Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 76
  Drukuj  
Autor Wątek: rybki dla początkujących  (Przeczytany 291372 razy)
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1020 : Maj 27, 2011, 19:17:14 »

Zatem dobrze, najlepiej nic więcej nie robić w tym kierunku bo i po co ? i niech nowi trzymają żagle w 50 litrach.

P.S. co za problem zaktualizować raz w roku kilka wpisów w tabeli ? o ile ktoś mądry dojdzie do wniosku iż limit jest zbyt niski ?
Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #1021 : Maj 27, 2011, 20:56:41 »

Zatem dobrze, najlepiej nic więcej nie robić w tym kierunku bo i po co ? i niech nowi trzymają żagle w 50 litrach.

P.S. co za problem zaktualizować raz w roku kilka wpisów w tabeli ? o ile ktoś mądry dojdzie do wniosku iż limit jest zbyt niski ?
tu nie chodzi o to ze pomysł jest zły bo jest dobry tylko ze minimalne warunki z roku na rok się zmieniają i to by musiało być monitorowane i korektowane
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2011, 20:58:18 wysłane przez Domel442 » Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1022 : Maj 27, 2011, 21:10:45 »

Zatem dobrze, najlepiej nic więcej nie robić w tym kierunku bo i po co ? i niech nowi trzymają żagle w 50 litrach.
A Ty dalej swoje, sam sobie zadajesz pytanie i na nie odpowiadasz? Gdzie ja napisałem żebyś nic nie robił? Już 2 raz odnosisz się do czegoś czego nie powiedziałem. Mam Ci napisać wiersz żebyś załapal co mam na mysli bo prościej już nie umiem...
Chcesz robić tabele a przy prostym pytaniu o minimalny litraz dla żaglowcow nie potrafiłeś go określić.
Robota dla samej roboty jest bez sensu, to nie komuna gdzie praca była bo była, po co Ci tabela na ktorą nikt nawet nie popatrzy - zobacz ile w sieci jest minimalnych zaleceń litrazowych choćby dla  żagli - od 112 po 500l a ludzie dalej pchają te ryby jak sam napisałeś do 50l.
Idea jest może i niezła ale sama wizja takiej tabeli jest chybiona, pomyśl też z 2 strony, jeśli określisz minimalny litraż dla żagli jako 375l to ile osob będzie sie tego trzymało?
Być może kluczem jest tu słowo np. "zalecany" litraż dla danej ryby - istnieje jednak ryzyko, że słowo zalecany będzie interpretowane z pewnym marginesem w doł i w dalszym ciągu z tabeli będzie lipa. Pomyśl, ile osob rozumie, że dwa 200l zbiorniki moga być różne i to, że pierwszy z nich nadaje się dla danej ryby nie znaczy, że ten 2 też się nada.
Temat jest złożony a Ty chcesz go na siłe uprościć.
A teraz czekam na kolejne magiczne "najlepiej nic nie robić..."
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1023 : Maj 28, 2011, 12:10:16 »

Ostatnio natknąłem się szukając po Google na coś takiego:

"......
Barwieniec czarny, fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Barwieniec czerwony, fantom czerwony (Hyphessobrycon sweglesi) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Bojownik wspaniały, syjamski (Betta splendens) [<25L, harem 45L(harem znaczy 1samiec + 2 samice)]
Brzanka Liniowa (Puntius lineatus) [<80l, stadna min. 6 sztuk]
Brzanka Purpurowa (Barbus nigrofasciatus) [<70l, stadna min. 6 sztuk]
Brzanka Pręgowana (Barbus fasciatus) [<70l, stadna min. 6 sztuk]
Brzanka Różowa (Puntius conchonius) [<70l, stadna min. 6 sztuk]
Brzanka Sumatrzańska (Barbus tetrazona) [<70l, stadna min. 6 sztuk]
Brzanka Wysmukła (Barbus titteya) [<60l, stadna min. 6 sztuk]
Bystrzyk barwny, bystrzyk różowy (Hyphessobrycon eques) [<50l, stadna min. 6 sztuk]
Bystrzyk czerwony, bystrzyk z Rio (Hyphessobrycon flammeus) [<50l, stadna min. 6 sztuk]
Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi bentosi) [<50l, stadna min. 6 sztuk]
Celestichtys margaritatus, czyli dawniej "Microrasbora sp. Galaxy" [<30l, stadna min. 12 sztuk]
Danio pręgowany (Danio rerio syn. Brachydanio rerio) [<50l, stadna min. 6 sztuk]
Gupik Endlera (Poecilia wingei) [<25l, na jednego samca powinny przypadać min. 2 samiczki]
Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) [<25l, na jednego samca powinny przypadać min. 2 samiczki]
Gurami dwuplamisty (Trichogaster trichopterus) [<80l]
Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) [<40l]
Kirysek lamparci (Corydoras julii) [<30l, stadna min. 5 sztuk]
Kirysek Panda (Corydoras Panda) [<30l, stadna min. 5 sztuk]
Kirysek Pstry (Corydoras paleatus) [<35l, stadna min. 5 sztuk]
Kirysek rdzawy (Corydoras rabauti) [<35l, stadna min. 5 sztuk]
Kirysek spiżowy, kirysek metaliczny (Corydoras aeneus) [<40l, stadna min. 5 sztuk]
Miedzik obrzeżony (Hasemania nana) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Neon Czerwony (Paracheirodon axelrodi syn. Cheirodon axelrodi) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Neon Innesa (Paracheirodon innesi) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Otosek (Otocinclus sp.) [<50l, stadna min. 5 sztuk]
Piskorek Kuhla, cierniooczek Kuhla (Pangio kuhlii) [<60l, stadna min. 2 sztuk]
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) [<50l, haremowa]
Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi) [<50l]
Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe) [40l]
Prętniki (Colisa) [<50l, <120l, haremowa]
Razbora Espei (Trigonostigma espei) <40l, stadna min. 6 sztuk]
Razbora Klinowa (Trigonostigma heteromorpha) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Tęczanka Boesmana, tęczanka wspaniała (Melanotaenia boesemani) [<150l, stadna min. 8-10 sztuk]
Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)[<70l]
Zbrojnik niebieski, wąsacz niebieski (Ancistrus dolichopterus) [<100l]
Złota rybka, karaś złocisty (Carrasius auratus auratus) [<80l]
Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Zwinnik Jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus) [<40l, stadna min. 6 sztuk]
Żałobniczka, czarna tetra (Gymnocorymbus ternetzi) [<60l, stadna min. 6 sztuk]
Żaglowiec skalar, skalar (Pterophyllum scalare) [<160l, stadna min. 4 sztuki]
jezeli z czyms sie nie zgadzacie to prosze pisac   
........"

Ciekawe co na to powiedzą bywalcy naszego forum, którzy tak chętnie odsyłają do google Huh albo piszą "....Google gryzie ?....."  Wściekły
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1024 : Maj 28, 2011, 12:14:32 »

Informacji sprzecznych w sieci jest sporo.
Jeśli ktoś szuka sam dla siebie potwierdzenia, że dany gatunek ryb może być w takim a nie innym litrazu to takowe znajdzie, jeśli nie na tym forum to na innym, jeśli nie w Twojej tabeli to choćby w tej którą właśnie pokazałeś, nic z tym nie zrobisz.
A pytania typu "czy dana ryba może być w xxx litrażu" wynikają właśnie ze śmietnika panującego w sieci.
Pytania o minimalny litraż będą zawsze.
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1025 : Maj 28, 2011, 12:34:18 »

O właśnie i o to mi chodzi Cheesy

A chodzi mi o to, by pomagać ludziom, którzy już się u nas znajdą i nam ufają w większym stopniu a niżeli Google.

Chodzi o to by taka tabelkę raz na jakiś czas przeglądali znawcy z naszego forum i uzupełniali o niezbędne poprawki a nowym tylko link do tabeli w razie pytań Smiley
Proste i przyjemne.

Myślę, że ignoranci trzymający swoje rybki nawet w 500 czy 720 litrach i myślący, że są w stanie zapewnić dla nich takie same warunki jak w naturalnym środowisku nie będą się aż tak wykłócać a ewentualnie pomogą określić minimalne litraże.

(bo ku ich nie zadowoleniu i własnym przekonaniom: NIE SĄ W STANIE ! )
(powtórzę też, nie chodzi o idealne warunki tylko minimalne)
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1026 : Maj 28, 2011, 12:48:19 »

powtórzę też, nie chodzi o idealne warunki tylko minimalne)
Ja od samego początku wiem o co Tobie chodzi, problem zaczyna się właśnie przy określeniu minimalnego litrażu dla danej ryby.
Jeśli już taka tabela miałaby powstać to przekonany jestem, że praktycznie nikt jej zapisów by nie przestrzegał.
Uczepiłem się tych żagli ale te ryby idealnie pasują do przykładu, jeśli wyodrębni Ci się więcej niż jedna para z grupy którą posiadasz to w 240l nie uchowasz tych ryb – już przy jednej parze jesteś na styku - chyba, że hodowlą nazwiesz nieustannie zestresowane osobniki - zarówno te podchodzące do tarła (bo coś im co chwile obok gniazda przepływa) jak i pozostałe, zdominowane ryby przez tarlaków. W takim przypadku powierzchnia dna 150x50 wydaje się absolutnym minimum. Jedna para w 240l? Owszem ale czy widział ktoś jedną pare żagli w zbiorniku? Ryby są osowiałe, ospałe - zupełnie inne niż trzymane w grupie swojego gatunku - to typowi przedstawiciele ryb które MUSZĄ być pielęgnowana w większej grupie w której ustalona jest hierarchia. Wraca więc pytanie, ile osób zastosuje się do rady absolutnego minimum 150x50?

Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #1027 : Maj 28, 2011, 16:05:58 »

Myślę, że ignoranci trzymający swoje rybki nawet w 500 czy 720 litrach i myślący, że są w stanie zapewnić dla nich takie same warunki jak w naturalnym środowisku


wskaż mi owych ignorantów bo nie znam nikogo kto by tak twierdził u nas na forum.


Co do tabeli to ważne oby osoba chcąca korzystać pamiętała, że trzeba brać pod uwagę nie tylko wymagania co do litrażu. Odnośnie minimów to można by dyskutować.

Natomiast drażni strasznie podawana minimalna liczba sztuk. Autor określa ryby jako stadne a podaje liczbę od 2 sztuk, w przypadku piskorka, do 12 przy galaxy. Pomijając fakt, że w naturze stado idzie w dziesiątki sztuk - ale wiadomo przyjmuje się umownie w przypadku hodowli w szkle.

Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Draxelo
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #1028 : Kwiecień 11, 2012, 10:50:10 »

Witam.Posiadam zbiornik 72l. z pełnym sprzetem chciałbym sie zapytac o rybki ktore w nim trzymam:

4x żałobniczka
3x kosiarka
1x bocja wspaniala
2x kirisnik
1x minorek
1xzbrojnik niebieski
1xpiskorek

Lubie ryby denne i na nich mi glownie zalezy. Moge jescze dokupic cos piskorkow ?
Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #1029 : Kwiecień 11, 2012, 12:26:43 »

4x żałobniczka od biedy może być
3x kosiarka - za mały zbiornik
1x bocja wspaniala - j/w
2x kirisnik -  j/w
1x minorek- konkretnie to popularny bystrzyk barwny czy może  Kryptopterus minor (Sumik szklisty)?
1xzbrojnik niebieski -  za mały zbiornik
1xpiskorek -  za mały zbiornik

Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Draxelo
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #1030 : Kwiecień 11, 2012, 13:29:53 »

hmm jest to taka pomaranczowa rybka. a co polecasz do akwa 72 l. dokladnie takiego :






Chciałbym miec z 4 x piskorek bo bardzo podoba mi sie ta rybka.
Zapisane
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #1031 : Listopad 28, 2012, 21:50:11 »

Witam. Nie chciałem robić kolejnego tematu, więc napisze tu. Mam problem z neonami innesa. Posiadam akwarium 72 l. Miałem w nim 5 neonów, 4 ładnie pływały po akwarium a jeden przeważnie siedział pod filtrem lub nad nim (chował się po prostu). Dokupiłem ostatnio 3, aby było ładne stadko i z nadzieją że ten jeden dzięki temu wyjdzie z cienia. Niestety jest gorzej, bo od tego czasu pływa 4-7 neonów, a reszta się chowie. I nie chowią się za filtrem te nowe, lecz te co były jako pierwsze w akwarium. Czy wiecie co może być tego powodem i jak sprawić, aby wszystkie pływały normalnie Huh


hmm jest to taka pomaranczowa rybka. a co polecasz do akwa 72 l. dokladnie takiego :






Trochę odpowiadam późno, no ale Cheesy Radze ci wywalić tą czaszkę i resztę ozdób. Też posiadam akwarium 72 l, ale nie obstawił bym twojego na ten sam litraż. Ozdoby są za duże, przez co zmniejszają wizualnie akwarium.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2012, 21:52:34 wysłane przez Kadafix » Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
aurelia
Nowy
*
Wiadomości: 3


WWW
« Odpowiedz #1032 : Grudzień 03, 2012, 07:32:44 »

witam Was, chciałabym założyć akwarium dla mojej córki, myślałam o czymś nie wielkim, max 40 l. jakie rybki polecacie na taką pojemność, i ile sztuk? wiem, że mogę iść do sklepu i tam mi wszystko powiedzą, jednak nigdy nie ufam sprzedawcą w sklepie, proszę o pomoc przed świętami Smiley
Zapisane

Madi
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #1033 : Grudzień 07, 2012, 21:08:19 »

witam Was, chciałabym założyć akwarium dla mojej córki, myślałam o czymś nie wielkim, max 40 l. jakie rybki polecacie na taką pojemność, i ile sztuk? wiem, że mogę iść do sklepu i tam mi wszystko powiedzą, jednak nigdy nie ufam sprzedawcą w sklepie, proszę o pomoc przed świętami Smiley

Polecam Ci nie rybki, ale krewetki.
Jeśli już upierasz się przy rybkach to polecam 5 x Gupik - samce.

Dobrze będzie się też czuł w tym akwarium Bojownik. Możesz dać parkę,ale rybki pewnie będą chciały się rozmnażać a do tego trzeba osobnego akwarium aby odłowić samicę, pózniej samca...

I to nie chodzi o to żeby połączyć te 2 gatunki, ale : albo-albo.
Chodzi o to aby ryby czuły się w miarę dobrze w tak małym litrażu.
Zapisane
EwaNurek
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1034 : Grudzień 11, 2012, 22:02:32 »

gupiki są ok na początek
Zapisane

Dostałeś już dotacje unijne?
Strony: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 76
  Drukuj  
 
Skocz do: