Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Acayra 112l + 60l  (Przeczytany 16245 razy)
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« : Luty 25, 2010, 22:07:54 »

Witam wszystkich.

Z duszą na ramieniu pragnę pokazać Wam moje dwa akwaria. Zaznaczam, że jestem początkująca w tym temacie, więc nie krzyczcie bardzo, jeśli popełniłam jakieś rażące błędy Wink Mam nadzieję, że dzieląc się Waszym doświadczeniem, pokierujecie mnie w stronę profesjonalnego podejścia do akwarystyki.

Posiadam akwa 112 i 60 litrów. Oba zbiorniki są młode, zalane zostały nieco ponad dwa tygodnie temu; rybki pływają od wczoraj. Z góry też przepraszam za słabą jakość zdjęć. Niestety nie mam profesjonalnego aparatu, dlatego też poniższe zdjęcia nie odzwierciedlają rzeczywistego wyglądu akwarium; kolory są nieco wyblakłe, a zamiast ładnych rybek, możecie podziwiać rozmazane plamy Roll Eyes


112 l

Oświetlenie: 2 x T8 18W DL + 1 x 15W Warm-Lite
Filtr: Hailea HL-BT700 (wewnętrzny, z deszczownią)
Ogrzewanie: grzałka Resun Sunlike-75

Parametry wody:
NO3 --> 10 mg/l
N02 --> 0 mg/l
GH --> 7
KH --> 6
pH --> 7,6
temperatura --> 25 stopni

Ozdoby: grota z kamieni, skałka hodowlana, tło strukturalne z kamieni, korzeń

Podłoże: żwir kwarcowy o granulacji 1-1,6 mm + 3-5 mm

Nawożenie:
- kulki gliniano-torfowe z mikro i makroelementami (ok. 5-6 kulek raz na dwa miesiące)
- nawóz Aqua Gainer (5 ml dwa razy w tygodniu)
- EasyCarbo (2 ml codziennie)
- K2SO4 (roztwór: 100 g rozpuszczonych w 1,5 l; dawkowanie: 10 ml codziennie)
- Fe 8% (roztwór: 3 g rozpuszczonych w 1 l; dawkowanie: 15 ml codziennie)

Podmiany wody: co tydzień odmulanie + podmiana 20l na wodę osmotyczną

Obsada:
- 3 x narybek molinezji
- 2 x bojownik syjamski (1+1)
- XX x narybek bojownika
- 1 x zbrojnik niebieski

Pokarm: 2x dziennie, raz w tygodniu głodówka; płatki Tropical i Bio-vit; dla zbrojnika: tabletki Mini Wafers; dla bojowników: suszone larwy komara, Betta Granulat

Rośliny:
- rotala okrągłolistna
- limnofila bezszypułkowa
- paprotnica
- cabomba caroliniana
- mech jawajski
- hygrophila siamensis
- bacopa drobnolista
- ludwiga repens
- lilaeopsis novae zelandiae
- rotala wallichii
- eleocharis acicularis
- moczarka kanadyjska
- pistia

Fotka na dzień 25.02.2010 r.



Fotka na dzień 12.04.2010 r.





Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus)


___________________________________________________________ _______________________________________________

60 l

Oświetlenie: 1 x T5 24W 10000K Aquastar + 1 x T5 24W Grolux
Filtr: Hailea HL-BT700 (wewnętrzny, z deszczownią)
Ogrzewanie: grzałka Resun Sunlike-75

Parametry wody:
NO3 --> 10 mg/l
N02 --> 0 mg/l
GH --> 7
KH --> 6
pH --> 7,6
temperatura --> 25 stopni

Ozdoby: dwie groty z kamieni, tło strukturalne z kamieni

Podłoże: żwir kwarcowy o granulacji 1-1,6 mm + 3-5 mm

Nawożenie:
- kulki gliniano-torfowe z mikro i makroelementami (ok. 4-5 kulek raz na dwa miesiące)
- nawóz Aqua Gainer (3 ml dwa razy w tygodniu)
- EasyCarbo (1 ml codziennie)
- K2SO4 (roztwór: 100 g rozpuszczonych w 1,5 l; dawkowanie: 5 ml codziennie)
- Fe 8% (roztwór: 3 g rozpuszczonych w 1 l; dawkowanie: 10 ml codziennie)

Podmiany wody: co tydzień odmulanie + podmiana 12l na wodę osmotyczną

Obsada:
- 4 x gupik pawie oczko (1+3)
- 1 x molinezja
- X x krewetka red cherry

Pokarm: 2x dziennie, raz w tygodniu głodówka; płatki Tropical i Bio-vit

Rośliny:
- limnofila sessiflora
- heteranthera zosterifolia
- lagarosyfon madagaskarski
- bakopa
- pistia
- shinnersia rivularis
- blyxa
- hygrofila rosanervig
- moczarka kanadyjska
- hygrophila polisperma
- mech jawajski

Fotka na dzień 25.02.2010 r.



Fotka na dzień 12.04.2010 r.

« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 10:45:49 wysłane przez Acayra » Zapisane

kamil4737
112l. lubie roslinki:)
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 87


112l hybryda


« Odpowiedz #1 : Luty 25, 2010, 23:52:49 »

Narazie ani jedno akwa nie robi jakiegos szczegolnego wrazenia ale nie jet tak zle. Zdecyduj sie co to ma byc za zbiornik , bo narazie ani to roslinniak , ani malawi, takie wymieszane. Ja jako ze lubie rosliny zachcecam cie do zakupu i do dosadzenia, troszeczke malo szwiatla w obu zbiorniczkach , ale mozna znalesc gatunki ktore sobie dadza rade. Ja osobiscie za tego typu tlem jaki ty masz nie przepadam , ale to sprawa gustu. Obasada... rybki po 14 dniach juz wpuszczone, troszeczke wczesnie . Pozatym w obu zbiornikac brakuje mi punktu centralnego skupiajacego na sobie uwage, straszny chaos panuje w twoim zbiornikach, ale mam nadzieje ze z czasem dopracujesz.. Zapraszam do swojego watku z moja 112l:P  zycze powodzenia Smiley
Zapisane

Lepekun
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 109


Dziki z afryki :)


« Odpowiedz #2 : Luty 26, 2010, 10:08:11 »

Witam!
Jak na początek nie jest źle  Wink Pierwsze zdjęcie chyba trochę ucięłaś z prawej strony (jak się mylę to mnie popraw)Te bąbelki jakoś do mnie nie przemawiają.
Co do 60l to od razu mi się rzuciły w oczy dwie symetryczne groty które nie wyglądają naturalnie  Roll Eyes 
Zapisane

450 Malawi i 112 kotnik
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #3 : Luty 26, 2010, 10:18:26 »

Strasznie razi w oczy to tło, nie pasuje mi jakoś do tej kompozycji, no i rzeczywiście te groty nie są oszałamiające.
Zapisane

shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #4 : Luty 26, 2010, 10:29:29 »

Z takimi fajnymi tłami to może poczytaj o malawi i spróbuj stworzyć tego typu baniak. Jak na początek całkiem nieźle Smiley
Zapisane

Krab
Unikam moderatorów jak ognia... xD
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 717


Rak umarł 12:58 02/01/10


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 26, 2010, 18:06:10 »

Bardzo ladne baniaki, jednak popieram to co inni napisali. Nie jest to malawi ani rosliny. Pozdrawiam
Zapisane




Mój stary rak Smiley Pozdrawiam
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #6 : Luty 26, 2010, 20:35:42 »

Dziękuję za pierwsze komentarze, spróbuję się odnieść do kilku wybranych.

Cytat: kamil4737
Narazie ani jedno akwa nie robi jakiegos szczegolnego wrazenia ale nie jet tak zle. Zdecyduj sie co to ma byc za zbiornik , bo narazie ani to roslinniak , ani malawi, takie wymieszane.

Pytanie czy każde akwarium musi iść w jakimś konkretnym kierunku? Obrazować szczególny biotop? Czy też może być również jakąś luźną wizją założyciela, któremu np. za cel przyświecała po prostu estetyka?

Odnośnie malawi, to raczej spotkałam się z opiniami, że na taki biotop trzeba dysponować konkretnym litrażem. Nieco ponad 100l to chyba ciut za mało (nie wspominając o drugim, 60l)? Szczególnie, że pyszczaki osiągają naprawdę imponujące rozmiary i przykro by mi było rozstawać się z wyhodowanymi przez siebie dużymi osobnikami.

Jeśli już muszę się zdecydować na konkretny motyw przewodni, wolę zatem postawić na rośliny. Poczekam jednak jak przyjmą się i rozrosną obecne sadzonki, żeby z kolei nie przesadzić i nie zabrać rybkom przestrzeni do pływania.

Cytat: kamil4737
straszny chaos panuje w twoim zbiornikach, ale mam nadzieje ze z czasem dopracujesz

Przyznam szczerze, że rzeczywiście nie miałam jakiejś konkretnej koncepcji przy tworzeniu aranżacji. Chcę teraz poczekać jak rozwiną się roślinki, jak to wszystko będzie wyglądało za kilka tygodni i wówczas dokonam dalszych zmian.

Cytat: Lepekun
Te bąbelki jakoś do mnie nie przemawiają.

Niestety mój filtr nie ma regulacji mocy i ciężko mi ustawić go w odpowiedni sposób. Chciałam ustawić jeden mały strumień bąbelków, ale chyba to rzecz niemożliwa na tą chwilę. Trochę się z kolei boję pozostawić akwarium bez jakiegokolwiek napowietrzania; jeśli zanurzę filtr całkowicie pod powierzchnię, mam wrażenie, że ruch lustra wody jest nieznaczny. Chyba, że to złudne wrażenie i nie powinnam się niczym przejmować?

Cytat: Lepekun
Co do 60l to od razu mi się rzuciły w oczy dwie symetryczne groty które nie wyglądają naturalnie

Jakieś pomysły, w jaki sposób mogłabym je ustawić, żeby wyglądało to lepiej? Przestawiałam je w różne strony, ale tak mi jakoś najbardziej pasowało.


Powtórzę jeszcze moje pytanko z opisu: czy ktoś stosuje K2SO4 i FE 8% i mógłby mi doradzić sposób dozowania?
Zapisane

loozaak
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #7 : Luty 26, 2010, 22:42:55 »

nie chce cie dolowac ale jest tu pusto nudno i nieciekawie - no i  te jaskinie z kamieni jabadabaduuuu
Zapisane
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #8 : Luty 26, 2010, 22:51:27 »

mi się nawet podoba - jak rośliny się rozrosną będzie fajnie-struktura jednak robi wrażenie  Good !
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
kamil4737
112l. lubie roslinki:)
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 87


112l hybryda


« Odpowiedz #9 : Luty 26, 2010, 23:05:53 »

co do K2SO4 i Fe.. potas mozesz smielo juz stosowac , co do dawkowania odsylam do watkow ktore byly juz omawiane na tym forum nie raz , jednak chcialbym ci zwrocic uwage na to ze masz mala ilosc roslin , pozatym zbiornik nieustabilizowany i dlatego dawkowanie powinno byc naprawde umiarkowane do minimum aby uniknac nieprzyjemnych gosci w postaci glonow, co do zelaza tu bym sie wstrzymał do ustabilizowania zbiornika , z nawozami na starcie lepiej sie nie spieszyc aby nie spowodowac tego ze bedziemy zmuszenie nawet do restartu..
Pozdrawiam  i powodzenia
Zapisane

Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #10 : Luty 26, 2010, 23:21:55 »

nie chce cie dolowac ale jest tu pusto nudno i nieciekawie - no i  te jaskinie z kamieni jabadabaduuuu

Masz swoje akwarium? Z chęcią je obejrzę i nauczę się jak prawidłowo i z fantazją urządzić wystrój.
Jeśli nie jaskinie, to co proponujesz dla ozdoby akwarium?

Wiem, że najłatwiej jest skrytykować, ale może pomógł byś mi jakimiś konkretnymi radami, jak pozostali forumowicze?
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #11 : Luty 26, 2010, 23:33:05 »

a ja uwazam ze kolezanka miala fajny pomysl przy araznacji, jest on baaaaardzo nie typowy ale ja takie osoby cenie, ze maja odwage pokazac swoj sposob widzenia akwarium (oczywiscie jesli ma to rece i nogi czyli jest dobry osprzet, nie ma przerybienia i ryby sa dopasowane do siebie;p itp)

mnie baniak srednio sie podoba, ale tylko dlatego ze to nie moj klimat
a gdybym mial chlodnym okiem spojrzec to podoba mi sie ze wzgledu na indywidualny sposob myslenia i zachowania takiej jakby ... harmonii ?:> troche symetrii, tez taki mix malawi z niemalawi ale bez chaosu

daje temu baniakowi wielka przyszlosc i plusa Wink
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #12 : Kwiecień 12, 2010, 22:19:26 »

W pierwszym poście aktualizacja zdjęć.

Zmiany raczej niewielkie - do 112 l dodałam korzeń, który jeszcze nie do końca zatonął, więc jego pozycja w takiej formie na razie tymczasowa. Zrezygnowałam też z intensywnego napowietrzania wody; ustawiłam deszczownie tak, żeby jedynie delikatnie wprawiały w ruch taflę wody.

chcialbym ci zwrocic uwage na to ze masz mala ilosc roslin


Cały czas staram się nad tym pracować. Tak jak pisałam wcześniej, poczekałam aż rośliny się przyjmą i zaczną rosnąć i po miesiącu rybki nie miały gdzie pływać, pomimo tego, że sadzonek było niewiele. Poniżej zdjęcie z mniejszego akwa przed podcinką:



Tak więc zamierzam póki co wykorzystywać podcinki do zagęszczania flory w akwariach.

Do mniejszego litrażu chciałabym kupić troszkę otosków, aczkolwiek proszę Was o poradę czy i na ile mogę sobie w takim akwa pozwolić, biorąc pod uwagę fakt, że jest to ryba stadna? W jakiej minimalnej grupie otoski będą się dobrze czuły? I czy w moim mniejszym akwa będzie dla nich miejsce?
Zapisane

Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #13 : Kwiecień 13, 2010, 06:14:10 »

W akwarium brakuje roślin koloru czerwonego. Bez dobrego oświetlenia i CO2 nie zrobisz baniaka roślinnego chyba, że Low Tech, ale z tego co czytałam to LT to nie jest. Rośliny posadzone bez pomysłu, pojedyncze sztuki tylko. Jak na dwa miesiące to strasznie mało Ci te rośliny urosły.Groty moim zdaniem tandetne i w ogóle bym je wyrzuciła, a zamiast nich wsadziła same korzenie. Żwirek też moim zdaniem za jasny i pstrokaty. No i sprzęt też masz dosyć kiepski.
Ale, nikt się nigdy profesjonalistą nie urodził, więc życzę powodzenia:)
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #14 : Kwiecień 13, 2010, 17:23:23 »

Bez dobrego oświetlenia i CO2 nie zrobisz baniaka roślinnego chyba, że Low Tech, ale z tego co czytałam to LT to nie jest.

Nigdzie nie napisałam, że mam koncepcję na baniak roślinny. Jak pisałam wcześniej: nie idę z żadnym z ustalonych schematów. Mam nadzieję, że mam do tego prawo?

Jak na dwa miesiące to strasznie mało Ci te rośliny urosły.

Jak na brak dobrego oświetlenia i CO2, to chyba nie jest tak źle? Pierwszą przycinkę robiłam po miesiącu - zdjęcie powyższe nie jest z wczoraj, ale sprzed paru tygodni.
Zapisane

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: