsza trochę przepływ. co do zestawów to już wszystkim odradzam. Jak się wie cokolwiek o akwarystyce to trzeba kupić wszystko oddzielnie, w tym również pokrywę. W zestawie samo chińskie g...o 
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #37 : Kwiecień 21, 2010, 19:18:09 »

Od dzisiaj zaczęłam podawać EasyCarbo do obu baniaków. Zobaczymy czy roślinki odczują różnicę.

I teraz kwestia światła. Przyznam, że mam mętlik w głowie, bo już sama za bardzo nie wiem, co z tym fantem zrobić.

Małe akwarium, tak jak radzili michji i baniakmaniak: belka oświetleniowa 2x24W + aquatar 1000K na przód + grolux na tył. Koszt całkowity zakupu 343 zł. Z bólem serca, ale tej inwestycji nie uniknę Wink Zmiana oświetlenia z 0,25W/l na 0,8W/l.

Teraz kwestia większego akwa. Mam do wyboru dołożenie świetlówki 15W z małego albo zakupienie osobno belki 2x39W + odpowiednie świetlówki. Koszt zakupu nowych akcesoriów to kolejne 400 zł, a na to w tej chwili raczej nie mogę sobie pozwolić.
Teraz mam w akwa 0,32W/l. Zakup nowych świetlówek zwiększyłby oświetlenie na 0,7W/l. Dołożenie tylko 15W, na 0,46W/l, tak więc też nie tragicznie.
Wolałabym więc póki co, domontować 15W do pokrywy. I teraz odpowiedzcie mi szczerze: czy jest to zabieg skomplikowany, czy też taki laik jak ja, jest w stanie sobie z tym poradzić? Czytam wątki na temat dodawania światła, ale wydaje mi się to na razie czarną magią. Mąż niestety też na elektryce się nie zna i będę zdana tutaj sama na siebie. Jakie kroki powinnam podjąć, żeby dobrze się do tego wszystkiego zabrać?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #38 : Kwiecień 22, 2010, 00:19:51 »

Tą 15W możesz dac z przodu tej 112l bo masz chyba profil więc tam większa i tak nie wejdzie. Najpierw musisz otworzyc klapkę w kanaliku otwiera się ją od zewnątrz. Na stateczniku- to ta puszka do której jest podłączona świetlówka jest zazwyczaj schemat podłączenia całości więc powinnaś dac radę. Nie wiem dokładnie czy się zmieści do kanalika tej większej pokrywy ale jak by co można ją podłączyc na zewnątrz pokrywy w szafce może.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2010, 00:25:27 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #39 : Kwiecień 30, 2010, 18:55:50 »

Na świeżo podzielę się spostrzeżeniami po ostatnich zmianach.

Po rozpoczęciu podawania EasyCarbo i wznowieniu dostarczania roślinom potasu, w dużym akwa ogromna zmiana - roślinki nabrały mocno zielonych żywych kolorów i widać, że ruszyły "z kopyta". Pistia zaczęła się szczególnie mocno rozrastać i co ciekawe, nie wiedziałam nawet, że mam rzęsę wodną. Po paru dniach zobaczyłam parę roślinek, a po tygodniu cała tafla wodna porośnięta jest rzęsą. Pięknie to wygląda, aczkolwiek boję się trochę o rybki. Czy taki płaszcz rzęsy na powierzchni wody nie blokuje czasem dopływu tlenu oraz światła do akwarium? Już na pierwszy rzut oka widać poprawę kondycji roślin, ale niektóre liście nadal dziurawieją i brązowieją. Czego może im jeszcze brakować?

W mały akwarium nieco gorzej. Po rozpoczęciu podawania EasyCarbo na szybach zauważyłam pierwsze glony. Nie są uporczywe, przy podmianach wody czyszczę szyby mechanicznie, aczkolwiek trochę ich obecność mnie niepokoi. Od kliku dni natomiast mam nareszcie wymienione światło. Po zainstalowaniu belki oświetleniowej i włączeniu dwóch świetlówek T5, jedyne, co byłam w stanie powiedzieć, to "Wow" Smiley Naprawdę ogromna różnica. Teraz wydaje mi się, że w większym akwarium jest wręcz ciemno, w porównaniu do małego. Nieciekawie tu jednak cały czas z roślinkami. Nie rosną zbyt szybko, nie wyglądają jakoś szczególnie. Mam nadzieję, że inwestycja w odpowiednie światło wkrótce zaprocentuje.

Zaczął się długi weekend, więc zamierzam pobawić się z pokrywą w 112 l i dołożyć tą starą świetlówkę z małego baniaka. Mam nadzieję, że mi się uda. Rozwiązanie na tymczasem, bo po zachwyceniu się efektem przy użyciu świetlówek T5, w tym akwarium wkrótce również będę chciała zastosować belkę.

Aktualne zdjęcia wrzucę jak tylko roślinki nabiorą ciekawszego wyglądu.
Zapisane

Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
 
Skocz do: